Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
quality
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2009, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME

Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: quality »

Witam
Pytanie jak w temacie.
Mam lenovo z procesorem intel core 2 duo T8100, rozumeim ze spokojnie mozna zainstalowac system 64-bitowy. Ale czy jest sens ?

Co daje system 64-bit ? I czy mozna instalowac standardowe oprogramowanie na tym systemie ?
Awatar użytkownika
adam_993
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 01 sie 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: adam_993 »

Mając 64 bitowy procesor, będzie mógł używać więcej niż 3GB pamięci RAM. 64 bitowe aplikacje są troszeczkę szybsze (wyobraź sobie, że twój procesor zjada 64 bitowe ciastka - szybciej pochłonie wypieczone ciasteczka, niż gdyby musiał dzielić na pół - 32 bity). 32 bitowe aplikacje działają na x84_64.
manoa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 20 maja 2008, 19:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: manoa »

Pozwolisz że podłączę sie pod temat.
Bo mam ten sam problem co wybrać bo wolałbym Intrygującą Irankę jako system w pełni spolszczony i obciety o pare nie potrzebnych detali niz oryginalne wydanie 64bitowe. Z tego co czytałem na forum na 64bity są spore problemy zaczynając od samych sterowników po programy które nie są na 64bity tylko 32 i trzeba kombinowac żeby uruchomić program 32bitowy na architekturze 64bitowej i jest z tym wiecej problemów niż to warte. Sam własnie niewiem co lepiej wybrać ?

Natomniast nie rozumiem twojej wypowiedzi co do ramu, chodzi ci że komputer który ma procek 64bity obsługuje wiecej niz 3giga ramu czy system musi być na 64bity żeby ten ram był w pełni obsługiwany ?

Tzn mam procek 64bity i pamiec ram 4giga czy jak zainstaluje Iranke 32bity będę miał 4giga ramu ?
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

Z tego co czytałem na forum na 64bity są spore problemy zaczynając od samych sterowników[...]
Bzdura.
[...]po programy które nie są na 64bity tylko 32[...]
Bzdura.
[...]i trzeba kombinowac żeby uruchomić program 32bitowy na architekturze 64bitowej i jest z tym wiecej problemów niż to warte.
Bzdura.
Sam własnie niewiem co lepiej wybrać ?
Jeśli masz 64-bitowy procesor, wybierz Ubuntu 64-bitowe.
Używam systemu (Debiana, konkretniej) 64-bitowego już naprawdę kawał czasu i widzę tylko więcej plusów, niż minusów. Zresztą, coraz więcej ludzi przesiada się na 64-bity (przykład ankiety) i ten trend będzie zmierzał właśnie w tym kierunku. Debian, a więc dystrybucja na której bazuje Ubuntu, już teraz sprawniej wspiera architekturę 64-bitową (:
manoa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 20 maja 2008, 19:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: manoa »

Tak na logikę to to ma sens, dlatego jak odebrałem nowego lapka własnie 64bity dokładnie w czwartek to od razu z radością zainstalowałem Ubuntu 64bity , ale teraz zastanawiam sie czy nie wrócić do starego poczciwego 32 dlatego że dosyć często mam akcje że wszystko staje poprostu totalny zwis i trzeba przytrzymać guzik wyłączeni i włączyć ponownie bo ctlr-alt-del nic nie daje. działo mi się juz tak kilka razy a na wcześniejszym lapku z systemem 32bity nie pamietam takich sytuacji. Tam zainstalowałem hoże hawajke i działało pare miechów bez formatu żadnego zwisu itp... Wiele osób twierdzi (z tego co czytałem na forum że 64bity są jeszcze nie dopracowane i mogą właśnie powodować takie akcję) Dlatego nie wiem czy za chwile przerzucić system na irenke 32bity czy pokombinować na 64 ? Wiadomo że wolałbym tą druga opcję żeby w pełni wykorzystać sprzęt tymbardziej że służy mi on głównie do obróbki foto w gimpie a tam każda dodatkowa "moc" jest mile widziana :) A propos tych zwisów to tylko był włączony FF wiec praktycznie zerowe obciążenie nawet głupiego gadu, skype nic tam niema bo jeszcze nie zdążyłem sobie poinstalować :)
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

@manoa, jaką masz pewność, że problemy generowane są przez 64-bitowy system, a nie są uwarunkowane sprzętowo? Na Twoim miejscu wrzuciłbym tam system 32-bitowy i upewnił się, że to nie jest problem hardware'owy.
manoa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 69
Rejestracja: 20 maja 2008, 19:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: manoa »

Hadret, pewności oczywiście nie mam żadnej, tylko po prostu pierwsze odczucie po instalce było takie że HożaHawajka śmigała aż miło a tu na samym początku juz zwiechy. Ale masz rację jest to bardziej odczucie osobiste niż poparte jakimiś konkretami. Teraz zaczynam łączyć fakty i zwisy systemu miały miejsce tylko w FF najpierw zmienił sie kolor monitora-matrycy na czarno biały tzn. pasek menu z gnome u góry był normalnie kolorowy tylko FF się zdekoloryzował hehe i potem zwisł. A znowu innym razem poprostu wszystko w FF staneło i tyle bez żadnej zmiany kolorów. Ale cały czas FF i było to w sytuacji kiedy otwierałem wiele stron z filmami typu youtube, wrzuta i inne bo chciałem sprawdzic jakie formaty video chodzą dobrze a czego brakuję i myślę że te dwie sprawy tzn zwisy i FF się łączą. A apropo firefoxa założyłem już jeden topik i mam prośbę bo widze że jestes dosyc mocno obcykany w linuxie i platformie 64 jakbyś miał chwilę zerknij do tego postu :

viewtopic.php?t=95936

I mam wrażenie że na pewno coś poradzisz :)

I jeszcze pytanie poza konkursem jaki jest skrót klawiszowy aby wywołać celownik - tzn program kill bo moze przy tych zwisach nie muszę odłączać od razu zasilania i da radę killem to potraktowac.
noobik

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: noobik »

czyli na Athlon 64 X2 5000+ BOX (Socket AM2, 65W) lepiej zainstalować wersje 64bitową?
ja od roku mam 32 :(
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

@manoa: xkill

@noobik: zawsze możesz przeinstalować system w wersji 64-bitowej (:
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: kklimonda »

noobik pisze:czyli na Athlon 64 X2 5000+ BOX (Socket AM2, 65W) lepiej zainstalować wersje 64bitową?
ja od roku mam 32 :(
Jeśli nie nadziałeś się na limit ramu który możesz wykorzystać na 32 bitach to tak naprawdę nie ma większej różnicy czy używasz 32 czy 64 bitowej wersji systemu. Z jednej strony problemów z wersją 64 bitową w przypadku Ubuntu raczej nie spotkałem (jedynie flasha musiałem samemu zainstalować w wersji 64 bitowej - 32 bitowa przez wrapper się wywalała). Z drugiej strony zysk wydajności po przejściu na 64 bity jest w przypadku większości aplikacji znikomy. Jeśli nie zajmujesz się obróbką dźwięku, filmu czy obrazu pewnie nawet nie zauważysz różnicy.
Awatar użytkownika
pusz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 05 maja 2005, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: pusz »

Tak sledze wasza dyskusje bo sam uzywam systemu 64 bitowego akurat nie jest to Ubuntu ale Sidux ale to tez Debian. Mam taka mala dygresje odnosnie aplikacji 32 bitowych. Nie do konca jest tak rozowo jak pisze Hadret. Przykladem jest skype, trzeba sie nagimnastykowac zeby zadzialal jak nalezy. Ja sobie go odpuscilem. I to tyle minusow. Ogolnie na moim laptopie system 64 bitowy dziala szybciej niz 32 bitowy i podobnie jest z akceleracja grafiki.
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

Przykladem jest skype, trzeba sie nagimnastykowac zeby zadzialal jak nalezy. Ja sobie go odpuscilem. I to tyle minusow.
Żartujesz? Skype hula aż miło, z wideo-rozmowami włącznie (:
Awatar użytkownika
pusz
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 05 maja 2005, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: pusz »

Pewnie dlatego ze Ubuntu ma specjalnie przygotowana paczke dla architektury 64 bitowej. Moze jeszcze pokombinuje z repozytoriami od Ubuntu.
Ale ogolnie wrazenie z uzywania systemu 64 bitowego mam jak najbardziej pozytywne. Test glxgears na siduxie 32 bity i 64 bity daje o ponad tysiac wyzsze wartosci dla 64 bitow.
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: ka_o_3991 »

Darujcie, że podepnę się pod temat, ale mam podobne pytanie :P
Przesiadłem się niedawno ze starego Athlona 1700+ na Intel E2220 2,4GHz. Nie wiem, czy warto instalować system 64-bit, bo to by się wiązało z formatem, a nie robiłem go przy przesiadce i miałbym kupę danych do przeniesienia, bo mam /home na tej samej patycji co / :bag: Czy różnica wydajności jest tak duża, żeby się za to brać? Dodam, że nie chodzi tu o wydajność w grach, bo prawie nie gram, ale zajmuję się grafiką 3D i nie wiem czy blender będzie faktycznie szybciej renderował :) Jeśli ma ktoś podobne doświadczenia to proszę o wypowiedź ;)
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

@pusz: ale ja też używam Debiana i żadnych repozytoriów Ubuntu nie używam. Pogooglaj za Debian Skype 64-bit i na pewno znajdziesz rozwiązanie (:

@ka_o_3991: będziesz szybciej, ale nie wiem czy na tyle, żeby gra była warta świeczki.
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Singel »

Zadam i ja pytanie.Ja z kolei renderuje filmy przy pomocy DeVeDe.Czy zyskam coś?Dodam,że mam procek core 2 duo i ciekaw jestem czy wersja 64 bit nie jest tylko na AMD?Jakoś nie znalazłem Ubuntu 8.04 86_64.Może ktos zapoda link?A może nie ma?
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: kklimonda »

Singel pisze:(..)Dodam,że mam procek core 2 duo i ciekaw jestem czy wersja 64 bit nie jest tylko na AMD?Jakoś nie znalazłem Ubuntu 8.04 86_64.Może ktos zapoda link?A może nie ma?
Wersja dla amd64 działa zarówno na 64 bitowych procesorach AMD jak i na 64 bitowych procesorach Intela. Po prostu AMD było pierwsze i tak już się utarło.. ;)
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Singel »

Zasysam sobie 8.04 64bit.Mam dodać to samo repo co do 32 bitów?
Awatar użytkownika
Hadret
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 123
Rejestracja: 12 gru 2006, 18:46
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Berlin
Kontakt:

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Hadret »

Zadam i ja pytanie.Ja z kolei renderuje filmy przy pomocy DeVeDe.Czy zyskam coś?Dodam,że mam procek core 2 duo i ciekaw jestem czy wersja 64 bit nie jest tylko na AMD?Jakoś nie znalazłem Ubuntu 8.04 86_64.Może ktos zapoda link?A może nie ma?
Zyskasz.
Zasysam sobie 8.04 64bit.Mam dodać to samo repo co do 32 bitów?
Tak, te same.
Awatar użytkownika
Singel
Wygnańcy
Posty: 180
Rejestracja: 06 lis 2007, 16:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Czym sie różni Ubuntu 32-bit a 64-bit i co lepiej zainstalować ?

Post autor: Singel »

Zainstalowałem Ubuntu 8.04 64 bit i skonfigurowałem.Prawie duzo rzeczy chodzi.Nie mogę sobie poradzić z flash playerem.Moje ulubine gDesklets też nie chodzi :(Jak instalować programy 32 bitowe?Narazie wszystko pozytywnie.System troszkę żwiawiej chodzi.O i java nie chodzi:Żegnam system 64 bitowy.Te ograniczenia sa nie do przyjęcia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości