Odzyskiwanie skasowanych plików - nakładka graficzna na istniejące narzędzia.

Tutaj można rozmawiać o propozycjach dla Dużego Brata (a następnie je zgłaszać)
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odzyskiwanie skasowanych plików - nakładka graficzna na istniejące narzędzia.

Post autor: jacekalex »

Witam

Moja propozycja:
Odzyskiwanie omyłkowo skasowanych plików.
W konsoli jest np. ext3grep - ale jego używanie do najłatwiejszych nie należy (wiem coś o tym).
Natomiast 11 lat temu - na Windzie98 miałem pakiet nortona ultilities - gdzie był program "unerase-wizard" - pokazujący skasowane pliki -wciąż obecne na dysku.

Myślę - ze przydałby się program - graficzny - lub np. wtyczka do nautilusa czy thunara - który pokazywał by to, co dalej jest na dysku - pomimo skasowania - i pozwala odzyskać jeden czy kilka plików bez zagłębiania się w polecenia tekstowe.

Może to bazować na ext3grep (obsługującym ext3) - podobnych narzędziach do xfs i reifersa ( o ile się nie mylę - istnieją) - natomiast do ext4 też wkrótce pojawi się podobny program (prawdopodobnie poprzez dopasowanie ext3grep do nowego standardu).

Programom konsolowym brakuje - wygodnej nakładki graficznej - dostępnej dla kogoś - kto wywalił Win$hita 3 tygodnie temu.

Gdyby taki program obsługiwał również - jako nakładka - testdiska - byłby bezcennym narzędziem na płycie LiveCD - dla - użytkowników Win$... którzy przeżyli jakiegoś nowego wirusa - który zeżarł tablicę partycji.

Z moich doświadczeń z nakładkami na konsolowe programy wynika - ze jest to rzecz jak najbardziej wykonalna - jednak ( szkoda) nie potrafię stworzyć jej samodzielnie.

Natomiast taki program bardzo się przyda we wszystkich dystrybucjach linuxa - nie tylko w ubuntu.

Pozdrawiam
;-)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Odzyskiwanie skasowanych plików - nakładka graficzna na istniejące narzędzia.

Post autor: kklimonda »

odzyskiwanie plików z każdego systemu plików wymaga różnych narzędzi i technik. Akurat odzyskanie plików z partycji FAT było banalne, nie wiem jak z NTFS w sumie.
Tego się nie da zamknąć w ładny graficzny interfejs - rzadko kiedy odzyskiwanie plików sprowadza się do wskazania pliku który przypadkiem skasowałeś (tak to w sumie działa tylko w ext2 chyba - a i tam nie do końca z tego co pamiętam). Ext3 wymaga ext3grep którego obsługa jest sztuką, reiserfs 3 wymaga pracy na odmontowanym systemie plików z użyciem fsck. z xfs nie wiem jak odzyskać dane nie licząc bruteforce przy użyciu narzędzi typu photorec..
Pozatym spójrzmy prawdzie w oczy - ludzie dzielą się na tych co robią backupy i tych co dopiero zaczną je robić ;).
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4678
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Odp: Odzyskiwanie skasowanych plików - nakładka graficzna na istniejące narzędzia.

Post autor: jacekalex »

Domyślnym systemem w obecnych wersjach stabilnych Ubuntu jest ext3 od wydania 9.10 ma to być ext4.
Jeżeli nie da się uzyskać narzedzia uniwersalnego - na wszystkie systemy plików ( rozumiem - że to trudne) - to czy nie da się stworzyć nakładki na ext3grep ( i jego następcę ext4grep - o ile powstanie).
Czy niemożliwe jest stworzenie nakładki graficznej na testdiska i photorec - która mogłaby się znaleźć na LiveCD - a także do zainstalowania na komputerze.

Na fat i ntfs - na to są narzedzia do win$hita - i działają.
Mnie chodzi o program - dostępny dla usera linuxa - który przez przypadek skasował jakiś ważny plik - a nie ma zbyt wielkiej wprawy w używaniu konsolowych narzędzi.
Np. muzyka - który zmienił windę na Ubu-studio.
Jeśli to niemożliwe - narzędzie na kilka systemów plików - to może być kilka narzędzi po jednym na każdy system plików - czy to niemożliwe?

Otóż moim zdaniem możliwe i wykonalne - gdybym umiał kodzić - to sam bym się zabrał za nakładkę na ext3grep -i jestem pewien że przydała by się milionom ludzi - którzy rozpoczęli przygodę z ubuntu lub innym linuxem - i zainstalowali go z domyślnym systemem plików - lub też wybrali świadomie ext3.
W czym problem?

Nakładka na testdiska ? - sam odzyskiwałem tablicę partycji u koleżanki -(wirus ją zniszczył - tablicę partycji - nie koleżankę) - i wiem - że testdisk do łatwych narzedzi nie należy - ja sobie poradziłem - ale jestem pewien - że nie każdy da radę - zwłaszcza początkujący użyszkodnik linuxa.
Nie mówiąc o tych - którym ktoś wymyślił akcję ubuntu dla szkół.

Nawiasem mówiąc - każde narzędzie może być bardziej uniwersalne - lub bardziej szczegółowe - ograniczone do węższego zakresu działania.

Czy z takiego pomysłu ma powstac jeden program - czy dwadzieścia - sprowadza się przede wszystkim - do zaimplementowania w nakładce graficznej poleceń - do programu konsolowego - i wyświetlenia ( w tym przypadku) wyniku jego pracy.
Czyli mniej więcej tyle - co w tej chwili robi nakładka na nmapa lub rsync'a - czy np. mplayera.
Zasada działania identyczna - cel działania i polecenia kierowane do programu konsolowego inne.
W każdym razie tak czy inaczej wykonalne -czy to jedno narzędzie dla kilku systemów plików - czy kilka narzędzi - po jednym dla każdego systemu plików.

Nie mniej jednak - ja uważam że potrzebne.

Jeśli natomiast - potrzeba odmontowania partycji głównej - do skutecznego odzyskania skasowanych plików - czy ich przeglądania - nic nie stoi na przeszkodzie - aby takie programy były na płycie LiveCD Ubuntu - takie programy nie są wielkie - objętościowo - jak kde4 - i z pewnością na płycie liveDVD się zmieszczą, natomiast na LiveCD mogą być umnieszczone np. zamiast gimpa - który na liveCD nie jest szczególnie niezbędny (moim zdaniem).
Wyobrażmy sobie nakładkę na nautilusa - która po wybraniu partycji wyświetla wynik działania

Kod: Zaznacz cały

sudo ext3grep /dev/sdax dump-names

natomiast po kliknięciu pliku (reprezentowanego przez jakąś ikonę)

Kod: Zaznacz cały

sudo ext3grep /dev/sdax restore-file nazwa_wybranego_pliku
.
Nie da się? - moim zdaniem na początek wystarczy.

A kiedy się pokaże - to twórcy narzędzi do innych systemów plików też zaczną tworzyć podobne narzędzia do nich.

Natomiast obsługa testdiska mogłaby istnieć w postaci wtyczki do gparted.

Pozdrawiam
;-)
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
Dude Meister
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 17 sty 2009, 22:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Odzyskiwanie skasowanych plików - nakładka graficzna na istniejące narzędzia.

Post autor: Dude Meister »

Ta nakładka mogłaby wyglądać jak nakładka AcidRip na mencoder, która generuje po prostu komendy dla niego, a on je wykonuje, takie coś mogłoby się sprawdzić.

EDIT: I jak pomysł jest na Brainstormie?
Zablokowany

Wróć do „brainstorm.ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości