Mencoder - przewodnik dla zielonych

Grafika, film, dźwięk.
polos2a
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2006, 20:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: polos2a »

Witam .
Ostatnio natknąłem się na ciekawy artykuł dotyczący MEncodera znajduje się on w Czasopiśmie Hakin9 nr . 6 z 2008r . W wielu postach były pytania dotyczące poleceń i ich formy oraz tego jak przy pomocy tego narzędzia zmienić format dodać napisy lub przy jego pomocy poprawić jakość.
Wszystkim zainteresowanym polecam tą lekturę , natomiast tutaj na podstawie tego artykułu pozwolę sobie stworzyć mały przewodnik po tym programie i odpowiedzieć na kilka pytań ( sam szukałem kilku rozwiązań i jako zielony użytkownik ubuntu z tej perspektywy chcę to opisać).
1.Jak formułować polecenie dla mencodera?
Schemat po zapoznaniu się z opisem jest dosyć prosty , na początku był dla mnie czarną magią . Wygląda następująco:
mencoder ( nazwa używanego programu)
źródło ( wyjściowy plik ) np.: film.rmvb
-oac kodek dźwięku ( jaki ma zostać użyty)
-ovc kodek _ obrazu ( jak wyżej )
-o
plik _ wyjściowy ( to jak będzie się nazywał film po przeróbce oraz jaki format ma mieć) np.: mój film.avi
tak może wyglądać gotowe polecenie przerabiające z rmvb na avi ( pochodzi z forum ):
mencoder film.rmvb -ffourcc DX50 -ovc lavc -lavcopts vcodec=mpeg4:vbitrate=1000:vme=5:mbd=2 -oac mp3lame -lameopts cbr:br=128:mode=0 -o film.avi

2.Jakich kodeków użyć ?
Wszystko zależy od tego co chcemy osiągnąć oraz jakie kodeki mamy zainstalowane .
Najpierw zapoznajmy się z kodekami jakie mamy w systemie , pomoże nam w tym polecenie : mencoder -oac help ( aby zobaczyć listę kodeków dźwieku) ; mencoder -ovc help (dla kodeków wideo)
* skrócony opis kodeków audio:
mp3lame -kodowanie na MP3 VBR, ABR lub przy użyciu LAME

toolame -kodowanie na MP3

twolame -kodowanie na MP3

lavc -kodeki audio z rodziny libavcodec: mp2,ac3, adpcm_ima_wav, sonic

faac -koder audio FAAC AAC

pcm -nieskompresowany dźwięk PCM

copy -nie konwertuje dźwięku, tylko kopiuje w oryginalnej postaci
* i podobnie dla wideo :
xvid -Xvid, kodek MPEG-4 Advanced Simple Profile (ASP)
x264 -x264, MPEG-4 Advanced Video Coding(AVC), zwany kodekiem H.264
lavc - kodeki wideo z rodziny libavcodec: mpeg4(kompatybilne z DivX5 oraz XviD),
mjpeg,ljpeg, h261, h236,h263p, msmpeg4(DivX3), msmpeg4v2, wmv1
(WindowsMedia Video), wmv2 (Windows MediaVideo), rv10 (Real Video),
rv20 (Real Video),mpeg1video, mpeg2video, huffyuv, asv1,asv2, ffv1, svq1,
flv (Flash Video), dvvideo(Sony Digital Video), snow.
nuv - nuppel video, używany przez niektóre aplikacje czasu rzeczywistego
raw - nieskompresowane klatki video frameno używany do kodowania
trójprzebiegowego (nie jest zalecane).
copy -nie przekodowuje, tylko kopiuje zakodowane ramki.
Aby wiedzieć na jaki format ( kontener ) możemy zmienić nasz plik wyjściowy wpisujemy : mencoder -of help

3.Mam na orginalnej płycie dźwięk przestrzenny , jak taki uzyskać w materiale wyjściowym ?
Aby zostawić taki dźwięk jaki mamy w orginalnym materiale zamiast podawać w poleceniu kodek audio wpisujemy copy
4.Jak połączyć napisy i film?
Okazuje się ze to nic trudnego dla mencodera. W poleceniu dodajemy wpis określający napisy zaczynający się od -sub , i czcionkę którą wybraliśmy . Może to wyglądać tak :

mencoder plik_wejściowy.avi -oac copy -ovc xvid -xvidencopts fixed_quant=5 -sub napisy.txt -subcp cp1250 -font /scieżka/do/czcionka.ttf -o plik_wyjściowy.avi

Jeśli potrzebujecie więcej informacji polecam ponownie w/w artykuł . Jest tam więcej informacji .
Do bardziej zaawansowanych użytkowników prośba : jeśli popełniłem gdzieś błąd , znacie inne ciekawe polecenia lub inne zastosowanie dopiszcie to do tego tematu a może powstanie dobry przewodnik dla zaczynających swoją przygodę z tym programem.
Powodzenia
Awatar użytkownika
pstepniewski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2009, 14:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: pstepniewski »

Witam,
mam takie pytanko:
czy można dzięki mencoder'owi stworzyć plik avi (divx), w którym napisy będą strumieniem? Chodzi o to, aby można je było wyłączyć/włączyć. Taką możliwość daje firmowe oprogramowanie DivX (DivX Authoring). Skoro tam się da, to być może i mencoder sobie z tym jakoś radzi?
Szukałem na różnych forach, ale wszędzie były tylko i jedynie przykłady, których wynikiem był plik video z nałożonymi już napisami na stałe.
A czasem istnieje potrzeba, aby w jednym pliku divx były zaszyte dwie ścieżki z napisami. Np. EN i PL. Do wyboru lub wyłączenia.
Dzięki za wszelkie porady.
Aha, oczywiście działam pod Ubuntu. :)
Pozdrawiam ;)
polos2a
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2006, 20:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: polos2a »

Takiej możliwości jeszcze nie widziałem opisanej nie szukałem również tego w necie .
Do ustalania kilku ścieżek z napisami używam DeVeDe, jeśli natknę się gdzieś na podobny opis zamieszczę tutaj te informację.
Awatar użytkownika
ravalent
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 22 sty 2009, 18:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: ravalent »

Witam

Skorzystałem z poradnika, wszystko działa, tylko mam pytanie, odnośnie wtapiania napisów.

Za pomocą poniższego polecenia wtopiłem napisy, ale chciałbym nie zmieniać kompresji video.

Kod: Zaznacz cały

mencoder xxx.avi -oac copy -ovc xvid -xvidencopts fixed_quant=5 -sub xxx.txt -subcp cp1250 -font /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf -o plik_wyjściowy.avi
próbowałem tak (ale tylko film jest kopiowany, napisy nie są wtapiane):

Kod: Zaznacz cały

mencoder xxx.avi -oac copy -ovc copy -sub xxx.txt -subcp cp1250 -font /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf -o plik_wyjsciowy.avi
proszę o pomoc
Awatar użytkownika
pstepniewski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2009, 14:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: pstepniewski »

ravalent pisze:Witam

Za pomocą poniższego polecenia wtopiłem napisy, ale chciałbym nie zmieniać kompresji video.

Kod: Zaznacz cały

mencoder xxx.avi -oac copy -ovc xvid -xvidencopts fixed_quant=5 -sub xxx.txt -subcp cp1250 -font /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf -o plik_wyjściowy.avi
próbowałem tak (ale tylko film jest kopiowany, napisy nie są wtapiane):

Kod: Zaznacz cały

mencoder xxx.avi -oac copy -ovc copy -sub xxx.txt -subcp cp1250 -font /usr/share/fonts/truetype/msttcorefonts/Arial.ttf -o plik_wyjsciowy.avi
Wtapianie napisów, to w rzeczywistości remastering obrazu. Proces ten (wedle mojego doświadczenia) tworzy obraz od nowa, czyli pobiera oryginalny, nakłada napisy i ponownie upycha kodekiem do pliku wyjściowego.
Niestety, ale ten proces po prostu wymaga ponownej rekompresji materiału video. Można jedynie nie rekompresować audio - tego strumienia nie trzeba dekodować/enkodować - wystarczy rzeczona opcja "oac".

Dlatego kilka postów wyżej pytałem się o możliwość umieszczenia napisów niejako w kontenerze DivX, tak jak np. jest to rozwiązane w formacie Matroska (.mkv). W jednym pliku są zamieszczone inne pliki, z których jest w stanie skorzystać player.

Jeśli byłaby możliwość pod Linuxem stworzenia formatu DivX (jak to np. jest możliwe do wykonania pod Windows) jako konternera z napisami, wówczas obrazu nie trzeba by było rekompresować, jeśli jest on już w formie mp4/divx. Wystarczyłoby dorzucić do kontenera napisy. Wtedy można je włączać/wyłączać jak przy oglądaniu formatu DVD czy BluRay.

Reasumując... czekamy nadal na rozwiązanie... :-(
Awatar użytkownika
ravalent
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 22 sty 2009, 18:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: ravalent »

a kompresja taka -> Plik wideo AVI (video/x-msvideo)

jest możliwa?
Awatar użytkownika
pstepniewski
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 12 kwie 2009, 14:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: pstepniewski »

ravalent pisze:a kompresja taka -> Plik wideo AVI (video/x-msvideo)
jest możliwa?
Spróbuj pobawić się poleceniem ffmpeg.
Myślę, że tutaj znajdziesz dobre odnośniki z czym się to je:
http://gallery.menalto.com/node/81905
Awatar użytkownika
Majsterek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 12 sty 2010, 21:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: Majsterek »

A jak tym programem prze-konwertować sobie flv do mp3 ??
Awatar użytkownika
balrog84
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 52
Rejestracja: 27 maja 2007, 17:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: balrog84 »

Zainstaluj mplayer i lame.
Wrzuć skrypt.sh do katalogu z mp4 o treści:
#! /bin/bash
#
# Converts all MP4 files in the current directory to MP3s.
#
for f in *.mp4; do
newname=`echo $f | tr ' ' '_' `
mv "$f" $newname
f=$newname
mplayer $f -ao pcm:file=tmp.wav
lame -b 128 -q 2 tmp.wav ${f/.MP4/.mp3}
rm -f tmp.wav
done
i uruchom poleceniem: ./skrypt.sh
AMD Athlon II X2 255, Asus M4A87TD/USB3, DualDDR Kingston 2x2GB 1333MHz,
GeForce GT240 Asus 512MB GDDR3, Seagate Barracuda 1TB SATA-III, OS DEBIAN TESTING
goldenman
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 08 lut 2009, 00:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Mencoder - przewodnik dla zielonych

Post autor: goldenman »

Mam nastepujace zagadnienie. Chcialbym moc zmniejszac filmy, abym mogl je ogladac na swojej komorce. Wielkosc ekranu 320x240. Wiem, ze odtwarza filmy z rozszezeniem MP4 i 3GP. DIVX i XVID raczej nie odtwarza. Prosze o przykladowe polecenie, ktore przekonwertuje obraz skalujac go. Chcialbym aby skalowanie zachowalo proporcje obrazu.

Super bylaby tez mozliwosc dzielenia pliku na mniejsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości