Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

wysyłam Ci paczkę z nowa wersją 2.6.30.8 ... zobacz, czy zadziała. Jesli nie musze zmodyfikować parę rzeczy. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kibimorda
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 13 paź 2006, 22:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: kibimorda »

Niestety dzieje się dokładnie to samo. Próbowałem zainstalować stery z http://partner.atheros.com/Drivers.aspx ale archiwum nie chce się nawet otworzyć. wywala :
gzip: stdin: decompression OK, trailing garbage ignored
tar: Child returned status 2
tar: Error exit delayed from previous errors
to samo gdy chcę wypakować w terminalu.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

oki posprawdzam na innym kompie ... zobaczę, czy daje taki komunikat ... u mnie na dwóch maszynach idealnie ;/
emarvin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 05 wrz 2008, 18:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: emarvin »

Znalazłem w sieci taki "poradnik" jest tam między innymi o instalacji sieci lan i wifi na 1005ha pod ubuntu netbookremix

http://www.jfwhome.com/2009/08/06/perfe ... nd-1008ha/
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

kibimorda pisze:Niestety dzieje się dokładnie to samo...
odinstaluj nvidia-common
Awatar użytkownika
kibimorda
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 13 paź 2006, 22:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: kibimorda »

Nawet nie mam tego zainstalowanego :D
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

kibimorda pisze:Nawet nie mam tego zainstalowanego :D
wiem, że powstały jakieś problemy z zależnościami, a najgorsze ze do końca nie widać co ;) ... w najbliższym czasie będę miał chwilkę i zajmę się tym ! Pozdrawiam
Awatar użytkownika
kibimorda
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 13 paź 2006, 22:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: kibimorda »

dziekii ! dalej mam nadzieje ze zadziala chociaz mecze sie z tym bo przydalby mi sie net po kablu ale narazie nic z tego :P
webcat
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2009, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: webcat »

" eXt73 " prosił bym Cię o wysłanie mi na e-mail tą paczuszkę z jądrem, którą wysłałeś już do " Strzempa " i któremu z resztą to pomogło. Mój e-mail i dokładniejszy opis mojego problemu ( chodź wygląda on praktycznie tak samo jak w przypadku " Strzempa " ) wysłałem Ci na PW.
Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

witaj wyśle, dziś lub jutro ... mam nowa wersje 2.6.31.5 ... jak znajdę chwile odezwę się. Pozdrawiam
webcat
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2009, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: webcat »

Po pierwsze dziękuję bardzo za paczkę, oraz za to że tak szybko ją wysłałeś.
Obecnie piszę wlaśnie z eeePC, na którym już działa internet :)
Lecz muszę dodać małe ale, podczas instalacji wynikną chyba jakiś problem, lecz jednak wszytsko działa. Poniżej podaję cały przebieg instalacji paczki.
monia@monie-laptop:~$ sudo dpkg -i linux-headers-2.6.31.5-ext73-gt_2.6.31.5-ext73-gt-10.00.Custom_i386.deb
[sudo] password for monia:
Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu linux-headers-2.6.31.5-ext73-gt.
(Odczytywanie bazy danych ... 98005 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowanie linux-headers-2.6.31.5-ext73-gt (z linux-headers-2.6.31.5-ext73-gt_2.6.31.5-ext73-gt-10.00.Custom_i386.deb) ...
Konfigurowanie linux-headers-2.6.31.5-ext73-gt (2.6.31.5-ext73-gt-10.00.Custom) ...

monia@monie-laptop:~$ sudo dpkg -i linux-image-2.6.31.5-ext73-gt_2.6.31.5-ext73-gt-10.00.Custom_i386.deb
Zaznaczenie poprzednio niezaznaczonego pakietu linux-image-2.6.31.5-ext73-gt.
(Odczytywanie bazy danych ... 106970 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Rozpakowanie linux-image-2.6.31.5-ext73-gt (z linux-image-2.6.31.5-ext73-gt_2.6.31.5-ext73-gt-10.00.Custom_i386.deb) ...
Done.
Konfigurowanie linux-image-2.6.31.5-ext73-gt (2.6.31.5-ext73-gt-10.00.Custom) ...

Hmm. There is a symbolic link /lib/modules/2.6.31.5-ext73-gt/build
However, I can not read it: No such file or directory
Therefore, I am deleting /lib/modules/2.6.31.5-ext73-gt/build


Hmm. The package shipped with a symbolic link /lib/modules/2.6.31.5-ext73-gt/source
However, I can not read the target: No such file or directory
Therefore, I am deleting /lib/modules/2.6.31.5-ext73-gt/source

Running depmod.
Finding valid ramdisk creators.
Using mkinitramfs-kpkg to build the ramdisk.
Running postinst hook script update-grub.
Searching for GRUB installation directory ... found: /boot/grub
Searching for default file ... found: /boot/grub/default
Testing for an existing GRUB menu.lst file ... found: /boot/grub/menu.lst
Searching for splash image ... none found, skipping ...
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.31.5-ext73-gt
Found kernel: /boot/vmlinuz-2.6.28-11-generic
Found kernel: /boot/memtest86+.bin
Replacing config file /var/run/grub/menu.lst with new version
Updating /boot/grub/menu.lst ... done

Examining /etc/kernel/postinst.d.
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/dkms
run-parts: executing /etc/kernel/postinst.d/nvidia-common
run-parts: /etc/kernel/postinst.d/nvidia-common exited with return code 20
Failed to process /etc/kernel/postinst.d at /var/lib/dpkg/info/linux-image-2.6.31.5-ext73-gt.postinst line 1186.
dpkg: błąd przetwarzania linux-image-2.6.31.5-ext73-gt (--install):
podproces post-installation script zwrócił kod błędu 2
Wystąpiły błędy podczas przetwarzania:
linux-image-2.6.31.5-ext73-gt

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Dodam też że co jakiś czas pojawia mi się inforacja o błędzie " 2 " który dotyczy wlaśnie tego nowego jądra.
Taka informacja pojawia się na przykład po aktualizacji,
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

oki ... chyba już z znam przyczynę. Ty masz zainstalowany dkms (w zasadzie to prawie, ze prehistoria), ja go wywaliłem. Teraz to przywróciłem ... zobaczymy, postaram się zbudować nowe pakiety jutro. Jeśli nie pomoże będziemy badać dalej ;)

Pozdrawiam
webcat
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2009, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: webcat »

To jeśli to taka prehistoria, to czemu była w paczce z eeebuntu, który nie jest chyba za bardzo stary?
Z tego co wyczytałem o dkms, to oprócz tego że jest to baza dawców komórek macierzystych, to jest to też pewna rzecz dla jąder, na wiki wszystko pisze...
Ale jeśli uważasz, że dzisiaj jest to już nieużywane i nie jest to potrzebne to mogę do wywalić. Tylko czy na pewno nie spowoduje to jakiś problemów?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

nie wywalaj ! dkms jest już w zasadzie używany w coraz mniejszym zakresie, jednakże w pewnych przypadkach brak ostrożności - przy jego usuwaniu, rzeczywiście może spowodować "pewne problemy" ;). Właśnie buduje paczkę, która mam nadzieje problem rozwiąże ... kwestią problematyczną jest tu także nvidia-common ... w naszym przypadku całkowicie zbędne ... zobaczymy. Jeśli natomiast chodzi o działanie jadra, to w/w błędy absolutnie nie wpływają na poprawność funkcjonowania systemu ... ot stanowią pewien "kamyczek w ogródku" synaptika, którego chciałby się pozbyć ... można by to określić, jako pewien brak elegancji, ale powtarzam na pewno nie wpływa to na jakość, stabilność i w ogólności na jego działanie ... zresztą, system powinien Ci działać szybciej pod tym kernelem, w szczególności, w sytuacji gdy uwzględniłeś opisane już przeze mnie zmiany w xorg.conf.


Rozwiązanie:

oki przetestowałem ... rozwiązaniem jest całkowite (musisz zaznaczyć całkowite w Synaptiku !) usunięcie nvidia-common. Po tym zabiegu nie powinieneś mieć takiego skryptu w katalogu /etc/kernel/postinst.d/ ... tak czy siak zbudowałem nową wersje jądra, zawiera parę zmian w mojej konfiguracji (poprawki i usprawnienia), wyślę Ci to albo za chwile albo wieczorem ... na razie mam jeszcze chwilę czasu, zatem zobaczymy ;)
webcat
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2009, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: webcat »

Jesteś świetny ! Wszytsko działa już poprawnie. Jeszcze raz wielkie dzięki :D

Mam tylko jeszcze takie dwa małe pytania:
1. Jak jest na tym eeebuntu jeśli chodzi o repozytoria?
Trzeba je dadać i jakie?

2. Mam problem z microfonem wbudowanym, nie działa poprostu.
Jak podpinam microfon zewnetrzny do laptopa to z niego bez problemów przechwytuje dzwięk.
Czy miał ktoś taki problem i jak go rozwiązał.

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
kangoor123
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 9
Rejestracja: 28 paź 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: kangoor123 »

Jestem posiadaczem wersji z Bluetoothem, baterią 10,5h, Intel Atom N280 1.66GHz.

Zainstalowałem Ubuntu Netbook Remix 9.10 (RC) - wszystko działa wyśmienicie!

Potwierdzenie.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

Oczywiście na 9.10 zadziała ... ale czy wyśmienicie ... cóż poczekam z ostatecznym werdyktem na oficjalną wersje ... mam sporo zastrzeżeń - przede wszystkim wydajność i responsywność (platforma Intela - GMA950, na Nvidii, Ati jest bardzo dobrze) oraz zarządzanie zasilaniem. Wynika to z tego, że 9.10 ma jądro 2.6.31.x obecnie identyczna wersja, jak ta którą ja zbudowałem ... tu pomimo, że poczyniono postępy w konfiguracji kernela, to jednak jest tam jeszcze parę elementów, które można usprawnić, np. przy maksymalnym obciążeniu systemu (oba jądra HT Atoma na 99 % obciążone) spróbuj przesunąć okienko albo skorzystać w compizie z efektu expo, cube, etc. ... gwarantuje Ci, że będzie slideshow ! Wynika to z - moim zdaniem - nieefektywnie dla tak małych maszyn dobranych parametrów konfiguracji procesora. Pod moimi buildem kernela pomimo 99 % obciążenia okna działają w miarę płynnie, nie ma sytuacji frezzowania pulpitu. Zresztą pod 9.04 udało mi się tak dograć konfiguracje, że nawet jak oba jądra wykazują 99% obciążenia compzi działa płynnie ! ... ale zobaczymy, czekam na oficjalne wydanie, mam nadzieje, że jednak usuną błędy, które jak dla mnie czynią tę wersje średnio użyteczną na netbooku opartym o platformę Intel 945 (GMA950). Największym błędem (patrząc z pozycji netbooka) było włączenie ... albo raczej brak wyboru miedzy rodziną sterowników Intela dla GMA 2.6.x, a 2.9.x ... co skutkuje tym, że na maszynach opartych na X3100 i X4500 jest przynajmniej tak samo dobrze, jak poprzednio (a na X3100 - jest o tyle lepiej, że od razu działa akceleracja 3D - nie trzeba tego włączać samodzielnie), ale na GMA950 to już nie jest tak różowo ... pomimo wielu usprawnień - o których pisałem i jeszcze napisze po premierze - np. compiz na direct rendering etc., w obszarze wydajności straty są niekiedy spore, do tego dochodzi problem z zarządzaniem zasilaniem ... nie udało mi się na razie prawidłowo uruchomić wszystkich opcji laptope-mode, zatem możemy zapomnieć na chwilę obecną o pełnym i automatycznym zarządzaniu pracą na akumulatorze - powtarzam na maszynach opartych o chipset Intel 945. Czekam na oficjalną wersje - wtedy zrobię swój mały test ;)

EDIT:
webcat pisze:Jesteś świetny ! Wszytsko działa już poprawnie. Jeszcze raz wielkie dzięki :D

Mam tylko jeszcze takie dwa małe pytania:
1. Jak jest na tym eeebuntu jeśli chodzi o repozytoria?
Trzeba je dadać i jakie?
Po pierwsze dziękuje za sowa uznania ;), a co do Twojego pierwszego pytania ... hmm ale konkretnie, o repozytoria jakich programów, pakietów pytasz ?
webcat pisze:2. Mam problem z microfonem wbudowanym, nie działa poprostu.
Jak podpinam microfon zewnetrzny do laptopa to z niego bez problemów przechwytuje dzwięk.
Czy miał ktoś taki problem i jak go rozwiązał.

Z góry dziękuję.
Sprawdzałeś, czy wewnętrzny mikrofon jest włączony ? - regulacja głośności ... oraz jakie urządzenie masz włączone jako kontrolowane HDA Intel (Alsa mixer) ?
webcat
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 23 paź 2009, 19:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: webcat »

Co do mojego pierwszego pytanie, to chodzi mi o coś następującego:
Na Mandriva Linux, na samym początku dodaje się nośniki z których są potem pobierane repozytoria itd.
Robi to się bardzo prosto z wykorzystaniem easyurpmi, gdzie wszystko nam automatycznie się dodaje.
Moje pytanie jest takie: Czy na eeebuntu także coś podobnego należy wykonać?

A co do drugiego pytania:
Tak sprawdzałem wszystkie ustawienia dźwięku, także pulseaudio, gdzie na wskaźniku delikatnie tylko drga wskaźnik, ale nieznacznie.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: e X t 7 3 »

repozytoria nie musisz dodawać ... bo juz są dodane ... jeśli chcesz dodatkowe najlepiej robić to z poziomu Ubuntu-Tweak, albo w przypadku np. najnowszego wine dodajesz do repozytoriów poprzez synaptika, gdzie ustawienia -> repozytoria -> oprogramowanie osób trzecich -> dodaj i tu postępujesz zgodnie ze wskazówkami, jak na stronie winehq ... natomiast jeśli chodzi o mikrofon, spróbuj zrobić, jak opisałem poniżej (już o tym pisałem wątku o Lenovo s10):

wejdź do /etc/modprobe.d/

tam znajduje się plik alsa-base.conf

na jego końcu dopisz:

options snd-hda-intel model=basic

najprościej w Terminalu:

sudo gedit /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

potem restart i sprawdz konfiguracje - tu mogą być zmiany, skoniguruj na nowo i daj znać.

Pozdrawiam !
Voodek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 07:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Nowe Ubuntu i Asus EEE 1005ha

Post autor: Voodek »

Może teraz ja przedstawie w tym wątku swój problem ^.^ Otóż mam netbooka asus 1005ha. Wszystko działa bardzo dobrze odkąd jest nowe jądro. Jednak mam problem z multi-touch... Nawet na wczesniejszej wersji ubuntu, gdy przyloze drugi palec na touchpadzie kursor przeskakuje z jedneg miejsca w drugie, tak ,jakby nie wiedział który palec nim kieruje... nie dziala również "szczypanie" dzieki któremu na windowsie robi się zblizenia. Da się temu jakoś zaradzic?

[edit]
Zauwazylem, że mi również nie dziala mikrofon. Suwaki mam wszystkie na max (ubu9.10). Sprawdzalem również na alsamixer. Może to wina pulseaudio? Poradźcie :)

[edit]

Problem z mikrofonem rozwiązany. Wystarczyło zainstalowac backporty do dźwięku ;)

Zostaje już tylko multitouch...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości