Zawieszanie się X'ów podczas wyłączania gier.

Gry, do uruchomienia których potrzebne są programy typu Wine/Cedega/CrossOver albo jakieś emulatory.
StuckInDream
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2009, 17:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Zawieszanie się X'ów podczas wyłączania gier.

Post autor: StuckInDream »

Od razu mówię że nie wiedziałem gdzie założyć ten wątek (czy tutaj czy w dziale od grafiki), więc jeśli to złe miejsce to przepraszam i proszę o przeniesienie.

Problem polega na tym, iż gdy chcę wyłączyć grę komputer się zawiesza na ekranie końcowym...
- Kto grał w Warzone 2100 wie że przy wyłączaniu na końcu pokazuje się ekran reklamowy i by przejść dalej trzeba kliknąć myszką - u mnie się zawiesza i nic nie da się zrobić.
- To powyższe to był tylko przykład. Tyczy się to wszystkich gier pracujących w trybie fullscreen ... Komputer jakby odmawia powrotu do pulpitu.
- Wygląda to tak, że komputer odmawia posłuszeństwa, jednak muzyka w tle (o ile włączona (u mnie Amarok)) hula.

Jest to dość denerwujące ponieważ za każdym razem muszę resetować komputer "twardym" resem.
Dodam, że jeśli mam szczęście to się tak nie dzieje... Jednak takie wyjątki przypadają raz na parę uruchomień....

Ktoś zna rozwiązanie ?
maf2
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 80
Rejestracja: 30 cze 2006, 03:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 23.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Problem z wyłączaniem gier.

Post autor: maf2 »

Podaj jaką masz kartę graficzną i wersję sterownika. Czy to gra pod linuxa czy uruchamiasz ją z wine czy czegoś innego ?

Jesteś pewien, że gra zwiesza ci kompa ? Raczej wątpie. Spróbuj przełączyć się między pulpitami(klawisz windowsa ten między alt i ctr + literka E. No i myszką wybierasz pulpit.
Potem możesz zabić proces. Najprościej: System->Administracja->Monitor Systemu.

Druga rzecz to możesz spróbować zrestartować same X a nie cały komp. Musisz tylko ustawić w System->Preferencje->Klawiatura potem Układy->Opcje układu->Key sequence to kill the X server. Zaznaczasz i od tej pory możesz restartować X przy pomocy ctr+alt+backspace.
Rgl
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 210
Rejestracja: 08 sty 2006, 08:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa

Odp: Problem z wyłączaniem gier.

Post autor: Rgl »

Spróbuj może alt + ctrl + f1 by przełączyć się do konsoli a potem alt+f7 z powrotem do X. U mnie to skutkuje bez konieczności restartu X. Wygląda na to że ekran się nie odświeża po wyłączeniu gry.

EDIT:
Zresztą jakby to nie poskutkowało, zawsze możesz zalogować się do konsoli i

Kod: Zaznacz cały

killall -9 nazwaprogramu
.
StuckInDream
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2009, 17:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Problem z wyłączaniem gier.

Post autor: StuckInDream »

maf2 pisze:Podaj jaką masz kartę graficzną i wersję sterownika. Czy to gra pod linuxa czy uruchamiasz ją z wine czy czegoś innego ?
Karta GF 7300 LE stery 185
Gry pod linuxa bez wine'a
maf2 pisze:Jesteś pewien, że gra zwiesza ci kompa ? Raczej wątpie. Spróbuj przełączyć się między pulpitami(klawisz windowsa ten między alt i ctr + literka E. No i myszką wybierasz pulpit.
Potem możesz zabić proces. Najprościej: System->Administracja->Monitor Systemu.

Druga rzecz to możesz spróbować zrestartować same X a nie cały komp. Musisz tylko ustawić w System->Preferencje->Klawiatura potem Układy->Opcje układu->Key sequence to kill the X server. Zaznaczasz i od tej pory możesz restartować X przy pomocy ctr+alt+backspace.
Nie działa nic... Komputer się zawiesza... Po prostu... Juz tego próbowałem... Próbowałem Zmiany pulpitu próbowałem ctrl + alt + del probowalem ctrl + q ... nic

dodam że z moją grafiką w ogóle się dziwne rzeczy dzieją ... np po wyłączeniu komputera stan rozdzielczości się nie zapisuje... próbowałem reinstalacji sterów, bawiłem się xorgiem ... również bez efektów...
Spróbuj może alt + ctrl + f1 by przełączyć się do konsoli a potem alt+f7 z powrotem do X. U mnie to skutkuje bez konieczności restartu X. Wygląda na to że ekran się nie odświeża po wyłączeniu gry.

EDIT:
Zresztą jakby to nie poskutkowało, zawsze możesz zalogować się do konsoli i
zaraz wypróbuje i dam edita.

---

A co do powyższego. Podczas zwiechy wlazłem do konsoli... później chciałem z niej wyjść to wyglądało to tak - pokazał się czarny ekran a na nim myszka... i tylu ... Wtedy zresetowałem X'y i wróciło do normy...
Tego co podałeś po edicie nie próbuję. Z tego względu że proglem dotyczy jak już napisałem wszystkich gier pracujących w fullscreenie tzn że jeśli rozwiązałoby to problem jednej gry to pozostaje jeszcze te kilkaset tysięcy innych... (wiem - powiesz mi że i tak w nie nie gram... jednak ja jedyne czego chcę to rozwiązać ten irytujący problem, tak, by wszystko było dobrze...)
zaytzev
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 23
Rejestracja: 13 paź 2007, 15:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Zawieszanie się X'ów podczas wyłączania gier.

Post autor: zaytzev »

W 9.10 jest znany problem z dźwiękiem, który owocuje taką zwiechą, jak ta którą opisałeś. Czy zauważyłeś jego utratę w grze, a nie innych aplikacjach (pytam, bo z tego co rozumiem, to słuchasz Amaroka w tle i mogłeś jego braku w grze nie odczuć). Jeżeli tak to popatrz na temat:
viewtopic.php?t=112769
Phenom 9850, 4GB @ 1066MHz, Gigabyte MA790X-DS4, Gainward Radeon HD4870
StuckInDream
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 01 lis 2009, 17:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Zawieszanie się X'ów podczas wyłączania gier.

Post autor: StuckInDream »

Nie... Dźwięk jest cały czas... Przynajmniej z amaroka. Bo przy wyłączaniu gry oraz przy zawieszce dźwięku nie ma... ale nie dlatego że przestaje być słyszalny tylko po prostu xd nie ma.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Zawieszanie się X'ów podczas wyłączania gier.

Post autor: makson »

Ja też mam ten problem. Nie chodzi o dźwięk z amoraka, tylko z gry. W momencie, w którym on się wyłączy nie można już z gry wyjść bez jej zawieszania. Rozwiązanie znajdziesz w linku, który został wcześniej podany. Możesz też (ja tak robię) przy zawieszeniu nacisnąć ctrl+alt+F1. Zalogować się do konsoli. Wpisać:

Kod: Zaznacz cały

ps -ef
Dostaniesz listę procesów, następnie popatrzeć który z nich to twoja gra i wpisać:

Kod: Zaznacz cały

kill -9 "numer procesu gry"
(bez cudzysłowu)
Natępnie ctrl+alt+F7 i wszystko pozamiatane.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Z innych systemów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości