Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.

Czy jesteś za podjęciem działań upowszechniających używanie Linuxa?

Tak, ale tylko dla Ubuntu
147
69%
Tak, ale tylko dla Ubuntu
41
19%
Tak, ale tylko dla Ubuntu
24
11%
 
Liczba głosów: 212
Awatar użytkownika
danth3
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 16 maja 2010, 12:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: danth3 »

IMHO wyobrażenie nt. linuxa jest bardzo stereotypowe (wiem z własnego doświadczenia). Jako linuxowy noobek, stwierdzić mogę, że ludzie myślą, że linux to czarna magia. Ekran pokryty znaczkami z palety ASCII, i gość/dziewczyna w okularkach i koszuli w kratkę piszący niezrozumiałe dla nikogo skrypty. Stereotyp, jak sam się przekonuję, krzywdzący. Samemu się musiałem przekonać, że to prosty sytem, który czasami nawet pomaga się nauczyć samego siebie (man i --help ;)) Co nie zmienia faktu, że cieszy myśl, że w moim starym liceum zainstalowali linuxa na komputerach w pracowniach (wszędzie Ubuntu i Mandriva). A tam, gdzie są potrzebne aplikacje windowsowe - śmiga Wine :)
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: igotit4free »

Arczi11 pisze:Zwykli użytkownicy Windowsa nie interesujący się komputerami obawiam się, że im ta organizacja niewiele mówi. A do takich ludzi należy się zwracać.
Chyba tego nie przemyślałeś ... niby dlaczego ktoś "nie interesujący się komputerami" miałby zainteresować się Linuksem ? Z czym się chcesz do nich "zwracać" ?

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Arczi11
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 149
Rejestracja: 20 mar 2010, 07:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Arczi11 »

Chcesz powiedzieć, że Linux jest tylko dla informatyków? Bzdura.
Ktoś kto nie gra w gry a używa kompa do sprawdzania poczty, pisania dokumentów i innych prac biurowych przy dobrej chęci może być zadowolony z Linuxa. Przez Wine nowe gry EDIT: DEDYKOWANE WINDOWSOWI nie pójdą. A jak ktoś bardzo słabo korzysta z Windowsa to jego sytuacja i tak się nie zmieni sama, bo prosi w każdej sprawie o pomoc. Nie którym użytkownikom wystarczy pewne rzeczy wytłumaczyć jak coś wykonać. Uważasz, że Linux jest za trudny dla osób nie mających doświadczenia z systemami? Niektórzy używają system do podstawowych czynności, ale z każdym mogą wystąpić jakieś problemy, więc i tak zwracają się
albo powinni się zwrócić o pomoc.
EDIT:
Wiecie jakie Linux ma zalety a Windows tego nie ma. O tym nie muszę chyba pisać.

Co do fachowców to uważam, że też powinni być na uwadze, bo oni chętnie wdrażają nowe technologie, więc jeśli coś co by sprzyjało rozwojowi, wdrażaniu to mogło być wykorzystane.

Firmy też powinny korzystać z odpowiedników Windowsowych.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: igotit4free »

Arczi11 pisze:Chcesz powiedzieć, że Linux jest tylko dla informatyków? Bzdura.
Bzdurą jest stawianie znaku równości między kimś, kto interesuje się komputerami a informatykiem. Nigdzie nie napisałem, że Linuks jest dla informatyków. Zapytałem tylko, co masz do zaproponowania tym nieinteresującym się komputerami ?
Ktoś kto nie gra w gry a używa kompa do sprawdzania poczty, pisania dokumentów i innych prac biurowych przy dobrej chęci może być zadowolony z Linuxa. A jak ktoś bardzo słabo korzysta z Windowsa to jego sytuacja i tak się nie zmieni sama, bo prosi w każdej sprawie o pomoc.
Po pierwsze na Linuksie także można grać, czy to przez WINE itp czy to w gry natywne.
Więc zanim zaczniesz obalać mity i innych przekonywać do zmiany nastawienia, może popracuj nad sobą ?:whis:
Po drugie wymienione przez ciebie zadania można doskonale wypełniać na Windows, który jest powszechny, bywa "darmowy" i wszystko na nim działa. A jak nie działa to się robi format albo prosi kolegę i znowu działa.

Więc pytam, co masz do zaproponowania ludziom którzy nie interesują się komputerami a po prostu je włączają, używają ich a potem je wyłączają ?

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Arczi11
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 149
Rejestracja: 20 mar 2010, 07:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Arczi11 »

igotit4free pisze: Po pierwsze na Linuksie także można grać, czy to przez WINE itp czy to w gry natywne.
Więc zanim zaczniesz obalać mity i innych przekonywać do zmiany nastawienia, może popracuj nad sobą ?:whis:
Nie stwierdziłem, że gry nie chodzą pod WINE. Proszę Cię nie pisz nieprawdy. Stwierdziłem, że z NOWYMI grami Windowsowymi pewnie będzie problem.
igotit4free pisze: Po drugie wymienione przez ciebie zadania można doskonale wypełniać na Windows, który jest powszechny, bywa "darmowy" i wszystko na nim działa. A jak nie działa to się robi format albo prosi kolegę i znowu działa.
Z moich doświadczeń to nie wynika. Wręcz przeciwnie niektóre gry nie działają nawet po reinstalacji systemu. Co do tego, że bywa darmowy. Tak, ale są pewne warunki które należy spełnić, aby dostać oryginalną kopię Windowsa.
igotit4free pisze:
Więc pytam, co masz do zaproponowania ludziom którzy nie interesują się komputerami a po prostu je włączają, używają ich a potem je wyłączają ?
Pisałem o tym.
Brak wirusów. Myślę, że ważny atut.
Darmowe wsparcie techniczne.
Stabilność sytemu. nie pojawi się komunikat pt. "Program przestał działać".
Można zainstalować system gotowy do pracy. Z aplikacjami biurowymi, przeglądarką, pocztą i innymi.

Dlaczego ja muszę sam odpowiadać na pytania?!

P.S Dodałem 3 zdania do poprzedniego postu.
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: kklimonda »

Arczi11 pisze:Nie stwierdziłem, że gry nie chodzą pod WINE. Proszę Cię nie pisz nieprawdy. Stwierdziłem, że z NOWYMI grami Windowsowymi pewnie będzie problem.
zresztą wine nie jest rozwiązaniem i sprzedawanie go nowym użytkownikom jako takie jest, moim zdaniem, decyzją złą...
(...)
Pisałem o tym.
Brak wirusów. Myślę, że ważny atut.
Darmowe wsparcie techniczne.
Stabilność sytemu. nie pojawi się komunikat pt. "Program przestał działać".
Można zainstalować system gotowy do pracy. Z aplikacjami biurowymi, przeglądarką, pocztą i innymi.

Dlaczego ja muszę sam odpowiadać na pytania?!
Fakt nie ma wirusów i dostajesz system gotowy do pracy ale z pozostałymi dwoma punktami się nie zgodzę.
1. Poziom darmowego wsparcia technicznego (szczególnie dla Ubuntu) jest poniżej oczekiwań jeżeli nie masz odpowiednich "wtyk", zresztą nie ma co się dziwić skoro jest realizowany przez wolontariuszy którym nikt nie płaci za śledzenie rozwoju systemu.
Podawane rozwiązania często nie mają sensu, bardzo często są błędne i prawie zawsze nie rozwiązują problemu a jedynie spychają go gdzieś gdzie użytkownik go nie widzi - efektem jest to, że ludzie rozwalają sobie system, kleją go taśmą i jakoś działa.. a potem przychodzi upgrade i wszystko się sypie.
2. Stabilność systemu to mit, tak samo jak to, że "Linuksa można uruchomić na antycznym sprzęcie a Windowsa nie". Oba stwierdzenia nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością (szczególnie rzeczywistością Ubuntu). Zresztą dla użytkownika nie ma różnicy to czy zawiesiły się Xy czy kernel padł - efektem i tak jest utrata jego pracy. No i ja widzę Linuksowy odpowiednik "Program przestał działać" od czasu do czasu.

PS jak widzę zagłosowałem jako jedyny na opcję trzecią, ciekawe. ;)
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: igotit4free »

Arczi11 pisze:Nie stwierdziłem, że gry nie chodzą pod WINE. Proszę Cię nie pisz nieprawdy. Stwierdziłem, że z NOWYMI grami Windowsowymi pewnie będzie problem.
To co rzeczywiście napisałeś jest widoczne w poście #24 ...
Arczi11 pisze:Ktoś kto nie gra w gry a używa kompa do sprawdzania poczty, pisania dokumentów i innych prac biurowych przy dobrej chęci może być zadowolony z Linuxa.

Nie ma tam słowa o NOWYCH grach windowsowych. Więc nie zarzucaj mi, że piszę nieprawdę.

Pisałem o tym.
Brak wirusów. Myślę, że ważny atut.
Darmowe wsparcie techniczne.
Stabilność sytemu. nie pojawi się komunikat pt. "Program przestał działać".
Można zainstalować system gotowy do pracy. Z aplikacjami biurowymi, przeglądarką, pocztą i innymi.
Dobry antywirus+firewall jakich pełno za free na programosach albo dobrychprogramach plus odrobina rozumu i po kłopocie.
Istnieją tysiące portali gdzie dostaniesz dla M$ takie samo wsparcie jak np. tu dla Ubuntu. Co jak co, ale stabilność nie jest mocną stroną Ubuntu. Sytuacji w których "nie działa ..." albo "problem z ..." jest co nie miara.
Tak samo można postawić M$ ... jakieś 2h30minut to zajmuje.
Jak się ma zrobiony obraz, to może kwadrans.
Dlaczego ja muszę sam odpowiadać na pytania?!
To twoja niedzielna inicjatywa, więc jej broń.
Wpisałeś w Google frazę "organizacje promujące wolne oprogramowanie" ?
Chyba nie ... a jest ich kilkadziesiąt. Chcesz coś zrobić, to dołącz i pomagaj, a nie twórz kolejnej.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Arczi11
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 149
Rejestracja: 20 mar 2010, 07:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Arczi11 »

O WINE jest w poscie nr. 23
nie wiem czy widziałeś go w pełnym brzmieniu. Może czegoś nie zobaczyłeś. W takim razie przepraszam.
Może rzeczywiście chybiłem z dwoma ostatnimi agrumentami, ale wcześniej pisałem, że jest darmowy co uważam za atut.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: bear7 »

swarogu pisze: Brak wirusów. Myślę, że ważny atut.
Fakt, wirusów nie ma, ale bezmyślne wykonywanie poleceń, może mieć nawet poważniejsze konsekwencje (np sudo rm -rf /).
swarogu pisze: Darmowe wsparcie techniczne.
Rozumiem, że chodzi Ci o fora. Na windowsowych forach także udzielą Ci darmowej pomocy.
swarogu pisze: Stabilność sytemu. nie pojawi się komunikat pt. "Program przestał działać".
Jakby tak było, to te forum nie miało by sensu istnienia.
swarogu pisze: Można zainstalować system gotowy do pracy. Z aplikacjami biurowymi, przeglądarką, pocztą i innymi.
Tak się składa, że Windows też to ma.

A teraz... Żyjemy w XXI wieku. Mamy wolność słowa. Każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii. Jeżeli komuś coś nie odpowiada w Linuksie, ma prawo wypowiedzieć się na ten temat. Jedyne czego nie można, to ubliżać. I do tego masz prawo się czepiać. Poza tym, tyle ile jest tematów, że Linux jest bee a Windows jest cacy, tyle samo jest i w drugą stronę: Linux WOW, Windows SUCKS.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: igotit4free »

Arczi11 pisze:O WINE jest w poscie nr. 23
nie wiem czy widziałeś go w pełnym brzmieniu. Może czegoś nie zobaczyłeś. W takim razie przepraszam.
Może rzeczywiście chybiłem z dwoma ostatnimi agrumentami
Posta # 23 wyedytowałeś o 15:13.
Post # 24 został zamieszczony o 14:37 i nie był edytowany, więc w cytatach nie odnosi się do moich zmyśleń tylko do tego co w nim napisałeś. Koniec na ten temat.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Heos »

Fakt, wirusów nie ma, ale bezmyślne wykonywanie poleceń, może mieć nawet poważniejsze konsekwencje (np sudo rm -rf /).
Nie może, możesz co najwyżej sam sobie zrobić krzywdę. To nie jest już wina systemu, a ustawiając odpowiednio konta i nie udostępniając byle komu hasła roota nic się nie stanie.
Wirusy mają to do siebie, że mimo twoich starań niszczą komputer. Widzisz różnicę?
Rozumiem, że chodzi Ci o fora. Na windowsowych forach także udzielą Ci darmowej pomocy.
Pokaż mi forum windowsowe, dowolnej wersji windowsa o tak dużej społeczności jak fora Linuksowe. oczywiście mówię o polskojęzycznych.
Jakby tak było, to te forum nie miało by sensu istnienia.
Nigdy program sam z siebie nie przestaje działać, zobacz, że większość spraw to kwestia konfiguracji lub pozyskania informacji na jakiś temat, niekoniecznie błędu.
Tak się składa, że Windows też to ma.
W którym miejscu? Podstawowa wersja Windowsa wg Ciebie ma najnowszego MOffice Corela / Photoshopa, Winampa, AllPlayera czy inne podstawowe programy w pakiecie?
Chyba, że masz na myśli WordPada, Painta i WindowsMediaPlayer... Ale nie ma co ich porównywać do programów typu OO, Gimp czy Rhythmbox...
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: bear7 »

Heos pisze:Nie może, możesz co najwyżej sam sobie zrobić krzywdę. To nie jest już wina systemu, a ustawiając odpowiednio konta i nie udostępniając byle komu hasła roota nic się nie stanie.
Wirusy mają to do siebie, że mimo twoich starań niszczą komputer. Widzisz różnicę?
Owszem masz rację, sam sobie możesz zrobić krzywdę. I musisz być świadomy tego co robisz. Jak chcesz, to mogę podać Ci kilka miejsc, w których znajdziesz kilku "psotników", którzy podają to polecenie w celu rozwiązania problemów. A pokaż mi na forum temat (który moim zdaniem powinien istnieć i być przyklejony w dziale dla newbie), w którym zawarte są polecenia, których nie powinno się wykonywać? A ile osób, przed odpaleniem skryptu, sprawdza jego kod? Wiem, że do wykonania polecenia wymagane są prawa roota. A ile osób klepie "sudo" bezmyślnie? I jeszcze jedno: czy te polecenia nie niszczą komputerów?
Heos pisze: Pokaż mi forum windowsowe, dowolnej wersji windowsa o tak dużej społeczności jak fora Linuksowe. oczywiście mówię o polskojęzycznych.
Mam nadzieje, że nie zostanę posądzony o reklamę, ale przykład dosyć dobrze rozwijającego się forum o tematyce win7 masz choćby tutaj.
Heos pisze:Nigdy program sam z siebie nie przestaje działać, zobacz, że większość spraw to kwestia konfiguracji lub pozyskania informacji na jakiś temat, niekoniecznie błędu.
A gdzie ja napisałem, że program sam z siebie przestaje działać? Ja tylko odniosłem się do tego, że problemy z software/hardware, tak jak i w Windowsie, tak i w Linuksie istnieją, czego dowodem jest choćby istnienie tego forum.
Heos pisze:W którym miejscu? Podstawowa wersja Windowsa wg Ciebie ma najnowszego MOffice Corela / Photoshopa, Winampa, AllPlayera czy inne podstawowe programy w pakiecie?
Chyba, że masz na myśli WordPada, Painta i WindowsMediaPlayer...
Dokładnie tak. Miałem na myśli WordPad, Paint i WMP. O stopniu ich zaawansowania nie mam zamiaru się wypowiadać. Ważne, że są i można z nich korzystać.
Heos pisze: Ale nie ma co ich porównywać do programów typu OO, Gimp czy Rhythmbox...
Widzę, że sam sobie strzelasz gole. W 10.04 Gimpa brak. A Rhythmbox nie odtworzy plików mp3, do puki nie zainstalujesz mu wtyczek.

I przede wszystkim, ja nie bronię i nie atakuję Windowsa czy też Linuksa. Dla mnie oba systemy mają swoje zalety i wady. I nie twierdzę, że jeden jest lepszy, a drugi jest gorszy. Ja je po prostu użytkuję. Mam taką pracę, że z obu OSów, muszę korzystać na co dzień...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: igotit4free »

Heos pisze: Pokaż mi forum windowsowe, dowolnej wersji windowsa o tak dużej społeczności jak fora Linuksowe. oczywiście mówię o polskojęzycznych.
Hmm, a tak z ciekawości o czym to świadczy twoim zdaniem ?
Bo wg. mnie istnienie "dużej społeczności" wskazuje tylko na to, że wąska grupa użytkowników Linuksa napotyka znacznie więcej problemów niż pozostająca w ogromnej, kilkudziesięcioprocentowej przewadze grupa użytkowników różnych Windowsów ...

Czego nie traktuję jako argument przeciwko Linuksowi a jedynie jako spostrzeżenie w dyskusji nt. "czym skusić i przekonać do Linuksa szczęśliwych użytkowników Windowsa".

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
kklimonda
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 585
Rejestracja: 20 kwie 2008, 04:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: kklimonda »

igotit4free pisze:Hmm, a tak z ciekawości o czym to świadczy twoim zdaniem ?
Bo wg. mnie istnienie "dużej społeczności" wskazuje tylko na to, że wąska grupa użytkowników Linuksa napotyka znacznie więcej problemów niż pozostająca w ogromnej, kilkudziesięcioprocentowej przewadze grupa użytkowników różnych Windowsów ...

.
Moim zdaniem świadczy to o tym, że (1) Linux ciągle używany jest przez mniej ludzi - łatwiej znaleść rozwiązanie w internecie, na forach niż pytając się znajomych i (2) Linux i ruch FLOSS ciągle przyciąga w większości ludzi którzy są zainteresowani ideą i technologią - znów łatwiej jest znaleść innych ludzi z takimi zainteresowaniami przez internet niż szukać wśród znajomych.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: igotit4free »

kklimonda pisze:Moim zdaniem świadczy to o tym, że (1) Linux ciągle używany jest przez mniej ludzi - łatwiej znaleść rozwiązanie w internecie, na forach niż pytając się znajomych i (2) Linux i ruch FLOSS ciągle przyciąga w większości ludzi którzy są zainteresowani ideą i technologią - znów łatwiej jest znaleść innych ludzi z takimi zainteresowaniami przez internet niż szukać wśród znajomych.
Zgodnie z twoją logiką gdzieś w polskojęzycznym Internecie powinna być "duża społeczność" użytkowników Bentleya i mikre portale właścicieli Fiata Seicento ... a chyba jest odwrotnie.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Heos »

Owszem masz rację, sam sobie możesz zrobić krzywdę. I musisz być świadomy tego co robisz. Jak chcesz, to mogę podać Ci kilka miejsc, w których znajdziesz kilku "psotników", którzy podają to polecenie w celu rozwiązania problemów. A pokaż mi na forum temat (który moim zdaniem powinien istnieć i być przyklejony w dziale dla newbie), w którym zawarte są polecenia, których nie powinno się wykonywać? A ile osób, przed odpaleniem skryptu, sprawdza jego kod? Wiem, że do wykonania polecenia wymagane są prawa roota. A ile osób klepie "sudo" bezmyślnie? I jeszcze jedno: czy te polecenia nie niszczą komputerów?
No lol... Po pierwsze, głupotą można tak samo zniszczyć Windowsa, tylko tam nie potrzebujesz do tego wpisywać hasła administratora. Po drugie nie jest winą systemu, że ktoś świadomie sam pod siebie robi.
Dokładnie tak. Miałem na myśli WordPad, Paint i WMP. O stopniu ich zaawansowania nie mam zamiaru się wypowiadać. Ważne, że są i można z nich korzystać.
:D Ale chyba o to chodzi, nie? Które oprogramowanie jest lepsze. Fakt, że są o niczym nie świadczy bo aby zrobić cokolwiek chociaż trochę zaawansowanego musisz doinstalować inne oprogramowanie. Tutaj owe oprogramowanie już masz.
Widzę, że sam sobie strzelasz gole. W 10.04 Gimpa brak. A Rhythmbox nie odtworzy plików mp3, do puki nie zainstalujesz mu wtyczek.
1. Nie mówię tylko o Ubuntu, ale o Linuksie, dystrybucji masz wiele i z reguły masz te programy, albo masz możliwość wybrania ich przy instalacji. 2. Kodeków, nie wtyczek. Na Windowsie tak samo.
Bo wg. mnie istnienie "dużej społeczności" wskazuje tylko na to, że wąska grupa użytkowników Linuksa napotyka znacznie więcej problemów niż pozostająca w ogromnej, kilkudziesięcioprocentowej przewadze grupa użytkowników różnych Windowsów ...
Idąc twoją logiką, powinna istnieć wręcz nieskończona internetowa społeczność ludzi mających problemy z matematyką i znacznie mniej forów literackich. A chyba tak nie jest.
Istnienie licznych for to nie efekt trudności spotykanych w konfiguracji systemu, tylko ruchu otwartego/wolnego oprogramowania i filozofii która temu przyświeca.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Arczi11
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 149
Rejestracja: 20 mar 2010, 07:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Arczi11 »

Nie wiem czy to prawda co powiem, ale wydaje mi się, że Linux jest bardziej spójnym i uporządkowanym systemem niż Windows. Dla początkujących może to być na plus.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: bear7 »

Heos pisze:...nie jest winą systemu, że ktoś świadomie sam pod siebie robi.
No tak zapomniałem, znajomość systemu Linuks jest wrodzoną cechą.
Heos pisze:Ale chyba o to chodzi, nie? Które oprogramowanie jest lepsze. Fakt, że są o niczym nie świadczy bo aby zrobić cokolwiek chociaż trochę zaawansowanego musisz doinstalować inne oprogramowanie. Tutaj owe oprogramowanie już masz.
Tak więc, raz jeszcze. Padło stwierdzenie:
Można zainstalować system gotowy do pracy. Z aplikacjami biurowymi, przeglądarką, pocztą i innymi.
Są te aplikacje w Windowsie? Są. Jakie są ich możliwości, każdy wie. Co jednak nie znaczy, że "świeżo" zainstalowany Windows nie jest gotowy do pracy? Bo jest.
Heos pisze: Nie mówię tylko o Ubuntu, ale o Linuksie, dystrybucji masz wiele i z reguły masz te programy, albo masz możliwość wybrania ich przy instalacji.
Owszem masz racje. Ale czy w tej chwili jesteśmy na ogólnym forum Linuksa, czy na forum dotyczącym dystrybucji Ubuntu?
Heos pisze:Kodeków, nie wtyczek. Na Windowsie tak samo.
Dziwne, bo mi przy pierwszej próbie odpalenia mp3 w Rhythmboxie wyskoczył komunikat: "Brak odpowiedniej wtyczki. Czy chcesz pobrać?"
Heos pisze: Istnienie licznych for to nie efekt trudności spotykanych w konfiguracji systemu, tylko ruchu otwartego/wolnego oprogramowania i filozofii która temu przyświeca.
Być może taka jest idea, ale rzeczywistość...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: mat »

Arczi11 pisze:Chcesz powiedzieć, że Linux jest tylko dla informatyków? Bzdura.
Ktoś kto nie gra w gry a używa kompa do sprawdzania poczty, pisania dokumentów i innych prac biurowych przy dobrej chęci może być zadowolony z Linuxa. Przez Wine nowe gry nie pójdą. A jak ktoś bardzo słabo korzysta z Windowsa to jego sytuacja i tak się nie zmieni sama, bo prosi w każdej sprawie o pomoc. Nie którym użytkownikom wystarczy pewne rzeczy wytłumaczyć jak coś wykonać. Uważasz, że Linux jest za trudny dla osób nie mających doświadczenia z systemami? Niektórzy używają system do podstawowych czynności, ale z każdym mogą wystąpić jakieś problemy, więc i tak zwracają się
albo powinni się zwrócić o pomoc.
Właśnie w tym momencie cały twój pomysł jest skazany na porażkę. Kluczowym elementem przekonania nowego użytkownika do korzystania z Linuksa są programy/gry. Polega to na tym ,że zmianą systemu nowy użytkownik musi kupić gry/programy dla Linuksa. W przeciwnym wypadku natrafi na problemy związane z Wine i wróci do poprzedni używanego systemu. Wine nie jest programem przydatnym do codziennego użytku, a pewnego rodzaju eksperymentem. Współczesne dystrybucje Linuksa są dość proste i nie sprawiają większych problemów użytkownikom. Kłopoty się pojawiają gdy chcemy skorzystać z programu/gry , która nie ma natywnej wersji dla Linuksa. Dystrybucji Linuksa używam głownie do gier, przeglądania internetu i kilku innych czynności. Jednak korzystam tylko z programów/gier
natywnych dla Linuksa i dlatego korzystanie z tego systemu nie sprawia mi większych problemów. Przekonać kogoś do korzystania z Linuksa nie jest większym problemem, ale przekonanie kogokolwiek do korzystanie z Wine jest prawdziwym wyzwaniem.
Arczi11 pisze:Nie stwierdziłem, że gry nie chodzą pod WINE. Proszę Cię nie pisz nieprawdy. Stwierdziłem, że z NOWYMI grami Windowsowymi pewnie będzie problem.
Pod Wine nie uruchomisz wielu nowych jak i starych gier.

EDIT:
Heos pisze: A chyba tak nie jest. Istnienie licznych for to nie efekt trudności spotykanych w konfiguracji systemu, tylko ruchu otwartego/wolnego oprogramowania i filozofii która temu przyświeca.
Problemy opisywane na tych forach dyskusyjnych najczęściej nie są związane z Linuksem.
Spójrzcie na tematy z działu gry:

- Wine nie chcę uruchamiać aplikacji
- World of Warcraft nie ma animacji, tylko interfejs
- [SOLVED] Nie można uruchomić plików *.exe
- [wine] Mount & Blade - Kamera nie działa prawidłowo
- Runes of Magic - Czarny ekran
itd.

viewforum.php?f=131

Użytkownicy Windows nie mają tego typu problemów z uwagi ,że korzystają z gier dedykowanych dla ich systemu.
BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.
Awatar użytkownika
Witch Lady
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 171
Rejestracja: 05 kwie 2010, 11:43
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Sprzeciw wobec szerzącej się nagonce na systemy linuxowe.

Post autor: Witch Lady »

igotit4free pisze:Chyba tego nie przemyślałeś ... niby dlaczego ktoś "nie interesujący się komputerami" miałby zainteresować się Linuksem ? Z czym się chcesz do nich "zwracać" ?

.
Np. z tym, że jest bezpieczniejszy od Windows.

Darmowe programy antywirusowe na Windows...? lol.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość