[HOW]Brother DCP-195C - instalowanie sterowników, konfigurowanie w Mint/Ubuntu/Debian

Awatar użytkownika
sir_lucjan
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 207
Rejestracja: 24 wrz 2009, 11:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

[HOW]Brother DCP-195C - instalowanie sterowników, konfigurowanie w Mint/Ubuntu/Debian

Post autor: sir_lucjan »

Na rynku jakiś czas temu pojawił się następca kultowej drukarki DCP-135C, mianowicie model DCP-195C. Mało mnie to obchodziło, gdyż ze swojej byłem bardzo zadowolony. Niestety, moja 135C uległa nieodwracalnej awarii, tak więc musiałem zainwestować w model DCP-195C. I pierwszy szok! O ile sterowniki do DCP-135C były w repo, tak dla modelu DCP-195C takiego luksusu nie ma, trzeba radzić sobie samemu. Udaje się na stronę producenta - kolejny szok! Sterowniki są tylko dla wersji 32 bit. Niemniej udało mi się pokonać kłopoty i piszę poradnik co i jak :) Skupię się na wersji 64 bit, gdyż instalacja tutaj jest odrobinę bardziej skomplikowana. Drukarka i skaner mogą być włączone, nie pociągnie to za sobą skutków negatywnych :)

1. DRUKARKA

Pobieramy ze strony producenta odpowiednie pakiety.

http://welcome.solutions.brother.com/bs ... l#DCP-195C

Następnie poleceniem cd przechodzimy katalogu w którym mamy pobrane pakiety

Kod: Zaznacz cały

cd ~/Pobrane
Teraz pora na instalowanie pakietów, zadanie mało przyjemne i miłe, ale wszystko pójdzie dobrze.

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i --force-architecture dcp195clpr-1.1.2-1.i386.deb
oraz

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -i --force-architecture dcp195ccupswrapper-1.1.2-2.i386.deb
Pamiętajmy o tym, by robić to w tej kolejności, gdyż inaczej nie uda się nam zainstalować sterowników.

Następnie wybieramy mintMenu -> Wszystkie aplikacje -> Administracja -> Drukowanie i jako domyślną drukarkę wybieramy DCP195C

2. SKANER

Pobieramy sterownik ze strony

http://welcome.solutions.brother.com/bs ... ml#brscan3

Tym razem nie musimy się martwić o architekturę, gdyż jest zarówno 32 jak i 64 bit.

Teraz instalujemy pakiet (można już klasycznie, przez instalator pakietów).

Następnie edytujemy odpowiedni plik:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /lib/udev/rules.d/40-libsane.rules
i dopisujemy odpowiedni fragment:

Kod: Zaznacz cały

[# Brother scanners
ATTRS{idVendor}=="04f9", ENV{libsane_matched}="yes" w znacznikach nie chce pogrubić, ale to o ten wpis chodzi
# The following rule will disable USB autosuspend for the device
ENV{libsane_matched}=="yes", RUN+="/bin/sh -c 'test -e /sys/$env{DEVPATH}/power/level && echo on > /sys/$env{DEVPATH}/power/level'"
LABEL="libsane_rules_end"
Od tej pory xsane będzie bez problemu wykrywał nasze urządzenie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hardware-Multimedia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości