"Google zgwałciło nam mózgi."

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Bolku202
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 16 sty 2010, 16:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

"Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: Bolku202 »

Świetny teskt Jacka Dukaja, laureata min Europejskiej nagrody literackiej.
Liczy dziewięć stron, dlatego tak liczne cytaty:


Za długie, nie przeczytam...
Dla Sokratesa myślenie to był dialog – z kimś albo z sobą samym. W grece homeryckiej nie da się właściwie opisać procesów myślowych, tak jak to czynimy dzisiaj: „czytając” swój umysł.

W kulturze oralnej pamięć jednostkowa pełniła rolę biblioteki publicznej. Zastanówmy się: ile stron (poezji, prozy) znamy teraz na pamięć? Ludzie z pokolenia moich dziadków recytowali z głowy długie ustępy klasyki, i to w podeszłym wieku.

Kiedy uczysz się ze słuchu i polegasz wyłącznie na pamięci, nie masz odruchu kwestionowania usłyszanego – najważniejsze, by wpierw wiernie zapamiętać przekaz. Nastawienie interpretacyjne i całe instrumentarium nowożytnego myślenia krytycznego powstały dopiero dzięki upowszechnieniu pisma.
Zauważyłem u siebie następujący objaw: sama m o ż l i w o ś ć dostępu do sieci (wejścia w tryb myślenia a la Google) czyni niezwykle trudnym skupienie się i pracę nad tekstem w tradycyjny sposób. Muszę fizycznie odciąć się od dopływu informacji, żeby umysł przestawił się na „myślenie książkowe”, przestał skakać po skojarzeniach i domagać się coraz to nowych bodźców uwagi. Ale nie wystarcza zamknięcie przeglądarki czy odejście parę kroków od komputera – bo nadal w i e m, że od strumienia informacji dzieli mnie jedna decyzja, jedna sekunda; umysł czeka w gotowości.

Google to oczywiście symbol i soczewka ogółu procesów cywilizacyjnych i nowoczesnych technologii, które po rewolucji komputerowej zmieniają nasze życie. A zależności biegną w obie strony: znaczenie ma nie tylko sposób, w jaki odbieramy treści, ale też to, jak je tworzymy.

W czasie – bo nie zamarza nigdy do postaci konkretnej, niezmienialnej. Otwórz w Wordzie Biblię, naciśnij klawisz – już zmieniłeś Pismo Święte. W pewnym sensie oznacza to koniec myślenia interpretacyjnego rozwiniętego w tradycyjnej kulturze pisma – słowo znów utraciło stałą, obiektywną postać.

W przestrzeni – bo prosta operacja w edytorze wycina, mnoży, przekleja całe bloki tekstu. Ta zgubna łatwość przesuwania i zmieniania toku opowieści przenosi się wprost na rytm narracji we współczesnej literaturze. Redaktorzy i korektorzy walczą z nowym rodzajem błędów powtórzenia: dublują się nie pojedyncze słowa, a długie fragmenty – autor tyle razy stosował „kopiuj-wklej”, że zapomniał, co gdzie przekleił. Nawet w jego umyśle tekst się roztopił i rozpłynął.



Google Chrome, ma pasek kart i wielofunkcyjną nową kartę, natomiast minimalizmu brakuje w menu kontekstowym. Popatrzcie tylko na produkt Apple - Safari. Brak paska kart, brak reklam, minimalizm w menu kontekstowym, teraz także wygodne czytanie.



Proszę sobie przedstawić czytanie jako proces: lampa umysłu oświetla pogrążony w mroku fresk językowy. Dziś czytamy inaczej, bo wymontowano nam z głów reflektory, zastępując je chirurgicznymi latarkami.

I nie jest w tej ewolucji osamotniona: połączenie długich form narracyjnych z wrażliwością guglową uznaję wręcz za symbol kultury pierwszej dekady XXI wieku – bo to także czas niebywałego wzrostu popularności telewizyjnych form serialowych: te tasiemce ogląda się w wielogodzinnych maratonach; seriale stały się dla nas domyślną metodą „opowiadania świata”. Również sesje gier komputerowych trwają godzinami (niekiedy przez całą noc).

Tak naprawdę jednak to nie blogi określają dzisiaj kierunki rozwoju komunikacji sieciowej. Jej ciężar przeniósł się na komunikatory jeszcze szybsze i skrótowe, jak Twitter czy Blip, które mają im właściwe modele narracji („opowiedz swój stan ducha w 140 znakach”); a także na tekstowe i pozatekstowe aplikacje serwisów społecznościowych.
Gdyż wszystko wskazuje, że dominacja słowa w sieci to etap przejściowy, bo stanowiący bezpośredni skutek ograniczeń technologicznych w metodzie wprowadzania i prezentacji danych, a zwłaszcza zarządzania nimi, organizacji, przeszukiwania itp. Po prostu operacje na dźwiękach, grafice, filmach były i nadal są trudniejsze do zaklęcia w tani i wygodny dla użytkownika software i hardware – niż operacje na tekście. Wszelako branża pompuje tu w badania i rozwój coraz potężniejsze sumy i należy się spodziewać, że formaty audio i wideo stopniowo przejmą większość użytkowo-komunikacyjnych funkcji tekstu.

Jak wtedy zmienią się nam mózgi? W jaki sposób do tych zmian przystosuje się książka? Tego nie sposób jeszcze przewidzieć – jednak optymistycznie nastraja sama ta plastyczność literatury, żywotność wobec ofensywy nowych mediów nawet gatunku tak konserwatywnego jak powieść.

http://tygodnik.onet.pl/33,0,51179,4,artykul.html
Awatar użytkownika
DadaD
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 350
Rejestracja: 21 paź 2008, 12:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: "Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: DadaD »

Kilka lat minęło jak nie zagladałem na ten "dziwny" portal, ale artykuł ciekawy lecz i kontrowersyjny.

Mnie zaintrygowały te fragmenty (między innymi):
Już nie uczymy się słuchowo, w rozmowie, kształtowani przez osobowe relacje z nauczycielem (mistrzem); uczymy się wzrokowo, z martwego, niezmiennego tekstu, „od nikogo”.
o internautach:
Nawet gdy chcą, nie potrafią „przełączyć” sobie mózgu z powrotem: nabycie biegłości internetowych wyklucza zachowanie starej zdolności do lektury.
Dlatego niektórzy spędzajacy dużo czasu przed monitorem mają problem w czasie sesji, oj mają problem...
Jeszcze w 2001 r. przeprowadzono następujący test: jedna grupa czytała opowiadanie w tradycyjnej formie, a druga – przedstawione na sposób internetowy (hipertekstowo). Czytaczom internetowym lektura nie tylko zabrała więcej czasu, ale na koniec siedmiokrotnie częściej zgłaszali niezrozumienie tego, co właśnie przeczytali.
Ciekawe kto robił badania?
Prowadzono też badania masowe, podglądające aktywność internautów. Statystyczny użytkownik nie wytrzymuje w jednym tekście dłużej niż kilka akapitów, po czym przeskakuje do następnego. Czasami zapisuje dłuższe dokumenty, ale czy kiedykolwiek później do nich wraca?
A jak to wykorzystać:
Biznes dawno rozpoznał te prawidłowości: teksty zamieszczane w komercyjnych portalach dzieli się na maleńkie strony-porcje.
Pozdrowienia
Inny OS - Linux Mint - GNOME
"Rzeczą ludzką jest błądzić, rzeczą głupców jest trwać w błędzie"
Seneka
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: "Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: Heos »

Z reguły nie zgadzam się z Dukajem a jego książki średnio przypadają mi do gustu, jednak teraz o dziwo sądzę, że ma rację.
A to, że ma rację nie jest bynajmniej pozytywne, tak jak wydźwięk jego artykułu.
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: "Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: igotit4free »

Taki sam to "gwałt" jak i ten, którego dokonały narzędzia, pismo, upowszechnienie się druku, kino, radio czy telewizja ... teraz przyszedł czas na nowe medium a zasada jest stara, marksistowska. "Byt określa świadomość".:razz:

Artykulik ciekawy na popularnym poziomie ale czy kontrowersyjny ? Te same znane prawdy, te same spostrzeżenia które czynią ludzie w średnim wieku obserwując pokolenia dzisiejszych uczniów czy studentów ... porozumieć się z nimi trudno, zrozumieć ich nie sposób.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Heos
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 534
Rejestracja: 17 sie 2008, 16:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz

Odp: "Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: Heos »

Wszystko pewnie byłoby klasycznie gdyby nie fakt, że do takich samych wniosków dochodzą właśnie niektórzy uczniowie czy studenci. Osoby z każdego przedziału wiekowego reprezentujące określony poziom.

To nie jest tylko narzekanie starca o tym, że "tamte czasy były lepsze".
"Chciałbym, żeby zaczęto od szanowania siebie: wszystko inne wypływa z tego." – Fryderyk Nietzsche
openSUSE Leap 15.1 | Xfce4 | Firefox
GalAnonim
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2007, 19:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: "Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: GalAnonim »

ciekawe,
ja jakoś mogłem ze 20 książek przeczytać i nie było problemu. Oczywiście nie na WWW, ale w mobipocket reader

ale w sumie fakt, na portalach dłuższe arty są podzielone na 20 stron - na stronie 70% reklam, 30% tekstu :|
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: "Google zgwałciło nam mózgi."

Post autor: sir_herrbatka »

ale w sumie fakt, na portalach dłuższe arty są podzielone na 20 stron - na stronie 70% reklam, 30% tekstu
Do czytania artów polecam przeglądarki tekstowe, lynx, elinks (mój faworyt), links. Zdecydowanie łatwiej jest się skoncentrować na treści i nie ma syndromu gubienia linijki (często mi się to przytrafia, czytam tekst dochodzę do końca linii i nie mogę utrafić wzrokiem w następną...).
Wolność wyboru to mit, bo zawsze znajdzie się argument, dlaczego źle wybrałeś nie wybierając Linuksa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości