COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl
Awatar użytkownika
kris55
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 560
Rejestracja: 16 mar 2010, 16:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86

COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Post autor: kris55 »

Witam.
Często jestem na anglojęzycznym forum Ubuntu i zauważyłem dobre przypięte tematy, może by tak u nas to wprowadzić ?:
1. Desktop Hardware Compatibility List
2. Desktop Hardware Incompatibility List.
3. Laptop COMPATABILITY List
4. Laptop INCOMPATABILITY List.
Są co prawda działy Hardware i Netbooki (no i co kupić) ale właściwie to nie ma miejsca z info o kompatybilności i niekompatybilności PC i laptopów. A listów związanych z tymi tematami jest trochę, a nie każdy zagląda na forum anglojęzyczne.
Pozdrawiam
Linux Puppy 5.20 ROX + OpenBox & Ubuntu 10.04 GNOME
Linux Registered User #308993 ---> http://www.counter.li.org
Linux Counter is not an exclusive club. Any Linux user can join and it's free.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Post autor: mario_7 »

Pytanie tylko - po co? Są przecież zagraniczne i polskie bazy sprzętu, więc w jakim celu tworzyć kolejną?

Zgodnosć sprzętu z Ubuntu (ogólniej - z Linuksem) - bazy sprzętu
Awatar użytkownika
kris55
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 560
Rejestracja: 16 mar 2010, 16:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86

Odp: COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Post autor: kris55 »

@mario_7
..."więc w jakim celu tworzyć kolejną?" - po to, że jak zauważyłem większość nowych userów Ubuntu pierwsze kroki kieruje do http://www.ubuntu.pl i nie jest jeszcze zorientowana w temacie wyszukiwania w necie informacji czy dany sprzęt jest kompatybilny czy nie z Linuxem a szczególnie z Ubuntu. Skoro na oficjalnym forum Ubuntu takie tematy są (tam zauważono taką potrzebę), to na polskim też mogłyby się znaleźć. Dodatkowo znaczna grupa młodych userów Ubuntu nie zna angielskiego (lub dopiero się uczy) i na pewno nie będzie szukała info na stronach anglojęzycznych.
Pozdrawiam.
Linux Puppy 5.20 ROX + OpenBox & Ubuntu 10.04 GNOME
Linux Registered User #308993 ---> http://www.counter.li.org
Linux Counter is not an exclusive club. Any Linux user can join and it's free.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Post autor: mario_7 »

W czym lista na forum byłaby lepsza od ogólnej listy?
Wydaje mi się, że mało szczegółowe opisywanie działania sprzętu może być mylące. Wielu napisze "wszystko działa" i będzie to prawda, ale pewnie zdarzą się przypadki, gdy ktoś sprawdzi pobieżnie tylko główne podzespoły, a reszty nawet nie spróbuje uruchomić i też stwierdzi, że "wszystko działa". Lista kompatybilności ma sens, gdy są konkretne pytania o poszczególne elementy, np. czy w laptopie działają wszystkie podzespoły, porty zewnętrzne, klawisze multimedialne, hibernowanie i wstrzymywanie itp. itd.
Moim zdaniem forum nie jest miejscem na takie listy, bo po prostu nie spełnia wymogów technicznych do jej tworzenia. Zobacz jak dodaje się sprzęt do już istniejących list kompatybilności (tych z prawdziwego zdarzenia).

Moim zdaniem lepiej rozwijać i promować polskie projekty typu Best4Linux, żeby miało to ręce i nogi.
Awatar użytkownika
kris55
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 560
Rejestracja: 16 mar 2010, 16:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86

Odp: COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Post autor: kris55 »

@mario_7
Masz rację, The Ubuntu Forum Community w uwagach zamieszcza info co ma się znaleź w postach dotyczących kompatybilności:
..."Please Only List
1)Version Of Ubuntu
2)Type Of Hardware
3)Hardware Maker
4)Hardware Model"
Tak oni ograniczają się do minimum, ale tu na forum wcale tak nie musi być, mogą być szersze informacje. Ale OK, ja rzuciłem pomysł - temat, bo czasami szukając informacji "skacze" po forach i stronach www i pomyślałem że fajnie byłoby mieć to wszystko w jednym miejscu. Ale być może tego się nie da zrobić.
Pozdrawiam.
Linux Puppy 5.20 ROX + OpenBox & Ubuntu 10.04 GNOME
Linux Registered User #308993 ---> http://www.counter.li.org
Linux Counter is not an exclusive club. Any Linux user can join and it's free.
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: COMPATABILITY List na ubuntu.pl

Post autor: mario_7 »

bo czasami szukając informacji "skacze" po forach i stronach www i pomyślałem że fajnie byłoby mieć to wszystko w jednym miejscu
I właśnie dlatego większy sens ma rozwijanie istniejących projektów, aniżeli tworzenie kolejnych (w których informacje będą po prostu powielone).

Ponadto w większości przypadków "zgodność z Ubuntu" ogranicza się do "zgodności z Linuksem", więc bazy sprzętu niezależne od dystrybucji są moim zdaniem lepszym pomysłem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości