Ubuntu Certified Hardware PL

Uwagi, propozycje tematów, pomysły na serwis Ubuntu.pl
Awatar użytkownika
misiek1928
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2006, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: misiek1928 »

Witajcie,
chciałbym zaproponować przyklejony temat, choć nie koniecznie w tym dziale (ale wydaje się najlepszy). Otóż proponuję, żeby nasi forumowicze, którzy akurat kupują sprzęt, na którym ma działać Ubuntu (i działa w 100%), zgłaszali w tym temacie konfigurację.
Co miesiąc mieli byśmy zestaw przetestowanych konfiguracji dla tych, którzy planują zakup nowych komputerów z myślą o Ubuntu. Unikniemy w ten sposób pytań o to, co kupić, a przy okazji zbudujemy solidną bazę kompatybilnego sprzętu.
Dodatkowo zawsze można wrzucać wyniki testów z Phoronix Test Suite... Co Wy na to?

Pozdrawiam ;)
http://michal.superuser.org.pl/blog | Registered Linux User #516064
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: igotit4free »

A jak jest sens tworzenia tysięcznej z kolei bazy zawierającej te same dane ?

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: mario_7 »

Wrzuć kolejny wpis do http://Best4Linux.net (polska strona) i wszyscy będą zadowoleni. :)
Awatar użytkownika
misiek1928
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2006, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: misiek1928 »

Znam przytoczone bazy... sęk w tym, że nie odpowiadają one ludziom na pytanie: jaki kupić komputer z myślą o ubuntu?

Ja mam na myśli kompletne konfiguracje. Jeśli ktoś kupuje komputer i okazuje się, że wszystko pięknie współgra z ubu, to niech się podzieli konfiguracją i ewentualnie wynikami benchmarków. W ten sposób będziemy mieli co miesiąc (aktualne trendy) bazę polecanych konfiguracji pod ubu (chyba, że akurat nikt z forumowiczów nie kupi kompa). Nie chodzi o bazę pojedynczych komponentów. Korzystanie z takowej dla laika może być mało pomocne... nie każdy wie, jak dobrać komponenty do nowego komputera.
http://michal.superuser.org.pl/blog | Registered Linux User #516064
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: mario_7 »

Wydaje mi się to raczej bez sensu, bo opisując działanie całego komputera i tak trzeba będzie skupić się na poszczególnych podzespołach...

Poza tym - na podstawie czego wymienione konfiguracje byłyby "polecane"? Każdy ma inne priorytety kupując komputer. Nie istnieje tez konfiguracja idealna.

Z drugiej strony - przecież nikt nie zabroni Ci założyć takiego wątku... Jeśli bardzo chcesz, to droga wolna. Z tym przyklejaniem to później by się okazało, czy warto.
Tylko oczywiście to nie mogłoby się nazywać "Ubuntu Certified Hardware".
Awatar użytkownika
misiek1928
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2006, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: misiek1928 »

Oczywiście, ze by nie mogło ;) Nie twierdzę, ze ten pomysł jest zaje.. fajny w każdym calu. Ale widzę w wielu miejscach, jak użytkownicy (nie tylko ubu) pytają: "jaki kupić komputer? Mam do wydania xxxx zł". Wielu pyta: "Jaki kupić komputer do xxxx zł, jeśli zamierzam zainstalować Ubuntu/Linuksa?".
Niestety byłby to wątek lub strona podobna nieco do best4linux (na przykład), ale chodzi mi o formę wątku/strony. Fajnie, gdyby było miejsce w którym osoba nieznająca się na rzeczy mogła znaleźć aktualne konfiguracje pełnych zestawów komputerowych, które nie wywołują żadnych problemów z ubu/lnx. Jest to też całkiem przydatne dla przedsiębiorców, którzy chcieliby wprowadzić takie Ubu w firmie i muszą zamówić X szt. komputerów (a nie znają się/nie mają czasu na szukanie poszczególnych komponentów).
Wiem, że może się okazać, że w jakimś tam miesiącu nikt z forumowiczów nie kupi nowego komputera i nei będzie próbował zainstalować na nim Ubu - to jest minus. Dlatego też przeszło mi przez myśl, ze może by odpalić to pod jakimś konkretnym adresem... Sam mam możliwość testowania kilku konfiguracji w miesiącu pod kątem kompatybilności z Ubu. (jeśli się uda, to dopcham się do systemu certyfikacji Ubuntu Ready i będę korzystał z ich systemu sprawdzania kompatybilności).
Wątek na forum i próba rozpoczęcia tego tematu tutaj, jest jakby naturalnym krokiem... w końcu to chyba najprężniejsza społeczność linuksowa w tym kraju ;)
http://michal.superuser.org.pl/blog | Registered Linux User #516064
Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8606
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: mario_7 »

Ok, rozumiem, ale...

Opis każdej konfiguracji i tak rozbije się na podzespoły (no, chyba, że wszystko będzie cacy, to "wszystko działa bardzo dobrze" wystarczy, choć mnie akurat nie przekonują takie opinie :P).

W teorii... Złożenie komputera z kompatybilnych podzespołów da kompatybilny komputer. ;)

Pomysł nie byłby taki zły, gdyby inaczej go zaaranżować - nie w celu tworzenia listy "polecanych zestawów", ale w celu stworzenia miejsca, gdzie można się pochwalić jak dobrze działa dany komputer (jako całość) z Ubuntu na pokładzie i jakie są jego wyniki w poszczególnych testach/benchmarkach. To byłoby coś więcej, niż baza sprzętu i tutaj widziałbym sens prezentowania całego zestawu (co więcej - w sprawach działania poszczególnych podzespołów można by było odwoływać się do baz sprzętu, ewentualnie z dodatkowym komentarzem jak ugryźć to jako całość, jeśli konieczna jest jakaś dodatkowa konfiguracja).
Awatar użytkownika
misiek1928
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2006, 15:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Odp: Ubuntu Certified Hardware PL

Post autor: misiek1928 »

No to mamy mniej więcej to samo na mysli, tylko ja położyłem większy nacisk na kwestię opisu konfiguracji, a Ty na kwestię chwalenia się wynikami. Ale mówimy (piszemy) o tym samym. Sam teraz ogarniam Phoronix Test Suite (o matko, ile ja się namęczyłem z odpaleniem GUI!). Na bazie wyników Phoronix TS można zbudować fajną bazę wyników benchmarkowych...
Mam do tego fajny adres www, ale nie mam jeszcze pomysłu na kod strony. Nie jestem programistą. Ale myślę, ze na początek można to rozwinąć na forum, a stronę oprzeć później na jakimś popularnym silniku. Jeśli będzie trzeba, to opracuje się coś autorskiego...
http://michal.superuser.org.pl/blog | Registered Linux User #516064
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ubuntu.pl”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 75 gości