Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
husky83
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 02 cze 2006, 08:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: husky83 »

Zrobiłem upgrade z 10.04 do 10.10.
Restart komputera i... zonk..
Terminal.. X-xy nie wstają.
Wyedytowałem xorg.conf zmieniając driver nvidia na vesa. Oczywiście ruszyło, ale wiadomo jak. Doinstalowałem rekomendowane sterowniki własnościowe - bez rezultatu, Xy nie odpalają. Zmieniłem na drugie (nie oznaczone, jako rekomendowane) - teoretycznie lepiej, bo nie wychodzi do terminala, ale ekran laptopa się wyłącza i nic nie można zrobić.
Z trybu ratunkowego stworzyłem nowy xorg.conf, potem domyślny - obydwa bez rezultatu.

Pytanie:
co zrobić, aby Xy normalnie odpalały pod sterami nvidia? Czy to problem z nową wersją Ubuntu? Czy też z kernelem 2.6.35? Czy po prostu coś pochrzaniłem? Próbowałem przywracać różne backup'y pliku xorg.conf, bez rezultatu...


Platforma: CA m160s = COMPAL IFL90 z GF8600M



EDIT...
po setnej zmianie konfiguracji, zadziałało.. aż wstyd się przyznać, ze działało juz jak pisałem ten post, ale że uruchomiło mi się w 640x480, to myślałem ze nei działaa


Poprzedni edit po restarcie systemu nieaktualny... Dlatego też pozwoliłem sobie przywrócić temat... Samo się naprawiło na jeden restart, potem BEZ zmiany konfiguracji znowu wyświetlacz wyłączył się w trakcie uruchamiania Xów....

EDIT:
Znowu zadziałało do restartu..
a co zrobiłem że zadziałało?

sudo apt-get --purge remove nvidia-glx* nvidia-kernel-common nvidia-settings


potem instalacja sterowników własnościowych rekomendowanych i już! Chyba tylko restart x'ów (przez ctrl+alt+backspace)... I sterowniki nvidia działały. Potem zrobiłem sobie kopię zapasową działającego xorg'a i zrobiłem restart.... I znowu zwis - tak jak wcześniej twierdzi, że nie znalazł urządzenia 'nvidia' (i dalej w związku z tym no screen)... (bo zwisał na dwa sposoby: raz, że nie ma urządzenia, a raz czarny ekran).

Ale próbowałem jeszcze raz identycznie jak wyżej - już nie wyszło. Widocznie jest jeszcze jakiś warunek, żeby na chwilkę działało... Aż mnie kusi, żeby przeinstalować ubuntu (zainstalować od nowa) i po sprawie, ale ten system mam już dobrze skonfigurowany, więc nie chcialbym tego robić...

Ma ktoś jakieś wizje co z tym zrobić?
Zbieram na nowy komputer. Konto INTELIGO: 50102055581111154175900347
Awatar użytkownika
lukaszrobert
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 06 maja 2010, 14:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: lukaszrobert »

Wybacz, ale wizja jest taka, że powinieneś mieć to już obcykane. Skoro zdecydowałeś się na upgrade systemu to normalne jest to, że mając tyle różnych rzeczy zainstalowanych, skonfigurowanych i zaktualizowanych coś czasem nie tryb-i. Jeśli chcesz na przyszłość mieć zachowane programy i ustawienia to proponuję poszukać jak zrobić osobną partycję home na takie sprawy i instalować sobie na czysto nowego Ubunciaka. Chodzi o to, że po takich manewrach zawsze coś może nie działać i nikt nie ponosi za to odpowiedzialności. Działać ma jak instalujesz na czysto. I taka to filozofia.
husky83
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 02 cze 2006, 08:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: husky83 »

Ale ja nie mam do nikogo pretensji, wiadomo, że zawsze może coś nie zatrybić. To, zeby zrobić sobie dodatkową partycje wiem, ale niestety nie zrobiłem tego... Jednak może po prostu ktoś zna sposób na naprawę tego problemu... Co ciekawe - na sterach VESA po uśpieniu nie można obudzić komputera... Tzn. można, ale po chwili wyświetlacz gaśnie, tak jak w przypadku sterowników nvidia.. Może to coś nieteges z kernelem? Sam już nie wiem.. kombinuje dalej, moze mi się uda :)
Zbieram na nowy komputer. Konto INTELIGO: 50102055581111154175900347
Awatar użytkownika
lukaszrobert
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 06 maja 2010, 14:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: lukaszrobert »

Chciałbym Ci zaproponować co robić aby nie mieć nigdy problemów z wyświetlaniem obrazu chyba, że jest to winą sterownika lub niekompatybilnością z nowym jajkiem.
Po pierwsze nie instaluj sam sterowników własnościowych z paczek, sam też nie kompiluj niczego.
Tylko i wyłącznie instaluj sterowniki po przez zakładkę na Panelu :
SYSTEM→ADMINISTRACJA→STEROWNIKI
tam wybierz sobie najbardziej aktualny, nawet jeśli nie jest to ta sama wersja co na stronie internetowej producenta. Te najbardziej aktualne na stronie producenta jeśli zazwyczaj nie zawierają jakiś radykalnych usprawnień w postaci obsługi systemowej lub sprzętowej czegoś nowego praktycznie nic nie wnoszą bo i tak chodzi o to aby były kompatybilne z określoną wersja Linux-a, a jeśli tak nie jest nie warto zawracać sobie nimi głowy. W końcu nie zależy nam na 5 fps więcej w grach bo to nie Windows. Po za tym zainstaluj sobie compiz-a łacznie ze wszystkim wtyczkami w tym także Fusion Icon, czasem potrafi po aktualizacji wciąć Pasek tematu na okienkach i uruchomienie wtyczki oraz przeładowanie na compiz wszystko naprawia. Dzieje się tak tylko po aktualizacji, ale nie jest to problem.

Nie wiem jak instalowałeś sterowniki ale w ten sposób co wyżej, nie powinieneś mieć nigdy problemu z krzaczeniem się X.org-ów. Oczywiście wyłączając przypadek uaktualnienia systemu do nowej wersji, bo tutaj nie mam doświadczenia po prostu odradza się robienie czegoś takiego8-)
Krzysiek299
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 sie 2006, 02:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: Krzysiek299 »

na takiej samej maszynie (FL90) mam ten sam problem na czystej instalacji ubuntu 10.10.
próbowałem juz starszych driverów i ciągle X-y nie wstają.
Sterowniki instaluję właśnie przez system->administracja->sterowniki, więc nie w tym rzecz.

Kod: Zaznacz cały

nvidia-xconfig
tworzy jakiś nowy xorg.conf ale przy starcie X "failed to initialize nvidia driver"

co ciekawe z poprzednimi wersjami ubuntu nie miałem takich problemów

pozdr
Awatar użytkownika
lukaszrobert
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 06 maja 2010, 14:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: lukaszrobert »

A więc trzeba czekać, dajmy mu trochę czasu, niech wydadzą poprawki krytyczne, można też zgłosić problem jeśli takowy występuje, przyśpieszy to ewentualne rozwiązanie. Ja tam zainstaluje sobie 10.10 za jakiś czas, tak z resztą jest najlepiej zrobić przy nowym wydaniu. Chyba że jest ktoś orłem :)
husky83
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 02 cze 2006, 08:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: husky83 »

Przeinstalowałem Ubuntu (całe szczęście jednak na /home miałem osobną partycję)..
Po przeinstalowaniu - to samo, do czasu instalacji własnościowych sterowników. Po instalacji na początku było to samo - niska rozdzielczość, brak akceleracji itd, a to do czasu wpisania:

Kod: Zaznacz cały

nvidia-xconfig
U mnie to pomogło... Jeśli chodzi o mnie - temat zamknięty, ale jak widać kolega ma taki sam problem na takiej samej maszynie, a robił tak samo jak ja i problem pozostaje, więc może jeszcze ktoś znajdzie rozwiązanie i pomoże koledze :)
Zbieram na nowy komputer. Konto INTELIGO: 50102055581111154175900347
szymon9
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 lip 2009, 13:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: szymon9 »

Mam to samo po upgrade do 10.10 na GF 4 MX. Częściowo rozwiązałem problem:

Kod: Zaznacz cały

cd /etc/X11
vi xorg.conf
tutaj zamieniłem nvidia na nv, następnie

Kod: Zaznacz cały

sudo reboot
i Xy wystartowały tyle ze oczywiście bez akceleracji 3D. Próbowałem reinstalacji sterownika NVIDIA przez System/Administracja/Dodatkowe sterowniki, następnie ponowna zmiana nv na nvidia w xorg.conf i znowu wyświetlał się terminal. Zmieniłem więc z powrotem nvidia na nv i przynajmniej komputer działa.
Awatar użytkownika
seba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 26 cze 2007, 15:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86

Odp: Konfiguracja nVidia po upgrade do 10.10

Post autor: seba »

miałem to samo po upgrade do 10.10 (GF4 Ti)
rozwiązaniem problemu jest downgrade xorg'a do poprzedniej wersji i reinstall sterowników.

http://ubuntuforums.org/showpost.php?p= ... stcount=12
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości