pytanie o bezpieczenstwo w systemie linux

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
bedomir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2011, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

pytanie o bezpieczenstwo w systemie linux

Post autor: bedomir »

witam zainstalowalem ubuntu (wersja lamparcik) i jestem happy, wszystko dziala badz prawie wszystko, nie musze wpisywac jakis dziwnych komend i kodow czy jak to sie zwie, poprostu instaluje programy z centrum oprogramowania. teraz pytanie: podobno linux jest bezpieczny i nie ma na niego wirusow a jak jest z reszta bezpieczenstwa w sieci?chodzi mi o mozliwosc wykradania hasel i inne ataki ludkow na moj komputer. gdy mialem windowsa uzywalem kaspersky internet security i on zabezpieczal mi kompa przed takimi atakami a jak to jest w linuxie?
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: witam i mam kilka pytan :)

Post autor: rom »

Bezpieczeństwo:
- Antywirus z reguły niepotrzebny. Poszukaj tematów na forum.
- Jest zapora sieciowa iptables. Na forum znajdziesz how-to. Potem trzeba w niej udostępnić porty dla poszczególnych programów torrentów i do skype, jeśli używasz.
- Nie instaluj programów z podejrzanych źródeł.
- Nie loguj się na konto roota. Używanie sudo wystarcza.
także = też
tak że = więc
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: witam i mam kilka pytan :)

Post autor: igotit4free »

Witaj.
Zapoznaj się proszę z Regulaminem.
Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEMTytuł tematu zmienisz edytując pierwszy postW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
W kwestii firewalla zapoznaj się z tym wątkiem i ... na tą chwilę to wystarczy.

Co do klientów torrenta, to załóż nowy wątek i tam podaj istotne szczegóły tj. rodzaj i konfigurację twojego połączenia sieciowego, parametry downloadu osiągane pod Windows itp.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
bedomir
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 01 sty 2011, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: pytanie o bezpieczenstwo w systemie linux

Post autor: bedomir »

ok tytul zmieniony ,mam nadzieje ze na bardziej tresciwy, pytanie o torrent wykasowane.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości