Przemontowanie montowanego katalogu /usr

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
bolos66
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2011, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Przemontowanie montowanego katalogu /usr

Post autor: bolos66 »

Pracujena systemie BT4.2. Moj problem polega na tym, ze podczas instalacji wydzielilem dla katalogu /usr osobny dysk, ktory w chwili obecnej okazuje sie za maly (4GB). Dostaje o tym informacje podczas wykonywania dist-upgrade.
Moim jedynym pomyslem bylo wejsc na system LiveCD, tam przekopiowalem dane z dysku (usr) na wieksza, wydzielona partycje i przeprowadzenie zabawy z montowaniem nowego punktu.
Musze dodac, ze nowa partycja zostala wydzielona na dysku podpietym po USB, podzielonym na partycje ext3.
Po edycji pliku fstab zrestartowalem komputer, zalogowalem sie i... miedzy innymi brak polaczenia internetowego i obslugi dzwieku. Podejrzewam, ze glebiej sprawdzajac bylyby i nastepne problemy.
Kiedy sie wylogowalem i chcialem dokonczyc montowanie, po komendzie "umout /user" system mi odpisal: "/usr: device is busy. (In some cases useful info about processes that use the device is found by Isof(8) or fouser(1)".
Robilem tez proby z wypieciem oryginalnego dysku, na ktorym byl katalog /usr i zmuszenie systemu do akceptacji tylko nowych danych z nowego katalogu /usr, ale problem jest wciaz ten sam (brak internetu), i ktorego nie potrafie nazwac.
Podsumowujac: Instalowalem system z wydzielonym dyskiem na katalog /usr i obecnie chce przemontowac ten katalog na inny dysk. Postepowalem zgodnie z instrukcjami dotyczacymi przemontowania katalogu /home.
Pozdrawiam i prosze o pomoc, bardzo slabo znam arkana linuxa.
bolos66
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2011, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: problem z katalogiem /usr

Post autor: bolos66 »

Awatar użytkownika
Potulniaczek
Wygnańcy
Posty: 143
Rejestracja: 08 gru 2010, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: problem z katalogiem /usr

Post autor: Potulniaczek »

@bolos66 powiedz Ty mnie,dlaczego zrobiłeś partycję dla usr?Dlaczego tak skomplikowałeś sobie życie?Można dodatkowo zrobić partycję boot,ale po kiego inne?Jeśli jesteś początkujący to co Cię do tego skłoniło?Nie czytałeś HOWTO jak instalować Linuksa?
bolos66
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2011, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: problem z katalogiem /usr

Post autor: bolos66 »

Juz odpowiadam: sklonilo mnie do tego wlasnie zycie. Moj laptop to EEE PC ze standardowym HDD 4GB. Kiedy zabralem sie do instalacji Backtrack4 chcialem wszystko upchnac na tym dysku, ale Mosci System uznal, ze to za malo i dolozylem wtedy SD Card o pojemnosci nastepnych 4GB.
Co przeszedlem i ile czasu mi to zajelo wiem tylko ja i Bogowie Kobolu :). Ale nie zaluje, bo tak wyglada los nowicjusza, sporo zrozumialem i sie nauczylem w tle.
Jedyna mozliwosc, jaka sie otworzyla przede mna z tymi dyskami to tak tylko rozlozyc system, by "/" montowac na glownym dysku (ok. 3GB) i "/usr" na dolaczonym (ok. 2.7GB).
Nie ma problemu, bym kolejny raz zainstalowal system, ale ja nie widze innej mozliwosci (czytaj: nie znam takiej), by sie z problemem instalacji systemu uporac.

Wnosze po Twojej odpowiedzi, ze katalog "/usr" jest najwyrazniej trefny :). Pomoz mi, dobry czlowieku, znajdz dla mnie dobre checi. Nadmienie jeszcze, ze wczesniejrobilem proby tylko z katalogami wewnatrz "/usr" (m.in. "/share"), ale efekt byl ten sam :(.

Pozdrawiam serdecznie.
bolos66
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2011, 19:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Odp: problem z katalogiem /usr

Post autor: bolos66 »

P.S. Z racji nierozwiazania (poki co) mojego problemu zastanawia mnie ogolna filozofia linuksa, ktora moze byc duza wskazowka do rozwiazania mojego problemu. Prosze mi powiedziec jak powinienem montowac ostatni punkt/katalog wedlug ponizszego przypadku:
Mam trzy dyski i na kazdym jedna partycje - sda1, sdb1, sdc1. Na dysku sda1 instaluje system, a katalog A z tego dysku montuje juz na dysku sdb1. W katalogu A znajduje sie katalog B, ktory montuje juz na dysku sdc1.
Czy prawidlowym wpisem w pliku fstab bedzie "UUID=(sdc1) A/B", czy "UUID=(sdc1) sdb1/B"?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości