Konto "root", hasło roota

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: tuxcnc »

Galvatron pisze:To jest chory nawyk, latami propagowany przez MS, który powinno się tępić
Tępić to się powinno takich faszystów jak Ty.
Mój komputer, moje ustawienia, moja wolność.

A jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jest oczywiście dokładnie na odwrót.
Przy użyciu sudo wywala się system dokładnie tak samo, tylko więcej literek trzeba wpisać.
Czy sudo rm -f /usr/bin nie zadziała ?
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=789128 ...
Ponieważ bez sudo niczego się zrobić nie da, więc się zaczyna pisać sudo zawsze i bez zastanowienia.
Do tego konto roota może być jak najbardziej aktywne i nawet użytkownik pojęcia o tym mieć nie będzie.
W sumie to sudo-bezpieczeństwo to kompletna bzdura.

Prawdziwe bezpieczeństwo polega na następujących krokach :
1. Robię regularnie kopię bezpieczeństwa.
2. Myślę zanim coś wcisnę.
3. Wylogowuję się przed odejściem od komputera.
4. Swoich haseł nikomu nie podaję.
Jak nie trudno zauważyć w powyższych zasadach ani słowa o tym, czy się logować jako root czy nie, bo to nie ma żadnego znaczenia.
Bo sudo to tylko drapanie się lewą ręką w prawe ucho z tyłu głowy.
Przy użyciu sudo można zrobić dokładnie to samo co z konta root, tylko więcej trzeba wysiłku.

Podsumowując sudo znakomicie utrudnia administrację komputera, natomiast nie utrudnia w niczym włamania, uszkodzenia systemu czy utraty danych.

Ubuntu to taka forteca z pancernymi drzwiami zamkniętymi na pięć zamków ... i otwartym oknem.

.
Adamo8
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 40
Rejestracja: 29 paź 2006, 09:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: Adamo8 »

Tępić to się powinno takich faszystów jak Ty.
Słowa całkiem niepotrzebne, bo każdy ma prawo do własnego zdania, a obrażanie kogokolwiek w czasie dyskusji jest co najmniej niegrzeczne.
Jeśli idzie o konta to: Na jedynych słusznych systemach (95,98, ME, XP, 7) zawsze pracowałem na koncie administratora. Przy dobrze ustawionym systemie nie ma wirusów i robaków i nic się z systemem nie dzieje. Trzeba tylko myśleć co się robi.
Tak samo jest z Linuksem, nic nie pomoże jak będziemy klikać we wszystko co się pokaże na ekranie. Używam konta roota jak zajdzie taka potrzeba i przez kilka lat nic się złego nie stało. Instaluję i odinstalowuję wiele programów i często grzebię w plikach na /. Kopia pliku przed zmianami i nie ma problemu.
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: tuxcnc »

Adamo8 pisze:
Tępić to się powinno takich faszystów jak Ty.
Słowa całkiem niepotrzebne, bo każdy ma prawo do własnego zdania, a obrażanie kogokolwiek w czasie dyskusji jest co najmniej niegrzeczne.
Po pierwsze to wyrwałeś moje słowa z kontekstu.
Po drugie własne zdanie to się ma jak się lubi biały ser z dżemem, a nie z solą.
Jak ktoś uważa, że solenie serka powinno być zakazane, to jest zwykłym faszystą.
Przeczytaj dokładnie wypowiedź Galvatrona, to może zauważysz, że on daleko wykracza poza posiadanie własnego zdania.

A tak ogólnie to fanatycy "filozofii sudo" przypominają mi najzwyklejszą sektę.
Mają jedyniesłuszne poglądy, które wszystkim narzucają, ale jedynym argumentem na ich rację jest straszenie piekłem.
Odkąd używam Linuksa, a to już ładnych kilka lat, zawsze loguję się na konto roota i jakoś koniec świata nie nastąpił.

Trzeba pamiętać, że Linux od początku swego istnienia jest systemem wielodostępnym i mechanizmy bezpieczeństwa zawsze były jego ważnym elementem.
Tylko co innego serwer na stu użytkowników, a co innego komputer na biurku.
Do biurkowego komputera można się logować jako root i wcale nie jest bardziej niebezpiecznie, a na pewno wygodniej .

.
Awatar użytkownika
bialyikar
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:10
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: bialyikar »

Ostatnio, po trochu z nudów i z ciekawości zmieniłem sobie uprawnienia konta użytkownika z Administrator na Standardowe. Zrobiłem to w "Ustawienia systemu", w zakładce "Konta użytkowników" (Ubuntu 11.04 + Gnome Shell). Po tej czynności nie mogę zrobić nic co wymaga uprawnień Administratora. Przy próbie uruchomienia jako root np. Nautilusa, pojawia mi się taki komunikat: "melon is not in the sudoers file. This incident will be reported.". Da się to jakoś odkręcić?
Phenom x4 955 | 16Gb (goodram) | GA-MA770T-UD3 | GF 460GTX | SB Audigy 1 [SB0090] | Lifeview FlyVideo 98FM | Dell U2412M | KDE Neon
Awatar użytkownika
Althorion
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 191
Rejestracja: 15 lis 2007, 14:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: Althorion »

Tak. Uruchom system z LiveCD, chrootnij się na partycję z Ubuntu (poszukaj informacji w Internecie jeśli nie wiesz jak, w skrócie - montujesz sobie gdzieś tę partycję i w terminalu wydajesz polecenie chroot /mnt/gdzieś/) po czym przy użyciu komendy visudo (może dla wygody nawet EDITOR=nano visudo) dopisz odpowiednią linijkę:

Kod: Zaznacz cały

Twój_login  ALL=(ALL)       ALL
„Jam częścią tej siły, która wiecznie zła pragnąc, wiecznie dobro czyni.”
Awatar użytkownika
bialyikar
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 149
Rejestracja: 12 cze 2009, 16:10
Płeć: Mężczyzna
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: bialyikar »

Częściowo zadziałało, mogę już używać sudo do np. uruchamiania programów w trybie root, ale kiedy chciałem odblokować listę użytkowników aby dodać nowego, Gnome poprosił mnie o hasło administratora, którego już nie zaakceptował.
Phenom x4 955 | 16Gb (goodram) | GA-MA770T-UD3 | GF 460GTX | SB Audigy 1 [SB0090] | Lifeview FlyVideo 98FM | Dell U2412M | KDE Neon
sandra00
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:47
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: sandra00 »

Witam

Kiedyś mój znajomy który mi wprowadził ubuntu do komputera mianował się administratorem i ustawił własne hasło..kilka lat nie uzywałam tego kompa teraz mi jest potrzebny i mam zonka,bo nie mogę wprowdzić nowych aktualizacji bo o zablokował mi to...da sie jakos to ominąć czy mam od nowa z płyty instalowac system
?bo on raczej nie ma juz pojecia jakie hasło sobie ustawiał
Awatar użytkownika
m_o
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 11
Rejestracja: 19 paź 2011, 07:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: m_o »

Spróbuj wpisać: sudo su i podaj swoje hasło. Jeśli przełączy się na roota to jest ok :) Wtedy hasło roota zmieniasz wpisując passwd
Miłosz
Gentoo user
sandra00
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:47
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: sandra00 »

ula is not in the sudoers file. This incident will be reported.
wlasnie nie bardzo tak się da:/
Lyserg1260
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2011, 15:56

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: Lyserg1260 »

Witam, miałem problem z zalogowaniem się na domyślne konto i przeczytałem aby usunąć plik .Xauthority i tak zrobiłem i zadziałało, ale okazało się że teraz przy próbie "otworzenia" jakiegoś dysku innego niż domyślny System Plików (to jest partycja z Windowsa, oraz partycja Zastrzeżone przez System) wyskakuje błąd z brakiem dostępu, dodam że wcześniej działało. Powie mi ktoś jak przywrócić mi te uprawnienia ?
Awatar użytkownika
tuxcnc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 05 gru 2010, 22:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: tuxcnc »

sandra00 pisze:Witam

Kiedyś mój znajomy który mi wprowadził ubuntu do komputera mianował się administratorem i ustawił własne hasło..kilka lat nie uzywałam tego kompa teraz mi jest potrzebny i mam zonka,bo nie mogę wprowdzić nowych aktualizacji bo o zablokował mi to...da sie jakos to ominąć czy mam od nowa z płyty instalowac system
?bo on raczej nie ma juz pojecia jakie hasło sobie ustawiał
Trzeba uruchomić liveCD, albo liveUSB, zrobić chroot na partycję z zablokowanym linuksem i ustawić nowe hasło roota.
Akcja podobna jak przy naprawianiu powalonego Gruba.
To tak w wielkim skrócie.

Natomiast jeżeli komputer leżał kilka lat nieużywany, to bez bólu można pożegnać starą wersję linuksa.
Nie ma sensu reanimować starocia, bo nowy kernel i nowe wersje programów będą pracować lepiej.

.
sandra00
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 01 lut 2011, 14:47
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: sandra00 »

System>Administracja>Użytkownicy i grupy (hasło) klikamy na "root'a", następnie "właściwości" i w pozycji "Ręczne ustawienie hasła" wpisujemy dwukrotnie wymyślone przez siebie hasło dla root'a OK i gotowe.
No właśnie ja tego nie mogę zrobić.Wyskoczyło mi że nieposiadam uprawnień.

-- 06 gru 2011 22:25 --
Ruri pisze:
Ustawilam sobie osobne haslo dla roota. A teraz chcialabym, by ten uzytkownik, ktory zostal zalozony przy instalacji nie mogl ze swoim haslem wykonywac sudo - jak to zrobic?
Wywalić go z grupy admin, ale oprócz sudo nie będzie mógł również używać żadnych narzędzi administracyjnych.
O właśnie mi ktoś to samo zrobił na komputerze .Bardzo życzliwy kolega.Ustawił inne hasł dla roota niż ja mam i zablokował na moim koncie jakiekolwiek ingerowanie w komputer.Nic nie moge zrobić mam starą wersje ubuntu i nawet nie moge jej aktualizować.Jak to cofnąć? Muszę od nowa instalować system z płyty.Najlepsze jest to że próbowałam i nie idzie mi z cd.bo mam odtwarzac zepsuty i co teraz?
bundes
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:15
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: bundes »

Witam kolegów i koleżanki,
i ja mam problem z komenda sudo
po wpisaniu np:
sudo su
wywala mi coś takiego :

Kod: Zaznacz cały

jacek@jacek:/$ sudo su
sudo: /etc/sudoers is mode 0777, should be 0440
sudo: no valid sudoers sources found, quitting
czy ktoś może mi podpowiedzieć jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: ethanak »

a jak zepsułeś?
odpal z init=/bin/bash i popraw to co namieszałeś.
bundes
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:15
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: bundes »

Na wstępie dzięki za błyskawiczną odp.
ethanak pisze:a jak zepsułeś?
odpal z init=/bin/bash i popraw to co namieszałeś.
:) żebym wiedział co ja namieszałem ... a poważnie nie mam pojęcia co się stało. tym bardziej ze nic nie grzebałem. Programy instalowałem z okienek. a teraz mialem zamiar zamiar uruchomić server dla php no i takie kwiatki :( może podpowiesz co sprawdzić jak sprawdzić i jak naprawić:)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: ethanak »

tak jak pisałem: uruchom system w trybie awaryjnym i zmień prawa /etc/sudoers na 0440. Nie mam pojęcia co tam namieszałeś, ale nie zdziwiłbym się gdyby system nadawał się tylko do zaorania i postawienia od zera.
bundes
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 10 lis 2012, 12:15
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: bundes »

ok Faktycznie kilka miesięcy temu coś tam pokombinowałem z prawami dostępu i pewnie to będzie tego przyczyna, no nic czas porobić porządki na dysku i zainstalować nowe ubuntu tak czy tak dziękuje za odpowiedz kolego z B-B. Tym bardziej miło bo też jestem z Bielska:) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: ethanak »

To jak z Bielska to mogłeś się przyznać - zawsze mógłbym zerknąć na denata bezpośrednio :)
tutu1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 30 maja 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: tutu1 »

sylwester pisze:..... Aby móc się zalogować na na konto roota bezpośrednio z ekranu logowania musimy mu jeszcze na to "zezwolić"
System>Administracja>Ekran logowania>Zabezpieczenia zaznaczyć "Zezwolenie na lokalne logowanie na konto administratora" i koniec.
Wszystko cacy tylko w 12.04 wspomnianego wyżej ".....>Ekran logowania>Zabezpieczenia" nie ma!
Podobnie jak w aplecie Ustawienia użytkowników nie ma użytkownika root z identyfikatorem użytkownika 0000.
Pytanie brzmi: Co zrobić by root tam się pojawił?
Proszę o nie udzielanie mi odpowiedzi typu: po co Ci konto root, to jest niebezpieczne oraz doradzanie mi bym wykorzystywał sudo, su, itp.
root jest mi potrzebny.
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Konto "root", hasło roota

Post autor: marcin1982 »

Po co Ci root? :P

Jakbyś kolego przeszukał forum to wiedziałbyś, że w Ubuntu konto roota jest wyłączone.
Aby je uruchomić należy podnieść uprawnienia komendą;

Kod: Zaznacz cały

sudo su -
a następnie nadać rootowi hasło:

Kod: Zaznacz cały

passwd root
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości