Inkscape - tworzenie portfolio PDF

Grafika, film, dźwięk.
odolan85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 22 paź 2010, 12:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Inkscape - tworzenie portfolio PDF

Post autor: odolan85 »

Witam, mam problem z Inkscape - program wydaję się być świetny, zapisuje twory jako PDF, jednak nie widzę możliwości dodania "nowej karty" - chodzi mi o to, że w Corel Draw można np. stworzyć portfolio jako PDF - pierwsza strona - np."okładka" z danymi autora, póżniej po kolei zdjęcia, strona druga, trzecia, czwarta itp. Nie chodzi mi jednak o prymitywne łączenie kilkudziesięciu zdjęć w różnej rozdzielczośći w jeden PDF, bo to łatwo stworzyć w wielu programach, lecz o opracowanie albumu PDF jak w Corelu, czyli kilkunastostronnicowej "książeczki" w PDF, która składa się ze stron. Jak dodać taką "stronę" ? Bo póki co potrafię stworzyć tylko "okładkę" jako, że Inkscape po otwarciu pozwala stworzyć np. stronę w pionie, poziomie itp. Czy potrafi jednak stworzyć jak Corel kilkanaście takich stron w ramach jednego projektu, czy trzeba zrobić kilkanaście osobnych plików i jakoś je później łączyć ?

Pozdrawiam, i zaznaczam, że nie znalazłem na to zapewne proste pytanie ani jednej odpowiedzi czy nakierowania w google itp, gdyż nie wiem, jak dokładnie nazwać to, o co mi chodzi, "nową kartą", "podstroną" czy jak się to w fachowym graficznym języku określa. Wpisując "jak dodać kolejną kartę w Inkscape" nie znajduje niczego co by odpowiadało memu problemowi, natomiast po przeklikaniu Inkscapa znalazłem coś typu "klonuj", "duplikuj", jednak niczego nie sklonowało jako "nową, osobną kartę", zresztą, zapewne powinna być jak w Corelu możliwość prostszego dodania kolejnej karty, jednej piosnowo, kolejnej poziomo, itp...
Awatar użytkownika
witek
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 400
Rejestracja: 14 lip 2005, 14:53
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Inkscape - tworzenie portfolio PDF

Post autor: witek »

To może do składu użyj Scribusa, a w Inkscape przygotuj tylko grafiki wektorowe.
odolan85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 22 paź 2010, 12:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Inkscape - tworzenie portfolio PDF

Post autor: odolan85 »

Nie jest najgorszy ten Scribus w sumie, dzięki za informację nt takiego programu, przyda się:) Ale aż mi się wierzyć nie chce, że wspomnianej możliwości w Inkscape nie ma...:/

-- 05 paź 2011 08:45 --

A jest w tym scribusie opcja skalowania obrazka do wymiarów karty ? bo wrzucam foto duże, chce je dopasować, i gdy chwytam z rogi, by zmniejszyć, każdy normalny program pomniejsza, skaluje wówczas obrazek, scribus go natomiast obcina... obrazek robi się zamiast co raz mniejszy, coraz bardziej poobcinany....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Muzyka, filmy, zdjęcia, grafika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości