Kernele testowe/stabilne wersja 16.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

e X t 7 3: Udostępnisz swoją konfigurację, odchudzającą i optymalizującą KDE? Bo po tym co napisałeś mam co raz większą ochotę pobawić się Kubuntu 11.10.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
pax0r
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 10 lut 2011, 14:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: pax0r »

podpisuje się pod prośba kolegi Galvatrona ;)
taedoju
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 148
Rejestracja: 07 sty 2011, 12:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: taedoju »

podpisuje sie pod prośba kolegów ! ja już niby coś pogrzebałem alem ja słaby w te klocki :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

W najbliższych dniach opisze, co i jak.

Pozdrawiam

-- 10 paź 2011 13:26 --

Zbudowałem już pierwsze kernele testowe pod GCC 4.6 ... i wykorzystałem optymalizacje, które wdraża nowa wersja kompilatora ... zatem możecie spodziewać w najbliższych tygodniach kernela, który będzie na pewno szybszy i bardziej responsywny ;).

Pozdrawiam

-- 11 paź 2011 08:04 --

Poniżej zżuty ekranów, pokazujące, co moze dać odpowiednia konfiguracja KDE. Jest to wynik wielu zmian, ale przede wszystkim wyłączenie paru usług i pod KDE nepomuka i akonadi. Zużycie ramu spadło do 306 MB ... a zatem o ok 50 megabajtów mniej niż podobna konfiguracja pod GNOME 2.3.2 (tu i tu gadżety plasmoidy/screenlets + gkrellm + efekty kwin/compiz). Kolejnym "bonusem" z wyłączenia wyżej wspomnianych serwerów jest zmniejszenie zużycia energii. Teraz to ok 6.5 - 6.9 watta - podczas normalnego działania, tj. procesor wchodzi w tryb ondemand (sterowane przez cpufreqd), jasność ekranu do 30 %, sieć WiFi wałczona i połączone. Wszystko testowane na moim nowym kernelu - kompilowanym pod GCC 4.6 + mocniejsze optymalizacje. Kernel pod którym włączyłem widoczne testy nie ma aktywnego KSM (Kernel Samepage Merging). Testuje kernel z włączonym i włączonym KSM. Różnice potrafią być znaczące np. 3 x szybsze uruchomienie danej aplikacji, ale też rodzi to pewne problemy z responsywnością. To już moje n-te podjecie do KSM i być moze tym razem, (przy kernelu z linii 16.x) to wdrożę - tu czasem zmian choćby jednego ustawienia kernela potrafią zrobić olbrzymią różnicę. Jeśli nie to raczej już przy wersji 17.x (bazującej na 3.1.x). Oczywiście wszystkie testy prowadzone pod MSI X370. Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się czym jest KSM to np. pod tym adresem.

Co do sposobu konfiguracji KDE - być moze jeszcze dziś dam krótki opis. Wyłączenie Nepomuka i Akonadi oprócz plusów moze też generować - dla określonego użytkownika (dla mnie nie) także negatywne skutki - opisze to.

KDE - wyłączony nepomuk i akonadi 1

KDE - wyłączony nepomuk i akonadi 2

Pozdrawiam

-- 11 paź 2011 09:53 --

Co do kernela ... raczej na 100 % włączę KSM. Udało i się tak dobrać konfiguracje, że nie ma problemów z responsywnością i dodatkowo odczuwalny powinien być wzrost wydajności nawet do 15 % w stosunku do kernela bez KSM - testowane w aplikacjach 3D i grach.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

Wczoraj zrobiłem pierwsze podejście do Kubuntu 11.10 - które swoją drogą na dzień dobry, bez żadnych optymalizacji, bierze tylko .ok 380MB RAM oraz chodzi bardzo dobrze - i od razu porażka, bo na kernelu 16.4 K8 nie mogłem dojść do lądu z własnościowymi sterownikami nVidii. Przy tych pobranych ze strony nVidii (285.05.09) moduł niby się kompilował, mimo komunikatu o niezgodności wersji GCC, ale nie chciał się potem ładować, natomiast z wersją "nvidia-current" był taki cyrk, że niby instalowały się 280.13, ale panel nVidii pokazywał jakieś 173.xx. W efekcie za każdym razem, krótko po pokazaniu pulpitu tak jakby Kwin się wyłączał i system był nie do użycia, bo nie działało menu główne (Kickoff) ani wiersz polecenia (Alt + F2). W efekcie stwierdziłem, że chyba jednak poczekam aż go dopracują i wywaliłem razem z całą partycją.

Mój staruszek:

- Pentium IV 3,06GHz HT ("Northwood", 512KB L2, FSB533);
- Epox P4X400D (chipset VIA);
- GoodRAM 1,5GB (1GB + 512MB) DDR400;
- Galaxy 7300GT Zalman Edition;
- Seagate Barracuda 7 120GB.

Oczywiście pod Ubuntu 11.04 (klasyczny GNOME 2) ten sam kernel i sterowniki działają bez jakichkolwiek problemów.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Spokojnie Kolego Galvatron w końcu wersja beta ;) ... poczekaj parę dni na stabilna wersje. Nowy kernel pod 11.10 wydam do końca przyszłego tygodnia.

Nie wiem, czy dziś jeszcze zdążę opisać, co i jak w KDE ... ale się postaram ;).

Pozdrawiam

-- 11 paź 2011 19:57 --

Co do wydajności KDE (tu 4.7.1 - takie samo, jak w 11.10) i GNOME2 oraz Unity + Compiz ... aby być w 100 % pewnym porównałem wszystkie środowiska na stacjonarce (tu Nvidia 8800 GTS z 512 MB ram) pod 11.04 i np Call of Duty 4 - wszystkie detale na maksimum, w najbardziej obciągających scenach - pod KDE (compositing = efekty włączone + plasmoidy) osiągał do 90 FPS, pod GNOME z Metacity + screenlety do 60-70 FPS, a pod Unity/GNOME z Compizem (który jest mocno zoptymalizowany) to było ok 40 FPS ;). Zatem niezależnie od tego, czy grafiką steruje Nvidia, czy ATI/AMD efekt jest ten sam.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

Wiem, że to beta, ale odniosłem wrażenie, że, nie liczą jakiś wysypek Akonandi, było o niebo lepiej niż w zwykłym Ubu 11.10, który niemiłosiernie sypał błędami, i że gdyby tylko rozwiązać problem sterowników nVidii, to mógłbym od razu zacząć migrować na ten system.;)
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Galvatron pisze:Wiem, że to beta, ale odniosłem wrażenie, że, nie liczą jakiś wysypek Akonandi, było o niebo lepiej niż w zwykłym Ubu 11.10, który niemiłosiernie sypał błędami, i że gdyby tylko rozwiązać problem sterowników nVidii, to mógłbym od razu zacząć migrować na ten system.;)
Racja ... po ustawieniach i updatach środowisko wręcz minie oczarowało. Jedynie konieczne są jeszcze poprawki - wydajność niektórych efektów i blokowanie ekranu w przypadku compositing i 3D ... co zostanie już znacznie poprawione na wiosnę wraz z KDE 4.8 - znacznie wyższa wydajność efektów (nawet kilkaset % na plus), nowy Dolphin - jeszcze szybszy, Dragon Player, etc. Już teraz jest super, a jeśli spełnione zostaną choćby podstawowe obietnice, to KDE 4.8 po prostu zmiażdży inne środowiska ;).

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
wlochatybb
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 20 mar 2011, 08:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: SLASK
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: wlochatybb »

Jest jakaś możliwość, żeby usprawnić sterowniki od broadcom'a, aby sieć wifi działała tak szybko jak pod windowsem?
Q6600 + ubuntu 12.04 64bit
hp nc 6220 + ubuntu 10.10

BlackBerry 9900 + OS 7.1
wojciechr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 02 sty 2007, 11:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: wojciechr »

EXT73 właśnie używam 1.64 Twojego autorstwa i zauważam jakoś dziwnie duże obciążenie CPU rzędu 50% 1 i 98 CPU2, co jest/może być tego przyczyną jak mają inni?
garnus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 125
Rejestracja: 21 wrz 2007, 15:07
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: garnus »

To ja się przypomnę:) kiedy kernel pod 64?

Jeszcze jedna prośba, ubuntu 11.10 strasznie mi grzeje procka, w 11.04 na unity miałem około 53 przy normalnym klikaniu, teraz poniżej 60 nie schodzi a nic nie robię, cały czas compiz koło 7-8% cpu zjada, czy masz jakieś konfigi do compiza i intela?
Awatar użytkownika
veronx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2005, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: veronx »

śmiało mogę powiedzieć, że czekam na wydanie Twojego kernela do 11.10 KDE i wtedy instaluje to kubu ,
unity to dla mnie kompletna porażka tak samo jak całe gnome 3 .
nigdy nie bawiłem się w zmiany kernelów ale mam nadzieję , że sobie poradzę .
czy na moim procku Athlon X2 Dual-Core QL-60 1.9 ghz odczuje znaczną różnicę w stosunku do standardowego ubu 11.04 ?
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

wojciechr pisze:EXT73 właśnie używam 1.64 Twojego autorstwa i zauważam jakoś dziwnie duże obciążenie CPU rzędu 50% 1 i 98 CPU2, co jest/może być tego przyczyną jak mają inni?
Odpal Monitor Systemu (gnome-system-monitor) i zobacz jakie procesy tak obciążają procesor. Najlepiej gdybyś załączył screen'a z tego programu.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Jacław
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 14
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: Jacław »

Ubuntu 11.10 wydane!
Awatar użytkownika
pax0r
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 70
Rejestracja: 10 lut 2011, 14:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: pax0r »

to ja teraz stabilna 11.10 w wersji Kubuntu sciągam i będziemy testować ;) czekam na wskazówki optymalizacyjne :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie wstępnie ;) Testuje właśnie 64-bitową wersje Kubuntu 11.10 ... zbudowałem już 64-bitowy kernel i analizuje, gdzie by tu jeszcze przyspieszyć można ;). Kernele 32-bitowe pod koniec przyszłego tygodnia ... 64-bitowy do 2 tygodni, jeśli nie będzie problemów. W tym terminie także krótki tutorial: usługi, KDE, etc. Być może będę to po "kawałku" udostępniał w najbliższych dniach ... zobaczę, na ile mi czasu starczy.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
ram4
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:29
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: ram4 »

Witam,eXt73 mam pytanko chciałbym pociagnąć Kubuntu 11.10 64-bitową ale widzę że jest wersja na amd , ja mam procesor intel dual core i5 więc który obraz ciągnąć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
veronx
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 26 lip 2005, 14:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: veronx »

ext73
to super ,że pracujesz już nad tą wersją, jutro ściągam i instaluje kubu 11.10,
Twoje tweak'i tylko mnie uszczęśliwią ;)
zovalik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 212
Rejestracja: 16 gru 2006, 23:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: zovalik »

ram4 pisze:Witam,eXt73 mam pytanko chciałbym pociagnąć Kubuntu 11.10 64-bitową ale widzę że jest wersja na amd , ja mam procesor intel dual core i5 więc który obraz ciągnąć.

Pozdrawiam
Instaluj spokojnie. Na Intelu też działa. To tylko nazwa architektury.
Początkowo architektura była nazywana amd64. Później wprowadzono dodatkowo nazwy x86_64 i x64, które były bardziej neutralne i nie wskazywały na konkretnego producenta procesorów, pierwszy termin jednak pozostał w użyciu i odnosi się zarówno do implementacji AMD jak i Intela.
patrykos91
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 35
Rejestracja: 30 lis 2006, 16:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź/Łowicz
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja 16.x - atom oraz K8

Post autor: patrykos91 »

Cześć.
Czyli puki co lepiej nie instalować na Ubuntu 11.10 , kerneli 16.4? (bo widziałem że w temacie z kernelami nie ma nic o 11.10) Czekać na nowe?
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości