Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: mat »

master86 pisze:Kolego mat: pisząc o grach mam na myśli tytuły ogólnodostępne, znane i lubiane, takie jak Quake, Fifa, Wolfenstein, Warcraft, Silent Hill, Resident Evil, Age of Empires i wiele, wiele innych.
Każda część Quake miała wersję dla systemu Linux, podobnie jest z Wolfenstein, ale pomijając ostatnią część. Rozumiem, że z Age of empires to jakiś żart, ponieważ chyba nikomu na świecie nie udało się przekonać Microsoft do wydawania gier dla Linuksa. Blizzard Entertainment zerwał negocjacje z LGP, a więc o seri gier Warcraft dla Linuksa można zapomnieć.
Nie możemy mieć pretensji do firm, ktore nie chcą wydawać gier dla Linuksa. Musimy po prostu skupić się na tym, co oferują producenci i także znajdziemy ciekawe gry strategiczne oraz RPG itd. Zaznaczam jeszcze raz Linux oraz oferowane dla niego gry nie są zastępstwem oraz konkurencją dla systemu Windows.
master86 pisze:Wiem, że to wina producentów a nie "linuksowców"...
Oczywiście. Winą producentów jest, że loki software oraz Tribsoft zostalo zamknięte, poniewaz ludzie uruchamiali te gry pod Wine zamiast kupować wersje dla Linuksa. Jak można winić producentów za to, że sprzedawali gry, ktorych ludzie nie chcieli kupować, aby za kilka lat wypominać tym samym firmom, że wycofały się z tworzenia gier dla tego systemu?
master86 pisze:Jednak pisanie, że na linuksa są gry zarzucanie platdormówkami albo pozycjami z grafiką na poziomie Amigi / Commodore i pisanie, że przecież jest masa gier... to nieporozumienie. Sporo gier to jakieś dziecinne platformówki, klony Mario i temu podobnych pozycji..
To ciekawe, ponieważ twoim zdaniem nieporozumieniem jest tworzenie gier indie dla Linuksa, ktore często znacznie lepiej się sprzedają niż hity dla Linuksa, ktore często niewiele osób chcialo kupić. Zupelnie nie rozmumiem, co masz myśłi mówiać, że grafika
gier dla Linuksa jest na poziomie Amigi/Commodore, ponieważ prawdopodobnie żaden z tych klasycznych komputerów nie spłełniłby wymagań tych gier. Co jest złego w platormówkach?
master86 pisze:Oczywiście można znaleźć kilka perełek, np. Oil Rush ma ładną grafikę, ale-ale...
Istnieje więcej takich perełek dla Linuksa, ale ty wolaleś to rozstrzyngąć to w ten sposób
, że praktycznie każda gra dla Linuksa jest słaba, chociaż w większość z nich nie graleś
master86 pisze:Przykładowo jestem fanem Quake'a. Wiem o OpenArena bazującym na kodzie od id Software. Niedawno go zainstalowałem, żeby zobaczyć jak jest podobny do Quake'a. Po godzinie wyłączyłem. Niby fizyka gry ta sama, dźwięk też zaczerpnięte od Q3, ale cała reszta leży i kwiczy. Grafika beznadziejna: ciemna i "sraczkowata" (i nie chodzi tu o rozjaśnienie obrazu), mapy to totalna fuszerka - tekstury, oświetlenie, kompozycja. Gdzie tam porównywać do przestronnych i kolorowych aren w Q3.
OpenArena jest gra dedykowaną dla wielu różnych systemów systemów operacyjnych, a więć jakim cudem mialby to być minus gier dla Linuksa? Przecież istnieje seria gier Quake oraz Serious Sam, Prey, Enemy Territory: Quake Wars, Quake Live itd., które mają werję dla Linuksa, z więc nie męcz się z OpenArena
master86 pisze:I wiem, że za taki stan rzeczy odpowiadają producenci, a nie użytkownicy. I krąg się zamyka: użytkowników jest mało, bo młodzi ludzie lubią pograć, a na linuksie jest to trudne -> producenci nie pchają się do linuksa, bo to mały rynek.
Niektore duże firmy faktycznie zaczynają się wycofywać z tworzenia gier dla Linuksa,
ponieważ wyniki sprzedaży niektórych gier były nie wystarczające lub osoby, ktore pracowaly nad grami dla Linuksa nie otrzymały żadnego wynagrodzenia. Naprawdę chcesz winić te osoby oraz firmy za to, że spędziły lata oraz wydali masę pieniędzy na tworzenie gier dla Linuksa, aby otrzymać tylko takie podziękowanie? Czym oni zawinili? Użytkowników Linuksa są miliony i powstaje teraz pytanie ile tak naprawdę osób kupiło jakąkolwiek grę dla tego systemu?
Jednakże producenci gier indie dzięki HiB, otwarciu Desury oraz USC powoli zaczynają angażować się w tworzenie gier dla tego systemu, ponieważ dla niektorych jest to opłacalne. Poza tym nie widzę niczego trudnego w graniu na systemie Linux.
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: socrates »

mat zejdź na ziemie
gry na linuksa to chłam
może z małymi wyjątkami ale chłam
poleć jakiś dobry RPG pod linuksa coś co mi zastąpi Diablo Lineage2 czy WoWa...
rekomendowales swego czasu regnum online - niestety ta gra to też chłam. 9 osob online na serwerze w godzinie szczytu to raczej porażka...
Gentoo + XFCE
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: mat »

socrates pisze:mat zejdź na ziemie
gry na linuksa to chłam
może z małymi wyjątkami ale chłam.. rekomendowales swego czasu regnum online - niestety ta gra to też chłam.
Jestem na ziemi i ze zdumieniem czytam, że już nieważne jaki producent tworzy grę oraz ile nagród ona zdobyła oraz ile osób ją kupiło itd., ponieważ twoim podstawowym wyznacznikiem jest istnienie wersji dla Linuksa danej gry, a to przesądza o nazwaniu absolutnie każdej gry "chłamem". W sumie to dość dziwna opinia.
socrates pisze:poleć jakiś dobry RPG pod linuksa coś co mi zastąpi Diablo Lineage2 czy WoWa...
Szczerze mówiąc nie wiem, czy wymienione gry będą stanowić dla ciebie zastępstwo, ale może, któraś z nich ci się spodoba np.

Dofus
Eschalon: Book I
Eschalon: Book II
Neverwinter Nights
Tibia
Graal Online
Project LRNJ: Slime Forest
A Tale in the Desert
Dragon's Tale
Vendetta Online
Science Girls!
Sacred: Gold Edition
Regnum Online
Monster RPG 2
Kamyran's Eye 2
A.Typical RPG
Zezenia Online
Exile III: Ruined World
Yohoho Puzzle Pirates
Planet Stronghold
Dofus-Arena
Auteria
Wakfu
Heroes of Newerth
Awatar użytkownika
van.den.vons
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 31 maja 2010, 10:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: van.den.vons »

Rozumiem i nawet chwalę to, że mat jest fanatycznym obrońcą Berlina (eeee...., pardon Linuxa). Ok, niech i tak będzie. Zrozum jednak kolego, że wielu z nas próbowało już wskazywanych przez Ciebie zamienników gier windowsowych, próbowało w ogóle gier linuksowych. Nie musisz nam wierzyć, ale one naprawdę mają infantylniejszą grafikę (a często i fabułę) w stosunku do gier windowsowych. A to, że są jakieś hity, że ludzie je kupują? Wiesz, dzisiaj, gdy przeciętny, w dobrym stanie, używany samochód można kupić w cenie około 10.000 zł, są jeszcze tacy, którzy kupują Fiata 126-p. (Przy całym szacunku do tego potwora szos, bo sam takiego miałem i wielce poważam). Skoro tak ortodoksyjnie bronisz gier linuksowych (a z tą postacią głównego bohatera Tuxa w wielu z nich to prawda, przejrzyj je), to powiedz mi, najprościej jak umiesz: znasz linuksowy odpowiednik Call of Duty? Nawet nie pytam o odpowiednik najnowszej odsłony tej gry. I nie chodzi mi o sieciówkę, multiplayera, tylko dobrą, linuksową grę, singleplayer, FPS, w której jak wspomniałem wcześniej, nie skacząc wbrew prawom fizyki po ścianach, nie uganiając się z botami za jakaś flagą, mogę się odstresować, waląc z dobrego karabinka, wspomaganego celownikiem kolimatorowym do jakiegoś faceta w sukience i ręczniku na głowie, który wrzeszcząc po arabsku chce rozwalić pół miasta...
Awatar użytkownika
esio
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 02 lut 2006, 07:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: esio »

Ja mam dwa spostrzeżenia:
1. 90% fanatycznych obrońców Linuksa używa Windowsa.
2. Linux to nie jest Windows i nie opłaca się tego porównywać. Tak samo jak porównujesz samochód sportowy do ciężarówki. Nie można tego porównywać, każdy system ma wady i zalety.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: makson »

van.den.vons pisze:Skoro tak ortodoksyjnie bronisz gier linuksowych (a z tą postacią głównego bohatera Tuxa w wielu z nich to prawda, przejrzyj je), to powiedz mi, najprościej jak umiesz: znasz linuksowy odpowiednik Call of Duty? Nawet nie pytam o odpowiednik najnowszej odsłony tej gry. I nie chodzi mi o sieciówkę, multiplayera, tylko dobrą, linuksową grę, singleplayer, FPS, w której jak wspomniałem wcześniej, nie skacząc wbrew prawom fizyki po ścianach, nie uganiając się z botami za jakaś flagą, mogę się odstresować, waląc z dobrego karabinka, wspomaganego celownikiem kolimatorowym do jakiegoś faceta w sukience i ręczniku na głowie, który wrzeszcząc po arabsku chce rozwalić pół miasta...
Return to Castle Wolfenstein?

No to może moja opinia na temat gier na Linuksa:
Dzięki Bogu, że nie przeportowano tych "hitów" na Linuksa. Te "hity" to po prostu kolejne bezmózgie gry niczym nie różniące się od 100 poprzednich tego typu poza "nową super grafiką" i marketingiem. Dzięki temu, że na pingwinka nie ma Call of Duty tysiąc-pięćset-sto-dziewięćset można odkryć prawdziwe hity takie jak Word of Goo. Niestety (ex)Windowsowi użytkownicy tak wsiąkli w mainstreem, że za rozrywkę uważają już tylko to, co wielcy wydawcy gier im mówią, że jest rozrywką. Moje kondolencje.

P.S. Mat też przesadza reklamując jakieś flashowe (lub wyglądające jak flashowe) gry na Linuksa i je wychwalając. Do gier należy podchodzić bez uprzedzeń, ale też krytycznie.

Pozdrawiam,
makson
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: mat »

makson pisze:P.S. Mat też przesadza reklamując jakieś flashowe (lub wyglądające jak flashowe) gry na Linuksa i je wychwalając. Do gier należy podchodzić bez uprzedzeń, ale też krytycznie.
hmm. Wspominałem wcześniej o wielu różnych grach, ale nie wychwalałem Tile Digger, Blokt itd., których prawdopodobnie byśćie nie polubili.

-- 06 lis 2011 10:43 --
van.den.vons pisze:Zrozum jednak kolego, że wielu z nas próbowało już wskazywanych przez Ciebie zamienników gier windowsowych, próbowało w ogóle gier linuksowych. Nie musisz nam wierzyć, ale one naprawdę mają infantylniejszą grafikę (a często i fabułę) w stosunku do gier windowsowych. A to, że są jakieś hity, że ludzie je kupują?.


Ok. Po pierwsze te same gry o których wspominam uruchomisz pod Windows, a sporą część z nich pod Mac OS X. Szczerze mówiąc nie wiem jakie gry kupileś dla Linuksa, ale może nam je wskażesz:

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18973
van.den.vons pisze:Wiesz, dzisiaj, gdy przeciętny, w dobrym stanie, używany samochód można kupić w cenie około 10.000 zł, są jeszcze tacy, którzy kupują Fiata 126-p. (Przy całym szacunku do tego potwora szos, bo sam takiego miałem i wielce poważam).


Aha. Czyli twoim zdaniem Linux to Fiat 126-p ? To może czas wrócić do Windows?
van.den.vons pisze:Skoro tak ortodoksyjnie bronisz gier linuksowych (a z tą postacią głównego bohatera Tuxa w wielu z nich to prawda, przejrzyj je),


Ortodoksyjnie? Na liście gier, którą tworzę znajduje się tylko jedna tego rodzaju gra: Tux Racer:

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18973

W jakim celu instalowałeś gry open source w któryh głownym bochaterem jest Tux? Nie wiem, skoro te gry są np. tak przerażąjące może ktoś powinien na forum stworzyć wątek ostrzegający przed nimi. Jeśli nie lubię jakiejś gry to po prostu w nią gram.
van.den.vons pisze:to powiedz mi, najprościej jak umiesz: znasz linuksowy odpowiednik Call of Duty? Nawet nie pytam o odpowiednik najnowszej odsłony tej gry. I nie chodzi mi o sieciówkę, multiplayera, tylko dobrą, linuksową grę, singleplayer, FPS, w której jak wspomniałem wcześniej, nie skacząc wbrew prawom fizyki po ścianach, nie uganiając się z botami za jakaś flagą, mogę się odstresować, waląc z dobrego karabinka, wspomaganego celownikiem kolimatorowym do jakiegoś faceta w sukience i ręczniku na głowie, który wrzeszcząc po arabsku chce rozwalić pół miasta...
Odpowiedzialem ci już wcześniej na te pytanie, a więc polecam przeczytać. Naprawdę tak bardzo zależy ci na tego rodzaju rozrywce?

http://www.youtube.com/watch?v=KFHEot3tH7w
Ostatnio zmieniony 06 lis 2011, 13:43 przez mat, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: etmoon »

Wracając do poprzednich zarzutów na temat braku standaryzacji w linuxie. Nikt z Was nie pomyślał, że dzięki temu mamy wolność wyboru prawie wszystkiego w tych systemach. Brak standaryzacji powoduje też, że te systemy są bezpieczne ponieważ trudniej na nie napisać wirusa czy trojana. Duża ilość dystrybucji to nie problem ponieważ tylko kilka tak naprawdę się liczy.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: sir_herrbatka »

@mat

Akurat postal 2 to najlepiej sprzedająca się gra na linuxa :D
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: mat »

sir_herrbatka pisze:@mat

Akurat postal 2 to najlepiej sprzedająca się gra na linuxa :D
W Polsce raczej nie, ale w jednym z wywiadów założyciel LGP twierdził, że Postal 2 dla Linuksa całkiem nieźle się sprzedawał. Teraz nawet RWS ma swój własny sklep w którym możesz za kilka dolarów kupić grę Postal 2:

http://www.postalgames.com/servlet/the- ... Categories

Szkoda, że RWS wybrało silnik source dla Postal 3, ponieważ może okazać się, że stworzenie wersji dla Linuksa będzie niemożliwe. Jest to jedna z nielicznych firm, która po bankructwie Loki software nadal byla zainteresowana wydawaniem gier dla tego systemu. W sumie mam nadzieję, że RWS zautrudni Ryana Gordona lub jakąś firmę, ktora stworzy wersję dla systemu Linux, ponieważ Akella nie poradziła sobie z tym zadaniem:

"Like you and yours we are anxious and frustrated. I hate saying Shit [I'm] not sure about but I will share with you what I know. It looks like May if all goes well. We are hopeful to reach a distribution deal at GDC and worse case we go [direct download] and will find another team [for] Linux."

http://www.gamingonlinux.com/index.php? ... #post-2527
Awatar użytkownika
JezdziecBezNicka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 02 paź 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: JezdziecBezNicka »

etmoon pisze:Wracając do poprzednich zarzutów na temat braku standaryzacji w linuxie. Nikt z Was nie pomyślał, że dzięki temu mamy wolność wyboru prawie wszystkiego w tych systemach.
Właśnie dzięki standaryzacji mamy taki wybór. Możemy mieszać ze sobą środowiska graficzne właśnie dzięki temu, że ich autorzy trzymają się pewnych standardów. Dzięki nim możemy korzystać z tych samych programów pod różnymi środowiskami.

W standardach nie chodzi o eliminację różnorodności, a raczej o umożliwienie pokojowego współistnienia różnych rozwiązań.
etmoon pisze:Brak standaryzacji powoduje też, że te systemy są bezpieczne ponieważ trudniej na nie napisać wirusa czy trojana.
Akurat to, że Debian, Ubuntu, Mint używają paczek deb, a Fedora, openSuse i PCLOS używają rpm nie jest żadnym zabezpieczeniem.
ThinkPad E330 + ArchLinux + KDE
Awatar użytkownika
etmoon
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 67
Rejestracja: 08 sie 2010, 14:56
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: etmoon »

Ale różnorodna architektura wymienionych systemów już takim "zabezpieczeniem" jest( przynajmniej dodatkowym ponieważ siła linuksa polega na oddzieleniu konta użytkownika od konta roota).
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: linuxozaurus »

JezdziecBezNicka pisze:
etmoon pisze:Wracając do poprzednich zarzutów na temat braku standaryzacji w linuxie. Nikt z Was nie pomyślał, że dzięki temu mamy wolność wyboru prawie wszystkiego w tych systemach.
Właśnie dzięki standaryzacji mamy taki wybór. Możemy mieszać ze sobą środowiska graficzne właśnie dzięki temu, że ich autorzy trzymają się pewnych standardów. Dzięki nim możemy korzystać z tych samych programów pod różnymi środowiskami.
W standardach nie chodzi o eliminację różnorodności, a raczej o umożliwienie pokojowego współistnienia różnych rozwiązań.[/quote] standaryzacja istnieje
bo tak na przykład za pomocą ODF możemy korzystać z tych samych plików w wþżnych programach biurowych
albo PDF te same pliki ale różne czytniki plików PDF
albo korzystanie w unicode
etmoon pisze:Brak standaryzacji powoduje też, że te systemy są bezpieczne ponieważ trudniej na nie napisać wirusa czy trojana.
Akurat to, że Debian, Ubuntu, Mint używają paczek deb, a Fedora, openSuse i PCLOS używają rpm nie jest żadnym zabezpieczeniem.[/quote]
moim z daniem nie ma to nić wspólnego z RPM i DEB czy tar.gz a raczej z rozdzieleniem kont usera i roota
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
zippa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 65
Rejestracja: 28 sie 2011, 08:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: zippa »

Deb moja definicja łatwo szybko i przyjemnie i nic nie brakuję
Sprzęt:
Main Laptop: MacBook Air 2020 i5 10th gen/8GB/512 GB SSD (macOS)
2nd Laptop: Toshiba L300 C2D/2GB/120GB SSD (Ubuntu Mate)
Desktop: i3 6th gen/8GB/480 GB SSD + 2TB HDD (Windows 11+Ubuntu 20.4 LTS)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: ethanak »

to uzyj sobie golego dpkg i porownaj np. z poldkiem
btw. czy ty kiedykolwiek miales cos sensownego do powiedzenia? rozumiem lenistwo moderatorow, ale moze ktos temu osobnikowi przekaze pozdrowienia?
Awatar użytkownika
JezdziecBezNicka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 02 paź 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: JezdziecBezNicka »

etmoon pisze:Ale różnorodna architektura wymienionych systemów już takim "zabezpieczeniem" jest( przynajmniej dodatkowym ponieważ siła linuksa polega na oddzieleniu konta użytkownika od konta roota).
Poszczególne dystrybucje nie różnią się zbytnio "architekturą". Jest kilka wyjątków, ale większość z nich stosuje się do standardów Single UNIX Specification. Niepodatność Linuxa na trojany i robale wynika głównie z faktu, że takowy "program" nie ma dostępu do plików systemowych, i z faktu że na Linuxa się malware'u nie pisze (przynajmniej póki co się nie spotkałem).

Zauważ, że wszystkie dystrybucje trzymają dane użytkownika w /home/username. Programy, z których korzysta użytkownik mają swobodny dostęp do plików w tym folderze. Wystarczy, że zassiesz skądś podstawiony skrypt, który rzekomo np. "przywróci Gnome 2 w Ubuntu 11.10" a w rzeczywistości robi rm -rf ~. Takie rzeczy się zdarzają bardzo rzadko, ale są jak najbardziej możliwe.
Czasem nawet przypadkowo: https://github.com/MrMEEE/bumblebee/issues/123
zippa pisze:Deb moja definicja łatwo szybko i przyjemnie i nic nie brakuję
To, że coś się komuś "podoba" nie jest chyba rozwiązaniem problemu. Trzeba wykazać obiektywnie techniczną wyższość deb nad innymi rozwiązaniami. Jeśli szybkość jest miarą, to archowy pacman jest znacznie szybszy (zarówno w rozwiązywaniu zależności jak i instalacji) od apta - to co, przesiadasz się?
ThinkPad E330 + ArchLinux + KDE
Awatar użytkownika
Tomahawk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 03 lip 2008, 11:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: Tomahawk »

JezdziecBezNicka pisze: Zauważ, że wszystkie dystrybucje trzymają dane użytkownika w /home/username. Programy, z których korzysta użytkownik mają swobodny dostęp do plików w tym folderze. Wystarczy, że zassiesz skądś podstawiony skrypt, który rzekomo np. "przywróci Gnome 2 w Ubuntu 11.10" a w rzeczywistości robi rm -rf ~. Takie rzeczy się zdarzają bardzo rzadko, ale są jak najbardziej możliwe.
Czasem nawet przypadkowo: https://github.com/MrMEEE/bumblebee/issues/123
Jeżeli użytkownik sam sobie usunie dane to jego problem. Samemu systemowi jak i (potencjalnie) innym użytkownikom nic raczej nie zrobi. A jeżeli ktoś robi coś z uprawnieniami roota z jakimś skryptem to może mieć pretensje tylko do siebie.

To tak jakby kupić auto ponieważ nie jest awaryjne i reklamować bo się wyjęło i sprzedało silnik, a ono nie jeździ.

PS. Jeżeli ktoś używa niestabilnych wersji prosto z systemu kontroli wersji to musi być przegotowany na różne niespodzianki ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
JezdziecBezNicka
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 48
Rejestracja: 02 paź 2010, 12:26
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: JezdziecBezNicka »

Właśnie przyszło mi do głowy czego naprawdę brak jeszcze w Linuksie (i generalnie Wolnym Oprogramowaniu) - dobrego pakietu biurowego. LibreOffice wymaga jeszcze dużo miłości zanim będzie w stanie konkurować z MS Office, a tym bardziej GOffice czy KOffice (czy tam Calligra - jakkolwiek się to teraz nazywa).
ThinkPad E330 + ArchLinux + KDE
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: mat »

JezdziecBezNicka pisze:Właśnie przyszło mi do głowy czego naprawdę brak jeszcze w Linuksie (i generalnie Wolnym Oprogramowaniu) - dobrego pakietu biurowego. LibreOffice wymaga jeszcze dużo miłości zanim będzie w stanie konkurować z MS Office, a tym bardziej GOffice czy KOffice (czy tam Calligra - jakkolwiek się to teraz nazywa).
Co to jest "dobry pakiet biurowy"? Większość osób, które będą chciały uruchomić Microsoft Office pod systemem Linux, prawdopodobnie nie będą zainteresowane innymi pakietami biurowymi. Ciężko to nazwać wadą Linuksa, ponieważ Microsoft po prostu nie jest zainteresowany tworzeniem aplikacji dla tego systemu. Chciałbym przypomnieć, że oprócz otwartych pakietów biurowych, istnieje też kilka komercyjnych pakietów biurowych dla Linuksa, które także nie będą stanowiły zastępstwa dla programu Microsoft Office:

Applixware
SoftMaker Office 2010
ThinkFree Office 4.0
Yozo Office 2010
Ostatnio zmieniony 14 lis 2011, 20:19 przez mat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kondziu jah
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 621
Rejestracja: 27 wrz 2010, 19:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czego jeszcze brakuje według was w Linuksie?

Post autor: kondziu jah »

Nie wiem jak pozostałe części pakietu, ale Calc, z którego intensywnie korzystam, nie ustępuje funkcjonalnością Exelowi.
Skrypt pobierający najnowszy sterownik nvidia -> http://adf.ly/Y8HRT
http://adf.ly/Y8HMh -> zaproszenie do dropboksa -> 500MB gratis.
http://adf.ly/?id=5385762 -> zarabiaj na linkowaniu
http://adf.ly/YIOh1 -> UIQ3 is not dead!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości