Testujemy 11.10 Oneiric

ubumaniak
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 25 maja 2011, 22:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: ubumaniak »

Posiadam hp dc5750 z grafika HD 6450 oraz karta CBL 24 bit external. Ubuntu 11.10 działa mi szybciej i nieco bardziej stabilnie niż 11.04. Tylko doinstalowałem VLC i prawie wszystko śmiga. Niestety nie mam dźwięku po HDMI - na tym mi nie zależy oraz różnie bywa z dźwiękiem 5.1 w filmach. DTS działa ale przy włączeniu potem filmu z inna ścieżką niż DTS nie ma dźwięku - pojawia się po (stop-play), przy AC3 nie mam 5.1 tylko stereo. Choć i tak DTS w 5.1 od 11.04 dopiero zaczęło działać. Jednak to nie stanowiło dla mnie przeszkody w całkowitej rezygnacji z WinXP. Obecnie mam Kubuntu, które działa jeszcze szybciej i daje więcej możliwość konfiguracji. Teraz po prostu będę pilnował przed zakupem żeby podzespoły były w pełni kompatybilne z Ubuntu i mam nadzieje już nigdy nie wracać do Windowsa.
Co do załączonego oprogramowania to to z Ubuntu mi bardziej odpowiada. Choć wolałbym Rhythmboxa i pidgina na starcie. Natomiast Kopete i Kmail wcale mi nie przypadło do gustu. Amarok też według mnie jest słabszy od Rhythmboxa i Banshee. Żaden ze mnie znawca ale myślę, że opinia takiego użytkownika też jest potrzebna. Siedzę już od 4 lat na Ubuntu i coraz więcej rzeczy mi działa. Choć zwolennikiem Unity nie jestem.
Awatar użytkownika
oscarr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 108
Rejestracja: 18 lip 2010, 12:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: oscarr »

Stabilność 11.10 może i lepsza od 11.04, ale na pewno gorsza od 10.10.
W 10.10 można było sobie wszystko ustawiać jak się chce i wszystko działało. po tym jak zrobili unity, to wszystko się kaszani jeśli tylko nie używa się "jedynie słusznego" wyglądu systemu.

Na szczęście okazało się, że zamiast/obok unity można uruchomić panele gnome które w gnome 3 zostały trochę poprawione. Można to zrobić na 2 sposoby:

1. Zainstalować gnome shell. W ekranie LightDM wybrać sesję Gnome Classic i cieszyć się klasycznym wyglądem ... niestety 2D - odpalenie compiza jest tu możliwe, ale pojawia się tyle problemów, że lepiej sobie odpuścić.

2. Zainstalować gnome shell. W LightDM pozostać przy sesji Ubuntu (z Unity). Następnie w programach startowych dodać "/usr/bin/gnome-panel", a w ustawieniach Compiza (ccsm - ewentualnie doinstalować) wyłączyć plugin Unity. W tym wypadku system będzie działał normalnie z panelami i compizem, a bez unity.

Problemem nierozwiązanym pozostaje niestety sprawa tematów graficznych, bo (w każdym razie u mnie) tekstury z ambience i radiance na panelach z gnome3 źle się wyświetlają wyświetlają i lepiej pozostać przy oryginalnym temacie gnome shell .. lub ustawić sobie coś swojego.
Jeszcze jedno. Menu ustawień panelu w gnome3 pojawiają się po kliknięciu RPM w panel ale tylko przy równoczesnym przytrzymaniu klawisza ALT (lewego).

PS. Spostrzeżenie - wyłączanie 11.10 może trwać dość długo. Na VM tego nie zauważyłem ... ale na realnym sprzęcie (po update z 11.04) już tak :)
Chris1507
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 156
Rejestracja: 02 maja 2011, 20:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: Chris1507 »

Odczuliście skrócenie czasu zamykania się systemu do ~4-5 sekund? No chyba że to u mnie jakaś anomalia wystąpiła (mam włączone aktualizacja proponowane).
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: pioruns »

Skrócenie czasu zamykania w porównaniu do czego / do kiedy? U mnie jest tak samo jak było ostatnio. Porównaj dokładnie logi systemowe, jeśli chcesz coś dokładnie stwierdzić.
Ostatnio zmieniony 12 lis 2011, 22:56 przez pioruns, łącznie zmieniany 1 raz.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Chris1507
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 156
Rejestracja: 02 maja 2011, 20:55
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: Chris1507 »

11.10 od czasu wydania zamykał się około 10 sekund (potwierdzone przez kilka osób na kilku komputerach, tu na forum chyba też), 11.04 zamykał się około 4-5 sekund. Wczoraj zauważyłem, że zamknął się w 5 sekund (kilka testów), a 5 sekund to jednak znacząca różnica, w przypadku rebootów na pewno. :)
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: pioruns »

Dla mnie to żadna różnica, prawie nigdy nie wyłączam komputera. Prędzej już hibernuję, usypiam albo restartuję. Nadal nie widzę różnicy między 5 a 10 sec. czasu zamykania. Klik zamknij albo przycisnąć przycisk na obudowie i to wszystko, nie ważne to jest dla mnie, czy monitor zgaśnie po 5 czy 20 sekundach.
A jak chcesz się dowiedzieć co się dzieje, to po prostu zajrzyj do logów systemowych, tam jest w każdym ułamku sekundy co się wydarzyło.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
Melisa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 45
Rejestracja: 13 lis 2010, 14:41
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: Melisa »

Osobiście już trochę się przyzwyczaiłam do Unity, choć nie jest idealne. Owszem, nie lubię gdy narzuca mi się jeden "słuszny" wygląd systemu, choć ten akurat nie jest najgorszy. I na pewno chciałabym żeby można sobie było dostosować wygląd do swojego "wydzimisię", ale z dwojga złego - wole żeby najpierw porządnie dopracowali to co jest, a ewentualne narzędzia umożliwiające wprowadzania użytkownikowi zmian są sprawą drugorzędną. Jeszcze by tylko tego brakowało, żeby się Unity całkiem posypało.

Zostało mi jeszcze klasyczne GNOME, bo mam system po aktualizacji, ale powiem szczerze , że podczas testowania wersji z Unity już się trochę przestawiłam i raczej przy tym zostaje. Bardziej nie kombinuje, bo nie mam czasu teraz naprawiać jak się coś posypie.

11.10 jest zdecydowanie stabilniejszy niż 11.04, zgadzam się też z tym, że jest gorzej niż w 10.10, właściwie nie da się porównywać.
11.10 wyłącza się dłużej, uruchamia też dłużej (niż 10.10 i 11.04 - przynajmniej u mnie), ale źle nie jest. I tak idzie mu znacznie szybciej niż Win XP (czystemu: sterowniki + kodeki), którego mam na sąsiedniej partycji.

Ogólnie podoba mi się system. Choć faktycznie mogliby dać domyślnie pidgina i rhythmboxa.
Awatar użytkownika
PawelBDS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 27
Rejestracja: 07 sie 2011, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRAKOW
Kontakt:

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: PawelBDS »

Dla mnie Ubuntu 11.10 na stacjonarke się nie nadaje gdyż Unity sprawdza się raczej na małych monitorach....

Ostatnio Ubuntu 11.10 zainstalowałem na laptopie niestety już po godzinie musiałem myśleć nad inną dystrybucją...... Baterie w lapku mam dość dobrą Win7 działa na niej 4 godziny, Ubuntu 10.10 3 godziny, Ubuntu 11.04 1.5 godziny a najnowsze 11.10 niespełna godzinę..... (przy włączonym wi-fi) próbowałem eksperymentować i udało mi się dzięki kilku poradom dotyczącym gruba wydłużyć czas do 1.15 ale to nadal niewiele. Dla tego zmuszony byłem zainstalować Minta i na niego wrzucić Unity.... dzięki czemu mam system ubunto podobny z baterią trzymającą 3.5 godziny.... Mam tylko nadzieję że do wydania 12.04 LTS twórcy ubuntu popracują nad poborem mocy bo co raz częściej mówi się o Ubuntu na komórki i tablety a system z wydania na wydanie jest bardziej pazerny na prąd.... co jest olbrzymią wadą przy mobilności.
-------------> www.facebook.com/fundacjaogony.net <---------------------

Wejdź, kliknij "Lubię", Pomóż budować PIERWSZE w Polsce schronisko dla małych zwierząt.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: linuxozaurus »

niestety już po godzinie musiałem myśleć nad inną dystrybucją...... Baterie w lapku mam dość dobrą Win7 działa na niej 4 godziny, Ubuntu 10.10 3 godziny, Ubuntu 11.04 1.5 godziny a najnowsze 11.10 niespełna godzinę..... (przy włączonym wi-fi) próbowałem eksperymentować i udało mi się dzięki kilku poradom dotyczącym gruba wydłużyć czas do 1.15 ale to nadal niewiele.
wiem coś na ten temat ale ubity mnie dobija chyba postawię minta 12
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
kabanek
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 592
Rejestracja: 23 cze 2009, 20:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: kabanek »

a xfce?
emperor_psf
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 28 sty 2012, 00:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: emperor_psf »

W tej wersji nie działa hibernacja.
DeJoker
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 55
Rejestracja: 05 lip 2011, 00:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 11.10 Oneiric

Post autor: DeJoker »

Chris1507 pisze:11.10 od czasu wydania zamykał się około 10 sekund (potwierdzone przez kilka osób na kilku komputerach, tu na forum chyba też), 11.04 zamykał się około 4-5 sekund. Wczoraj zauważyłem, że zamknął się w 5 sekund (kilka testów), a 5 sekund to jednak znacząca różnica, w przypadku rebootów na pewno. :)
sory, ale co nas obchodzi czas wylaczania? Wazniejszy jest czas uruchamiania, a tutaj juz nie jest tak kolorowo :)
Zablokowany

Wróć do „Oneiric Ocelot”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości