Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: macer »

Cześć, ahh dawno mnie tu nie było, jednakże chciałbym poinformać że jeszcze żyje :razz:
Niedługo kupuję nowego dedyka(konkretniej Kimsufi 16G) i zastanawiam się nad wyborem OS.
Moje doświadczenia z OS'ami serwerowymi:
Debian 6 - a fuj, stare pakiety :razz:
CentOS - hmm, nie :razz: po prostu jakoś nie przypadł mi do gustu ze swoim rpm i takie tam :razz:
A fedora to raczej też nie, bo to prawie to samo co CentOS ;p
Ubuntu LTS - pakiety nowsze niż debian, ale nadal stare a ja tego nie lubię ;p

Dlatego myślałem nad Ubuntu 11.10 Server x64 - w miarę nowe pakiety i do tego w tej wersji wprowadzono klika fajnych serwerów fjuczerów, a poza tym ogólnie lubię Ubuntu Server gdyż jest łatwe w administracji i w ogóle w sumie dlaczego nie :razz:

Jak myślicie, sprawdzi się na serwerze ;-)?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: jacekalex »

System Ubuntu 11.10 na serwerze? czy się sprawdzi?

System jest nieistotny, wszystko zależy od tego, czy Administrator serwera się sprawdzi.
Np Debian Squeeze - stare pakiety, ale to najpopularniejszy system na serwerach, i jakoś tam działa.
Podobnie CentOS.

Ja osobiście najpierw zobaczyłbym, co na tym serwerze ma działać, a potem wybrał system.
Osobiście pod WWW czy pocztę brałbym Gentoo Hardened, pod jakieś Jbossy czy inne dziwolągi dostępne tylko jako binarki, zastanowiłbym się nad Debianem/Ubuntu albo CentOS'em.
Do tego warto rzucić okiem na to, co aktualnie ma do zaoferowania FreeBSD.

To by było na tyle
:craz:
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: ethanak »

na serwer powinna pojsc jakas superstabilna dystrybucja. rozumiem ze platne (RHEL na przyklad) nie wchodza w gre? to albo debian albo centos.
btw. jesli masz problem z tym ze deb jest lepszy od rpm-a - moze lepiej zajmij sie czyms innym, a wybor systemu pozostaw osobie kompetentnej?
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: macer »

jacekalex pisze: Ja osobiście najpierw zobaczyłbym, co na tym serwerze ma działać, a potem wybrał system.
Bukkit, Nginx/Apache, Mysql, PHP, Postfix + Dovecot poczta :craz:
ethanek pisze:na serwer powinna pojsc jakas superstabilna dystrybucja. rozumiem ze platne (RHEL na przyklad) nie wchodza w gre? to albo debian albo centos.
Raczej nie, po za tym to nie ma być dedyk w NASA że jakaś megastabilność a Ubuntu Server uważam za dobre. Po prostu mi nie przeszkadza w odpalaniu tego co ma tam stać :craz:
ethanek pisze: btw. jesli masz problem z tym ze deb jest lepszy od rpm-a - moze lepiej zajmij sie czyms innym, a wybor systemu pozostaw osobie kompetentnej?
Nie tyle "lepsze" co przyzwyczajony jestem bardziej do Debianowatych :P
Pracowałem kilka dni na Cent OS'ie i po prostu mi nie przypadł do gustu, zdarza się :P
jacekalex pisze:Osobiście pod WWW czy pocztę brałbym Gentoo Hardened, pod jakieś Jbossy czy inne dziwolągi dostępne tylko jako binarki, zastanowiłbym się nad Debianem/Ubuntu albo CentOS'em.
Do tego warto rzucić okiem na to, co aktualnie ma do zaoferowania FreeBSD.
No bez przesady już z BSD, zdecydowanie niepotrzebne do tego co ma tam stać :craz:
Co do Gentoo Hardened, to fajny system, niestety za dużo czasu wymaga jego przygotowanie do pracy i aktualizacje itp. poza tym z dedyka mają korzystać też osoby ciut mniej doświadczone :craz: więc odpada.
Ostatnio zmieniony 08 sty 2012, 20:32 przez macer, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: luk1don »

Dawno nie używałem Ubuntu Serwer i nie wiem, co tam wcisnęli do środka, ale zawsze się nadawał...
Ja polecam Debiana, nawet najnowszego - tam zainstalujesz sobie co chcesz po kolei od początku 8-)
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: ethanak »

macer pisze:
ethanek pisze:na serwer powinna pojsc jakas superstabilna dystrybucja. rozumiem ze platne (RHEL na przyklad) nie wchodza w gre? to albo debian albo centos.
Raczej nie, po za tym to nie ma być dedyk w NASA że jakaś megastabilność a Ubuntu Server uważam za dobre. Po prostu mi nie przeszkadza w odpalaniu tego co ma tam stać :craz:
No to postaw sobie Ubuntu tylko potem nie płacz że nie działa.

ethanek pisze: btw. jesli masz problem z tym ze deb jest lepszy od rpm-a - moze lepiej zajmij sie czyms innym, a wybor systemu pozostaw osobie kompetentnej?
Nie tyle "lepsze" co przyzwyczajony jestem bardziej do Debianowatych :P
A ileż to waść ma lat tych przyzwyczajeń?
Awatar użytkownika
jacekalex
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 4681
Rejestracja: 17 cze 2007, 02:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: x86_64

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: jacekalex »

Nginx/Apache, Mysql, PHP, Postfix + Dovecot poczta
To na Gentoo Hardened chodzi elegancko, a dzięki możliwościom Grsecurity i Paxa, taki serwer jest praktycznie nie do zhakowania, jeśli ACL z Grsec jest prawidłowo skonfigurowany.

Za to Bukkit jest napisany w Javie, a do javy najcześciej jest polecany CentOS, na Gentoo pakowanie rzeczy w javie do grsecurity jest dość ryzykowne.

Ubuntu, powinien się nadać, choć z żadnej strony nie jest idealny, ani najszybszy, ani najbezpieczniejszy, ale ogólnie wystarczający.
...RHEL na przyklad....
Co do RHEL, to tak spieprzonego kernela 2.6.32 w żadnym Linuxie nie widziałem.
Także RHEL w mojej opinii wcale nie jest pod tym względem lepszy od Debiana, faktura na XXX jest bardziej dupochronem dla kierownika, aniżeli gwarancją bezpieczeństwa czy stabilności.

Pozdro
:craz:
Ostatnio zmieniony 08 sty 2012, 21:40 przez jacekalex, łącznie zmieniany 2 razy.
Problemy rozwiązujemy na forum nie na PW -> Niech inni na tym skorzystają.
Komputer jest jak klimatyzacja - gdy otworzysz okna, robi się bezużyteczny...
Linux User #499936
Inny OS: Gentoo Linux :)
macer
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 453
Rejestracja: 12 wrz 2009, 21:07
Wersja Ubuntu: inny OS

Re: Czy Ubu 11.10 Server sprawdzi się na dedyku?

Post autor: macer »

jacekalex pisze:
Nginx/Apache, Mysql, PHP, Postfix + Dovecot poczta
To na Gentoo Hardened chodzi elegancko, a dzięki możliwościom Grsecurity i Paxa, taki serwer jest praktycznie nie do zhakowania, jeśli ACL z Grsec jest prawidłowo skonfigurowane.
Mógłbym się zastanowić nad wrzuceniem Gentoo ale korzystać z tego jeszcze będzie korzystać pare (mniej doświadczonych) osób, więc jak będą chciały jakąś paczkę wrzucić lub coś hmm zepsują to będzie raczej źle :>
Dedyka kupuję 18-tego, 20-ego kończy się poprzedni(tak btw: Debian 6 na nim działa :P) więc 2 dni na przesienie wszystkiego :P więc raczej nie mam czasu bawić się z grsecem :(

-- 16 sty 2012 02:36 --

Dedyk zakupiony jednak wcześniej, Ubuntu śmiga w dodatku grsecurity jest :D
Okazuje się że w kimsufi automatycznie we wszystkich OS jest grsec :craz: fajnie :craz:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość