[HP d530] Linux nie da się zainstalować z podłączoną sieciówką TP-Link TL-WN353GD

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
LinWin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2012, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

[HP d530] Linux nie da się zainstalować z podłączoną sieciówką TP-Link TL-WN353GD

Post autor: LinWin »

Witam.
1-wsze, to chcę się przywitać, bo zaczynam przygodę z Linuksem :)
A teraz problem:
Mam stacjonarny komputerek "HP-d520 SFF". Mam kłopot z - ogólnie - (nie)działaniem Linuksa gdy wsadzona jest sieciówka WiFi (karta PCI). Bez niej mogę zainstalować Linuksa, (dowolną wersję) i odpalić, ale jak tylko wsadzę sieciówkę (TP-Link TL-WN353GD) w slot, to nie ma mowy o odpaleniu systemu ani też zainstalowaniu Linuksa (sprawdzałem z Mandrivą, SuSE, Ubuntu). Mam do dyspozycji tylko 2 sloty PCI i tylko ten jeden jest obsadzony. Gdy tylko uruchamiam Linuksa (LiveCD czy już zainstalowanego wcześniej bez sieciówki), to mam zwiechę komputera w czasie startu. Coś tam załaduje a potem zwiecha; żadna konsola nie działa, komputer po prostu zamiera. Jedynym wyjściem jest odłączenie go od zasilacza i ponowne włączenie i znów zwiecha; chyba że wyjme sieciówkę - wówczas rusza bez problemu.
Dodam, ze z Windowsami nie ma żadnego problemu. Komputer pracuje bez problemu z tą sieciówką pod Windą.

Ktoś się z tym spotkał?
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Re: [HP d530] Linux nie da się zainstalować z sieciówką

Post autor: k2cl »

Przede wszystkim - fajnie byłoby wiedzieć, na jakim konkretnie chipie oparta jest ta karta. Wujek Google podpowiada, że to jakiś Realtek, ale póki co nie znam żadnych szczegółów. Jeden ze sklepów podaje, że to RTL8225 - niemniej jednak nie jest to oficjalna informacja ze strony producenta...

Idąc dalej, to dziwne, że start Linuksa jest blokowany przez kartę sieciową - zakładam, że sprawdzałeś obydwa sloty PCI i za każdym razem sytuacja wygląda identycznie? Jeśli tak - możliwe, że jest to jakiś konflikt przerwań. Może sytuację zdoła uratować jakiś parametr kernela (np. irqpoll) dodany w GRUB'ie?
Kwestia kolejna - czy tryb recovery również się zawiesza?

Jeśli chodzi o zbieranie dokładniejszych informacji, póki co przychodzi mi do głowy jeden pomysł: poszukać w logach systemowych (chociażby /var/log/messages) zapisów z "nieudanego" startu systemu, a więc takiego, kiedy wifi zatrzymało ładowanie Ubuntu.

p.s.
Kilka tygodni temu w pewien mroźny wieczór rozmawiałem z kimś na temat identycznego przypadku - czyżby jakaś zagadkowa zbieżność? :)
LinWin
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2012, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: [HP d530] Linux nie da się zainstalować z podłączoną sieciówką TP-Link TL-WN353GD

Post autor: LinWin »

Dziękuję za szybką odpowiedź.
Co do chipsetu karty, podam jego dane jutro, bo komputera nie mam teraz przy sobie. Prawdę mówiąc nie mam nawet jak sprawdzić logów, bo z LiveCD nie mam skąd ich wziąć a dysk był wymieniony. Ew. jutro zainstaluję Ubuntu na nowo (bez karty) a potem odpalę go z kartą. Wówczas coś powinienem mieć.
O tej opcji w GRUBie nie wiedziałem, bo - jak pisałem - dopiero zaczynam przygodę z Linuksem i wieeeeeelu rzeczy jeszcze nie znam ;) . Dzięki, też wypróbuję. Tryb recovery też wiesza komputer jak tylko siedzi karta w slocie. Kartę muszę mieć, bo nie mam fizycznej możliwości podłączenia się do netu kablem; tylko WiFi wchodzi w grę.
Ok, jutro dam odpowiedź co do danych chipsetu karty.

Aha, wsadzę tą kartę WiFi do innego komputera (płyta ABIT NF7S + AthlonXP 2200+) i dam znać czy ten komputer ruszył.

-- 1 lut 2012, o 08:36 --

1. Karta jest na chipsecie RTL-8185L.
2. Włożyłem kartę do drugiego komputera i za drugim razem ruszył.
3. Przełożyłem kartę z powrotem do tego HP i odpaliłem instalkę Linuksa z opcją irqpoll i... ruszyła :D . Teraz robię trochę luzu na dysku i zainstaluję system. Dalej dam znać co i jak.
PS: gdzie (do jakiego pliku) dopisać na stałe tą opcję irqpoll do zainstalowanego systemu na dysku?

-- 1 lut 2012, o 11:06 --

No i nie jest jednak tak kolorowo :( . Poprzesuwałem partycje, zrobiłem sobie wolne miejsce, odpalam instalkę i znów zwiecha. Nie pomaga nic póki siedzi w środku karta. Poprzednie uruchomienie było chyba (?) czystym przypadkiem. Raz (ale tylko raz) ruszyła instalka gdy podpiąłem inny dysk; inny w znaczeniu inny egzemplarz, bo oba dyski są identyczne. Ale potem znów kicha.
Nie mogę wrzucić logów bo ich nie mam. Poza tym jak komputer się zawiesi, to tylko power-off pomaga. Chyba że zrobię zdjęcie ekranu jak się zachowuje i w którym miejscu staje ładowanie systemu; choć i tu nie ma reguły bo zatrzymuje się w różnych miejscach ale głównie przy działaniach z siecią.

-- 1 lut 2012, o 11:28 --

Wstawiam fotki:
Obrazek - start tak jak jest z płyty.

Obrazek - start z opcja irqpoll.



Z reguły wiesza się w tym miejscu, czasami przejdzie dalej. I to na tyle :(
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości