Słaby poziom naładowania baterii.

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
Awatar użytkownika
bananek
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 81
Rejestracja: 10 wrz 2007, 01:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: bananek »

Witam, spróbuję opisać tą dziwną sytuację w jasny sposób. Posiadam MSI u-100, na nim instalowane były odpowiednie OS dla netbooków. Od dwóch dni, ponownie preinstalowany został ubuntu netbook-remix w wersji koala. Zmiana została podyktowana poprawą w obsłudze wbudowanych urządzeń (działająca kamerka, poprawne wykrycie podłączanego usb, niemigoczący obraz podczas ręcznej zmiany podświetlenia ekranu). Ogólnie OS działa sprawnie. Od dwóch dni zauważyć można znacznym spadkiem w naładowaniu baterii, nigdy co prawda nie była całkowicie w 100 sprawna, lecz teraz (do dziś), applet pokazał 57,5 % (po zainstalowaniu 88%, po jednym dniu 79%). Zauważył ktoś z was podobne zachowanie?. Bios jest ostatni z możliwych, z 02.2009, OC nie jest włączone, OS po ostatniej aktualizacji. Dawniej istniał zonk podczas wyjmowania kabla zasilania, wtedy system raczył restartować się (teraz jest to poprawione).
edit:
Może się przyda takie rozwiązanie, na w/w modelu jest kłopot po szybkim odłączeniu kabla zasilania (komunikat o krytycznym naładowaniu baterii i reakcji zgodnej z ustawieniami zasilania : wstrzymanie lub uśpienie bądź wyłączenie maszynki). By poprawnie wyświetlona została pojemność baterii, przed odłączeniem kabelka powinno się uśpić lub wyłączyć netbooka. Odczyt ten zaobserwowałem po czystej instalacji i pełnym bieżącym naładowaniu akumulatora.
Niestety po zainstalowaniu "Ubuntu-Netbook" 10.04, z pojemnością baterii jeszcze gorzej (dziś 43.1 %), jedyny raz kiedy wskaźnik był w miarę "konkretny", to po pełnym naładowaniu (do 100%) i wyjęciu jej na jakiś czas oraz pracy tylko z podpiętym kablem. Po wpięciu baterii pojemność skoczyła do 88%.
Linux Registered User #476455 Ubuntu User #23429
Dawać <solved> przy rozwiązanych tematach!!
dreptak
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2010, 09:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: dreptak »

Mój MSi Wind wyłącza się po wyciągnięciu wtyczki zasilania. Bateria pełna a on krzyczy, że "krytyczny poziom naładowania baterii" i wykonuje akcję zapisaną w schemacie, czyli usypia.
Jak to wyłączyć? Ewentualnie sprawić, żeby przez chwilę poczekał z wyłączaniem. Przypuszczam, że przez chwilę występuje skok napięcia a potem jest OK.
Mamba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:26
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: Mamba »

Również mam problem przy wyłączeniu wtyczki zasilania, mimo pełnej baterii informuje mnie o krytycznie niskim naładowaniu baterii i wyłącza mi komputer.
Mam MSI U100 i na nim instalowałam podstawową wersję 08.04 i wtedy wszystko było dobrze, przy kolejnych aktualizacjach nadal problem nie występował, dopiero pojawił się wiosną tego roku po aktualizacji do wersji 10.04.
mycha169
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: mycha169 »

to widać że też mam ten sam problem..
Mamba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:26
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: Mamba »

U mnie niestety po kolejnych aktualizacji problem nadal występuje.
mycha169
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: mycha169 »

Mamba pisze:U mnie niestety po kolejnych aktualizacji problem nadal występuje.
Dobrze wiedzieć że aktualizacja nie pomoże..Muszę się skonsultować z kolegą i odpowiedz napiszę jak najszybciej..Jest to bardzo dyskonfort
--------------------------------------------------
Użycie googla nie boli:




Kod: Zaznacz cały
gconf-editor


Przejdź do gałęzi:

Kod: Zaznacz cały
/apps/gnome-power-manager/actions/

W kluczu:
critical_battery ustaw wartość nothing
critical_usp ustaw wartość nothing

Problem bolał mnie od 2 tygodni
przed chwilą zrobiłem i działa..
czekam na pochwałe ;-)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2012, 21:05 przez mycha169, łącznie zmieniany 2 razy.
Mamba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:26
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: Mamba »

Po tak długim czasie zaadoptowałam się do tego problemu ale bardzo bym się cieszyła gdyby można było naprawić usterkę, bo jest to męczące że jak już się podłączę do zasilania to nie mogę się ruszać z miejsca z komputerem, a w założeniu miał być mobilny.
Tak więc będę niecierpliwie czekała czy znajomy pomoże.
mycha169
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: mycha169 »

w termianu wpisz

Kod: Zaznacz cały

gconf-editor

Przejdź do gałęzi:

Kod: Zaznacz cały
/apps/gnome-power-manager/actions/

W kluczu:
critical_battery ustaw wartość nothing
critical_usp ustaw wartość nothing

Problem bolał mnie od 2 tygodni
przed chwilą zrobiłem i działa..
czekam na pochwałe ;-)
Mamba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:26
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: Mamba »

U mnie nie było critical_usp ale go dodałam, zmieniłam critical_battery po kilku próbach pomogło.
Niestety to chyba likwiduje skutek natomiast nie przyczynę. Bo z tego co mi się wydaje to ta zmiana ma na celu wymuszenie braku reakcji gdy bateria ma krytycznie niski poziom naładowania, a przyczyna czyli jakiś błąd który powoduje że system myśli że bateria jest pusta nadal nie znika.

Edit

Zapomniałam jeszcze o podziękowaniach. Trochę tu mały wybór emotów wiec pozostaje mi wersja tekstowa:
dziękuję!!!
mycha169
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 13
Rejestracja: 14 wrz 2009, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: mycha169 »

Problem polega że przy wyłączeniu zasiania sieciowego komputer musi się w mgnieniu oka przełączyć na zasilanie z aku, i ten przeskok jest winny.
Ważne że fakt jest taki że nasze MSI u100 już się nie wyłączają ;-)
Mamba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:26
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: Mamba »

Obawiam się tylko że jak bateria faktycznie się rozładuje to system nie będzie się wyłączał, szkoda że przez lata nikt nie poprawił systemu.
No ale możliwość odłączania zasilania przy pracującym komputerze jest dużą zaletą.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: luk1don »

Mamba pisze:Obawiam się tylko że jak bateria faktycznie się rozładuje to system nie będzie się wyłączał, szkoda że przez lata nikt nie poprawił systemu.
No ale możliwość odłączania zasilania przy pracującym komputerze jest dużą zaletą.
Co do Ubuntu 11.10 to pisałem odpowiedź tutaj:
viewtopic.php?f=139&t=136029
Mamba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 30 wrz 2010, 20:26
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: Mamba »

Zauważyłam tamten wątek i chciałam skorzystać z Twojego rozwiązania, ale w gconf-editor za żadne skarby nie mogłam znaleźć katalogu org, natomiast był gnome-power-manager i dokonałam zmiany zgodnie z wytycznymi.
W końcu zauważyłam że muszę uruchomić dconf-editor znalazłam org-> gnome-> settings-daemon-> plugins-> power
No i teraz byłabym wdzięczna za odpowiedź pewnie na bardzo głupie pytania (ale moja wiedza jest dosyć skromna):
-use-time-for-policy mam do wyboru odhaczyć "ptaszka" lub nie (obecnie "ptaszek nie jest odznaczony co wydaje mi się że oznacza ustawienie na false, czyli wychodziłoby że jest prawidłowo ustawiony).
- "Zmień wartości: percentage-critical i percentage-action do poziomu, jaki potrzebujesz" a jaki potrzebuję? mam odpowiednio 10 i 9.
Awatar użytkownika
luk1don
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1768
Rejestracja: 07 lis 2008, 16:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Re: Słaby poziom naładowania baterii.

Post autor: luk1don »

Mamba pisze:Zauważyłam tamten wątek i chciałam skorzystać z Twojego rozwiązania, ale w gconf-editor za żadne skarby nie mogłam znaleźć katalogu org, natomiast był gnome-power-manager i dokonałam zmiany zgodnie z wytycznymi.
W końcu zauważyłam że muszę uruchomić dconf-editor znalazłam org-> gnome-> settings-daemon-> plugins-> power
No i teraz byłabym wdzięczna za odpowiedź pewnie na bardzo głupie pytania (ale moja wiedza jest dosyć skromna):
-use-time-for-policy mam do wyboru odhaczyć "ptaszka" lub nie (obecnie "ptaszek nie jest odznaczony co wydaje mi się że oznacza ustawienie na false, czyli wychodziłoby że jest prawidłowo ustawiony).
- "Zmień wartości: percentage-critical i percentage-action do poziomu, jaki potrzebujesz" a jaki potrzebuję? mam odpowiednio 10 i 9.
Toć chyba nic nie zaszkodzi jak poeksperymentujesz z niższymi wartościami, nawet z zerem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość