Rok 2012 rokiem linuxa?

Dyskusje o dystrybucjach niezwiązanych z Ubuntu
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: linuxozaurus »

VIstę obejrzałem u kumpla, jak dla mnie, wystarczyło to w zupełności :rotfl:
to jest najgorszy system ostatnich 5 lat i u mnie na laptopie był tylko 2 tyg
Legalny Win Xp nie instalował się na dysku SATA.
tak to prawda ale nielegalna wersja zmodyfikowana tak aby obsłużyć dyski sata istnieje pod nazwą Windows XP Black Edition (nie namawiam do zabawy z tą wersją bo oczywiście jest to nielegalne ale jak ktoś to znajdzie to sobie zainstaluje na sata)

jeśli chcesz XP musisz nieć nielegalny xp jak masz dysk sata a jeśli chcesz mieć legalny windows to trzeba mieć 7 lub używać linuxa
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
norvoles
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1113
Rejestracja: 04 sty 2008, 20:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: norvoles »

jeśli chcesz XP musisz nieć nielegalny xp jak masz dysk sata a jeśli chcesz mieć legalny windows to trzeba mieć 7 lub używać linuxa
No tutaj to chyba sobie żartujesz. Da się zainstalować XP na dysku sata. Instalator zaraz na początku daje możliwość załadowania sterowników.
A ja słyszałem, że najważniejszym czynnikiem zwiększającym popularność Linuxa będzie nowy interfejs oraz cudowne osiągnięcia w dziedzinie ergonomii i łatwości obsługi systemu Windows 8. :clap: :clap: :clap:
Wiele na to wskazuje, że ci co o Linie słyszeli, a nie testowali, to się skuszą. A ci co nie słyszeli, to usłyszą :P
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: mat »

norvoles pisze:A ja słyszałem, że najważniejszym czynnikiem zwiększającym popularność Linuxa będzie nowy interfejs oraz cudowne osiągnięcia w dziedzinie ergonomii i łatwości obsługi systemu Windows 8. :clap: :clap: :clap:
Wiele na to wskazuje, że ci co o Linie słyszeli, a nie testowali, to się skuszą. A ci co nie słyszeli, to usłyszą :P
Kłopot w tym, że obsługa systemu Windows oraz zmiana wygłądu interfejsu niczego nie zmienia w kwesti zwiększenia popularności systemu Linux. Użytkownicy Windows, a w sporej części także ci, którzy twierdzą, że są użytkownikami systemu Linux w rzeczywistości są uzależnieni od aplikacji dla Windows oraz producentów. Niektórzy maję zajęte całe półki z aplikacjami dla Wndows lub jakieś gry na steam, a więc gdy przykładowo Canonical zrobi coś podobnego z Unity to można ich system spokojnie usunąć z dysku, ponieważ większość osób, którzy zainstalowali go na drugiej partycji, nawet nie myśli o zakupie komercyjnych aplikacji dla Ubuntu, ponieważ nie chcą się uzależnić od USC lub innej dystrybucji Linuksa. W efekcie usunięcie Ubuntu i instalacja Windows 7 lub 8, nie będzie kłopotliwa, a niektórzy szybko zapomną o jakimś tam Ubuntu, którego nawet nie musieli w jakimś specjalnym celu uruchamiać. Wlele osób traktuje ten system, jak darmową zabawkę, ciekawostkę, a to niestety nie jest dobry powód, aby go używać przez dluższy okres czasu do codziennych czynności.

Microsoft może robić ze swoim systemem, co mu się podoba, a gdy użytkownicy uznają, że system jest fatalny i spadną wyniki sprzedaży zawsze jest rozwiązanie. Wystarczy poprawić system i wydać Vistę pod nazwą Windows 7 i wspólnie z innym producentem wymyślić, coś takiego, jak Nvidia Optimus, który jest dedykowany przez długi czas wyłącznie dla nowej wersji Windows Vista (Czemu wszyscy piszą, że Windows 7 to nowy system operacyjny?).
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: ethanak »

bo to windows vista sp7 (w skrócie windows 7)?
123er
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 92
Rejestracja: 04 wrz 2005, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Pok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: 123er »

123er pisze:Robiłem kilka podejść do linuksa od roku 2005 i muszę powiedzieć, że dopiero ubuntu10.04 okazało się na tyle proste, stabilne i obsługiwało mój sprzęt aby pozostać przy linuksie. Myślę że rozwój tego systemu dotarł do punktu, gdzie zwykły user lamer będzie mógł go używać i to daje szanse na przekroczenie tych 2 %.
Jednak życie szybko skorygowało mój pogląd. Złożyłem znajomemu kompa ( na sandy /H61 i z ati), miał tam stanąć linux. Na początek wybrałem xubuntu 12.04b , ale z pendriva nie dało się postawić z kilku powodów. To Ubu 12.04b z płytki też schody: nie widzi dysku, po lekturze udało się przejść instalację . Pierwsze odpalenie i się nie uruchamia - kaszana na ekranie - problem z obsługą karty ati, wątek na tym forum wypadł do śmieci wciągu minuty ze stwierdzeniem nie znasz się to nie instaluj bety. Dobra to stawiam kubuntu 11.10, ten sam problem z instalatorem, że nie widzi dysku (rozwiązanie już znam) instalacja gładko, pierwsze odpalenie i problem z obrazem :(. Po 6 próbie uruchomiło się z migającym ekranem jakby 10Hz, ale dało się zainstalować stery ati. Odpaliłem po restarcie ufff wreszcie działa, update i się sys zawiesił na 100%. Sobie pomyślałem po co mi te problemy, będzie znajomy wydzwaniał co chwilę. Powiedziałem mu kup sobie windows i mam spokój. Także linux czeka jeszcze długa droga, co nie zmienia faktu, że na moim lapku dalej mam ubu i działa fajnie.
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Cubensis »

Nie Linux, tylko Radeony. Siedzisz na tym forum od ponad 6 lat i nie wiesz, że najlepsze karty na linuxa to Intele i Nvidie?
Zresztą co to za pomysł wgrywać betę osobie, która nie potrafi sama sobie systemu zainstalować? Masochistą jesteś, czy po prostu lubisz, gdy cały czas ktoś do Ciebie wydzwania?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Pok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: bear7 »

123er pisze: Jednak życie szybko skorygowało mój pogląd. Złożyłem znajomemu kompa(...). Na początek wybrałem xubuntu 12.04b , ale z pendriva nie dało się postawić z kilku powodów. To Ubu 12.04b z płytki też schody: nie widzi dysku, po lekturze udało się przejść instalację (...)
Gratuluje... Nie ma to jak instalować niedoświadczonemu użytkownikowi wersję rozwojową...
123er pisze:Pierwsze odpalenie i się nie uruchamia - kaszana na ekranie - problem z obsługą karty ati, wątek na tym forum wypadł do śmieci wciągu minuty ze stwierdzeniem nie znasz się to nie instaluj bety.
Ktokolwiek tak stwierdził, jestem pewien, że miał 100% racji...
123er pisze:Także linux czeka jeszcze długa droga, co nie zmienia faktu, że na moim lapku dalej mam ubu i działa fajnie.
A może potrzeba więcej ludzi z lepszymi poglądami? Może takich co stawiają na wersję stabilne, zamiast rozwojowe. Jest wówczas duża szansa, że więcej rzeczy będzie działać i będą mniej narzekać. Wówczas jest szansa, że system im się spodoba i zdecydują się pozostać i kto wie, może w przyszłości pomóc w rozwoju pingwinka...
123er pisze:Robiłem kilka podejść do linuksa od roku 2005 i muszę powiedzieć, że dopiero ubuntu10.04 okazało się na tyle proste, stabilne i obsługiwało mój sprzęt aby pozostać przy linuksie.
...10.04. Jedyna słuszna decyzja... Tak uważam...
123er pisze:Powiedziałem mu kup sobie windows i mam spokój.
I dobrze. Najważniejszy jest spokój i harmonia... Po co się stresować, zwłaszcza przy wersjach beta...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Funnykris »

bety są do testów a nie używania na co dzień. Chwilę coś działa za chwilę nie :) Ja się użerałem z 12.04 przez 2 tygodnie i powiem tak. Raz, że trzeba dysponować jakimiś tam umiejętnościami ale nie bardzo wysokimi :) Wystarczy podstawowa obsługa terminala. Ale nie polecam tego na początek. Tylko można się zrazić. A co do kart ATI to mam na deskopie Radka HD5670 i stery własnościowe - kiepsko. Stery otwarte - elegancko działa :) Ale lepszym rozwiązaniem zawsze będzie Nvidia GeForce :)
123er
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 92
Rejestracja: 04 wrz 2005, 14:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 15.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: 123er »

Trochę spłycacie problem, myślę że 10.04 sprawiłby więcej problemów z nowym sprzętem, niż użyty 11.04. Dla siebie na pewno bym sobie poradził, ale dla kompletnego laika jednak winda lepsza ( cóż zmieniłem zdanie).
Ktokolwiek tak stwierdził, jestem pewien, że miał 100% racji...
to ci się udało, dowcipniś nie ma co :) :)

__________________________________________________________________
i żeby nie być gołosłownym instalator 10.04 też już ma problem z dmraid
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: linuxozaurus »

No tutaj to chyba sobie żartujesz. Da się zainstalować XP na dysku sata. Instalator zaraz na początku daje możliwość załadowania sterowników.
a co wtedy jak nie masz sterowników do dysków SATA (brak systemu na świeżo kupionym komputerze) i brak internetu na etapie instalowania XP (w Black Edition nie ma tego problemu (nie traktujcie tego jak zachętę do korzystania z nie autoryzowanych kopii) )
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Dominbik »

chciałaś powiedzieć pirackich wersji zrobionych przez dzieci neo i programy typu nLite
ktos24_90
Wygnańcy
Posty: 7
Rejestracja: 20 lut 2012, 23:04
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: ktos24_90 »

http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp.............

-- 31 mar 2012, o 20:54 --

Mój kolega używa Linuxa z 8 lat,mnie przekonał w tamtym roku a wiem iż przekonał prawie 80 osób do niego.Rozmawiałam z kilkoma osobami którym polecił ten system i są zadowolone i nie chcą mieć innego systemu jak właśnie GNU/Linux....
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Funnykris »

Mój kolega używa Linuxa z 8 lat,mnie przekonał w tamtym roku a wiem iż przekonał prawie 80 osób do niego.Rozmawiałam z kilkoma osobami którym polecił ten system i są zadowolone i nie chcą mieć innego systemu jak właśnie GNU/Linux....
Jak on to robi? :P
Awatar użytkownika
Linuxoholic
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 258
Rejestracja: 17 mar 2012, 12:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Rybnik

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Linuxoholic »

Ja nawet nie muszę przekonywać, wystarczy, że zobaczą u mnie i też chcą, wtedy ja zaczynam kręcić 'no nie wiem, to inna bajka', jak z dziećmi, niby że to nie dla nich, bo pewnie lubią pograć czy coś, o systemie opowiadam dopiero gdy widzę prawdziwe zainteresowanie, gdy zadają pytania, a instaluje im, gdy faktycznie bardzo tego chcą. Wychodzi na to, że sami mnie namawiają, bym im zainstalował.

Odrobina perswazji nikomu jeszcze nie zaszkodziła. I tak oto w moim otoczeniu więcej Ubuntu niż Windowsa, aż się przyjemniej żyje :)

Oczywiście Gnome 3 Shell bardziej intuicyjny dla nowych użytkowników niż Unity. Taka moja opinia.
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Shimmy »

ktos24_90 pisze:http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp.............

-- 31 mar 2012, o 20:54 --

Mój kolega używa Linuxa z 8 lat,mnie przekonał w tamtym roku a wiem iż przekonał prawie 80 osób do niego.Rozmawiałam z kilkoma osobami którym polecił ten system i są zadowolone i nie chcą mieć innego systemu jak właśnie GNU/Linux....

Te statystyki wydają mi się najbardziej rzetelne, niżeli sponsorowane rankingi Microsoftu.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: linuxozaurus »

według M$ użytkowników linuxa jest nie więcej niż 2% na całym świecie nie licząc oczywiście zastosowań serwerowych a w tych podlinkowanych jest ich ponad 5%
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Shimmy »

linuxozaurus pisze:według M$ użytkowników linuxa jest nie więcej niż 2% na całym świecie nie licząc oczywiście zastosowań serwerowych a w tych podlinkowanych jest ich ponad 5%
Dziękuje za napisałaś, nikt z nas nie wiedział o tym co komentowaliśmy :roll:
Funnykris
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 222
Rejestracja: 17 sty 2012, 00:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Funnykris »

linuxozaurus pisze:według M$ użytkowników linuxa jest nie więcej niż 2% na całym świecie nie licząc oczywiście zastosowań serwerowych a w tych podlinkowanych jest ich ponad 5%
Bo tak jest. Jest nas naprawdę sporo. Jeśli to byłby tak niszowy system to skąd tyle dystrybucji i przede wszystkim kto by to robił :P Myślę że 5% udziału w rynku mamy i sytuacja idzie w dobrą stronę. Trzeba dobrze zareklamować distra z KDE po wejściu Windows8. Zapewne wielu użytkownikom się spodoba bardziej od metro.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Dominbik »

metro nie będzie jedynym interfejsem w Windows 8 ;/!!!
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Rok 2012 rokiem linuxa?

Post autor: Shimmy »

Dominbik pisze:metro nie będzie jedynym interfejsem w Windows 8 ;/!!!
I bardzo dobrze. Już widzę ten chaos, jak w urzędach pracują na metro.. a nie przepraszam - w naszej skarbówce nadal jest XP a czasem i archaiczne ME.

//bear7: Ja gdzieś tam nawet widziałem zwykłą maszynę do pisania ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o Linuksie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości