Linux a dostęp do dysku :)

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Commandor Destroyer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2012, 11:08

Linux a dostęp do dysku :)

Post autor: Commandor Destroyer »

Witam!
Mam sprawę- otóż mieszkam w kamienicy w której czasami awarie prądu. Po pewnym wyłączeniu komputer bootuje, bios, następnie uruchom system windows 7 normalnie/awaryjnie pojawia się ekran odzyskiwania systemu. Postanowiłem uruchomić linuxa z bootowalnej płyty- jednakże nie mam dostępu do dysku windowsa. Widać tylko dysk linuxa- czyli płytę DVD. Jest możliwość odzyskania danych(np. uruchomienie linuxa z płyty razem z dodatkowymi uprawnieniami) czy może dysk jest do formatu. Zależy mi na odzyskaniu danych bo mam tam dane na studia- bedę jeden semestr w plecy.
Możecie pomóc?
Tak wygląda sytuacja mojego kolegi- czy jest możliwość coś z tym zrobić? Czy linux nie widzi dysku(z danymi windowsa itd) bo nie ma uprawnień czy dlatego że ten dysk jest spalony/uszkodzony? Dodam że uruchomienie drugiego komputera z tym dyskiem daje efekt - device failed. :(
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Linux a dostęp do dysku :)

Post autor: simon532 »

Nie napisałeś żadnych konkretów, mam na myśli "linux nie widzi dysku". Co to znaczy, czy próbowałeś zamontować partycję windowsową z live-CD?

Patrzyłeś co daje wynik polecenia (jako root z live-CD):

Kod: Zaznacz cały

fdisk -l
Najpierw należy ustalić stan dysku. Jeżeli nie da się odzyskać możliwości uruchomienia windowsa, to wtedy dopiero można, i jedyne co pozostaje, odzyskiwać dane z niego. Takie przypadki są powszechne, często gęsto się pojawiają, i jest mnóstwo na temat w: google.
Commandor Destroyer
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 21 kwie 2012, 11:08

Re: Linux a dostęp do dysku :)

Post autor: Commandor Destroyer »

Potrzebuję dostać sie do danych z dysku- za pomocą linuxa live cd bo windows moze tylko odzyskiwać z kopii której ja nie mam.... Chodzi o to że montuje live cd i chce zgrać dane z dysku na pendrive jest to możliwe?
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Linux a dostęp do dysku :)

Post autor: infort »

Oczywiście, że jest, pod warunkiem, że dysk jest sprawny fizycznie - device failed wskazuje na problemy sprzętowe i żeby coś z tym zrobić, jeśli wogóle sie da, potrzeba wiedzy, której nikt ci tutaj nie dostarczy, zbyt dużo niewiadomych.

Najprościej wejdź w Narzędzie do obsługi dysków (palimpsest), tam zobaczysz wszystkie dyski twarde rozpoznane przez system, można też zamontować partycje, jeśli automatycznie to nie nastąpiło. Potem normalnie kopiujesz z nautilusa dane z dysku na dysk. Gdyby dysk był fizycznie widziany ale partycje nie (lub nie dały sie zamontować przez bład systemu plików) da się odzyskać dane przez testdisk/photorec.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
marcin1982
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 3209
Rejestracja: 30 wrz 2007, 13:49
Płeć: Mężczyzna

Re: Linux a dostęp do dysku :)

Post autor: marcin1982 »

Chodzi o to że montuje live cd i chce zgrać dane z dysku na pendrive jest to możliwe?
A podasz ten wynik?

Kod: Zaznacz cały

sudo fdisk -l
Inaczej ... graficznie można, zainstaluj program ntfs-config, będzie w menu programów. Jeśli Windows uległ awarii - to lepiej montujcie w trybie ro, czyli nie włączajcie zapisu na partycjach NTFS - kopiować na pendrive jak najbardziej można.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości