Środkowisko graficzne + VNC

Instalacja i konfiguracja oprogramowania sieciowego.
Roki
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 08 mar 2011, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Środkowisko graficzne + VNC

Post autor: Roki »

Hej,
niedawno zainstalowałem sobie Ubuntu Server 10.04 i korzystam obecnie tylko z SSH, lecz chce rozszerzyć swoje pole działania. Chciałbym sobie zainstalować jakieś środowisko graficzne, np. GNOME, bo kiedyś na takim pracowałem. Jednakże nie wiem jak tego dokonać. Drugą sprawą jest to, że gdy to środowisko już będę miał, to muszę mieć sposób na korzystanie z niego. Standardowo w Ubuntu jest funkcja zdalnego połączenia/zdalnego pulpitu Linux - Linux, lecz obecnie pracuje tylko na Windowsie. Wystarczy mi jakiś standardowy VNC, który pozwoli mi swobodnie biegać tam po internecie/ściągać pliki. GNOME ma standardowo w sobie Mozillę Firefox, więc to w zupełności mi wystarczy. Czekam na Waszą pomoc i pozdrawiam.

EDIT:
Znalazłem w innym temacie coś takiego:
viewtopic.php?f=141&t=126995

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install ubuntu-desktop
sudo apt-get install -f
Czy te polecenia faktycznie zainstalują bez błędnie środowisko graficzne?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Środkowisko graficzne + VNC

Post autor: bear7 »

W swoim poście, opisujesz dwa oddzielne problemy:
Roki pisze:Chciałbym sobie zainstalować jakieś środowisko graficzne, np. GNOME, bo kiedyś na takim pracowałem.
Roki pisze:Drugą sprawą jest to, że gdy to środowisko już będę miał, to muszę mieć sposób na korzystanie z niego. Standardowo w Ubuntu jest funkcja zdalnego połączenia/zdalnego pulpitu Linux - Linux, lecz obecnie pracuje tylko na Windowsie.
A na forum panuje zasada:
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
Jeżeli chodzi o twój pierwszy problem to trochę się zmieniło. Jak chcesz stare GNOME, to zainteresuj się projektem MATE. Co do drugiego problemu, to załóż osobny wątek (nie wspominając, że szukasz programu dla Windows i w takim wypadku, chyba lepiej będzie zapytać na forum przeznaczonym dla tego systemu).

Proponuję, abyś poszukał trochę po forum. Na jedno, jak i drugie zagadnienie, odpowiedzi już padały:
Przed zadaniem pytania należy użyć funkcji SZUKAJW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
Lasoty
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 58
Rejestracja: 13 sty 2007, 20:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Środkowisko graficzne + VNC

Post autor: Lasoty »

Moderator trochę się pojuszył, ale jak już mamy problem to spróbujmy go rozwiązać.
Co do pierwszego problemu to każde środowisko powinno zainstalować Ci się w pełni, następnie możesz przełączać się między nimi wybierając je przed zalogowaniem w oknie logowania do systemu. MATE, o którym wspomniał jaśnie panujący nam tutaj moderator jest nakładką na gnome, więc będzie bardzo przypominało środowisko, w którym kiedyś pracowałeś. Obecnie w standardowej wersji Ubuntu instalowane jest Unity, warto się z nim zapoznać ponieważ ma swoje dobre strony, warto też przejrzeć inne i wybrać to, które nam będzie najbardziej odpowiadało. Do wyboru masz m.in.: Gnome2, Gnome3 znano jako Gnome Shell, KDE4, LXDE, XFace i wiele innych. Proponuję spytać wujka Google co sądzi o wymienionych środowiskach i ewentualnie jak je zainstalować (zwykle sprowadza się to do zaznaczenia jednego pakietu w Synapticu).
Otóż co do drugiego problemu: VNC, bo o nim mowa to standardowy protokół, z którego również korzysta udostępnianie pulpitu w ubuntu. Jeżeli włączyć udostępnianie pulpitu to w windowsie za pomocą klienta VNC (np RealVNC) możesz do tego pulpitu się dostać.
Roki
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 08 mar 2011, 16:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: Środkowisko graficzne + VNC

Post autor: Roki »

No ok, trochę mi to powiedziało. Byłbyś w stanie pomóc mi zainstalować standardowe środowisko graficzne (Unity), bo z nim będzie chyba najmniej kłopotów - 0 nakładek. Co do VNC to jak potem włączyć to udostępnienie przez SSH, jeśli nie jestem w stanie zalogować się w miejscu, gdzie komputer chodzi?

Znalazłem na Google taki artykuł, nie wiem czy w tym przypadku nada się on: http://www.ubucentrum.net/2010/05/insta ... -1004.html

Nie chce instalować w ślepo, więc wole się dopytać, aby potem przez kilka godzin nie kasować wprowadzonych wcześniej zmian.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Środkowisko graficzne + VNC

Post autor: ethanak »

to jeszcze zainteresuj się xvfb
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Środkowisko graficzne + VNC

Post autor: bear7 »

Lasoty pisze:Moderator trochę się pojuszył, ale jak już mamy problem to spróbujmy go rozwiązać.
Pojuszył? Masz na myśli, że zwróciłem uwagę na coś, co jest opisane w regulaminie? (Potraktuj to proszę, jako pytanie retoryczne)
Lasoty pisze:MATE, o którym wspomniał jaśnie panujący nam tutaj moderator jest nakładką na gnome, więc będzie bardzo przypominało środowisko, w którym kiedyś pracowałeś. Obecnie w standardowej wersji Ubuntu instalowane jest Unity, warto się z nim zapoznać ponieważ ma swoje dobre strony
Chyba jest winien komuś pewne wyjaśnienia:
Roki pisze:Byłbyś w stanie pomóc mi zainstalować standardowe środowisko graficzne (Unity), bo z nim będzie chyba najmniej kłopotów - 0 nakładek.
Roki pisze:Co do VNC
Co do VNC, to podtrzymam swoją prośbę:
Na Forum panuje zasada:jeden temat = jeden problemZastosuj się do tej zasady i opisz w osobnych tematach niezwiązane ze sobą wątki z Twojej wiadomościW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sieci, serwery, Internet”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości