Kernele testowe/stabilne wersja v20.x - atom oraz K8

Moderator: e X t 7 3

wojciechr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 02 sty 2007, 11:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: wojciechr »

Czyli tak wyniki dmesg http://pastebin.com/tL56SXKF

-- sobota, 22 września 2012, 13:03 --

A co z tym dalej?
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Cubensis »

Kernel 20.2 nadaje się na pamięć SSD, czy lepiej użyć stockowego?

Pozdrawiam
wojciechr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 02 sty 2007, 11:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: wojciechr »

Kolejny problem z kernelkiem 20.2 na Asus 1001 ha, (atm) nie działa WiFi, mimo że we wcześniejszej wersji 20.0 działało proszę o poradę co mam zrobić w tej sprawie, żebym miał działające Wifi- wersja Kernelka ext73 jaką mam to otwarte sterowniki.
Co ciekawe, nie diząła internet na 20.2 ani przez Wifi ani przez kabel, a na 20.1 już działa przez kabel, chociaż przez Wifi też nie działa.!

Pomocy!!
Awatar użytkownika
elzear
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 163
Rejestracja: 25 kwie 2009, 12:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: elzear »

@Cubensis sam posiadam SSD i działam na jajku od EXT v20.0. Wszystko działa u mnie dobrze.
Jeśli chcesz przedłużyć żywotność SSD to:
viewtopic.php?f=133&t=157562

Jeszcze była gdzieś kwestia partycjonowania... Ale z tego co wiem nowy instalator trzyma się standardu gdzie pierwsza partycja zaczyna się na 2048 więc powinno być ok
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

wojciechr pisze:Kolejny problem z kernelkiem 20.2 na Asus 1001 ha, (atm) nie działa WiFi, mimo że we wcześniejszej 20.0 działało proszę o poradę co mam zrobić w tej sprawie, żebym miał działające Wifi- wersja Kernelka ext73 jaką mam to otwarte sterowniki.
Co ciekawe, nie diząła internet na 20.2 ani przez Wifi ani przez kabel, a na 20.1 już działa przez kabel, chociaż przez Wifi też nie działa.!

Pomocy!!
Pytanie Kolego, mało realne aby to co działało na v20.0, czy v20.1 nie będzie działać na v20.2. Musiało pójść coś nie tak w procesie instalacji, albo jest coś nie tak w konfiguracji systemu. Czy nie ma żadnych błędów w trakcie aktualizacji systemu ? Proszę ponadto o używanie tagów. Nie mogę teraz tego poprawić - pisze z telefonu.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
wojciechr
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 166
Rejestracja: 02 sty 2007, 11:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 17.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: wojciechr »

Instalacja ok bez błędów co do targów to wstawilem i nic nie działa tag. Co man jeszcze podac? Pomóżcie mi proszę. Ext73 zerknij prosze na maila.A jeszcze pilniej na kadu. Proszę.

-- niedziela, 23 września 2012, 17:55 --

Czyli mam ponownie zaistalować 20.2?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

wojciechr pisze:Instalacja ok bez błędów co do targów to wstawilem i nic nie działa tag. Co man jeszcze podac? Pomóżcie mi proszę. Ext73 zerknij prosze na maila.A jeszcze pilniej na kadu. Proszę.

-- niedziela, 23 września 2012, 17:55 --

Czyli mam ponownie zaistalować 20.2?
Witaj

Tak odinstaluj wersje v20.2 z opcją purge: sudo dpkg -P linux-headers-[dana wersja kernela v20.2] linux-image-[dana wersja kernela v20.2] i następnie po reostacie - jeśli działałeś pod v20.2 lub jeśli pod starszym od razu reinstalacja.

Ponadto mam prośbę - jeśli Panie i Panowie zgłaszacie błędy, w pierwszej kolejności upewnijcie się, że dany błąd/problem nie ujawnia się pod starszą wersją kernela lub generykiem. Dopiero wtedy gdy widzicie, że dana sytuacja dotyczy akurat danej wersji mojego kernela proszę to zgłosić. W przeciwnym przypadku po prostu tracimy czas na bezowocne "dywagacje".

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Cubensis
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 144
Rejestracja: 11 sty 2012, 13:22
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Cubensis »

elzear pisze:Jeśli chcesz przedłużyć żywotność SSD to:
viewtopic.php?f=133&t=157562
Jeszcze była gdzieś kwestia partycjonowania... Ale z tego co wiem nowy instalator trzyma się standardu gdzie pierwsza partycja zaczyna się na 2048 więc powinno być ok
Ja jeszcze znalazłem porady, by wyłączyć SWAP i w /etc/fstab dodać do istniejących partycji parametry "discard,noatime,nodiratime", a dodatkowo do RAMu przenieść katalogi z logami:

Kod: Zaznacz cały

tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
Pod kernelem 20.2 o wiele lepiej działa pamięć SSD niż na generyku, to już zauważyłem. Ale zastanawiam się, czy nie da się czegoś jeszcze poprawić...
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Zapewne użycie schedulera I/O deadline, albo noop - oba, oprócz CFQ, "wbite" w kernel. Przykładowo:

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX="pcie_aspm=force acpi_osi=Linux acpi_enforce_resources=lax elevator=noop"
albo

Kod: Zaznacz cały

GRUB_CMDLINE_LINUX="pcie_aspm=force acpi_osi=Linux acpi_enforce_resources=lax elevator=deadline"
PS. dodałem opis do wątku ze skryptami.

Pozdrawiam

-- 24 wrz 2012 11:30 --

Zatem po przeprowadzonych przez Kolegę JerryG testach - w tym zgłaszanego problemu kopiowania kart SD pod v20.2, problem taki nie występuje pod v20.3. zatem do końca tygodnia ostatnia prawdopodobnie wersja z linii v20.x. Mam nadzieje tym razem już w pełni pretendująca do miana stabilnej. Następnie - do 2 tygodni będzie testowa wersja v21.x.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
JerryG
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 923
Rejestracja: 28 lut 2008, 21:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: JerryG »

Zgadza sie, dzisiaj z rana przelecialem kernele generic .0.31, kolegi eXt73 v20.0 i 20.3 -ten ostatni dostalem do testow :)
Pod kernelem v20.2 mialem problemy z zapisem na kartach SDHC, zapisywalo sie czasami do max 48% z 3773MB dostepne do zapisu na karcie 4GB.
Dosc duzo zapisuje na takich kartach wiec od razu wylapalem blad pod v20.2.

Co do samego instalator-linux-image-headers-broadcom-5.100.82.112-v.20.3-k8-64.sh widze, ze pozera mi mniej RAM juz na starcie i po dluzszym uzywaniu.
Wczesniej z moich 6 GB po dobie lub dluzej zostawalo wolne jakie 1,2-1,6GB.
Juz na starcie wolnego zostawalo mi z 2,8-3,2GB, te same programy sa teraz odpalane na starcie, co prawda bylo troche poprawek systemu, programow, ale teraz na starcie mam ponad 4GB wolnego i po dwoch dobach bylo ponad 3,5GB.
Od ustawienia vm.swappiness=5 chyba pod kernelem v20.1 swap jest pusty nawet po paru dniach nie wylaczania lapka, wczesniej potrafil sie zapelnic do 3/4 i spowolniac dzialanie systemu.

Na PW wspominalem koledze ze dzieja sie jakies jaja z Flashem po ostatnich poprawkach, przy testowaniu kerneli bylo tak samo - podskakiwanie i przesuwanie sie ikonek na tacce systemowej i calym pasku, cos nie tak w samym KDE :(

Nie testowalem na baterii z braku czasu, tu wypowiedza sie inni koledzy jak dostana instalke lub sam pobawie sie ale pozniej :)

Ogolnie reszta dziala, co w zasadzie pisalem przy wczesniejszych wersjach kerneli kolegi eXt73, nie gram i tu nie bede sie wypowiadal jak dziala pod grami.
Uzywam Nvidii tylko pod XBMC, 3 przegladarki i pare innych programow odpalanych z autostartu dzialaja na Intelu jak i reszta systemu, zwiech nie ma.
Awatar użytkownika
gitarzystaa
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 293
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: gitarzystaa »

Co do zawiech problem tkwi w platformie AMD Brazos, dokładnie Catalysty. Przy obróbce w gimpie czasami system potrafi się zamrozić i tylko hard reset pomaga. Ale ogólnie z nowymi wersjami Catalystów i kernelami kolegi eXt73 praktycznie problem wyeliminowany. Myślę żeby wgrać testowego Debiana na nim dograć KDE i przetestować wydajność :) ale to się zobaczy ^^

Z kartami SD oraz SDHC na v20.2 i poprzednimi nigdy nie miałem problemów. Co do ram to jest on po to by go wykorzystywać tym bardziej przy takiej ilości, sam posiadam 4GB DDR3 po starcie dostępne jakieś 2,5~1,7GB.

Najnowszy flash działa u mnie bez zarzutu i również korzystam z KDE. Zalecałbym zainstalowanie starszej wersji flasha, być może to wtyczka jest powodem tych wariacji.

Przy normalnej pracy pisanie tekstów, pidgin, chromium, ekran na połowę jasności i włączone wifi, spokojnie 6,5~7,5h pracy :)
Xubuntu 14.04 @ Lenovo Thinkpad X200 | Lenovo Thinkpad R60e | Lenovo Thinkpad R61i | Zotac Zbox ID83
Slitaz 4.0 @ IBM Thinkpad 600
Android 4.2.1 @ Lenovo A820
Android 4.4.2 @ Dell Venue 7 3730

registered linux user #554160
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

gitarzystaa pisze:Co do zawiech problem tkwi w platformie AMD Brazos, dokładnie Catalysty. Przy obróbce w gimpie czasami system potrafi się zamrozić i tylko hard reset pomaga. Ale ogólnie z nowymi wersjami Catalystów i kernelami kolegi eXt73 praktycznie problem wyeliminowany. Myślę żeby wgrać testowego Debiana na nim dograć KDE i przetestować wydajność :) ale to się zobaczy ^^

Z kartami SD oraz SDHC na v20.2 i poprzednimi nigdy nie miałem problemów. Co do ram to jest on po to by go wykorzystywać tym bardziej przy takiej ilości, sam posiadam 4GB DDR3 po starcie dostępne jakieś 2,5~1,7GB.

Najnowszy flash działa u mnie bez zarzutu i również korzystam z KDE. Zalecałbym zainstalowanie starszej wersji flasha, być może to wtyczka jest powodem tych wariacji.

Przy normalnej pracy pisanie tekstów, pidgin, chromium, ekran na połowę jasności i włączone wifi, spokojnie 6,5~7h godzin pracy :)
Tak pamięć RAM jest po to, aby ją wykorzystywać [jak by to nie brzmiało ;)]... ale rozsądnie i tam gdzie to jest potrzebne. Kernel v20.3 zarządza tą pamięcią - w szczególności na maszynach z nvidią - oszczędniej niż poprzednie, a to jeden (jak zapewne Kolega pamięta dążę do "idealnych" proporcji: wydajność, responsywność i zasobo/energożerność) z moich celów.

A co do "zwiech", moim zdaniem, to jednak nie sama platforma Brazos - sam mam (MSi X370) i to mega stabilne środowisko [pod Kubuntu 12.04 + moje rozwiązania]. Jeśli już to któraś z aplikacji ... lub coś nie tak z biosem Asusa ... podejrzewam, bo swego czasu miałem takie problemy na Asusie 1201n [ION 1].

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
gitarzystaa
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 293
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: gitarzystaa »

Chętnie gdybym go usilnie nie potrzebował, przekazałbym Ci ten netbook do testów :)
Xubuntu 14.04 @ Lenovo Thinkpad X200 | Lenovo Thinkpad R60e | Lenovo Thinkpad R61i | Zotac Zbox ID83
Slitaz 4.0 @ IBM Thinkpad 600
Android 4.2.1 @ Lenovo A820
Android 4.4.2 @ Dell Venue 7 3730

registered linux user #554160
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

gitarzystaa pisze:Chętnie gdybym go usilnie nie potrzebował, przekazałbym Ci ten netbook do testów :)
Też bym tę maszynę "pomęczy". Co do sterowników Catalyst - wydano oficjalnie bety 12.9.

Co do kerneli v20.3 ... w zasadzie gotowe. Tylko to jeszcze wszystko muszę "poskładać do kupy". Może jutro uda się wypuścić. Kernel testowy v21.0, sądzę wypuszczę najdalej pod koniec przyszłego tygodnia.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
gitarzystaa
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 293
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: gitarzystaa »

Jest coraz lepiej jeśli chodzi o te zawiechy :) Kiedyś zawieszało się w każdym momencie teraz to rzadko mnie spotyka, a często jeśli dużo rzeczy zaczynam obrabiać w gimpie, w żadnych innych momentach. Czekam na nowy kernel i na 12.9 w pełnej wersji :)
Myślę, że będzie coraz stabilniej :)
Xubuntu 14.04 @ Lenovo Thinkpad X200 | Lenovo Thinkpad R60e | Lenovo Thinkpad R61i | Zotac Zbox ID83
Slitaz 4.0 @ IBM Thinkpad 600
Android 4.2.1 @ Lenovo A820
Android 4.4.2 @ Dell Venue 7 3730

registered linux user #554160
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

gitarzystaa pisze:Jest coraz lepiej jeśli chodzi o te zawiechy :) Kiedyś zawieszało się w każdym momencie teraz to rzadko mnie spotyka, a często jeśli dużo rzeczy zaczynam obrabiać w gimpie, w żadnych innych momentach. Czekam na nowy kernel i na 12.9 w pełnej wersji :)
Myślę, że będzie coraz stabilniej :)
hmm skoro pod gimp - zatem rozumiem, ze oblicza coś. Może chodzi tu o jakiś problem z chłodzeniem ?

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
gitarzystaa
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 293
Rejestracja: 01 maja 2011, 15:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: gitarzystaa »

No właśnie nie, wszystko przeczyszczone doszczętnie i tylko w gimpie nawet przy temperaturach idle potrafi złapać zawieszkę.
Xubuntu 14.04 @ Lenovo Thinkpad X200 | Lenovo Thinkpad R60e | Lenovo Thinkpad R61i | Zotac Zbox ID83
Slitaz 4.0 @ IBM Thinkpad 600
Android 4.2.1 @ Lenovo A820
Android 4.4.2 @ Dell Venue 7 3730

registered linux user #554160
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

gitarzystaa pisze:No właśnie nie, wszystko przeczyszczone doszczętnie i tylko w gimpie nawet przy temperaturach idle potrafi złapać zawieszkę.
Przetestuj Pan jakąś grę obciążającą mocno np. naciągnij Xonotica i pograj z 30 - 60 min - jeśli się nie zawiesi to nie kwestia chłodzenia.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
Galvatron
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 571
Rejestracja: 19 kwie 2011, 21:41
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: Galvatron »

A propo przywieszania, przy wchodzeniu na niektóre strony - np. http://sourceforge.net/projects/e4rat/files/ - podczas ładowania Opera zaczyna bardzo intensywnie orać dyskiem i chwilowo przywiesza się. W związku z tym chciałem się upewnić czy wina nie leży po stronie kernela. Używam schedulera deadline.
Man wields his sword to die with a a smile on his face on a distant day beyond his dreams.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kernele testowe wersja v20.x - atom oraz K8

Post autor: e X t 7 3 »

Galvatron pisze:A propo przywieszania, przy wchodzeniu na niektóre strony - np. http://sourceforge.net/projects/e4rat/files/ - podczas ładowania Opera zaczyna bardzo intensywnie orać dyskiem i chwilowo przywiesza się. W związku z tym chciałem się upewnić czy wina nie leży po stronie kernela. Używam schedulera deadline.
Jeśli dla dysku "talerzowego" HDD to tak może być - w końcu zarówno Deadline, jak i Noop przeznaczone są dla dysków SSD. Zobacz na CFQ.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości