Czarny ekran po aktualizacji systemu

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
sznajder
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 05 cze 2008, 15:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Czarny ekran po aktualizacji systemu

Post autor: sznajder »

Witam,
po aktualizacji systemu Ubuntu 12,04 mam niesprawny komputer. Po włączeniu pojawia mi się ekran z napisem "Ubuntu" potem znika i koniec. Znalazłem rozwiązanie że trzeba może edytować wpis na liście systemów do wyboru, niestety taka lista mi się nie pojawia. Może ktoś co trzeba przy starcie wcisnąć by owa lista się pojawiła?
Drugie podejrzenie rzucam na sterowniki karty graficznej. Od zawsze miałem z nią problem. Mam Asus Radeon 4850 i sterowniki Ati Catalyst(...). Pierwszy problem to były przycinające się filmy na stronach internetowych, podejrzewam że to właśnie wina sterowników. Być może po aktualizacji coś się tam na knociło. Ktoś ma jakiś pomysł jak z tego wyjść?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
krikras
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 04 sie 2012, 21:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Czarny ekran po aktualizacji systemu

Post autor: krikras »

Cześć, myślę, że dobrze kminisz odnośnie karty graficznej i sterownika. Kiedyś miałem podobny problem z kartą nVidii. Po aktualizacji nie mogłem się zalogować. Czy podczas tej aktualizacji o której wspominasz, aktualizowany był sterownik do Twojej karty? Jeśli nie pamiętasz, to możesz to sprawdzić w pliku /var/log/apt/history.log, który zawiera informacje odnośnie daty, wykonanego polecenia oraz pakietów, które zostały uaktualnione.

Co do edycji wpisów z listą systemów, masz na myśli GRUB? Z tego co pamiętam, to należy wcisnąć/przytrzymać klawisz [Shift] podczas uruchamiania komputera, ponieważ jeżeli Ubuntu jest jedynym systemem, GRUB jest po prostu pomijany.
Awatar użytkownika
brezniew
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 2680
Rejestracja: 12 kwie 2011, 16:48
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86_64

Re: Czarny ekran po aktualizacji systemu

Post autor: brezniew »

Nie napisałeś co to za aktualizacja.
Spróbuj zajrzeć do pliku /var/log/Xorg.0.log
Powinno pomóc usunięcie pliku /etc/X11/xorg.conf i uruchomienie systemu na otwartych sterownikach.
Dopiero później sobie zainstaluj zamknięte.
sznajder
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 57
Rejestracja: 05 cze 2008, 15:18
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Czarny ekran po aktualizacji systemu

Post autor: sznajder »

Poradziłem sobie z tym całym problemem w bardzo łatwy sposób, otóż zainstalowałem Ubuntu jeszcze raz. Nie było to żadne utrudnienie ponieważ /home mam na innej partycji. Teraz wszystko działa świetnie. Nie instalowałem żadnych sterowników do karty graficznej i nic się nie zacina. Problem połowicznie rozwiązany. Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości