[Rozw.] Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Przeglądarki, poczta, pakiety biurowe, prezentacje itd.
Awatar użytkownika
krikras
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 04 sie 2012, 21:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

[Rozw.] Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: krikras »

Czołem! Dostałem dzisiaj, bardzo ważny plik potrzebny do pracy w formacie .xls. Podczas próby otwarcia pliku aplikacją Gnumeric, otrzymuję komunikat o nieprawidłowym formacie pliku, po kliknięciu OK odpala się Gnumeric. Pomyślałem, że może to być problem brakujących ekstra wtyczek itd. Zainstalowałem, więc pakiet gnumeric-plugins-extra, ale bez rezultatu. Spórbowałem również zmienić format pliku na .xml, ale spowodowało to próbę otwarcia pliku w przeglądarce Firefox. Tym razem błąd wyglądał tak:

Kod: Zaznacz cały

Błąd przetwarzania XML: nieprawidłowo sformowany
Obszar: file:/// ścieżka_do_pliku
Numer wiersza: 1, kolumna 1:
To wszystko. Słyszałem, że pakiet OpenOffice radzi sobie z tego typu plikami, ale chciałbym uniknąć jego instalacji. Jeśli ktoś z Was, jednak korzysta z OO i otwierał w nim takie pliki, to proszę o info. Moje pytanie: czy istnieje jakaś możliwość otworzenia tego pliku, bez konieczności wykorzystania OpenOffice'a? Nie wiem, jakiś darmowy viewer? Podobno za pomocą pythona można manipulować takimi plikami, ale python jest dla mnie krótko mówiąc; obcy. Sam już nie wiem. W sieci są jako-takie informacje, ale nie do końca, powiedzmy, pomocne. Albo ja nie potrafię z nich skorzystać.

Szukanie czegoś za pomocą apt-get z wykorzystaniem opcji cache i filtrując to poprzez np. grep xml itp. nie wiele pomaga. Chyba, że ja jestem ślepy.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2012, 19:42 przez krikras, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
soulreaver1
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 409
Rejestracja: 13 mar 2009, 10:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: soulreaver1 »

Po prostu zainstaluj Libre Office. Bez problemu radzi sobie z .xls i z większością nowszych .xlsx. Szukasz problemu tam gdzie go nie ma.
Awatar użytkownika
krikras
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 04 sie 2012, 21:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: krikras »

A jednak, mając tylko program Gnumeric, problem jak najbardziej występuje. A to, że wystarczy instalacja, według Ciebie, LibreOffice, jest rozwiązaniem właśnie tego problemu.
Awatar użytkownika
soulreaver1
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 409
Rejestracja: 13 mar 2009, 10:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: 127.0.0.1

Re: Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: soulreaver1 »

krikras pisze:A to, że wystarczy instalacja, według Ciebie, LibreOffice, jest rozwiązaniem właśnie tego problemu.
To jest pytanie, czy twierdzenie?
Awatar użytkownika
Reikgao
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 30 lip 2011, 18:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: Reikgao »

Korzystam z Libre Office już dość długo i nigdy nie było problemu z otwieraniem/zapisywaniem do xls.
XFCE poradzi sobie z L.O. więc można się "grubo" wgryzać w Gnumerica, albo zainstalować L.O.
Awatar użytkownika
krikras
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 04 sie 2012, 21:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: krikras »

@soulreaver1; myślę, że jest to twierdzenie, dodatkowo potwierdzone przez kolegę Reikgao. Myślę, że to wystarczy.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Otwieranie pliku .xls - nieprawidłowy format pliku.

Post autor: linuxozaurus »

Reikgao pisze:Korzystam z Libre Office już dość długo i nigdy nie było problemu z otwieraniem/zapisywaniem do xls.
XFCE poradzi sobie z L.O. więc można się "grubo" wgryzać w Gnumerica, albo zainstalować L.O.
Ja też mogę to potwierdzić bo u mnie nie ma problemu z plikami Excela. Z Open Office korzystałam od pierwszych wersji (obecnie OO jest zastąpiony nowszym programem o nazwie Libre Office).

Z innej beczki moim pierwszym darmowym pakietem biurowym był Star Office 5.2 ,który dał początek programowi o nazwie Open Office (wynik komercjalizacji StarOffice'a).
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Biuro”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość