Uruchamianie systemu Windows XP / Ubuntu 12.10

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
rudald
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2012, 17:07

Uruchamianie systemu Windows XP / Ubuntu 12.10

Post autor: rudald »

Witam,

1. Otóż mam nietypowy problem z uruchamianiem. Po wybraniu systemu z gruba (mam Windows XP i Ubuntu), gdy wybiorę Linuksa, a wcześniej był uruchamiany Windows XP, system zaczyna się ładować i jest restart i ponownie w grubie jak wybiorę Linuksa jest już w porządku.

Sytuacja jest taka sama z Windowsem - czyli gdy wcześniej wybrany był Linux, a wybiorę teraz Windows XP to też restart Windows XP i dopiero po drugim wybraniu działa. Sytuacja dzieje się na Samsungu N150. Jakieś propozycje jak to można naprawić?
Obie instalacje były wykonywane z pendrive'a.
Systemy są na różnych partycjach.

2. W jaki sposób można edytować plik grub.cfg - nadałem mu prawa chmod 766, ale w dalszym ciągu nie mam prawa do zapisów ze względu na "brak kopii zapasowej?".

Prosiłbym o jakiekolwiek wskazówki.
Awatar użytkownika
woolf
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 165
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Re: Uruchamianie systemu Windows XP / Ubuntu 12.10

Post autor: woolf »

Zainstaluj:

Kod: Zaznacz cały

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer
i spróbuj reinstalacji bootloadera do obszaru MBR dysku twardego.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Uruchamianie systemu Windows XP / Ubuntu 12.10

Post autor: simon532 »

Nie sądzę aby to była wina Grub`a. Mam również laptop Samsung już dłuższy czas i było już na nim sporo różnych systemów, a ten objaw powtórnego uruchamiania się systemu jest od początku. Nie wiem czym to jest powodowane, być może jakaś wada firmowa płyt głównych lub biosu.
Ja bootloader zawsze umieszczam w MBR i to nie tędy droga.

W sumie to dobrze, że założyłeś ten wątek, bo może ktoś oblatany w temacie sprzętu się wypowie. Sam chciałbym poznać i usunąć tą wadę, choć nawiasem mówiąc nie jest to aż tak upierd... :twisted:
2. W jaki sposób można edytować plik grub.cfg - nadałem mu prawa chmod 766, ale w dalszym ciągu nie mam prawa do zapisów ze względu na "brak kopii zapasowej?".
Nie powinno się edytować tego pliku bezpośrednio tylko zapisywać pożądane parametry do /etc/default/grub po czym wprowadzane są do skryptów w /etc/grub.d. za pomocą polecenia update-grub (ze skryptów generowany jest grub.cfg, można też edytować same skrypty). Dlatego metoda, którą przyjęłeś jest błędna. Nie zmieniaj uprawnień do plików systemu, nie tędy droga! Efekt może być taki, że on nie wstanie po Twoich modernizacjach. :ligt:
rudald
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 13 lis 2012, 17:07

Re: Uruchamianie systemu Windows XP / Ubuntu 12.10

Post autor: rudald »

Chyba, że może zamiast uruchamiania pliku grub.cfg może uruchomimy najpierw windowsowego boot.ini?

Tylko gdzie tego szukać?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości