Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
tomsoul
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 23 mar 2008, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź

Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: tomsoul »

Witam

Czy moglibyście mi polecić jakąś najlepszą i najprzystępniejszą książke dla początkującego o linuxie? Interesuje mnie ubuntu i mandriva. Chciałbym aby w niej był nacisk na komendy(polecenia, prawa dostępu, grupy, repozytoria itd.). Komendy właśnie sprawiają mi problemy.

P.S.

Przepraszam z góry Pana admina albo moderatora za wstawienie tego tematu tutaj ale naprawde nie wiem gdzie go umiescić. Wydaje mi się to tutaj najlepszym miejscem. Z góry sorki gdyby coś nie tak.
verdorben
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 466
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: MATE
Architektura: ARM

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: verdorben »

Lepszej nie widziałem
Jest to ogólny obraz linuksa, znając podstawy poradzisz sobie z każdą inną dystrybucją.
Awatar użytkownika
Miras1990
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 95
Rejestracja: 04 lut 2011, 10:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Leżajsk
Kontakt:

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: Miras1990 »

Jeśli szukasz książki ogólnie o systemie linux to zajrzyj do księgarni Helion, a jeśli o systemie Ubuntu to polecam: "Ubuntu. Oficjalny podręcznik. Wydanie V". Na stronie heliona jest jak na razie nie dostępna, ale na allegro i innych serwisach jest już.

Tutaj masz poradnik dla systemu Ubuntu: http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik- ... -pangolin/

Pozdrawiam;-)
PC: CPU: Intel Core i5-3570 RAM: Patriot 8GB 2133MHz GPU: NVIDIA GTX 770 4GB DYSK: OCZ Vertex 4 128GB + WD RED 1TB
Laptop: HP Probook 450 G2 (CPU: i5-4210u, RAM: 8GB, GPU: Intel HD 4400, DYSK: Samsung 840 EVO 250GB)
Telefon: Nokia Lumia 930
tomsoul
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 23 mar 2008, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: tomsoul »

Zajrze do heliona. Jak narazie to dzięki za pomoc. Jakby co to jeszcze się zgłosze.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: Jusko »

Co jakiś czas przewija się wątek o książce do nauki Linuksa, i jak zawsze jest na to jedna, uniwersalna odpowiedź - nie warto. Owszem - pewne podstawy w stylu komend w terminalu pozostają bez zmian, lecz Linux rozwija się tak dynamicznie, że książka napisana dziś, może być w niektórych z miejsc przeterminowana już za parę miesięcy, gdyż Linux tak dynamicznie się rozwija. Poza tym - książki na rynku polskim są często naprawdę przeterminowane i opisują Linuksa z poziomu distr takich jak... Fedora Core czy Aurox, które są już wiekowe, a w dodatku Auroksa nie ma od dawna już, więc wiedza z takich książek jest raczej...bezużyteczna :pt36: Poza tym - ucząc się Linuksa od strony technicznej, może Cię to zniechęcić :) Jałowe uczenie się też może nie przynieść korzyści - uczenie się za wczasu obsługi komend jeśli może nie być ku temu realnego powodu użycia sprawić może, że zatrze Ci się to w pamięci. Najlepiej po prostu używać systemu, a nauka przyjdzie sama w razie komplikacji i wtedy szukać rozwiązania - na takich realnych przykładach szybko załapiesz wiedzę, która będzie Tobie potrzebna, a nie jałową, która może się nie przydać i zatrzeć z czasem.

Na start możesz poczytać poradnik podany przez Miras1990.
tomsoul
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 23 mar 2008, 22:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Łódź

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: tomsoul »

Wiesz ja jestem jeszcze starej daty użytkownik ;-) i potrzebuje mieć że tak się wyraże namacalny przewodnik. Czyli krótko mówiąc książke. z poradników właśnie ciężko mi się uczy. Lepiej mi idzie z książki. Ale zgadzam się że jak człowiek używa linuxa to z biegiem czasu wchodzi mu on w krew. U mnie też tak pewnie będzie. Ale trzeba od czegoś zacząć. Dlatego pytałem się o jakąś książke.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: Jusko »

http://helion.pl/ksiazki/ubuntu-oneiric ... ubonoc.htm

Też nie lubię ebooków, ale można poradnik sobie wydrukować. Książki tylko o Ubuntu jakieś są, aczkolwiek licz się z tym, że książka opisująca system z punktu wydania XYZ, może nie być już aktualna za parę następnych wydań w wielu aspektach. Obrazowo - identyczną sytuację miałem kupując książki o Inkscape i Blenderze - od tego czasu przeorganizował się interfejs, niektóre rzeczy robi się inaczej, toteż z książek mogę łapać już tylko zasady i koncepcje, bo pod całą resztą, książki przestały być aktualne i czytając nie, nie mogę już jednocześnie czytać i klikać w programie, bo te się zmieniły. To samo jest z Linuksem, aczkolwiek pod powłoką graficzną w konsoli, raczej w dużej mierze jest nadal tak samo. Raczej na razie skupiłbym się na nauce GUI.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: bear7 »

Wstrzymaj się z wydawaniem pieniędzy na książki i zaglądnij do poniższych linków. Moim zdaniem, na początek wystarczą. Poświęć im kilka dni, może tydzień. Myślę, że pomoże Ci to trochę ogarnąć tematykę Linuksa.
Przewodnik Ubuntu 12.04: http://www.ubuntu-pomoc.org/przewodnik- ... -pangolin/
http://www.gentoo.org/doc/pl/articles/l ... als-p1.xml
http://www.gentoo.org/doc/pl/articles/l ... ion-p2.xml
Miras1990 pisze:jeśli o systemie Ubuntu to polecam: "Ubuntu. Oficjalny podręcznik. Wydanie V". Na stronie heliona jest jak na razie nie dostępna, ale na allegro i innych serwisach jest już.
Podręcznik ten, opiera się o wydanie 10.04. Dlatego też odradzam.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Dominbik
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 401
Rejestracja: 13 lip 2010, 08:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: Dominbik »

nie warto książek. Najlepiej od razu zainstalować i uczyć się praktycznie - masz jakiś problem, chcesz skonfigurować czytasz w google/pytasz na forum. Znam wielu ludzi starszej daty i są wstanie się tak nauczyć. Zarówno jak przygotowując dzieciaki do oig/oi nie poleca się żadnych książek/kursów tylko od razu wali programowanie w praktyce i tak najszybciej się uczyć - tam też działa ten sposób. Wiem, bo sam byłem w takiej sytuacji - czytałem dwa dni symfonie C++ nauczyłem się 4x więcej na kursie od razu w praktyce programując.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Najlepsza książka dla początkującego o linuxie

Post autor: Jusko »

Sumując - nie warto książek, gdyż Linux rozwija się dynamicznie. W przypadku Windows, książki kupować można - tomiszcze opisujące Windows 7 będzie tak samo aktualne w 2009 jak i 2014 (najprawdopodobniej). Linux rozwija się na tyle dynamicznie, że zmiany opisane dziś, za tydzień mogą być już przestarzałe i tu jest różnica między książkami dla Windows, a Linuksem. Jeśli jednak książka co rozumiem, gdyż sam nienawidzę czytać książek czy poradników z monitora i muszę mieć papier, to lepiej wziąć taką, która traktuje o aktualnym wydaniu LTS Ubuntu, zainstalować tę samą wersję i jej się uczyć. LTS to wersja z wydłużonym na parę lat wsparciem, więc to byłoby w miarę aktualne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 70 gości