Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Dyskusje o wszystkim co służy ochronie systemu i danych przed nieautoryzowanym dostępem.
Diatrom
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2008, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: Diatrom »

Chciał bym się dowiedzieć na ile Ubuntu ustępuje pod względem bezpieczeństwa Debianowi? Nie mam zamiaru debatować który system jest ogólnie lepszy czy gorszy. Z tego co mi wiadomo Ubuntu bazuje na Debianie w wersji Sid która wśród tamtej społeczności jest uznawana za .... no powiedzmy wersję która wymaga jeszcze dopracowania. Stąd pytanie jak to się przekłada na Ubuntu ?
Awatar użytkownika
Hwiparam
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 814
Rejestracja: 14 lip 2009, 19:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Openbox
Architektura: x86_64

Re: Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: Hwiparam »

Sid jest wersją niestabilną, co mówi samo za siebie. Z drugiej strony, stabilny Debian na przeciętnym desktopie nie ma specjalnie racji bytu, dlatego że ponieważ, delikatnie mówiąc, trąci myszką ;) Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Twoje pytanie. Już wybór należy do Ciebie, czego od systemu oczekujesz. Jeśli przedkładasz bezpieczeństwo nad dostępność najnowszych pakietów, to możesz zainteresować się Debianem w wersji stabilnej, chociaż moim zdaniem Testing byłby optymalnym rozwiązaniem na desktop. Może sprecyzuj trochę, co masz na myśli pod słowem "bezpieczeństwo", to otrzymasz bardziej precyzyjną odpowiedź od mojej ;)
Ubuntu: "Nie możesz używać tej samej wersji OS przez 12 lat i cały czas otrzymywać do niej aktualizacje oraz wsparcie!"
Arch Linux: "Hahahahaha Rolling Release robi brrrrrr!!!"

Miej wygooglane, a będzie ci dane ;)
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: pavbaranov »

Sid w Debianie to "poligon testowy", ale dla Ubuntu jest to podstawa nowej dystrybucji. Sid i Ubuntu z danego momentu różnią się od siebie. W Sidzie mogą być nowsze paczki, bowiem Ubuntu pracuje na Sidzie sprzed bodaj pół roku (czy 3 miesięcy, nie pamiętam dokładnie) przed nową wersją. Dla kwestii "bezpieczeństwa" (cokolwiek to dla Ciebie znaczy) Ubuntu, nie ma to większego znaczenia, bowiem w Ubuntu dostarczane są ich własne łatki.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to dla mnie oznacza to, czy deweloperzy wprowadzają na bieżąco tzw. łatki bezpieczeństwa. Należałoby to prześledzić. W Debianie dane te są publikowane na bieżąco. Niestety nie znalazłem czegoś podobnego dla Ubuntu. Z drugiej strony jakoś nie bardzo słychać o włamaniach itp. na Ubuntu :)
Omijając nieco Twoje pytanie, to wydaje się, że najszybciej na pojawienie się wszelkich łatek bezpieczeństwa reagują deweloperzy dystrybucji o charakterze rolling release, zaś z tych mających swoje wydania, to chyba najlepiej wygląda to w Debian Stable, Slackware i CentOS i to dla "niemieszanych" repozytoriów. Debian Stable i CentOS nigdy nie dają jednak najświeższych wersji i tu również zaczyna się zabawa, gdy poprawki są prezentowane nie jako łatki, a nowe wydania. Kiedy używałem jeszcze Debiana, to deweloperzy starali się, by ich wersje (czyt. stare) pakietów mimo wszystko zawierały wszystkie poprawki bezpieczeństwa. Niemniej jednak odpowiedź na to, czy i w którym systemie są bardziej aktualne paczki pod względem bezpieczeństwa tkwi w przeglądnięciu changelogów używanych przez Ciebie pakietów w obu systemach.
Diatrom
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2008, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: Diatrom »

Hwiparam mniej więcej chodziło o to co napisaliście. Debian Sid to faktycznie poligon doświadczalny więc chciałem się dowiedzieć czy Ubuntu też jest takim poligonem doświadczalnym z racji że też bazuje na sidzie tyle że pod inną nazwą. Z tego co kolega pavbaranov pisze rozumiem że Ubuntu to taki dopracowany Sid :) Czyli Ubuntu dostaje na bieżąco łatki z Debiana i do Canonica ? Może ujmując inaczej pytanie ile w Ubuntu jest Debiana :) ? Nie chcę się czepiać. Próbuję się wgryźć bardziej w temat jedną nogą do kuchni się trochę pchając :)
pavbaranov
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 299
Rejestracja: 26 sie 2013, 10:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Re: Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: pavbaranov »

Nie wiem, czy na bieżąco dostaje łatki. Musisz sobie to sprawdzić. Zwróć uwagę np. na taki podstawowy pakiet, jak kernel ;) W ostatnim LTS, jest wersja 3.2. Zgodnie z kernel.org - to jest LTS. Winna zatem być wspierana z upstreamu i poprawki upstreamu Canonical dostarczać winien na bieżąco. Czy tak jest? Nie wiem, trzeba byłoby sprawdzić w changelog, a biorąc pod uwagę inne oznaczenia kernel.org i Canonicala w ich pakietach jest to żmudna robota.
Kiedy już przejdziemy na Quantal, to okazuje się, że w nim jest kernel w wersji 3.5, który nie jest już wspierany przez kernel.org, a zatem żadna poprawka bezpieczeństwa do niego nie zawita z upstreamu, a wątpię, by zawitać miała staraniem deweloperów Canonicala. Podobnie jest w Raring, który oryginalnie ma kernel w wersji 3.8, który również nie jest już wspierany. Inna sprawa, że podobny problem, w wersjach dystrybucji nieopartych o kernele LTS, będzie zawsze. A kernel, to główne źródło (choć nie wyłączne) bezpieczeństwa systemu. Chcesz mieć zatem "bezpieczny" (w jakimkolwiek znaczeniu) system, to musisz go w pierwszej kolejności postawić na wspieranym przez upstream kernelu. Szczerze wątpię, by deweloperzy jakiejkolwiek dystrybucji zajmowali się dostarczaniem poprawek bezpieczeństwa do kerneli, których żywot już wygasł.
Ile w Ubuntu jest Debiana? Na tak zadane pytanie odpowiedzi nie ma. Można stwierdzić, że 90% i można, że 10%. Canonical do Ubuntu bierze na żywca pakiety z jakiegoś dnia Sida, a następnie je rozwija (patchuje) sam. Dodaje środowisko, którego w zasadzie w Debianie nie ma. Dostosowuje do niego całe "core" systemu. Biorąc pod uwagę punkt wyjściowy, czyli bezpieczeństwo - sorry, ale chyba nikt z całą stanowczością nie jest w stanie powiedzieć, czy Debian, czy też Ubuntu w określonym dniu, określonego roku jest bardziej, czy mniej "bezpieczne". I to z wielu powodów.
Diatrom
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 34
Rejestracja: 28 sie 2008, 14:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: Diatrom »

Bardzo dziękuję, za wyczerpującą odpowiedź. Temat można uznać za zakończony. :D
Awatar użytkownika
bgsz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 19 sty 2012, 04:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Różnica w bezpieczeństwie między Debianem a Ubuntu

Post autor: bgsz »

Według tych źródeł:
1. https://prism-break.org/#pl
2. https://www.gnu.org/philosophy/ubuntu-spyware.html
Debian jest bezpieczniejszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości