Magazyn o linuksie

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
marcin1509
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 00:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Magazyn o linuksie

Post autor: marcin1509 »

Witam drogich forumowiczów.
Ostatnio po głowie chodzi mi pomysł, żeby stworzyć magazyn o linuksie - najlepiej internetowy,
bo papierowego nie opłaca się chyba już tworzyć (mamy ścisłą czołówkę, więc nie da
się wcisnąć). Jednakże chciałem podzielić się tym pomysłem z Wami i zapytać o
waszą opinię - co o tym sądzicie ?
Kilka magazynów o linuksie przestało istnieć - dragonia magazine, linux+ też już nie sprzedają a na stronie nie
dostępne są już pdfy.
Proszę o opinie, sugestie, jeżeli komuś ten pomysł się podoba i chce się zaangażować - proszę o wiadomość na PW.
Pozdrawiam,
marcin1509

[UPDATE #1]
Jeśli ktoś nie chce wysyłać wiadomości na PW to proszę wysyłać je na gg : 624397
lub na maila : marcino451@gmail.com

[UPDATE #2]
Pierwszy krok do stworzenia jakiegokolwiek magazynu, to trzeba wymyślić jakąś nazwę. Może ktoś ma propozycję ?
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 18:16 przez marcin1509, łącznie zmieniany 2 razy.
istota
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 09 mar 2010, 11:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: istota »

Dragonia
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: linuxozaurus »

Ja gdzieś mam stare archiwum dragonia magazine. Pomysł jest dobry pomysł ale musisz mieć serwer i domenę.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: Jusko »

linuxozaurus pisze:(...) Pomysł jest dobry pomysł ale musisz mieć serwer i domenę.
To nie problem - z obiema rzeczami można się zmieścić do 40zł brutto na fajnym hostingu.


Raczej problemem będzie tutaj motywacja. Do czegoś takiego trzeba stale szukać tematów, pisać, składać całość - no i przecież sklepać stronę www. Należy tutaj wybiec w przyszłość i zastanowić się, na ile numerów starczy tematów. Czy warto bowiem zakładać całego zina, który zakończy się po trzech numerach? Tym bardziej, iż to non-profit, więc trzeba przemyśleć, czy piszącym starczy motywacji na czas nieokreślony w takim wariancie. Osobiście słuchałem paru polskich podcastów o Linuksie, każdy po paru wydaniach się urwał. To jak z nauką programowania - z wielką motywacją można do tematu podejść, ale po paru pierwszych próbach i skomplikowaniu materiału często rzuca się temat. Czy przy wystartowaniu magazynu, będzie każdemu wystarczyło motywacji, ale nie rzucić tematu i mimo wszystko - wydawać go dalej? Jeśli wszystko jest na "tak, uda się" - nie ma się nad czym zastanawiać tylko wydawać :)
marcin1509
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 00:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: marcin1509 »

Na początek można by nawet na darmowym hostingu stronę mieć - potem jakby były fundusze przenieść się na jakiś płatny.

A co do przedmówcy : masz rację - motywacja. Nawet jak by ten "zin" był płatny załóżmy 5 zł za pobranie , to nawet nie wystarczyło
by na jakąś premię dla pozostałych piszących :(

Co do strony - to nie problem. Na lekcjach robimy strony , a i tak lubię to robić, więc to nie problem zrobić stronę - nawet na wordpressie czy
czymś podobnym
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: Shimmy »

Pan sobie jaja robi za przeproszeniem?

Myślałem że mówimy o czymś poważnym a Ty tu z darmowym hostingiem "na początek" wyskakujesz..

Chcesz coś zrobić, określ konkretnie kto jest grupą docelową i poznaj jej potrzeby. Magazyn internetowy brzmi fajnie ale masz szanse tylko przy odpowiednim "marketingu" z bardzo ciekawym contentem. W internecie jest masa blogów i podobnych, gdzie newsy są na biezaco. Po co wiec potencjalny czytelnik mialby wchodzic na Twoj strone? Znajdz ten powód i dobrze go zareklamuj, ot cała filozofia.

Powędrowałbym bardziej w poradniki, felietony. Znalezc ciekawa ekipe, ktora pisałaby z delikatną nutką humoru i ironii, na luzie ale rzeczowo. No i musisz mieć to coś o czym wspomniałem, by to wszystko nakręcić.

Na Twoim miejscu rozejrzałbym się po obecnych stronach w tej tematyce i tam dołączyć do załogi.
marcin1509
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 00:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: marcin1509 »

Hmmm...
Ja mówię jak najbardziej poważnie.
A z tym darmowym to był taki żart...
Po głębszym przemyśleniu sam doszedłem do wniosku że na darmowym hostingu to nic by nie było.
Dołączenie do ekipy miało by swoje konsekwencje - mieli by swoje wymagania , a tak na miesiąc można by było
kilka artykułów napisać, każdy kilka i byłoby coś :)
Samemu jest trudno coś napisać i robić.
A ekipy nie znajdę, bo gdzie mam ją znaleźć ?
Jak ktoś zainteresowany współpracą - proszę o wiadomość na PW
Awatar użytkownika
tristan
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 333
Rejestracja: 04 maja 2005, 21:46
Wersja Ubuntu: 22.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: tristan »

Liczy się treść, a nie hosting. Miejsc do publikacji darmowych jest miliard i nie trzeba inwestować. Tyle, że forma gazety jest chyba już dawno passe. Jak ktoś ma coś do napisania, to może tworzyć różnego rodzaju blogi i na nich publikować artykuły. Będzie to łatwiejsze do znalezienia, łatwiejsze do przeglądania i nie ma potrzeby tracić czas i energię na DTP.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: xxx666xxx »

We współczesnym świecie modne są vblogi . Myślę , że publikacje tekstowe + wideo do każdego tematu by było wskazane no i jeszcze ewentualnie wesja audio ( tu bym widział Pana Ethanak'a ) dla osób niedowidzących i niewidomych by i one mogły zaczerpnąć informacji w kwestii pingwinka .
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: ethanak »

xxx666xxx pisze:ewentualnie wesja audio ( tu bym widział Pana Ethanak'a ) dla osób niedowidzących i niewidomych
Osoby niewidome i niedowidzące doskonale sobie poradzą bez wersji audio o ile w kodzie strony nie będzie żadnego syfu. Natomiast o ile magazyn powstanie - z chęcią pomogę w kwestii osiągnięcia pełnej dostępności (status AAA).
Tylko od razu zastrzegam: to grafik ma słuchać mnie a nie ja grafika - w przeciwnym razie od razu mówię że nici z mojej pomocy.
marcin1509
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 00:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: marcin1509 »

ethanak pisze:
xxx666xxx pisze:ewentualnie wesja audio ( tu bym widział Pana Ethanak'a ) dla osób niedowidzących i niewidomych
Osoby niewidome i niedowidzące doskonale sobie poradzą bez wersji audio o ile w kodzie strony nie będzie żadnego syfu. Natomiast o ile magazyn powstanie - z chęcią pomogę w kwestii osiągnięcia pełnej dostępności (status AAA).
Tylko od razu zastrzegam: to grafik ma słuchać mnie a nie ja grafika - w przeciwnym razie od razu mówię że nici z mojej pomocy.
Wersja audio (tzw. podcast lub coś w tym rodzaju) to nie jest zły pomysł - jednakże nie
miał by kto tego robić. Mój głos nie jest zbyt dobry (szczególnie gdy go nagrywam). Słuchacz nie przetrzymał by nawet 10 sekund przy moim nagranym głosie - naprawdę.

A żeby magazyn powstał, to muszę mieć kilka osób, które oprócz mnie pisali by ciekawe artykuły.
Cieszę się ethanak, że mi pomożesz, jeśli magazyn powstanie (a mam nadzieję że kiedyś to nastąpi).

Co do vbloga - Hmmm.. to też niegłupi pomysł, jednakże ja też nie mógłbym robić takich rzeczy.
Ostatnio zmieniony 16 kwie 2013, 18:15 przez marcin1509, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xxx666xxx
Wygnańcy
Posty: 472
Rejestracja: 24 lut 2013, 16:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Jestem nomadem...

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: xxx666xxx »

Co do VBlog'a mam na myśli nagrania przy użyciu RecordMyDesktop a odnośnie lektora można by tu użyć syntezatora mowy bogato rozwijanego przez EThanak'a . Np.Myślę , że nagrania krok po kroku np. jak zmienić jądro systemu linix przy użyciu skryptów NeteXt73 ( wiem , że ten skrypt jest banalny ale z pewnością dla zupełnie zielonych film krok po kroku by był pomocny ) by były idealne do takiego magazynu w wersji VBlog .
Laptop: Toshiba Satellite P75 / Intel i7 / 16GB DDR3 / 1TB SATA3 / Intel HD 4600 <= Debian 7.5 Wheezy MATE amd64.
marcin1509
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 31 mar 2013, 00:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: marcin1509 »

Nie ważne jakim programem bym nie robił, nie mogę. Mam limitowany internet i niestety jak bym to nagrał,
to za duży plik by wyszedł i bym tego już nie wstawił.
Awatar użytkownika
anemus
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 117
Rejestracja: 19 lut 2007, 20:25
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Niebiańskie Piekiełko

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: anemus »

Amatorka szybko się skończy, a na magazyn z prawdziwego zdarzenia trzeba mieć kasę i czas
Awatar użytkownika
Nettmanek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 167
Rejestracja: 26 lis 2008, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Wolverhampton
Kontakt:

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: Nettmanek »

ciężko jest rozwinąć nowy magazyn... a jeszcze ciężej rozwinąć magazyn o systemie niezbyt popularnym bo posiadającym raptem 5% udziałów w rynku...
Lenovo G580-20150 | Intel Core i3 3120M | 8GB DD3 | Intel HD 4000 & Nvidia GF 710M | 1TB HDD | kubuntu 13.10 64bit
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: zibiboniek1 »

marcin1509 pisze: Nawet jak by ten "zin" był płatny załóżmy 5 zł za pobranie , to nawet nie wystarczyło
by na jakąś premię dla pozostałych piszących :(
ja ze swojej stony powiem tak.
Lepiej niech on kosztuje 2/3/4/5 niż 25zł, dlaczego? już odpowiadam.
Ja nie kupowałem gazet o linuxie dlatego że kosztował 25zł jeden nr. ale inne gazetki za 2 czy 3 zł chętnie kupię ba nawet kupuję.
Wydaje mi się że jak coś jest tańsze to kupi to w tedy więcej osób. weźmy na ten przykład gazety typu motor/auto świat itp. kupuję każde wydanie bo kosztuje 3zł a jak by kosztowało 25zł to bym już nie kupił na 100%
Nettmanek pisze:ciężko jest rozwinąć nowy magazyn... a jeszcze ciężej rozwinąć magazyn o systemie niezbyt popularnym bo posiadającym raptem 5% udziałów w rynku...
można zawsze dorzucić coś o androidzie itp.

edit: w domu mam gdzieś przywiezioną płytę z włoch, 1300 wydań jakiejś gazety o linuxie w pdf-ie mogę ci podesłać i zobaczył byś jak to wygląda od strony artystycznej(contentu).
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: Shimmy »

@zibiboniek1 - no błagam Cie, 25zł kosztują z reguły kwartalniki/miesięczniki.. czyli 25zł/miesiąc - ależ fortuna.. trzeba być naprawdę ignorantem albo na siłę szukać wymówki dla swojego skąpstwa/lenistwa. Nie mów, że Cie nie stac i inne śpiewki co drugiego Polaka. Prawda jest taka, że nikt już czytać nie potrafi i wymiguje sie wszystkim, byle nie wyjsc na analfabete, choc nikt juz niedocenia chocby Linux Magazine. Pionerski, niezły i profesjonalny magazyn ale w mentalności wielu użytkowników choćby na tym forum większość do pisania bzdur jest pierwsza ale wydać kilkanaście złotych w miesiacu (jedna setna wypłaty?) na ponad sto stron ciekawych artykułów o Linuksie to już zbyt wiele..

Po prostu nie mam słów.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: zibiboniek1 »

Shimmy pisze:@zibiboniek1 - no błagam Cie, 25zł kosztują z reguły kwartalniki/miesięczniki.. czyli 25zł/miesiąc - ależ fortuna.. trzeba być naprawdę ignorantem albo na siłę szukać wymówki dla swojego skąpstwa/lenistwa. Nie mów, że Cie nie stac i inne śpiewki co drugiego Polaka. Prawda jest taka, że nikt już czytać nie potrafi i wymiguje sie wszystkim, byle nie wyjsc na analfabete, choc nikt juz niedocenia chocby Linux Magazine. Pionerski, niezły i profesjonalny magazyn ale w mentalności wielu użytkowników choćby na tym forum większość do pisania bzdur jest pierwsza ale wydać kilkanaście złotych w miesiacu (jedna setna wypłaty?) na ponad sto stron ciekawych artykułów o Linuksie to już zbyt wiele..

Po prostu nie mam słów.
tylko zauważ że taki linux magazin kosztuje właśnie 25zł a taka sama gazeta dotycząca windowsa, nie kosztuje nawet połowy tego. wg. mnie ktoś jak najszybciej i jak najwięcej chce się nachapać najprościej w świecie.
Przecież napisałem że kupuję gazety. Trochę inna tematyka(motor,auto świat, auto świat poradnik) ale zawsze, każde nowe wydanie biorę.
a co do mojego skąpstwa, może i też, ale wybacz 60% moich zarobków pochłania stancja. bo nie mieszkam z rodzicami jak to poniektórzy, a i nie jestem informatykiem który zarabia nie wiadomo ile( ostatnio czytałem 18tys/m) ja mam ledwo 2tys/m
ionash.
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 200
Rejestracja: 02 mar 2007, 18:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: ionash. »

ylko zauważ że taki linux magazin kosztuje właśnie 25zł a taka sama gazeta dotycząca windowsa, nie kosztuje nawet połowy tego. wg. mnie ktoś jak najszybciej i jak najwięcej chce się nachapać najprościej w świecie.
Trzeba się z hortensją na rozumy pozamieniać, żeby tę samą miarę przykładać do gazet wydawanych na dwóch diametralnie różnych rynkach, dla dwóch kompletnie odmiennych klientów...
Po pierwsze, systemy linuksowe to nisza, a linuksowa literatura to nisza nisz. Czy rzeczywiście trudno dociec, co to znaczy? To oznacza MAŁO klientów. Jeśli coś jest elitarne, skierowane do niewielkiego kręgu odbiorców, to siłą rzeczy musi kosztować więcej, a często gęsto DUŻO WIĘCEJ, niż produkt oferowany szerokiej rzeszy odbiorców. Skoro użytkowników linuksów jest mało, znacznie mniej, niż użytkowników windowsów, to konsekwencje są bardzo proste - mniej kasy do zarobienia.
Owszem, cenę można obniżać publikując reklamy, ale kto wyda jakiekolwiek pieniądze na reklamę bez baczenia, czy trafia ona tam, gdzie powinna? Skoro grono odbiorców niewielkie, to i reklamodawców mało - toż to żadna wiedza tajemna!
Dlatego mogą sobie istnieć drogie, adresowane do wąskiego kręgu zainteresowanych specjalistyczne czasopisma, i dlatego nie ma taniego magazynu o linuksach dla masowego odbiorcy - raz, że taki nie istnieje (lub nie ma ochoty płacić, ale to już bez znaczenia), a dwa, że trudno jest pokonać konkurencję, jaką stanowią internetowe fora i blogi; krótko mówiąc, to się nie opłaca. Zwłaszcza w temacie Linuksa, który zmienia się przecież z dnia na dzień. Utrzymanie redakcji kosztuje, i to niemało, a myślenie, że zastąpi ją gimazjalista, gdy wróci z lekcji, należy włożyć między bajki z mchu i paproci.
A ten tu chlaszcze po oczach "nachapywaniem się". Zacznij, chłopie, trochę wnikliwiej przyglądać się światu, a nie tylko wielkoczcionkowym tytułom.
Awatar użytkownika
zibiboniek1
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 909
Rejestracja: 01 gru 2009, 01:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Lublin

Re: Magazyn o linuksie

Post autor: zibiboniek1 »

ionash
odpowiem ci tak.
znam dużo osób związanych z handlem, kupują w tym samym miejscu płacąc te same pieniądze, z tym że jeden sprzedaje ze 100% marżą a drugi tylko z 50%. Sprzedają na tym samym rynku więc wytłumacz mi skąd te różnice?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości