Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
darekkkk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 01 sie 2008, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: darekkkk »

Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym
http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/ ... specjalnym
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: igotit4free »

Jaki to ma związek z Bezpieczeństwem Ubuntu?

Na tym forum i w tym dziale ma to tyle samo sensu co to:
"Łyczek dla smaku nie zaszkodzi", "piwo pomaga na nerki", a "płód regeneruje się sam". Czy w ciąży naprawdę można pić alkohol?
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... na.html#MT
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
darekkkk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 01 sie 2008, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: darekkkk »

Myślę, że ma. Dlatego, że stanowi punkt odniesienia, przeciwwagę dla tego o czym się tutaj pisze.
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: MonaLu »

No ale niektórzy użytkownicy Ubuntu używają również Skype... Czy jeśli ten ostatni należy do mikro-softu, to poczyni on różnicę i uszanuje prywatność linuksowników? ;)
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: igotit4free »

@darekkkk:
Jakiego rodzaju przeciwwagę? Uważasz, że taka umowa jest czymś wyjątkowym? Widzisz coś nadzwyczajnego w fakcie, iż podmiot świadczący w danym kraju usługi telekomunikacyjne ma na mocy prawa przechowywać i na żądanie określonych służb udostępniać określone dane?

-- 16 sty 2014 10:18 --
MonaLu pisze:No ale niektórzy użytkownicy Ubuntu używają również Skype... Czy jeśli ten ostatni należy do mikro-softu, to poczyni on różnicę i uszanuje prywatność linuksowników? ;)
Czytałaś Regulamin Skype? Tam jest odpowiedź na twoje pytanie, i nie jest ona zależna od tego jakiego systemu używasz.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
darekkkk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 01 sie 2008, 21:31
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: darekkkk »

@ igotit4free
Ja mam wrażenie, że nie przeczytałeś uważnie tego newsa.
No tak, zupełnie naturalnym jest przekazywanie służbom specjalnym treści korespondencji; i nie ma różnicy czy są to służby USA, Rosji czy Korei Północnej.

Może to przeoczenie ale nigdy nie słyszałem aby np. Linus, Canonical, Red Hat czy inni developerzy zawarli podobną umowę.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: ethanak »

a jakie to mianowicie dane mareczek ma przekazywać jakimkolwiek służbom?
Кто жопой родился, чижиком не помрёт
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: igotit4free »

@darekkkk:
A wymienione przez ciebie podmioty świadczą usługi telekomunikacyjne? Jeśli nie, to pewnie nie zawierali. Jeśli świadczą tego rodzaju usługi, to na mocy prawa poszczególnych krajów na terenie których działają i na mocy umów międzynarodowych, albo jak w tym przypadku na mocy umowy szczególnej mają obowiązek gromadzić i udostępniać dane na żądanie służb.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: MonaLu »

"Skandal" polega chyba głównie na tym, że jedni "podsłuchują", by wyłowić wybrane hasła i zapobiec ewentualnym atakom terrorystycznym (podobno). A tak jak to zostało przedstawione w newsie, to wygląda, że drudzy mają zamiar zapobiegawczo zbierać materiał na każdego, by w razie co mieć więcej dowodów przeciwko zdrajcom ojczyzny. "1984". Nasz kraj jest piękny i wspaniały. I wszystkie mocarstwa są wspaniałe. Howgh.

A tak poza tym, to coś mi świta, że w regulaminie naszych krajowych skrzynek mailowych też jest coś podobnego. Znaczy się przechowują i wiadomo, że w razie żądania przekażą. :> W Skypie to nie wiem, regulaminu nie czytałam, bo mi program potrzebny, więc i tak się zgadzam, a spisków na razie nie snuję i nie mam w planach. :) I nawet do googla wróciłam, bo szybciej wyszukiwał mi to, co mnie interesuje, choć już chyba mnie tak dokładnie określili, że jak ostatnio chciałam znaleźć coś innego to ni huhu nie mogłam słów kluczowych dopasować. :/
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: ethanak »

nic nie wiem o tym, abym jako admin komercyjnego serwera poczty miał cokolwiek komuś przekazywać, szczególnie haseł (których z przyczyn technicznych i tak nie mógłbym przekazać).
oczywiście są pewne informacje które na żądanie prokuratury musiałbym udosyępnić, ale nie ma w owych informacjach ani treści, ani żadnych krytycznych danych (poza samym faktem istnienia korespondencji).
Кто жопой родился, чижиком не помрёт
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: igotit4free »

@MonaLu:
Żadnego "skandalu" nie ma, jest tylko ignorancja i niewiedza pismaka oraz niektórych odbiorców "skandalicznej" informacji.
W demokratycznym kraju parlament stanowi prawo antyterrorystyczne, i przy okazji zawarł oczywiste porozumienie z jednym z operatorów. Gdzie tu skandal?
Tak samo jest na całym Świecie, nie inaczej jest u nas. Jak się odpowiednia służba zwróci do Wirtualnej Polski, Orange, Gadu Gadu albo Naszej Klasy to też dostaną komplet informacji, bo takie jest prawo.

Powiem więcej, jak się odpowiednia służba zwróci do administracji tutejszego forum, to też dostanie komplet informacji w prawem określonym terminie i zakresie. Może być nawet tak, że ramach współpracy służb o takie dane zwróci się rzeczone GRU, KGB albo inne CIA. Nijak się ma do tego kwestia bezpieczeństwa Ubuntu, a już zwłaszcza nie jest to żaden punkt odniesienia dla porównań systemów windowsowych i uniksowych.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: MonaLu »

@ethanak, mówiąc "hasła", miałam na myśli hasła wyszukiwania, np. ubuntu, unity, 13.10, nie hasła dostępowe.

@igotit4free, pozostaje kwestia
Amerykański koncern ma przechowywać przez pół roku nagrania, korespondencję oraz dane przesyłane przez swoich użytkowników
. Albo nadinterpretacja pismaka, albo skandal, bo gdzie tu poszanowanie prywatności i tajemnicy korespondencji? Oczywiście najlepiej być uczciwym obywatelem i nic nie knuć i zginąć w tłumie, ale czy to wiadomo, czy niechcący jakiejś szysze na odcisk nie nastąpisz, a ona przeanalizuje Twoje maile i uzna, że "zdradziłeś stan" bo stwierdziłeś, że kraj w którym spędziłeś urlop, jest piękny?

PS No, owszem, troszkę się nudzę, ale paranoiczką na ogół nie jestem. ;)
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
Awatar użytkownika
ethanak
Wygnańcy
Posty: 3054
Rejestracja: 04 gru 2007, 13:19
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: ethanak »

a w jaki sposób mareczek miałby poznać zapytania, które wprowadzam w google?
btw. cały czas jestem zdania, że odrobina paranoi jest przejawem zdrowego rozsądku, ale szukanie tego wrednego krasnoludka który za każdym razem gdy zbliżasz się do przejścia zmienia światło na czerwone jest chyba lekką przesadą?
Кто жопой родился, чижиком не помрёт
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: MonaLu »

1. Google jawnie informuje, że zbiera wszelkie dane o zalogowanych użytkownikach "w celu zapewnienia lepszej jakości usług".
2. Zważywszy, że ja jestem borsukiem, a Ty, ethanaku, gibbonem, zakładam, że jesteś lepiej zorientowany w kwestii w jaki sposób Google identyfikuje swoich niezalogowanych użytkowników, a że to robi wierzę, bo innego wyjaśnienia na różne rezultaty wyszukiwań wg tych samych kluczy, ale w różnych miejscach, nie mam. Niech będzie, że np. DuckDuck ma inną bazę czy algorytm, czy jak one tam działają, te wyszukiwarki. A wracając do Google, moim skromnym zdaniem na pewno posługuje się przynajmniej IP.
3. Osobiście nie sądzę, żeby ktoś śledził właśnie mnie, ale co szkodzi trochę się zastanowić nad *wszelkimi* możliwymi konsekwencjami?

Aaa, właśnie zrozumiałam, czemu tu zboczyliśmy! :pt36: Ja nawiązuję do niedawnego "skandalu" z USA w roli głównej, które podobno śledzą na bieżąco konwersacje i wszystko co mogą, ponoć pod kątem pewnych kluczy, no rozumiecie, jak ktoś rozmawia na tematy potencjalnie niebezpieczne, no tak jakby np. Microsoft śledził swoich użytkowników i np. jak tylko pada hasło "linux", to biorą takiego na tapetę. 8-)
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
Awatar użytkownika
andreasa
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 60
Rejestracja: 22 cze 2010, 22:06
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: andreasa »

Pozostaje stosować się do sugestii: "https://prism-break.org"
tylko należy brać poprawkę, że dokument powstawał gdy w Ubuntu był link do pewnej firmy handlowej, i Ubuntu trochę skrytykowano,(nawet Stallman) co potem chyba skorygowano, tak czy inaczej dużo ciekawych informacji ale trzeba podchodzić do nich krytycznie i zdroworozsądkowo.
Może Skype'a niedługo zaczniemy zastępować czymś innym?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: bear7 »

MonaLu pisze:Albo nadinterpretacja pismaka, albo skandal, bo gdzie tu poszanowanie prywatności i tajemnicy korespondencji?
MonaLu pisze: W Skypie to nie wiem, regulaminu nie czytałam, bo mi program potrzebny, więc i tak się zgadzam
Czy powyższe wymaga komentarza? ;-)
MonaLu pisze: 3. Osobiście nie sądzę, żeby ktoś śledził właśnie mnie, ale co szkodzi trochę się zastanowić nad *wszelkimi* możliwymi konsekwencjami?
Po prostu uważaj, co przez Skype klepiesz. ;-)
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
piotrek_ra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 16 lip 2012, 13:16
Wersja Ubuntu: 12.04
Architektura: x86

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: piotrek_ra »

A właściwie to czy zgoda na warunki użytkowania nie powinna być dobrowolna? A czy jest dobrowolna w przypadku skypa, skoro jest to jedyny kompatybilny z protokołem klient?
Fakt, mozna nie używać.

Jakiś czas temu zadałem gdzieś pytanie typu "co do darmowych rozmów przez internet"
I skype był pierwszą poleconą aplikacją.

Ja bym chętnie używał czegoś z SIP-em , H323 albo innymi otwartmi protokołami. Założyłem sobie nawet darmowe konto u jakiegoś dostawcy telefonii internetowej. I wyglądało na to że mogłem łączyć się za darmo tylko z numerem testowym, jakimiś konferencjami i prawdopodobnie innymi użytkownikami zarejestrowanymi u tego samego dostawcy. Jak chcialem zadzwonić do znajomych którzy mają bramką voip u innego dostawcy to już nie działało. A przecież całe połączenie szło netem.

Wiec dopóki nie będzie można używać kont SIP tak samo jak kont email, skype będzie dalej popularny.
Awatar użytkownika
MonaLu
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 114
Rejestracja: 23 cze 2010, 17:27
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: MonaLu »

piotrek_ra pisze:A właściwie to czy zgoda na warunki użytkowania nie powinna być dobrowolna?
Jest dobrowolna. Albo się zgadzasz, albo nie używaj. :>
piotrek_ra pisze:Jakiś czas temu zadałem gdzieś pytanie typu "co do darmowych rozmów przez internet"
I skype był pierwszą poleconą aplikacją.

Ja bym chętnie używał czegoś z SIP-em , H323 albo innymi otwartmi protokołami. Założyłem sobie nawet darmowe konto u jakiegoś dostawcy telefonii internetowej. I wyglądało na to że mogłem łączyć się za darmo tylko z numerem testowym, jakimiś konferencjami i prawdopodobnie innymi użytkownikami zarejestrowanymi u tego samego dostawcy.
Przecież Skype tak samo działa? Zawsze możesz namówić znajomych na swojego klienta, lub zacząć używać tego samego, co oni, jeśli mają (te klienty) lepsze warunki użytkowania. Bo powstaje pytanie skąd jego sukces? Czy Skype jest najbardziej popularny, bo jest najlepszy, czy jest najbardziej popularny, bo jak windouz... jest najbardziej popularny? ;)
Specjalistka od automagicznej samonaprawy sprzętu. ;)

#Bywają takie chwile w życiu człowieka, kiedy żadne radio nie gra jego ulubionej piosenki.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: igotit4free »

MonaLu pisze: Przecież Skype tak samo działa? Zawsze możesz namówić znajomych na swojego klienta, lub zacząć używać tego samego, co oni, jeśli mają (te klienty) lepsze warunki użytkowania. Bo powstaje pytanie skąd jego sukces? Czy Skype jest najbardziej popularny, bo jest najlepszy, czy jest najbardziej popularny, bo jak windouz... jest najbardziej popularny? ;)
Skype chyba nieco traci na popularności, natomiast nadal stanowi standard. Mocną konkurencją jest np. androidowy Viber. Pozostaje pytanie po co zmieniać, jeśli obowiązki o których mowa w wątku ciążą na każdym operatorze? BTW śmieszą mnie obawy przed rosyjskimi służbami a nawet potęgą Microsoftu w sytuacji kiedy taki Google ma praktycznie monopol na informację w skali planety.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
enedil
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1352
Rejestracja: 08 wrz 2012, 16:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: i3
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Microsoft udostępni dane swoich użytkowników rosyjskim służbom specjalnym

Post autor: enedil »

Szczególnie na zachodzie coraz popularniejszy jest WhatsApp Messanger i Viber. Po prostu to jest tańsze niż SMSy. Skype powoli traci monopol.
Dobrze jest, psiakrew, a kto powie, że nie, to go w mordę!

~moderatorzy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości