Pstrykanie dysku

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
gtriderxc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 10 lut 2009, 16:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Pstrykanie dysku

Post autor: gtriderxc »

Czytałem kiedyś o błędzie któregoś kernela w Ubuntu, który to miał niszczyć dyski twarde poprzez odłączanie im zasilania przy niezaparkowanej głowicy. Mam do czynienia z Samsungiem oraz DELLem, w ktorych to dyski zaczynają pstrykać i wydawać dziwne odgłosy ALE tylko po odłączeniu kabla sieciowego. Regularnie co kilka sekund dysk "pstryka" jakby miał padnięte sektory. Myślałem już, że niedługo padnie i zrobiłem kopie zapasowe ale ani w jednym komputerze ani w drugim dyski umierać nie chcą. Jednakże wydawane dźwięki nie przyprawiają o optymizm. Spotkał się już ktoś z tym problemem?
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: bear7 »

gtriderxc pisze:Czytałem kiedyś o błędzie któregoś kernela w Ubuntu, który to miał niszczyć dyski twarde poprzez odłączanie im zasilania przy niezaparkowanej głowicy. Mam do czynienia z Samsungiem oraz DELLem, w ktorych to dyski zaczynają pstrykać i wydawać dziwne odgłosy ALE tylko po odłączeniu kabla sieciowego. Regularnie co kilka sekund dysk "pstryka" jakby miał padnięte sektory. Myślałem już, że niedługo padnie i zrobiłem kopie zapasowe ale ani w jednym komputerze ani w drugim dyski umierać nie chcą. Jednakże wydawane dźwięki nie przyprawiają o optymizm. Spotkał się już ktoś z tym problemem?
Te dyski to jakieś leciwe są? Tak się składa, że tradycyjne dyski posiadają ruchome części, które wraz z upływem czasu się wyrabiają i po pewnym czasie robią się głośniejsze.

Sprawdź, czy na dyskach nie ma uszkodzonych sektorów i sprawdź, co na temat dysków mówi S.M.A.R.T. test.

Doprecyzuj tytuł wątku:
Zmień tytuł tematu tak, aby w sposób możliwie precyzyjny przedstawiał sedno sprawy, w której piszesz. Miej na uwadze również zgodność z REGULAMINEMTytuł tematu zmienisz edytując pierwszy postW razie wątpliwości/zastrzeżeń odnośnie powyższej informacji skontaktuj się z moderatorem, który ją wstawił.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: igotit4free »

@gtriderxc:
Zajrzyj do tego tematu, jeśli zjawisko zachodzi "na baterii" to zapewne kwestia zarządzania parkowaniem głowicy dysku przy określonym schemacie zasilania. W tym temacie pojawiło się multum propozycji rozwiązań, ale możliwe że z uwagi na upływ czasu są one nieaktualne, w takim razie radziłbym zajrzeć tutaj, ale pytając o konkretne modele komputerów.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: e X t 7 3 »

Dysk "pstryka" bo Canonical ... albo inaczej Developerzy Debiana ... tak usynowili zarządzania jego praca = co chwile parkuje ... jeśli chcesz aby dysk "żył" nawet kilkanaście razy dłużej niż na standardowych rozwiązaniach [w tym ssd - dotyczy także porównania do Windows], a laptop brał jak najmniej prądu, będą jednocześnie maksymalnie responsywny i wydajny [zależny o nastawów] to zainstaluj moje rozwiązania [wszystkie elementy] o jakich mowa na www.netext73.pl. W sumie to nie ma sensu już powtarzać tego samego - to wszytko już ogarnąłem swoim APM i kernelach ... w tym jednoczesną pracę 2 schedulerów I/O [dyski] etc. i opisałem na w/w stronie ;).

Ps. wiele informacji [ale mnie "poukładanych"] także znajduje się w dziale poświęconym moim kernelom - jak wskazał Kolega igotit4free.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
amadeo

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: amadeo »

To się tyczy tylko laptopów? Na czym to polega i jeśli jest złe to dlaczego jest wbudowane w domyślny kernel? W innych dystrybucjach jest to samo?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: e X t 7 3 »

amadeo pisze:To się tyczy tylko laptopów? Na czym to polega i jeśli jest złe to dlaczego jest wbudowane w domyślny kernel? W innych dystrybucjach jest to samo?
Tak jest w zasadzie wszędzie - nawet "konkurencyjne" rozwiązania w stosunku do mojego APM, których zadaniem jest poprawa energooszczędności rozwiązują to .. hmm nie do końca skutecznie, że tak się wyrażę. Takie standardowe rozwiązanie, jakie stosuje Canonical teoretycznie pomaga w oszczędności energii i ... ochronie danych = laptop w ruchu to parkuje aby nie uszkodzić powierzchni dysku ... to jest wszędzie w tym w Windows - posłuchaj [tu jednak zależne od ustawień producenta danego lapa]. Czy jest złe ... hmm na pewno skraca żywotność dysku ... do kilku lat :P Developerzy przyjęli jednak, że ważniejsze są dane, a nie dysk ;). Jak dla mnie to to samo [dysk padnie = dane także], dlatego "zgoła" odmiennie ustawiłem zarządzanie dyskiem ... sprawdź. Przykładowo na moich ustawieniach dyski SSD będą "żyły" nawet kilkadziesiąt razy dłużej niż pod standardowymi ustawieniami Canonicial i ... MS Windows ;). Tu w szczególności dobrze się to sprawdzi w połączeniu z aktywnym trim [dla SSD] pod Ubuntu/Kubuntu/etc. 14.04.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
amadeo

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: amadeo »

Czy jest gdzieś lista zmian? Czy da się zaaplikować tą jedną zmianę dotyczącą pracy dysku bez wymiany kernela? Swoje kernele aktualizujesz przy każdej nowej wersji?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: e X t 7 3 »

amadeo pisze:Czy jest gdzieś lista zmian? Czy da się zaaplikować tą jedną zmianę dotyczącą pracy dysku bez wymiany kernela? Swoje kernele aktualizujesz przy każdej nowej wersji?
Powstaje tylko jedno fundamentalne pytanie ... po co ? ;) To jakby budować nowe wersje silnika i udostępniać jedynie nowe sprzęgło do starych silników = be sensu > błędów nie naprawisz, etc. Takie rozwiązania generuje się kompleksowo ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
amadeo

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: amadeo »

Tyle, że to nowiutki silnik, a nie podoba mi się samo sprzęgło.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: e X t 7 3 »

Mowa o kernelu 14.04 ? Cóż już do najnowszych nie należy ;). Ponadto to jedne z "pierwszych" kerneli wydanych przez Canonixcla, który ma tak wiele błędów ... sam mocno zdziwiony byłem jak mi komputer na genericu [w trakcie konfiguracji nowo zainstalowanego 14.04] pokazał 2x kernel panic i z tego co wiem nie są to odosobnione przypadki ... na swoich kernelach ostatnie panic`i widziałem ponad 5 lat temu - z winy kernela, a nie sprzętu.

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
gtriderxc
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 61
Rejestracja: 10 lut 2009, 16:57
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Pstrykanie dysku

Post autor: gtriderxc »

Dzięki za odpowiedź. Faktycznie moja wypowiedź była nieco nieprecyzyjna. Dyski we wszystkich komputerach są w dobrej kondycji, a "pstrykanie" to właśnie typowe parkowanie głowicy, połączone w przypadku jednego z komputerów z bezsensownym zwalnianiem obrotów talerzy. Temat myślę, że do zamknięcia, o ile ktoś nie ma jeszcze jakiś ciekawych pomysłów np. na zmianę konfiguracji któregoś z programów przez terminal, by menedżer zasilania nie wygłupiał się po odłączaniu zasilacza? Instaluje Ubuntu bardzo często i nie mogę za każdym razem naprawiać świata, bo mi życia zabraknie ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości