SAMSUNG NP670Z5E-X01PL / Instalacja Ubuntu

Najmniejsze, najsłabsze, ale coraz bardziej popularne...
ArturroUA
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

SAMSUNG NP670Z5E-X01PL / Instalacja Ubuntu

Post autor: ArturroUA »

WITAM SERDECZNIE!

Zacznę od tego że jestem zielony w kwestii Linuxa jak 100$. Wiem że nie powinienem się przyznawać ale... tak jestem użytkownikiem Windows (na nieszczęście w wersji 8). Nie miałem wyboru - chciałem dobrego lapka z dobra baterią a takie są jedynie w wersji z preinstalowanym windowsem. Z uwagi na to stałem się posiadaczem SAMSUNG NP670Z5E-X01PL. Jak się domyślacie Windows a w szczególności w8 ni spełnia wszystkich moich wymagań...jest zwyczajnie głupi!

Do rzeczy... Chcę zainstalować Ubuntu w wersji jak najnowszej (PL oczywiście). Pytanie brzmi czy ten laptop nie ma problemu z instalowaniem drugiego systemu z USB. Czytałem na forach że seria 900 i seria 500 od samsunga ma takie problemy. Podobno przez UEFI coś się na płycie blokuje i jedyną opcją wtedy jest oddanie lapka do serwisu żeby wymienili/zresetowali płytę główną. Lapek jest na gwarancji więc sam go nie rozkręcę aby to zrobić w zaciszu domowym (straciłbym gwarancję). Mój model ma 1TB dysku z czego 150GB na W8, 150 wydzieliłem już na Linuxa oraz pozostała część na dane. Czy powinienem jeszcze coś zrobić, utworzyć jakieś inne partycje? Czy jest tu jakaś pomocna osoba która pomoże mi ogarnąć początki z Linuxem?
Wiem że to n00backie pytania i że zapewne jest już dużo informacji na różnych forach ( już trochę czytałem) ale nie chcę się przekopywać przez MILIARDY stron żeby zdobyć kilka prostych informacji.

Pozdrawiam
Artur.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: SAMSUNG NP670Z5E-X01PL / Instalacja Ubuntu

Post autor: bear7 »

ArturroUA pisze: Wiem że to n00backie pytania i że zapewne jest już dużo informacji na różnych forach ( już trochę czytałem) ale nie chcę się przekopywać przez MILIARDY stron żeby zdobyć kilka prostych informacji.
A nam się nie chce kolejny raz przepisywać tych samych informacji. Tutaj masz wątek do poczytania, sznurek: viewtopic.php?f=139&t=166066.
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ArturroUA
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: SAMSUNG NP670Z5E-X01PL / Instalacja Ubuntu

Post autor: ArturroUA »

A co z tym UEFI ? Ktoś coś wie? Nie chcę sobie zablokować / spalić płyty głównej przez instalację Ubuntu.
bear7
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6686
Rejestracja: 20 sty 2009, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64
Lokalizacja: pwd

Re: SAMSUNG NP670Z5E-X01PL / Instalacja Ubuntu

Post autor: bear7 »

ArturroUA pisze:A co z tym UEFI ? Ktoś coś wie?
W sensie co? Bo UEFI jest, ma się dobrze i Ubuntu sobie z nim radzi: https://help.ubuntu.com/community/UEFI
W przewodniku również znajdziesz co nieco: http://czytelnia.ubuntu.pl/index.php/20 ... usty-tahr/
ArturroUA pisze:Nie chcę sobie zablokować / spalić płyty głównej przez instalację Ubuntu.
Zapoznałeś się z podlinkowanym wątkiem? Sprawdź, czy są aktualizacji dla/do UEFI dla twojego komputera i instaluj wydanie 14.04. Jak dalej nie masz pewności, to szukaj dalej. Decyzji za Ciebie nikt nie będzie podejmować...
O pomoc pytaj a forum, a nie przez PW.
ArturroUA
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2014, 20:27
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Brak
Architektura: x86_64

Re: SAMSUNG NP670Z5E-X01PL / Instalacja Ubuntu

Post autor: ArturroUA »

Chodzi o to że czytałem ale nie ma informacji na temat Ativ book serii 6. Z wątkiem się zapoznałem. Update'y do biosu i sterowników wszelakich robie na bieżąco...
Co do samego UEFI to wiem że jest i ma się dobrze...tylko czy został wyeliminowany ten błąd? Bo o samym błędzie i jego obejściu można przeczytać ale czy został naprawiony to już nie. Nie wiem czy dotyczy to też mojego modelu lapka. Chciałem uzyskać odpowiedź od serwisu Samsunga, ale oczywiście nie podają jasnej odpowiedzi tylko wymijające w stylu "system windows 8 działa bez zarzutu a Linux nie jest wspierany". Chciałem mailowo a nie na live chacie się czegoś dowiedzieć ale formularz nie przewiduje mojego modelu lapka a po zarejestrowaniu jako inny model nie dostałem odpowiedzi od nich.

Dla pewności wyłączę UEFi w biosie na czas instalacji. Po instalacji mogę je włączyć ponownie? u mnie widać zdecydowaną poprawę w szybkości uruchamiania kompa przy włączonym UEFI.

-- 14 lip 2014, o 22:10 --

Nie mniej jednak serdecznie dziękuję CI za wklejenie tych wątków. znacznie łatwiej mi teraz znaleźć informacje kiedy już są w jakiś sposób określone. Czytanie setek wątków po nascie / dziesiąt odpowiedzi aby coś znaleźć to troszkę czasochłonne a ja ostatnio cierpię na brak czasu.
Jeszcze raz dziękuję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Netbooki i ultrabooki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości