Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Plotki, ploteczki na temat Ubuntu
mat
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 354
Rejestracja: 12 gru 2005, 20:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Blackbox

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: mat »

socrates pisze:@mat nie obrazaj sie tak, nie mialem zamiaru nikogo urazic.
Ok. Może faktycznie trochę przesadziłam, jeśli chodzi o mój ostatni post.
socrates pisze:Pamietam jak gdzies przeczytalem ze jedna z lepszych gier na Linux to "Battle for Wesnoth" Przepraszam ale jak tak wyglada dobra gra to ja dziekuje...
Zapewne natrafiłeś na stronkę jakiegoś fana gier open source, a ja mam na myśli płatne gry oraz freeware dla Linuksa.
socrates pisze:Jednakze chetnie wyprobuje te gry ktore wymieniles. Byc moze bede mile zaskoczony. Niemniej jednak chcialbym sobie pograc w gry sieciowe ze znajomymi z reala np w takiego WoW-a Linux jest moim podstawowym systemem operacyjnym a jezeli kiedys go zmienie na inny to na pewno nie na windows. Bez przesady. Jestem doroslym czlowiekiem i dla mnie gry nie maja decydujacego znaczenia przy wyborze systemu.
Zapomnij o WOW dla Linuksa, ponieważ jego wydanie zostało anulowane:

" W między czasie został opracowany klient Linux gry World of Warcraft, zaś negocjacje z Linux Game Publishing toczyły się do czasu, aż Blizzard nie anulował projektu[5][6]. Niewiadomo jednak czy Lantinga brał udział w tym przedsięwzięciu."

http://pl.wikipedia.org/wiki/Sam_Lantinga

W chwili obecnej rozwijam własną listę gier dla Linuksa, a więc polecam ją dokładnie przejrzeć:

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18973
socrates pisze:Jednak zaden 15-latek nie zainteresuje sie linuksem jak nie bedzie na nim mogl pograc w znane dobre gry...
To znaczy mam na myśli osoby, które korzystają z Linuksa i grają w gry 2-3 razy w tygodniu po kilka godzin. Nigdy nie polecałem Linuksa osobom, które są maniakami gier.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: mlody969 »

To znaczy mam na myśli osoby, które korzystają z Linuksa i grają w gry 2-3 razy w tygodniu po kilka godzin. Nigdy nie polecałem Linuksa osobom, które są maniakami gier.
Ja nawet tyle nie gram. Za to jak już w coś gram to w konkretne, duże tytuły. I myslę, że sporo osób też tak do tego podchodzi. Jak już grają to w coś konkretnego.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: Savpether »

Proponuję każdemu Savage 2 pod Linuksa:
http://www.savage2.com/en/download.php
bogaczew
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 211
Rejestracja: 13 gru 2006, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: bogaczew »

to mała anegdotka. był u nas w firmie wczoraj pan z prezentacją systemu do zarządzania adresami IP. firma ma 3 miliony $ rocznie przychodów z sprzedaży tego softu+ 6 milionów z 'managed services', piszę o tym żeby pokazać że to nie był pan z 'zenex soft sp. z o.o.'. w pewnym momencie pan zaczął się chwalić że ich system działą na windows, solaris, vmware, redhat, że tyle jest certyfikowanych systemów, ale działa na o wiele większej liczbie, że na przykład jeden z ich klientów uruchomił to niedawno na 'tej dziwnej wersji redhata, jak ona się nazywa......a wiem, przypomniałem sobie. na ubuntu'. morał - przed Canonicalem jeszcze sporo pracy przy promocji marki
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: Jusko »

Albo czeka właśnie bądź co bądź, lecz tego Pana odrobina edukacji.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: Savpether »

@bogaczew

Na przykładzie Polski nie określałbym wiedzy społeczeństwa na temat Linuksa.
bogaczew
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 211
Rejestracja: 13 gru 2006, 21:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: bogaczew »

pan jest z USA, sprzedaje chyba zdaje się w EMEA.
Savpether
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 294
Rejestracja: 07 wrz 2010, 15:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: Savpether »

USA też wiedzą o Linuksie nie świeci. Czechy, Rosja, Indie, Chiny, Indonezja, Taiwan, Włochy, Niemcy, Norwegia, Finlandia, narody tych państw mają większą świadomość odnośnie Linuksa.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: mlody969 »

marka marką, ale canonical musi najpierw dopracować swój system. nie mówie o błedach, mówie o jego cechach. jest póki co zdecydowanie zbyt trudny aby trafić na sekstop przeciętnej sekretarki czy dla nastolatki która głównie ogłąda YT i siedzi na Facebooku.

Wczoraj w kubuntu pojawiła się aktualizacja flasha. Zaktualizowałem. Potem chciałem coś odpalić na YT i $$$$$$$$. Info abym zainstaował najnowszą wersję flasha. Oczywiście repozytoria ucieszone że dały aktualizację, problemu już nie chcą naprawić. Więc klikam w link na strone adobe aby ściągnąć flasha. A tam czeka na mnie paczka tar.gz. Instrukcja prosta, wypakuj, skopiuj dany plik do folderu z pluginami. No ściągam, wypakowuję, szukam folderu pluginów opery, chcę skopiować ale... oczywiście. Nie ma uprawnień. Żadnego "otwórz jako administrator" jak jest np w windowsie nie widzę. A nie zamierzam się brandzlować z konsolą aby przywrócić flasha do stanu używalności jaki był przed aktualizacją. Nie zamierzam też spędzić 3 godzin na rozgryzieniu problemu który w windowsie rozwiązuje się dwuklikiem na pliku exe lub prostym "zezwów" przy kopiowaniu pliku do katalogu systemowego. Po prostu przelogowuję się na Windę.

Pomyślcie, jak taki ZU ma sprostać takim problemom? Linux ogólnie ma sławe systemu nedrowskiego, trudnego w obsłudze, systemu o którym ktoś kiedyś na bash.org.pl napisał "Ubuntu to Linux, a Linux jest dla kogoś kto lubi pół dnia rozwiązywać jeden problem który wynika z innego problemu, po to aby się dowiedzieć że ma inny problem". Tyle się mówi, że na Ubuntu da się wszystko wyklikać, że jest proste, łatwe w obsłudze i takie user friendly podczas gdy taki głupi flash się wysypuje po normalnej aktualizacji. A wierzcie mi, użytkownik który zainstaluje ubuntu pod wpływem tego marketingu przyjazności i napotka problemy tego typu, będzie potem jednym z najgłośniej krzyczących że Linux jest do orzeszek bo jest trudny.
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: karmelek »

Tyle się mówi, że na Ubuntu da się wszystko wyklikać, że jest proste, łatwe w obsłudze i takie user friendly podczas gdy taki głupi flash się wysypuje po normalnej aktualizacji. A wierzcie mi, użytkownik który zainstaluje ubuntu pod wpływem tego marketingu przyjazności i napotka problemy tego typu, będzie potem jednym z najgłośniej krzyczących że Linux jest do orzeszek bo jest trudny.
Zaraz ktoś Ci napisze, że to przypadek, albo że miałeś komputer bez certyfikatu Canonical. :F
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: sir_herrbatka »

Tyle się mówi, że na Ubuntu da się wszystko wyklikać, że jest proste, łatwe w obsłudze i takie user friendly podczas gdy taki głupi flash się wysypuje po normalnej aktualizacji.
tia. Nareszcie dostrzegasz prawdziwy problem z ubuntu ─ brak stabilności plus jakieś tam fikuśne, komórkowo─tabletowe środowisko graficzne sprawia, że osoby które potrafiłyby sobie poradzić z ubuntu go nie używają bo im nie odpowiada, a te którym mógłby się spodobać nie dadzą sobie z nim rady. Gdzie tu grupa docelowa?

Nie wszystko zawsze działa idealnie, i jest to zrozumiałe ale to, że youtube nie działa po aktualizacji? Gdzie były testy? Kto dopuścił tą aktualizację? A problemy z niespełnionymi zależnościami?

Obecnie używam pclinuxos i mimo tego, że jest to dystrybucja ciągła to pakiety są porządnie testowane i jeśli nie stoją na odpowiednio wysokim poziomie... trudno trafią do repo jeśli poprawi się coś w nowej wersji. Nie ma też programów w wersji BETA (grub 2) i takich które jak powszechnie wiadomo sprawiają problemy (pulseaudio jakiś czas temu). Do tego domyślny kernel używa BFS co przekłada się zarówno na szybkość działania jak i generowanie ciepła (i to wyraźnie) ─ no chyba, że ktoś ma komputer z ośmioma rdzeniami ;-)

Ubuntu ma poważny problem, a co gorsza nie bardzo chce go rozwiązać.
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: socrates »

@mlody
Wyczysc repo i nie bedzie aktualizacji i tyle...
Moja zona od poltora roku korzysta z ubuntu i nie miala nigdy problemu. Aktualizacje ma bardzo rzadko bo tak jej ustawilem. Bo w sumie co za roznica czy ma biblioteke libglibcostam w wersji 1.2.3 czy tez w wersji 1.2.5...
Korzysta glownie z pakietow biurowych i internetu. Ma system stabilny i nic sie jej nie sypie. Jedynie co jakis czas musze jej czyscic z wirusow pendriva, ktorego podlacza u kolezanek na windowsach...
Linux wcale nie jest trudny - to kwestia przyzwyczajenia.
Powiedz anglikowi ze lepiej zmieniac biegi w aucie prawa reka to cie wysmieje...
Ubuntu jest jedna z najlatwiejszych dystrybucji. Tylko ciezko sie przestawic ludziom ktorzy cale zycie klikali w dolnym lewym rogu START...
Moiim zdaniem ZU wcale nie musi miec problemow...
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: linuxozaurus »

Linux wcale nie jest trudny - to kwestia przyzwyczajenia.
prawda
Powiedz anglikowi ze lepiej zmieniac biegi w aucie prawa reka to cie wysmieje...
mie ma jak porównanie linuxa do aut.
Ubuntu jest jedna z najlatwiejszych dystrybucji. Tylko ciezko sie przestawic ludziom ktorzy cale zycie klikali w dolnym lewym rogu START...
to jest powód oporu przed linuxem (u mnie był opór przed oryginalnym ubuntu ale nie przed naszym remixem)
Moiim zdaniem ZU wcale nie musi miec problemow...
moim zdaniem tez (mam masz remix 11.04

Niezależnie od tego cy nasz remix czy nie jedno mi jedno nie działa przy tym standardowym jajku (regulacja jasności) i brak optymalizacji pracy na baterii.
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: mlody969 »

Wyczysc repo i nie bedzie aktualizacji i tyle...
Moja zona od poltora roku korzysta z ubuntu i nie miala nigdy problemu. Aktualizacje ma bardzo rzadko bo tak jej ustawilem. Bo w sumie co za roznica czy ma biblioteke libglibcostam w wersji 1.2.3 czy tez w wersji 1.2.5...
Wiesz, biorąc pod uwagę wersję 11.04 i jej problemy to aktualizację uważam za dość ważne.
Linux wcale nie jest trudny - to kwestia przyzwyczajenia.
Powiedz anglikowi ze lepiej zmieniac biegi w aucie prawa reka to cie wysmieje...
Zmiana biegu to jest kwestia przyzwyczajenia. Natomiast jeżeli w jednym systemie coś się robi dwuklikiem a wdrugim trzeba klepać konsolowe komendy albo edytować jakieś pliki to uczciwie trzeba przyznać że jest to trudniejsze. Wymaga po prostu większej wiedzy i większej ilości kroków. I jeżeli w jednym systemie prawa do katalogu systemowego uzyskuję kliknięciem jednego przycisku a w drugim muszę szarpać się z ustawieniami albo konsolą to jest to obiektywnie trudniejsze. Przyzwyczajenia nic tu nie mają do rzeczy.
Ubuntu jest jedna z najlatwiejszych dystrybucji. Tylko ciezko sie przestawic ludziom ktorzy cale zycie klikali w dolnym lewym rogu START...
W kubuntu też mam w lewym dolnym rogu coś w rodzaju start. Jednak rozumiem że to był przytyk do windowsa. Oczywiście, przestawić się z jednego systemu na drugi to nie jest taka prosta sprawa. Ale przypominam, nie chodzi o przyzwyczajenia tylko o poziom intuicyjności i ilość kroków potrzebnych do wykonania jednej rzeczy.

Ubuntu owszem jest w miarę przyjazny ale jak wszystko działa. Jak się pojawia problem to zaczynają się schody. Niby skąd taki ZU po instalacji systemu ma wiedzieć że skoro brakuje mu dźwięku to musi odpalić z konsoli alsamixer, a tam mimo iż wszyskie suwaki są a górze to przyciskiem M musi zmienić dolne literki z MM na OO?

Albo skąd ma wiedzieć że jak Amarok nie działa to brakuje mu danego pakietu?

Jasne, jak wszystko działa to jest sprawa prosta. Ale niech ci się coś sypnie to potem spędź pół dnia na grzebaniu po forach gdzie każda porada owdołuje się do klepania w konsoli? No ja jestem w stanie temu podołać bo się komputerami interesuje. Ale jeżeli sprawa dotyczy np 30 letniej kosmetyczki która po prostu przegląda net, dzwoni przez skype i ściąga pocztę? Myślisz że sobie poradzi?
Awatar użytkownika
Dwigatjel
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 54
Rejestracja: 28 lut 2010, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: Dwigatjel »

mlody969 pisze: Wczoraj w kubuntu pojawiła się aktualizacja flasha. Zaktualizowałem. Potem chciałem coś odpalić na YT i $$$$$$$$. Info abym zainstaował najnowszą wersję flasha. Oczywiście repozytoria ucieszone że dały aktualizację, problemu już nie chcą naprawić. Więc klikam w link na strone adobe aby ściągnąć flasha. A tam czeka na mnie paczka tar.gz. Instrukcja prosta, wypakuj, skopiuj dany plik do folderu z pluginami. No ściągam, wypakowuję, szukam folderu pluginów opery, chcę skopiować ale... oczywiście. Nie ma uprawnień. Żadnego "otwórz jako administrator" jak jest np w windowsie nie widzę. A nie zamierzam się brandzlować z konsolą aby przywrócić flasha do stanu używalności jaki był przed aktualizacją. Nie zamierzam też spędzić 3 godzin na rozgryzieniu problemu który w windowsie rozwiązuje się dwuklikiem na pliku exe lub prostym "zezwów" przy kopiowaniu pliku do katalogu systemowego. Po prostu przelogowuję się na Windę.
Ja korzystam od przeszło roku z Ubuntu 10.04 LTS Lśniący Lamparcik (polski remix) i jakoś NIGDY powtarzam NIGDY nie miałem problemu z jakąkolwiek aktualizacją. Czy to flasha czy to kernela (A żadnego certyfikowanego sprzętu nie mam). Wersje nie LTS jak ktoś tutaj na forum fajnie napisał to są wersje beta kolejnego LTS'a. Więc jeśli się chce mieć naprawdę niezawodny system to się instaluje polski remix najnowszego LTS (dlatego remix, że zawiera on od razu większość kodeków i programy lubiane przez polską społeczność (np. Thunderbird zamiast Evolution, przynajmniej tak było w 10.04)
Nie będę się rozwodził nad tym ponieważ opisano to dokładnie tutaj: viewtopic.php?f=214&t=143222

Co do braku Otwórz jako administrator to:
Obrazek
Ubuntu 10.04 Lśniący Lamparcik ma ten "bajer" natywnie
mlody969
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 66
Rejestracja: 16 maja 2010, 11:14
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: mlody969 »

wersje kwietniowe i październikowe są wydawane nie jako bety tylko jako najnowsze aktualne wersje poprzedzone także jakimiś betami. i to wprowadza w błąd. zresztą wchodząc na stronę canonical jako domyślna do pobrania wyskakuje wersja 11.04. nie ma żadnej adnotacji że to jest beta, nie ma żadnej uwagi. nic tylko ściągnij i się ciesz.

a co do otwórz jako administrator - ja mam KDE
Awatar użytkownika
socrates
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 289
Rejestracja: 15 maja 2011, 01:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: socrates »

@mlody ale 30-letnia kosmetyczka nic sama w systemei nie schrzani. Bo zeby cos namieszac to trzeba uzyc konsoli wlasnie...
A i moja subiektywna ocena jest taka ze KDE to skomplikowane dziadostwo rzeczywiscie bardzo malo intuicyjne . Zainstaluj gnome i ciesz sie dwuklikami.Wszystko jet proste i latwe.
Gentoo + XFCE
Awatar użytkownika
Shimmy
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 859
Rejestracja: 24 mar 2011, 20:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: Shimmy »

mlody969 pisze:
a co do otwórz jako administrator - ja mam KDE
To jest Twój problem, Ubuntu jest wydawane domyślnie z Gnome/unity. Jeśli przerobisz jakimś speed-modem i spier...isz sobie Windowsa to proszą o pomoc, serwis Microsoftu Cie wyśmieje.
sir_herrbatka
Zakręcona Traszka
Zakręcona Traszka
Posty: 587
Rejestracja: 10 maja 2009, 14:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: sir_herrbatka »

a co do otwórz jako administrator - ja mam KDE
http://kde-look.org/content/show.php/Ro ... tent=48411

PS
Nie wiem czemu nie ma tego od razu w kubuntu, więc nie pytaj.
Awatar użytkownika
karmelek
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 883
Rejestracja: 10 lut 2007, 17:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Re: Czy Canonical powinien skomercjalizować Ubuntu?

Post autor: karmelek »

Potraficie poprawić humor...
Shimmy pisze:
mlody969 pisze:
a co do otwórz jako administrator - ja mam KDE
To jest Twój problem, Ubuntu jest wydawane domyślnie z Gnome/unity. Jeśli przerobisz jakimś speed-modem i spier...isz sobie Windowsa to proszą o pomoc, serwis Microsoftu Cie wyśmieje.
Przypomnę Ci, że KDE znajduje się w oficjalnych repo ubuntu...
Wersje nie LTS jak ktoś tutaj na forum fajnie napisał to są wersje beta kolejnego LTS'a.
A tym, to już mnie autentycznie rozbroiliście :D
Ja korzystam od przeszło roku z Ubuntu 10.04 LTS Lśniący Lamparcik (polski remix) i jakoś NIGDY powtarzam NIGDY nie miałem problemu z jakąkolwiek aktualizacją.
Używam Linuksa od 5 lat. Też kiedyś tak tutaj napisałem. A teraz wolę używać komercyjnego systemu, który pozwala używać sprzętu w 100% i nie niszczy go.
ODPOWIEDZ

Wróć do „... o Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości