Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Forumowy magiel: pogaduchy o wszystkim i o niczym.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: igotit4free »

wupra pisze:Prędzej pojawi się dział z grami na MacOS X a następnie z grami na wine.
Teraz już wiem dlaczego nie pojawiają się gry na Linuksa po prostu jest brak zainteresowania. Może wszyscy czekają na jakąś wyprzedaż kiedy firma zbankrutuje? Sam już nie wiem co o tym myśleć
Musisz wiedzieć o jednej kwestii, o której chyba nie wiesz ...
Linuks jest darmowy. Społeczność nawykła do korzystania z darmowego systemu bogatego w tysiące darmowych aplikacji i mrowie darmowych gier nie rzuci się do sklepu kupować odgrzewanych kotletów (bez urazy, ale tak to wygląda z pozycji gracza) w cenie aktualnych hitowych nowości.

Jest faktem, że wciąż słyszy się narzekania, że gry z "głównego nurtu" na linuxa nie wychodzą, ale w podtekście jest założenie, że one się ukażą i będą dostępne za free.

Taka jest moim zdaniem smutna prawda. Na linuksie na chleb z masłem nie zarobisz.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

Jusko pisze:Wupra - zainteresowanie zawsze jest, szczególnie na fajne tytuły - niestety nasz kraj jest krajem piractwa, "bo kto kupowałby drogie oryginały". Tylko widzisz - jak nie narzekają na brak gier, to narzekają na wysokie ceny. Dodatkowo sporo osób z forum uznaje piractwo za coś OK i nic nagannego - dlatego wielu będzie dawało nura po torrentach czy RapidShare'ach, niż odwiedzać Twój sklep... Prawdę mówiąc gdybym był wydawcą i miałbym potencjalnych kupców takich, jak na forum, co tylko narzekają a i tak nikt nie kupi (niemal) - zrezygnowałbym z portów dla GNU/Linux od razu i zająłbym się tylko Windows oraz MacOS. Szczególnym zainteresowaniem (w każdym razie większym niż pudełkowy port) są gry z natywnymi instalatorami. Powodem jest cena - wersja dla Windows jest tania, a instalator darmowy. Przykładem takiej gry w Twoim sklepie jest właśnie Prey. Osobiście Ciebie rozumiem, gdyż wykształcenie ekonomiczne oraz moja mała, lecz własna działalność, dają w miarę obiektywne spojrzenie na sprawę.



Znając ludzi to i tak nic nie da, bo nadal za gry trzeba będzie płacić - gdybyś oddał je za darmo, miałbyś nagle multum chętnych...

Społeczność użytkowników GNU/Linux wcale nie jest w Polsce taka mała. O Twoim sklepie jest już news na ważniejszych krajowych stronach o Linuksie. Teraz trzeba czekać na odzew użytkowników.
Mimo wszystko większość gier na Linuksa nie posiada pirackiej wersji więc siłą rzeczy aby udostępnić piracką kopię ktoś musi ją najpierw kupić. Może jest kilku ludzi którzy lubią wydać sporo kasy na grę a następnie oddać ją za darmo nie wnikam w to. Jednak dzięki zabezpieczeniu DRM firmy LGP ich nowe gry jest znacznie trudniej spiratować.

Statystycznie w Polsce jest więcej użytkowników Linuksa niż w Wielkiej Brytanii nawet jeśli weźmiemy poprawkę na liczbę ludności tego kraju i tak w Polsce jest ich więcej.

Pewnie przesadziłem z tym bankructwem, więcej nie będę. :)
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: makson »

Najbardziej to mnie denerwuje na tym forum armia pesymistów i malkontentów. Ludzie zainwestowali dużo kasy i wysiłku, żeby zrobić coś dla Linuksa (otworzyć sklep), a tu zamiast skakać z radości wszyscy tylko kręcą nosem i wybrzydzają. Ja się tak z tego sklepu cieszę - nareszcie będę mógł co jakiś czas wejść na stronę internetową i zobaczyć jaka gra wyszła na Liuksa, zamiast patrzeć przez szybę w Empiku na gry windowsowe. Gdyby każdy użytkownik Linuksa kupił 1 grę to dałoby się w Polsce utrzymać całą sieć sklepów, a 100zł to nie jest wcale niewiadomo jaki wydatek (ile ostatnio wydałeś na jakąś część do komputera?).

P.S. Nawet jak nie macie zamiaru w najbliższym czasie nic kupować to zakładajcie konta na wupra.pl i dodawajcie najlepsze tytuły do koszyka. Dzięki temu twórcy sklepu zorientują się na jakie gry jest zapotrzebowanie, a wy dostaniecie na nie rabat. Zróbcie chociaż tyle dla Linuksa, zamiast ciągle narzekać.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: igotit4free »

makson pisze:Najbardziej to mnie denerwuje na tym forum armia pesymistów i malkontentów. Ludzie zainwestowali dużo kasy i wysiłku, żeby zrobić coś dla Linuksa (otworzyć sklep), a tu zamiast skakać z radości wszyscy tylko kręcą nosem i wybrzydzają. Ja się tak z tego sklepu cieszę - nareszcie będę mógł co jakiś czas wejść na stronę internetową i zobaczyć jaka gra wyszła na Liuksa, zamiast patrzeć przez szybę w Empiku na gry windowsowe.
Sklepy nie są do "zobaczania", tylko do kupowania. Z twojego patrzenia nic dobrego dla nikogo nie wyniknie. Poza tym chyba coś ci się pomieszało ... ludzie otworzyli firmę nie żeby zrobić coś dla linuksa tylko dla siebie, to nie jest działalność charytatywna tylko biznes.
Gdyby każdy użytkownik Linuksa kupił 1 grę to dałoby się w Polsce utrzymać całą sieć sklepów, a 100zł to nie jest wcale niewiadomo jaki wydatek (ile ostatnio wydałeś na jakąś część do komputera?).
Każdy to się kieruje rozumem i zdrowym rozsądkiem ... zamierzasz wydać na starą grę pod linuksa tyle, za ile mógłbyś kupić 5 do 7 gier pisanych pod M$ i pochodzących z podobnego okresu ?
P.S. Nawet jak nie macie zamiaru w najbliższym czasie nic kupować to zakładajcie konta na wupra.pl i dodawajcie najlepsze tytuły do koszyka. Dzięki temu twórcy sklepu zorientują się na jakie gry jest zapotrzebowanie, a wy dostaniecie na nie rabat. Zróbcie chociaż tyle dla Linuksa, zamiast ciągle narzekać.
To już jest genialne. Proponujesz akcję mającą na celu wywołanie u założyciela/i sklepu fałszywego obrazu rynku, żeby poczynili nie wiadomo jaki zobowiązania ?
Co masz na myśli pisząc o "zapotrzebowaniu" i "osobach które nie mają zamiaru nic kupować" ? To jakie to zapotrzebowanie ?:w00t:
Weź się otrząśnij, tu chodzi o czyjeś pieniądze a nie banialuki o "robieniu czegoś dla linuksa".

Masz jakieś złudzenia, to załóż ankietę z pytaniem:
"Czy wpłaciłeś kiedykolwiek jakąkolwiek kwotę na konto twórców aplikacji których używasz pod linuksem ?
Porównaj potem wyniki z ilością chociażby zarejestrowanych tu użytkowników.
Jak dostaniesz odpowiedź twierdzącą na poziomie 1-2 % to stawiam skrzynkę wódki.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Jusko »

igotit4free pisze:Sklepy nie są do "zobaczania", tylko do kupowania. Z twojego patrzenia nic dobrego dla nikogo nie wyniknie. Poza tym chyba coś ci się pomieszało ... ludzie otworzyli firmę nie żeby zrobić coś dla linuksa tylko dla siebie, to nie jest działalność charytatywna tylko biznes.
Owszem, ale nikt nie da Tobie gier za darmo - trzeba je sprzedawać. Pod Windows też nowości nie są za darmo ani reszta komercyjnych aplikacji.
igotit4free pisze:Każdy to się kieruje rozumem i zdrowym rozsądkiem ... zamierzasz wydać na starą grę pod linuksa tyle, za ile mógłbyś kupić 5 do 7 gier pisanych pod M$ i pochodzących z podobnego okresu ?


OK - to dorzuć mi do tych 5-7 tytułów dla Windows, dodatkowo oryginalny system Windows - nieważne jaki, może być nawet Vista. No bo jak uruchomić coś na Windows bez Windows (prócz Wine)? A jeśli system jest piracki to już temat na inną dyskusję. Stwierdzam w takim razie jedno. W takim razie nie miej pretensji, że już nie zobaczysz na GNU/Linux już żadnej komercyjnej aplikacji. Producenci wydadzą coś, a multum nie kupi, bo będzie myślało jak Ty. W tej sytuacji producent nakicha już kompletnie na ten system, bo wszyscy woleli kupić od 5 do 7 aplikacji dla Windows. I powiedz - sam nie napędzasz tym monopolizmu na wszystko dla MS ? Bo skoro nawet aplikacje dla GNU/Linux olewasz, kupując aplikacje dla Windows, to nie ma się co dziwić, że producenci mają GNU/Linux...sam wiesz gdzie. Właśnie dzięki takiemu myśleniu i kupowaniu aplikacji dla Windows. Powiedz w takim razie - na co Ci Linux skoro i tak korzystasz z aplikacji Windows?

EDIT:
Owszem - ceny małe może nie są, ale by to zrozumieć trzeba troszkę ekonomicznie spojrzeć na sektor gier dla Linuksa, a nie tylko z perspektywy użytkownika, który tylko narzeka na ceny.

Wygląda to tak:

- nie kupisz gry dla GNU/Linux - większa szansa, że w przyszłości producent nie wyda portu.
- spiracisz grę dla GNU/Linux - większa szansa, że w przyszłości producent nie wyda portu.
- kupisz grę dla GNU/Linux - zapłacisz drożej, bo kupuje tak mało osób, że gdyby nie te ceny, to nawet nie opłacałoby się tworzyć nikomu portu - a tym bardziej sprzedawać.

Zawsze masz jednak gry OpenSource. Kto tam lubi jakieś komercyjne gry :-P
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: makson »

igotit4free pisze:Sklepy nie są do "zobaczania", tylko do kupowania. Z twojego patrzenia nic dobrego dla nikogo nie wyniknie. Poza tym chyba coś ci się pomieszało ...
Ja osobiście mam zamiar kupić coś z obecnej oferty. "Zobaczyć" użyłem w znaczeni: wybrać, kupić jak się pojawi, a nie przeglądać tysiące stron, żeby znaleźć jakąś grę na Linuksa i ewentualnie próbować sprowadzać z zagranicy.
igotit4free pisze: ludzie otworzyli firmę nie żeby zrobić coś dla linuksa tylko dla siebie, to nie jest działalność charytatywna tylko biznes.
Biznes bazujący na Linuksie jeżeli się uda wszystkim Linuksiarzom wyjdzie na dobre.
igotit4free pisze: To już jest genialne. Proponujesz akcję mającą na celu wywołanie u założyciela/i sklepu fałszywego obrazu rynku, żeby poczynili nie wiadomo jaki zobowiązania ?
Co masz na myśli pisząc o "zapotrzebowaniu" i "osobach które nie mają zamiaru nic kupować" ? To jakie to zapotrzebowanie ?:w00t:
Weź się otrząśnij, tu chodzi o czyjeś pieniądze a nie banialuki o "robieniu czegoś dla linuksa".
Pisałem "w najbliższym czasie nic nie kupować", a nie "wcale nic nie kupować". Z mojego doświadczenia widzę, że założyciele sklepu interesują się każdym klientem indywidualnie, więc nie wprowadzi ich się niecelowo w błąd, a jedynie pomaga poprawić ofertę sklepu (np. żeby nie kupowali tytułów, którymi się nikt nawet nie interesuje).
igotit4free pisze: Masz jakieś złudzenia, to załóż ankietę z pytaniem:
Czy wpłaciłeś kiedykolwiek jakąkolwiek kwotę na konto twórców aplikacji których używasz pod linuksem ?
Porównaj potem wyniki z ilością chociażby zarejestrowanych tu użytkowników.
Jak dostaniesz odpowiedź twierdzącą na poziomie 1-2 % to stawiam skrzynkę wódki
A 1% podatku się liczy :-) . Jak sam powiedziałeś to jest biznes. Kupowanie gry i bycie zadowolonym z celu na jakie poszły pieniądze (nadzieja na więcej gier na Linuksa) to inna sprawa niż datki.
igotit4free pisze: Każdy to się kieruje rozumem i zdrowym rozsądkiem ... zamierzasz wydać na starą grę pod linuksa tyle, za ile mógłbyś kupić 5 do 7 gier pisanych pod M$ i pochodzących z podobnego okresu ?
To już dobrze Justko skomentował. Po co ci Linux, skoro wszystkie darmowe aplikacje linuksowe możesz mieć pod Windowsem + te komercyjne?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
Farcoral
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 14 mar 2007, 16:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Farcoral »

Jak ktoś jest graczem to pewnie ma już konsole albo windowsa :) więc jakie może być zainteresowanie tak drogimi grami? To już tańsze są gry na Xbox 360. Prędzej sprzedawałyby się tańsze gry dla casuali i sprzedaż najlepiej zrobić w taki sposób jak jest steam czy xbox live.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Jusko »

Farcoral pisze:Jak ktoś jest graczem to pewnie ma już konsole albo windowsa :) więc jakie może być zainteresowanie tak drogimi grami? To już tańsze są gry na Xbox 360. Prędzej sprzedawałyby się tańsze gry dla casuali i sprzedaż najlepiej zrobić w taki sposób jak jest steam czy xbox live.

Jejuuu... Jak masz GNU/Linux to nie rozglądasz się za grami dla Windows czy MacOS, tylko dla Linuksa. Tylko narzekacie na brak aplikacji, a jak są aplikacje to na ceny. Może od razu powiedzcie wprost, że chcecie wszystko OpenSource i nie zależy Wam oraz macie gdzieś komercyjne aplikacje dla GNU/Linux, bo właśnie wasze myślenie wprowadzone w czyn, prowadziłoby do tego. Jak producenci mają wydawać komercyjne aplikacje jak PhotoShop czy CorelDRAW dla Linuksa? Po co mają wydawać, skoro nikt ich nie chce kupić bo to czy tamto? No to olewają ten system i tyle. Nie da rady inaczej - jedynie poprzez kupowanie może coś się zmienić. Takim tokiem myślenia Linux faktycznie może być tylko OpenSource, i to jeszcze darmowy, bo pojęcie płacenia za aplikacje dla Linuksa wydaje się zbyt chyba abstrakcyjnym pojęciem.

EDIT:
No i nie każdy ma konsolę, a gry dla Xbox 360 lub PlayStatnion 3 mało kiedy są tańsze od tych z Wupry.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
amoureux
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2006, 01:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: amoureux »

Ja za gre nigdy bym nie dał ponad 100 zł ... To kwestia priorytetow, gry to gry, nic takiego czego ja potrzebuje , za ponad 100 zł to ja mam wymiane oleju w samochodzie

Ale pewnie niektorych to ucieszy że powstał taki sklep, jeden młodzik z drugim bedzie mógł powiedzieć rodzicom co chce na urodziny i pokaże im to całe Wupra.


A dorabianie ideologi do tego że jesli bedziemy kupować gry z tego sklepu to Linux zostanie dostrzeżony przez producentów gier jest conajmniej śmieszne, to ten chłopak co załozył ten sklep powinien dziekować za takich prymitywów . Jakby Linux miał 50% rynku to wtedy producenci dostrzegli by ten system.
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Jusko »

amoureux pisze:Ja za gre nigdy bym nie dał ponad 100 zł ... To kwestia priorytetow, gry to gry, nic takiego czego ja potrzebuje , za ponad 100 zł to ja mam wymiane oleju w samochodzie
Owszem - kwestia priorytetów. Lepiej jednak grę ściągnąć z sieci?
amoureux pisze:Ale pewnie niektorych to ucieszy że powstał taki sklep, jeden młodzik z drugim bedzie mógł powiedzieć rodzicom co chce na urodziny i pokaże im to całe Wupra.


A dorabianie ideologi do tego że jesli bedziemy kupować gry z tego sklepu to Linux zostanie dostrzeżony przez producentów gier jest conajmniej śmieszne, to ten chłopak co załozył ten sklep powinien dziekować za takich prymitywów . Jakby Linux miał 50% rynku to wtedy producenci dostrzegli by ten system.
OK - to skąd ma wziąć się to 50% rynku co? Dlaczego większość używa Windows? Bo są na niego komercyjne aplikacje i się sprzedają. A takim myśleniem na rynku Linuksa nie sprzeda się nic. Nikt też nie mówi, że konkretnie z tego sklepu, tylko w ogóle. Popatrz perspektywicznie, a nie jakimś wąskim horyzontem. Niektóre gry zakupione są od Linux Game Publishing. Właściciel sklepu musiał je kupić od nich. Oznacza to, że LGP zarobił, więc by ten zarobek kontynuować, będzie portował gry dalej, by znów je sprzedać. Jest więc firma, która wydaje na ten system nowe aplikacje bo wie, że na nich zarobi. Jeśli nikt nie będzie kupował, to i nie będzie aplikacji prawda - proste? Jeśli będą się sprzedawać - kolejna firma ruszy ich śladem. Idąc jednak dosłownie ogólnym tokiem myślenia z tego tematu - skoro aplikacje na Linuksa są takie złe (komercyjne) - zakupcie sobie Windows i będziecie mieli tonę tanich programów/gier... Jak wspomniałem - jeśli będziemy tylko narzekać na ceny - GNU/Linux będzie posiadał tylko aplikacje OpenSource, beż żadnych konkretnych programów wielkich firm jak Adobe czy Corel.

Tu nie chodzi teraz o ideologię, tylko czystą ekonomię.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: igotit4free »

@ Jusko:
Odłóż na bok ideologię i rozmawiajmy o ekonomii ... bo ja, podobnie jak ty jestem konsumentem i dokonuję wyborów ekonomicznych.
Gdyby gry w wersji pod M$ i linucha ukazywałyby się jednocześnie, to na pewno mając wypasiony komputer i melodię do gry kupowałbym wersje LINUX płacąc te c.a. 150 zyla.
Ale w sytuacji, gdy jakaś gra ukazała się kilka lat temu pod M$ i ja już w nią grałem, to nie pójdę po nią teraz do sklepu i nie zapłacę jak za woły, tylko dlatego, że teraz jest pod pingwina.

A argumenty typu "teraz zaciśnij zęby a za 10 lat będziesz zbierał tego efekty" to wiesz ... ;-)

.

EDIT:
Jusko pisze:Owszem - kwestia priorytetów. Lepiej jednak grę ściągnąć z sieci?
A kto mówi o ściąganiu ? Idę do sklepu i kupuję ... wczoraj np. Dooma3, za 40 PLN.
Nie grałem piratem, nie ściągałem, poczekałem i mam.
OK - to skąd ma wziąć się to 50% rynku co? Dlaczego większość używa Windows? Bo są na niego komercyjne aplikacje i się sprzedają. ...
Te 50% nie bierze się stąd, że ludzie kochają płacić za Windowsa i aplikacje pod niego.
Te 50% to jest plon kilkunastoletniego istnienia M$ na rynku masowego odbiorcy. Linux w strawnej formie jest na tym rynku może od 3-4, a raczej od 2 lat.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Jusko »

No tak - nikt nie mówi, że masz kupować Knights and Merchants, której to gry już nawet do czasopism nie dokładają, bo była chyba we wszystkich, a TopWare dawno w wypowiedziach zamknął ten rozdział. Grę przestali też supportować, bo odpalanie pod XP czy Vistą jest kłopotliwe, a gra jest z czasów Windows 98. Dodatkowo kod źródłowy ma niedługo zostać uwolniony, więc gra będzie OpenSource.

Ogólnie chodzi o to, że patrzę ekonomicznie i z pustego nawet Salomon nie naleje. Biznesu narzekaniem się nie napędzi. Co do staroci to też nie do końca, bo przecież nowe Rage od Id też będzie na GNU/Linux. Zapewne wypuszczą natywny instalator jak zawsze i tyle :-) Ogólnie jednak, gdyby w sklepie były gry jak Doom III, Quake III i IV i inne z natywnymi instalatorami, byłoby już lepiej. Tania wersja pod Windows+instalator gratis.
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
amoureux
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 25
Rejestracja: 27 cze 2006, 01:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: amoureux »

Jusko pisze:Owszem - kwestia priorytetów. Lepiej jednak grę ściągnąć z sieci?
Co ty jakis dziwak jestes? Gry w Linuksie to ja mam za darmo, i tak, takie moge sciagnac. Zabronisz mi?

A może spójrz jeszcze na to z tej strony że nie każdemu komputer służy do gier, mi np nie sluzy


Jusko pisze:OK - to skąd ma wziąć się to 50% rynku co? Dlaczego większość używa Windows? Bo są na niego komercyjne aplikacje i się sprzedają. A takim myśleniem na rynku Linuksa nie sprzeda się nic. Nikt też nie mówi, że konkretnie z tego sklepu, tylko w ogóle. Popatrz perspektywicznie, a nie jakimś wąskim horyzontem. Niektóre gry zakupione są od Linux Game Publishing. Właściciel sklepu musiał je kupić od nich. Oznacza to, że LGP zarobił, więc by ten zarobek kontynuować, będzie portował gry dalej, by znów je sprzedać. Jeśli nikt nie będzie kupował, to i nie będzie aplikacji prawda - proste?
To jest własnie wąskie myślenie. Na windowsie sa komercyjne aplikacje bo wiekszosc osob tego windowsa używa i wiadomo że wtedy jest wiekszy popyt

Linux kiedyś był słabiej rozwiniety i trudniejszy w obsludze od konkurencji, to chyba dlatego Windows stał sie kiedys popularniejszy
Awatar użytkownika
Jusko
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1380
Rejestracja: 21 gru 2007, 18:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: Jusko »

amoureux pisze:Co ty jakis dziwak jestes? Gry w Linuksie to ja mam za darmo, i tak, takie moge sciagnac. Zabronisz mi?
Mnie generalnie też nie kręcą gry, bo zajmuję się programowaniem oraz grafiką. Od czasu do czasu lubię jednak zagrać w coś konkretnego dla rozrywki. A dziwny nie jestem - co najwyżej bardzo cięty na piractwo.

amoureux pisze:To jest własnie wąskie myślenie. Na windowsie sa komercyjne aplikacje bo wiekszosc osob tego windowsa używa i wiadomo że wtedy jest wiekszy popyt

Linux kiedyś był słabiej rozwiniety i trudniejszy w obsludze od konkurencji, to chyba dlatego Windows stał sie kiedys popularniejszy
Dlatego by GNU/Linux mógł się stać popularniejszy, muszą wychodzić na niego aplikacje. Jeśli jednak producent A i B wydadzą aplikację na ten system, a sprzedaż będzie wynosiła 0,01%, podczas gdy na Windows 99,9%, to więcej portów nie będzie, bo to bez sensu. Dlatego trzeba podbić te 0,01% - a to niestety tylko poprzez kupowanie aplikacji.

Ceny są jakie są. Niestety, ale Wy również wątpię, byście chcieli sprzedawać coś po cenie dumpingowej. Wątpię, czy niższe ceny pokryłyby w ogóle cenę zakupu towaru u dystrybutora. Jeszcze 10-12 lat temu cena czegokolwiek wynosiła minimum ~75 złotych. Hity były wyceniane nawet na złotych ~130 złotych, a pomimo tego towar się rozchodził. O dziwo czytałem niecały rok temu artykuł na polskiej stronie o IT, że było dawniej mniejsze piractwo niż teraz, pomimo wyższych cen aplikacji. Teraz jest odwrotnie. Gry te są towarem i tak na to patrzmy - towar. By ten towar można sprzedać, cena musi być właśnie taka. Zaniżone ceny spowodowałby, że zwyczajnie byłoby to nieopłacalne. Jeśli spojrzeć teraz na GNU/Linux pod kątem kawałka oprogramowania, to jakoś da sobie radę tak, jak jest. Bez aplikacji komercyjnych, zabraknie tutaj porządnego zaplecza aplikacji w każdej dziedzinie, bo jednak Gimp to nie PhotoShop, Blender to nie 3D Studio Max, a Inkscape to nie CorelDraw. Jeśli sektor komercji dla Linuksa zacznie żyć, a nie być jedynie niedochodowym kaprysem kogoś, kto postanowił wydać port - wtedy będzie 50% udziałów. Gry to najlepiej sprzedające się medium komputerowe. Jeśli i to się nie sprzedaje - jak giganci mają wydawać swoje oprogramowanie dla Pingwina?
Registered Linux User - Number 482487

http://juskoit.cba.pl
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: makson »

igotit4free pisze:A kto mówi o ściąganiu ? Idę do sklepu i kupuję ... wczoraj np. Dooma3, za 40 PLN.
Nie grałem piratem, nie ściągałem, poczekałem i mam.
To się trochę pośpieszyłeś. Doom 3 ma być w ofercie Wupra we wrześniu po cenie windowsowej z dołączonym instalatorem pod Linuksa.

Co do cen. Zakup gry raz na rok, czy na dwa lata nie jest chyba strasznym obciążeniem bez względu na to czy gra kosztuje 40zł, czy 100zł.

Poza tym widzę, że sporo osób nie docenia roli gier. Ogólnie Linuksa nie jest trudno przedstawić w dobrym świetle w porównaniu do Windowsa. Jednak kiedy znajomi dowiadują się, że na Linuksie nie pograją w swoje ulubione tytuły to od razu rezygnują z tego "nowego, egzotycznego" systemu.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: igotit4free »

No pośpieszyłem się.;-) Od premiery minęło 5 lat ... wszedłem do sklepu, zobaczyłem w ludzkiej cenie, ściągnąłem instalator linuksowy ze strony id software i gram.


.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
wupra
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 463
Rejestracja: 28 lut 2009, 22:29
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: wupra »

amoureux pisze:Ja za gre nigdy bym nie dał ponad 100 zł ... To kwestia priorytetow, gry to gry, nic takiego czego ja potrzebuje , za ponad 100 zł to ja mam wymiane oleju w samochodzie

Ale pewnie niektorych to ucieszy że powstał taki sklep, jeden młodzik z drugim bedzie mógł powiedzieć rodzicom co chce na urodziny i pokaże im to całe Wupra.


A dorabianie ideologi do tego że jesli bedziemy kupować gry z tego sklepu to Linux zostanie dostrzeżony przez producentów gier jest conajmniej śmieszne, to ten chłopak co załozył ten sklep powinien dziekować za takich prymitywów . Jakby Linux miał 50% rynku to wtedy producenci dostrzegli by ten system.
Po pierwsze gry komputerowe są formą rozrywki, ja bym na przykład nie dał 300 zł+ za bilet na koncert. Muszę ciebie rozczarować naszą grupą docelową są osoby powyżej 18 lat.

Po drugie tak się dziwnie składa, że wspomniana ideologia przekłada się na ekonomie jest zainteresowanie jest produkt. Tylko co wtedy kiedy jest zainteresowanie oraz produkt ale nagle okazuje się że zabrakło kupujących? W wyniku takiej sytuacji zbankrutowało Loki Software mieli 50 000 sztuk quake3, było zainteresowanie ale sprzedali tylko kilkaset sztuk. Większość osób wolała kupić wersję na windows i ściągnąć instalator mimo iż ceny były takie same.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: igotit4free »

wupra pisze:Większość osób wolała kupić wersję na windows i ściągnąć instalator mimo iż ceny były takie same.
To jest chyba zrozumiałe ? Lepszym wyborem jest zakup aplikacji która zadziała i tu i tam, niż takiej która funkcjonuje w jednym tylko środowisku.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: makson »

igotit4free oj jak ty skutecznie walczysz z jakąkolwiek inicjatywą na Linuksa. Co ci ten system zrobił, że tak bardzo się na nim mścisz?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
igotit4free
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 6453
Rejestracja: 29 paź 2008, 22:51
Płeć: Mężczyzna
Architektura: x86_64
Lokalizacja: KRK

Odp: Wupra - pierwszy w Polsce sklep z grami na Linuksa

Post autor: igotit4free »

@ makson:
Przepraszam cię, ale pitolisz od rzeczy ... w czym ty widzisz przejawy walki czy mszczenia się na Linuxie ? Realistyczne, zdroworozsądkowe podejście i nazywanie rzeczy po imieniu nazywasz mszczeniem się ?
Inicjatywy na rzecz Linuksa widzę w rozwijaniu systemu, tworzeniu wciąż lepszych dystrybucji i aplikacji, poszerzaniu grona użytkowników, pomocy i dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami ...

Twoim zdaniem działanie na rzecz linuksa to słodzenie sobie, poklepywanie się po ramionach i oblewanie lukrem wszystkiego co ma "Linux" w nazwie ?

Linux ma wielkiego powera i stale się rozwija, nie jest jednak i raczej nie stanie się konkurencją dla M$ czy innych komercyjnych systemów, właśnie dlatego że jest wolny i funkcjonuje poza światem kapitału ... to jest jak różnica między konkursem Miss Uniwersum a wyborami najładniejszej studentki na uczelni. Niby to samo, ale różne pod każdym względem.

.
Windows 10 @ GA-P67A-D3-B3, i3-2100 3.10GHz, 8GB RAM, Gigabyte HD6850 1GB RAM
Android 7.0 @ Motorola Moto G4+
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pogaduchy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość