Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Karty graficzne, dźwiękowe, tv, monitory etc.
freeman
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 23 gru 2006, 01:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: freeman »

scathlock pisze:Ogień z d*** 8-)

Ale jakie to właściwie może mieć zastosowania w praktyce? Po co miałbym przełączać się na gorsze gpu skoro geforce pracuje dobrze? Żeby zmniejszyć pobór mocy? Nic innego mi nie przychodzi do głowy...
Jak dla mnie to wystarczający powód, każda godzina więcej pracy na baterii jest na wagę złota a do netbeansa czy chroma geforce nie potrzebuje tylko słabszą kartę graficzną.
Dibo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 29 lip 2008, 20:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: Dibo »

Mi w R580 do pełni szczęścia brakuje działającego skrótu włączającego zewnętrzny monitor. Jeżeli zapomnę go podłączyć przed uruchomieniem laptopa to go nie wykrywa i trzeba ponownie resetować serwer X co jest trochę irytujące
scathlock
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 20 paź 2008, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: scathlock »

Dziś napisałem do serwisu Samsunga w jaki sposób mogę przełączyć GPU na to zintegrowane (na Windzie) i w odpowiedzi dostałem, że "W tym modelu nie ma możliwości przełączenia na karte w CPU."
Co o tym myślicie? To chyba raczej kwestia sterowników/oprogramowania, conie?
Dibo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 29 lip 2008, 20:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: Dibo »

A o co dokładnie chodzi z tym CPU/GPU bo nie kojarzę?

Ja mam jeszcze inny problem, ostatnio znalazłem gdzieś na forum sposób aby można było regulować jasność LCD. Ten sposób pozwala na zmianę jedynie przez aplet jasności, skrót klawisza funkcyjnego nie działa zgodnie z tym co napisał autor, ale mimo wszystko mam pewne problemy z samym apletem:
- Nie mogę modyfikować tego apletu myszką bo od razu znika, muszę używać strzałek na klawiaturze. Ten problem miałem jeszcze przed tą modyfikacją więc to chyba problem samego GNOMA?
- Aplet nie zapamiętuje ustawionej jasności. Jak zmieniam ją strzałkami to pojawia się ikona błędu na aplecie i w podpowiedzi mam "Nie można uzyskać jasności panelu laptopa". Po restarcie systemu jasność wyświetlacza jest zawsze ustawiona na prawie najniższym poziomie. Też tak macie?

Generalnie z dystansem podchodzę do tych braków obsługi klawiszy funkcyjnych z uwagi na to że ten model laptopa jest stosunkowo krótko na rynku i może wystarczy poczekać. Ahh poprzedni laptok HP Pavilion to już miał full support, może się kiedyś doczekam.
xprox
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 31 gru 2007, 10:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: xprox »

Też liczę że za jakiś czas będzie wszystko działać. Jasność ekranu bardzo by się przydała bardzo.
Dibo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 29 lip 2008, 20:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: Dibo »

Ostatnio natknąłem się na ten temat:
http://www.voria.org/forum/viewtopic.php?f=3&t=296
Powyższe instrukcje rozwiązują część problemów z R580, aktywują większość klawiszy funkcyjnych (w tym regulacja jasności matrycy) oraz klawisz całkowitego wyłączenia podświetlenia matrycy. Szkoda tylko że nie działa klawisz przełączenia dodatkowego monitora ale póki co pomagam sobie ustawieniami w nvidi więc jakoś mogę z tym żyć.

Wskazówki:
Mimo działającego klawisza zmiany jasności i tak trzeba dodać linię:

Kod: Zaznacz cały

Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"
w pliku /etc/X11/xorg.conf . Inaczej nie zabangla.
No i niestety nadal nie zapamiętuje ostatnio ustawionej jasności. Podczas uruchomienia systemu podświetlenie jest zawsze ustawione domyślnie na 30%. Ale lepszy rydz niż nic...
freeman
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 23 gru 2006, 01:47
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: freeman »

Czy ktoś z was ma program z uśpieniem laptopa ? Ja od pewnego czasu nie potrafię tego zrobić, ekran się blokuje jest czarny ale laptop nie chce zapisanych danych do ramu i przejść w stan wstrzymania
Dibo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 29 lip 2008, 20:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: Dibo »

Coraz lepiej to wygląda. Po ostatniej aktualizacji systemu działają już wszystkie klawisze funkcyjne oprócz przełączania drugiego monitora :) . Ciekawe czy to nadal zasługa SamsungTools czy to już linux zaopatrzył się w sterowniki do R580
scathlock
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 20 paź 2008, 20:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: scathlock »

A u mnie nie działają klawisze od regulacji jasności. To znaczy system na nie reaguje bo wyświetla dymek, ale jasność się nie zmienia? Jakieś pomysły?
Awatar użytkownika
bobiko
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 16 maja 2007, 23:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: bobiko »

Dibo - nie wiem, wydaje mi się, że bardzie samsung-tools pomaga nam w użytkowaniu ubuntu ;-)

Natomiast stwierdzam ze faktycznie problem z jasnością ekranu został rozwiązany poza małym ale: nie można sterować za pomocą klawiszy ale pojawia się chmurka.. Hmz....
++ ++
xprox
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 31 gru 2007, 10:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: xprox »

Może zróbcie to co jest na stronie którą podał Dibo
Bo na obecną chwile wszystko mi działa wraz z regulacją jasności.
Dibo
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 116
Rejestracja: 29 lip 2008, 20:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu 9.10 i Samsung r580

Post autor: Dibo »

Nie wiem czy warto jeszcze w tym temacie pisać, bo w końcu mamy już wersje 10.10. Może moderator albo autor zmieni zaktualizuje temat?

Nie wiem czy któryś z posiadaczy R580 zainstalował już wersję 10.10, ale ja właśnie jestem świeżo po reinstalacji (żałuję że nie zrobiłem upgradu) i oto moje wrażenia. Niestety liczyłem na większy support dla tego laptopa a tu lipa. To przecież jeden z topowych modeli samsunga i ma już prawie roczek. Mocno się rozczarowałem faktem, że będę musiał znowu instalować samsung tools rozwijane przez osobę trzecią (nawet nie producenta).

Minusy:
1. Po zalogowaniu, wyłącza mi się podświetlenie matrycy i musiałem twarz do ekranu przyłożyć żeby szybko zainstalować sterowniki własnościowe nvidi. Potem wszystko wróciło do normy. Może to wina jakiś ustawień samsung tools lub karty graficznej które mogły zostać na partycji home.
2. Nadal nie działają podstawowe klawisze funkcyjne. Co prawda przy próbie zmiany jasności pojawia się już pasek informujący o poziomie jasności (w końcu jakiś postęp, bo na 10.4 się pojawiał ale nie chciał przesunąć) ale nic po za tym się nie dzieje. Appletu jasności dalej nie da się regulować myszą (może to i wina samego gnome, ale przecież i on został zaktualizowany do wersji 2.32)
3. Domyślna obsługa multitouch to był tylko jakiś chwyt marketingowy? W R580 nic się nie zmieniło w tym kierunku. Nawet po zainstalowaniu utouch.
4. Nowa skórka bardzo przyjemna dla oka ale w wielu miejscach niedopracowana. Np. Zawsze miałem na górnym panelu uruchomione monitory częstotliwości procesora w trybie "grafika + tekst". Na domyślnej czarnej skórce radiance, tekst częstotliwości również jest ciemny więc nic nie widać. W ubuntu 10.4 dla ciemnej skórki był wyświetlany jasny tekst i na odwrót.

Plusy:
1. Nowa wersja gnome zdecydowanie mniej przycina.
2. Super czcionka. Nigdy nie zdawałem sobie sprawy jak dużo zależy od właściwej czcionki.
3. No i najważniejszym plusem jest to że mam już całą migrację za sobą :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „Multimedia - karty graficzne, dźwiękowe, telewizyjne, drukarki, skanery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość