KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

a może tak zgłosić moderatorowi by przeniósł pierwszy post do działu FAQ&howto? Tam przynajmniej nie zniknie
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

pendejo pisze:a może tak zgłosić moderatorowi by przeniósł pierwszy post do działu FAQ&howto? Tam przynajmniej nie zniknie
Myślę, że dobry to pomysł. Sam nie mogłem odnależć w KDE 4 lecz dzięki poradnikowi i póżniejszym postom ruszyłem z miejsca. Moim skromnym zdaniem temat ten nadaje się jak najbardziej do działu FAQ&howto.
Zniesmaczony2
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 07 lip 2008, 17:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Zniesmaczony2 »

Mogł by ktoś napisać jak zainstalowac te kde na ubuntu 8.10?
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

TO tak. Jezeli masz zamiar używać czasem tego czasem tego to: sudo apt-get install kubuntu-desktop. Przynajmniej o ile się nie mylę. Dziwne jest to że na stronie ani kubuntu.org ani na KDe.org nie ma już napisanego nic o repo ani innych info jak instalować. Niemniej jeżeli korzystasz z sources.list z naszego forum to powinno to zadziałać.
Jezeli chcesz tylko kde używać radze zainstalować kubuntu 8.10.
Co do FAQ. Milo ze mnie doeceniacie napisałęm jakis czas temu pm to jednego z modów ale nei dsotałem odpowiedzi :(. Możecie pomęczyć kogoś nie obraże się jezeli zostanie to przypięte. W końcu zrobiłem to zeby ludzie mieli łatwy dostep do tych informacji a topic moze sie za jakis czas zagubić.
Update jutro albo w weekend.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

artkom
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 33
Rejestracja: 02 sty 2008, 13:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: artkom »

Aristofeles pisze:Przynajmniej o ile się nie mylę. Dziwne jest to że na stronie ani kubuntu.org ani na KDe.org nie ma już napisanego nic o repo ani innych info jak instalować.
Właśnie, że się mylisz, bo na stronie Kubuntu instalacja KDE 4 była opisywana kilka razy i kilka razy był podawany adres repozytorium z paczkami KDE 4. Wystarczy tylko wejść na stronę i poszukać.
marcin.zabrze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: marcin.zabrze »

Jeszcze jedno pytanko bo nie umiem znaleźć teraz: gdzie ustawić opcję by na pasku zadań były programy tylko z jednego pulpitu. Wcześniej sobie to ustawiłem, a teraz po reinstalacji nie pamiętam gdzie się ukryło.
Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Chciałbym rozszerzyć ten ogólny temat poradnika -"jak zacząć ?" , a rozszerzyć o kwestię dziwnej (moim zdaniem) pracy programów konsolowych . Może ktoś z Was już to przećwiczył i mógłby mnie oświecić. Ale do rzeczy !

1. Menedżer pobierania plików współpracujący z przeglądarką np. Firefox. Domyślnym jest tu wget jeśli uzbroimy FF we FlashGot. Ja pokusiłem się dodatkowo doinstalować aria2c używałem go wcześniej w starszej wersji systemu Ubuntu ze względu na jego lekkość jeśli idzie o zużycie zasobów oraz bezproblemowe wznawianie połączenia. Nieważne jeden czy drugi użyję aktywując pobieranie czegoś z sieci nie ma żadnej wizualnej reakcji tak choćby jak w KDE 3 otwierało się okno konsoli i widziałem cały proces pobierania ( ile %, z jaką prędkością pobiera itp.). Używając Ctrl+C mogłem zatrzymać pobieranie w dowolnym momencie. Teraz tutaj w KDE4 nic podobnego nie występuje , ale uwaga proces trwa w tle. Zrzuca pliki do folderu domowego. Najgorsze, że nie ma nad tym kontroli. Jeśli zacznę pobierać to dopóki nie skończy proces będzie wznawiany.

2. Streamripper - to drugi program bazujący na konsoli. Opisałem ten przypadek w tym wątku , ale jak dotąd pozostał bez odpowiedzi. Nie opisuje ponownie , żeby się nie powtarzać.

3. Ustawienia systemu wywołane komedą

Kod: Zaznacz cały

sudo systemsettings
. Pierwsza niespodzianka to zastąpienie starszego polecenia KDE "kcontrol". Oczywiście komenda skutkuje otwierając żądany aplet lecz konsola wywala cały elaborat o błędach. Zamieszczę tylko sam początek

Kod: Zaznacz cały

~$ sudo systemsettings
[sudo] password for marek:         
Error: "/var/tmp/kdecache-marek" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/kde-marek" is owned by uid 1000 instead of uid 0.         
findServiceByDesktopPath:  not found                                   
systemsettings(5822) MainWindow::readMenu: "" Looking for children in ' "" '
findServiceByDesktopPath:  not found 
Nie mam pojęcia co jest tego przyczyną , przecież wszystko zadziałało jak chciałem ? Jednak błędy te niepokoją .

Te sprawy chciałbym z Waszą pomocą wyjaśnić, aby nie zadawać pytań : KDE4 - jak zacząć ? A może nie chodzi tu o samo KDE4 lecz o kernel ? Jest to najnowsze wydanie 2.6.27-7-generic jak pewnie zauważyliście konsola potrzebuje czasem innych komend niż dotąd stosowane choćby w KDE3.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

@ repo: No było bo sam korzystałem ale teraz nie ma. Ale do oficjalnej listy repo dla 8.10 naszego forum wystarczy wpisac to co podalem install apt-get install kubuntu-desktop i sie zainstaluje. Sprawdzalem u siebie znalazlo mi ten pakiet.


Jeżeli chodzi o te błędy to jest to związane z tym, że odpalasz to jako root. Pierwsze linijki pokażą się zawsze jak odpalisz cos z konsoli przez sudo.
Po co chcesz odpalać systemsettings przez sudo??? wchodzisz przez menu i zmieniasz wszytkie ustawienia. Z sudo zmienisz ustaweinia dla użytkownika root a nie dla siebie. Jeżeli będą gdzieś potrzebne prawa roota do zmiany to cię o to zapyta system.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
simon532
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 316
Rejestracja: 18 paź 2007, 11:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: simon532 »

Aristofeles pisze: Jeżeli chodzi o te błędy to jest to związane z tym, że odpalasz to jako root. Pierwsze linijki pokażą się zawsze jak odpalisz cos z konsoli przez sudo.
Po co chcesz odpalać systemsettings przez sudo??? wchodzisz przez menu i zmieniasz wszytkie ustawienia. Z sudo zmienisz ustaweinia dla użytkownika root a nie dla siebie. Jeżeli będą gdzieś potrzebne prawa roota do zmiany to cię o to zapyta system.
Nie zgadza się , sprawdż sam u siebie. Po wpisaniu samego "systemsettigs" jest dokładnie to samo. Konsola zapełnia się znowu błędami. :evil:
A dlaczego wchodzę przez sudo , bo to przyzwyczajnie z poprzednich wersji gdzie bez sudo nie dało się wiele zrobić. Oczywiście masz rację pisząc , że można przez Menu . Tak jest nawet łatwiej i tak robię , ale jak wspomniałem zaintrygowały mnie te błędy , a poza tym to co wyłuszczyłem w poprzednim topiku i wiąże się z konsolą pod KDE4.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Ta tylko ta reszta to nie są błedy tylko wykrywanie modułow do systemsettings. Bład z sudo to ten początek:
Error: "/var/tmp/kdecache-marek" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Error: "/tmp/kde-marek" is owned by uid 1000 instead of uid 0.
Pod KDE 3.5 ja tez wchodzilem przez menu system pytał się w trakcie o włączenie admina.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Kasjan.pl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2006, 17:08
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Kasjan.pl »

witam,

mam drobny problem, od kilku dni googluje i nie moge znalezc odpowiedzi. martwi mnie w kde4 jakosc ikonek w trayu, w tym watku kolega przedstawial rowniez swojego screena ekranu, widze ze ma podobny problem - slabej jakosci ikonki w trayu, ale u mnie oprocz tego one sie rozmazuja. oto link:
http://kasjan.pl/kde.jpg
jak widac pozostale ikonki sa ok (ikony przy programach oraz menu)

drugi problem to themes i wallpapers. kde laczy sie z kdelook.org skad mozna pobrac nowe tematy. klikam przy temacie "instaluj" a on.... sie nie instaluje ;) tzn na liscie tematow zmienil sie napis z "install" na "uninstall", jednak tematu nie ma na liscie.

czy ktos borykal sie z podobnymi problemami?

pozdrawiam
marcin.zabrze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: marcin.zabrze »

Kasjan.pl pisze:drugi problem to themes i wallpapers. kde laczy sie z kdelook.org skad mozna pobrac nowe tematy. klikam przy temacie "instaluj" a on.... sie nie instaluje ;) tzn na liscie tematow zmienil sie napis z "install" na "uninstall", jednak tematu nie ma na liscie.
Z tego co się orientuje jest to już zgłoszony bug :)

Oświeci mnie ktoś w tych sprawach jeszcze?:
- do jakiej grupy muszę należeć by bez problemów zamontować i odmontować cd czy tam pendriva np. spod krusadera?
- czy kpdf już na stałe został pożegnany na rzecz okulara?
- kiedyś do skanowania chyba był program kooka, a teraz w czym to ugryźć?
I przy okazji: macie standardowe repozytoria czy coś dodatkowego bo coś mi się ubogie wydają?
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Ta trzeba z tym żyć KDE jednak nie do końca jest 100% sprawne :D.
lepiej montować z widżetu. Przynajmniej raz zamontuj przez niego to potem o ile się nie myle powinno montować w takich folderach w krusaderze albo nawet od razu to działa. Tylko sprawdz czy montowanie partycji NTFS jezeli takie masz z poziomu krusadera nie powoduje ze nie wyswietlane sa pliki z polskimi znakami

Te aplikacje przecież można sobie doinstalować. A repo to się używa z tego forum jak pisałem wcześniej: w wyszukajce słów kluczowych wpisz sourceslist
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

marcin.zabrze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: marcin.zabrze »

Aristofeles pisze:Ta trzeba z tym żyć KDE jednak nie do końca jest 100% sprawne :D.
lepiej montować z widżetu.
Rozwiązanie bezsensu - niepotrzebnie mi się otwiera doplphin, ładuje, a później i tak zamyka.

Ogólnie się dziwie, że w użyteczne programy to jest jakieś ubogie ;) - swoją drogą korzystając z repozytoriów z tego forum kooka i kpdf nie znajduje
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

marcin.zabrze bo nie ma kooki w intrepidzie została wywalona z repo, zresztą jak kpdf i parę innych przydatnych rzeczy i nie tylko tych opartych o qt
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
marcin.zabrze
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 lip 2007, 14:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: marcin.zabrze »

pendejo pisze:marcin.zabrze bo nie ma kooki w intrepidzie została wywalona z repo, zresztą jak kpdf i parę innych przydatnych rzeczy i nie tylko tych opartych o qt
No właśnie widzę :(, ale skoro Aristofeles stwierdził, że można doinstalować pomyślałem, że może jednak gdzieś w repo leży.
Adobe Reader też z repo zniknął, więc chyba taka "promocja" okulara :wall:...
Oświeciłby mnie ktoś w czym te nieszczęsne skanowanie ugryźć?
Awatar użytkownika
sebbar
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 19
Rejestracja: 09 lis 2006, 20:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: sebbar »

Ja ugryzłem Gimpem
Pojawiam się i znikam
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

marcin.zabrze możesz spróbować zaisntalować z repo hardego, http://packages.ubuntu.com/hardy-backports/kooka

pewnie będziesz musiał najpierw zainstalować to co brakuje, ale wszystko jest na tej stronie
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Ano pośpieszyłem się faktycznie nie ma tego w repo myślałem ze nie zrobili wersji pod kde 4 stąd nie ma tego "fabrycznie". Skanowanie możesz spróbować XSane

EDIT:
Mały update poradnika. Dodałem sekcje FAQ.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

lordion
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 24
Rejestracja: 14 lis 2007, 08:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: lordion »

I Ja mam kilka pytań;]

Generalnie spodobało Mi się nawet KDE4 ale zastanawiam sie nad powrotem do 3,5x. mam swoje przyzwyczajenia. Chciałbym "przywrócić" swoje poprzednie ustawienia:
Miałem usunięty pasek zadań i zamiast niego przywaliłem sobie KasBar`a;] (wygodniej się na nim pracowało. Wyczytałem jednak, że KasBar dla KDE4 jest jeszcze nie dostępny i może długo być poza zasiegiem...).
W PPM(Prawym Przycisku Myszy), miałem "schowane" menu głowne - "Logo Kubuntu".
Pasek z Kubuntu i lista folderół i tak dalej miałem usunięty.
Z całego dolnego paska zostawiłęm w zasadzie tylko tray`a i "szybkie uruchomienie".
Co się dalo(czyli właśnie pasek tray`a szyb. ur. PPM i inne) miałem na przeźroczystym stylu.
Miałem włączony pasek `ala Mac (pracuje troche na MAcahc w szkołach i taki już nawyk:P).


I teraz jakoś tak dziwnie bez tego wszystkiego...;/
nie z tego da sie przywrócić bez desabilizacji systemu?
(Ponadto, miałem jeszcze kilka efektów z Compiza. Tak, zainstalowałem COmpiza w KDE:P i powiem, że sprawował się całkiem ładnie, tylko że gdzies Mi belkę wcięło:P ale dało się pracować)

Coś da się z tym zrobić
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 0 gości