Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
Awatar użytkownika
karol1982-k1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2008, 22:03
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: karol1982-k1 »

Mam Aristo prestige 1810 od 09.08.2008 do 16.08.2008 liczba cykli parkowań :
193 Load_Cycle_Count 0x0022 095 095 000 Old_age Always - 11168 sobota, 16 sierpień 2008
no czyli jest problem wpierw zastosowałem sposób przdstawiony przez arturchapi ale nie pomogło:
193 Load_Cycle_Count 0x0022 094 094 000 Old_age Always - 12277 niedziela, 17 sierpień 2008 (uruchomiony skrypt)14:10
później uruchomiłem sposób opisany przez lukka i jest ok :
193 Load_Cycle_Count 0x0022 094 094 000 Old_age Always - 12278 niedziela, 17 sierpień 2008 15:16 (jak widać działa) ;)

Zastanawiam się teraz jak będzie wyglądało to na Viście no ćóź poczekamy zobaczymy ;)
johny
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 01 mar 2006, 20:52
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: johny »

mam Toshibe z serii a200 (dysk hitachi). Początkowo robił mi 80-100 parkowań co godzinę. Po zastosowaniu sposobu arturchapi i modyfikacji pliku /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf działa całkiem rozsądnie. Na zasilaczu gdy lapek stoi na biurku parkowania występują sporadycznie. Przeciwnie natomiast gdy pracuje na baterii głowica często parkuje np. w czasie podróży w celu dodatkowej ochrony dysku . Chyba o to w tym chodzi...
Awatar użytkownika
neoziutek
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 111
Rejestracja: 28 lip 2007, 11:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: neoziutek »

johny napisał :

Kod: Zaznacz cały

jeśli można zapytać o wasze opinie, dlaczego uważa się że problem jest spowodowany działaniem systemu, skoro na dyskach niektórych producentów nadmierne parkowania wogóle nie wystepują ?
dlatego, że ubuntu źle zarządza zasilaniem na niektórych laptopach...
ReggaeNaLodzie
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 21 sie 2008, 11:15
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: ReggaeNaLodzie »

Siemanko, jako ze ostatnio bylem zmuszony zapoznac sie z Linuxem (a nawet chcialem sprobowac czegos innego niz windows). Ale do rzeczy mianowicie zainteresowalem cala ta sprawa z dyskami i parkowaniem (o czym wczesniej nie mialem pojecia), jedynie slyszalem jakis dziek wydawany z dysku znajdujacego sie w laptopie z ktorego korzystam.

Sprawdzilem dysk programem HD Tune, tutaj wyniki:

WDC WD1200BEVS-75RST0 120GB
Obrazek

Jak latwo wyliczyc ilosc parkowan na dzien to srednio ~65, dysk uzywany jest rowny rok - pol roku vista, pol xp. Natomiast jest tez taka informacja jak Time on power, ktorej wynik mowi mi ze dysk dzialal prawie 128 dni, co daje 176 dziennie :/

Czy to aby nie za duzo? Prosze o odpowiedz.



P.S. Jak widac Ubuntu czasem ma rozne problemy z laptopami (zle zarzadzanie zasilaniem itp) - I tutaj pojawia sie moje pytanie czy ktos ma Dell'a Inspiron 6400 - jesli tak to czy dziala poprawnie na nim?
Pytam bo mam zamiar zainstalowac ubuntu takze, z gory dziekuje.
wojtekrj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 cze 2008, 11:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: wojtekrj »

Mam następujący problem. Dodałem odpowiedni skrypt w katalogach resume, start, suspend i dysk nie parkuje głowic. Jednak gdy wybudzam mojego Asusa ze stanu wstrzymania (nawet podczas zasilania z sieci), to liczba parkowań wzrasta w bardzo niepojącym tempie.
Co mogę na to poradzić?
tgi
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 20
Rejestracja: 17 gru 2007, 17:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: tgi »

Jak długo trwa ten proces wybudzania? Może zmień wartości z 255 na 254 lub na inne. Ja w skrypcie wpisałem 254. Mam Acera Extensa 5620; za każdorazowym wybudzeniem ilość parkowań zwiększa mi się o 1 (co jest chyba rzeczą normalną), a samo wybudzanie trwa krótką chwilę.
abscract
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2008, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: abscract »

Jak sobie z tym poradzić ?? U mnie przez ok. 1h używania laptopa (acer aspier 5100) liczba parkowań wzrosła o ok.90 wiec w ciągu doby to daje jakieś 2200 parkowań a to jest o duzo za duzo :) Tylko tak wiem ze trzeba stworzyć ten plik co jest opisany na 1,2 stronie tego teamu. I teraz tak otwieram program co sie nazywa Edytor Tekstu ( Aplikacje -> Akcesoria) i co mam dalej z tym zrobić krok po kroku bo nie kapie tego, jakies atrybuty wykonalności co to jest ?? :) Proszę o wytłumaczenie tego tak łopatologiczne.

Z góry dziękuję i mój dysk też :)

Dodam że ub mam od kilku dni a laptopa od troche ponad roku i liczba parkowań wynosi - 34591. Tyle ze wcześniej stał na Win XP.
kil91
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 17
Rejestracja: 04 sie 2008, 14:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: kil91 »

11 dni temu miałem 38.029 parkowan przy rocznym laptopie z 2 tygodniowym ubuntu, patrząc dziś okazalo sie ze mam 48.375. Czy 10 tyś. w 11 dni to nie za duzo ?? Temperatura też nie jest najlepsza ponieważ wynosi 49 stopni...
filipl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 24 sie 2008, 18:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: filipl »

Witam serdecznie na poczatku, jako ze zaczynam dopiero przygode z tym forum :)
Wczesniej sie udzielalam na Mandrivowym, teraz po przesiadce poszperam tutaj.

Przy okazji - na MDV 2007.1 nie bylo problemow z parkowaniem dysku przy zasilaniu z AC, probuje jeszcze szperac w plikach konfiguracyjnych acpi (MDV mam nadal zainstalowana na dysku), ale nie moge sie nigdzie doszukac wartosci dla hdparm...

yp2 pisze: 2. Teraz pobaw się tym parametrem:

Kod: Zaznacz cały

sudo hdparm /dev/twój_dysk -S XXX
gdzie XXX to dane z sekcji laptop-mode:

Kod: Zaznacz cały

# Idle timeout values. (hdparm -S)
# Default is 2 hours on AC (NOLM_HD_IDLE_TIMEOUT_SECONDS=7200) and 20 seconds
# for battery and for AC with laptop mode on.
#
LM_AC_HD_IDLE_TIMEOUT_SECONDS=0
LM_BATT_HD_IDLE_TIMEOUT_SECONDS=24
NOLM_HD_IDLE_TIMEOUT_SECONDS=0 
parametr -S cytujac za
man hdparm

[...]Wartość 0 oznacza wyłączenie tej właściwości. Wartości od 1 do 240 określają wielokrotności 5 sekund, czyli dają timeouty od 5 sekund do 20 minut. Wartości od 241 do 251 okreslają 1 do 11 jednostek po 30 minut dla timeoutó od 30 minut do 5.5 godzin. Wartość 252 oznacza timeout 21 minut, 253 ustawia timeout zdefiniowany przez dostawcę, a 255 jest interpretowane jako 21 minut plus 15 sekund.
natomiast w laptop-mode.conf wartosci liczbowe wyrazone sa juz od razu w sekundach, wynika z tego, ze wartosc 24 w laptop-conf.mode oznacza w tym wypadku 24sek a przy poleceniu

Kod: Zaznacz cały

sudo hdparm -S 24 /dev/hdx
oznacza 120sek, niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.

f.
Awatar użytkownika
yp2
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 139
Rejestracja: 31 sty 2007, 19:17
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: yp2 »

Nie mylisz się. W laptop-mode jest trochę namieszane. Sam się na tym przejechałem. Należy wpisać w takie dane jakie ci pasują z hdparm -S. Wszystko powinno śmigać.
abscract
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2008, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: abscract »

u nie działa na 254 :)
Przed tym zabiegiem na ładowaniu w przeciagu 10 min było ok.30 parkowań (temp dysku 41 stopni) a na baterii 3 parkować (temp dysku 38 -40 stopni).
A teraz przez 10 min na ładowaniu jest 1 parkowanie ( temp dysku 41-44 stopnie) a na baterii 0 parkowań (temp dysku 45-46 stopni).
Laptop cały czas stoi na biurku.
I mam pytanie czy te nowe temperatury sa ok. nic sie nie stanie??
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: k2cl »

Takie temperatury jakie podajesz (max 46 stopni) nie są groźne dla dysku... przyglądałbym się temu uważniej, gdyby zaczęło wyraźnie przekraczać 50 stopni :D
abscract
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2008, 16:43
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: abscract »

Co jest gorsze czy brak ustawień i parkowanie dysku ok. 50 razy na 20 min i temp. dysku 40 stopni czy znikome parkowanie ale temperatura po ok 1,2 h 46-47 stopni??
filipl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 24 sie 2008, 18:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: filipl »

abscract pisze:Co jest gorsze...
Z tego co doszukalem sie na temat dyskow twardych szperajac w sieci w zwiazku z tym watkiem, to moge powiedziec tyle, ze temperatura do 50stC jest normalna temperatura pracy dla HDD. Jak zauwazylo wiele osob wczesniej sie wypowiadajacych - w komputerach stacjonarnych parkowanie wogole nie wystepuje (albo bardzo sporadycznie), w PCtach temperatury sa wysokie i nic sie nie dzieje.

Mi na przyklad odglos parkowania okropnie przeszkadzal. Zauwazylem to jeszcze przed dobrnieciem do tego watku, ale od razu po zainstalowaniu Ubuntu, bo na Mandrivie tego nie mialem... Ciesze sie, ze to rozwiazalem, bo to bylo cholernie irytujace (do 7-9razy na minute, czasem czesciej). Wniosek z tego taki wysnuwam, ze skoro na poprzednich systemach (XP i MDV) to nie wystepowalo i komp dzialal jak nalezy, a zaczelo sie na Ubuntu, to wylaczenie tego nie uszkodzi mi dysku!
Mowie o zasilaniu sieciowym.

Na baterii nadal cyka, co uwazam za pozyteczne...

PS. jesli bede mial okazje wrocic na MDV, to porownam temperature po paru godzinach pracy z ta na Ubuntu, ale wydaje mi sie, ze bedzie podobna: 47-49stC. Zainwestowalem w tania podstawke z dwoma wiatrakami pod lapka, ciepelko spada do 37-38stC...

fil.
wojtekrj
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 02 cze 2008, 11:36
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: wojtekrj »

5. Jeżeli po wstrzymaniu komputera zauważysz, że dysk znów nabiera cykli to dorzuć utwórz taki skrypt, nadaj mu uprawnienia do uruchamiania i skopiuj do /usr/lib/pm-utils/sleep.d/
99-fixhdd.sh
Kod:

#!/bin/sh
hdparm -B 254 /dev/sda
#hdparm -S 24 /dev/sda

Możesz odhaszować ostatnią linię z parametrem -S ale to moim zdaniem nie jest konieczne.

Co do parametru 254 zamiast 255 - jest on inny i zależy od dysku. Na niektórych działa 255 a na innych 254 (dla dysku toshiby - 254)
Mój problem z wybudzaniem znalazł rozwiązanie ;)
W archiwum było, a nie znalazłem tego wtedy :(
SAL
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 28 lip 2006, 12:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: SAL »

Na moim laptopie (Fujitsu Siemens V5535) też miałem problem z częstym parkowaniem głowicy pod Ubuntu... ale nawet przy podłączonym zasilaczu! Komenda hdparm -B 255 rozwiązała problem (parkowanie nie występuje w ogóle na zasilaczu). Jednak zastanawia mnie co innego.
filipl pisze:Mi na przyklad odglos parkowania okropnie przeszkadzal. Zauwazylem to jeszcze przed dobrnieciem do tego watku, ale od razu po zainstalowaniu Ubuntu, bo na Mandrivie tego nie mialem... Ciesze sie, ze to rozwiazalem, bo to bylo cholernie irytujace (do 7-9razy na minute, czasem czesciej). Wniosek z tego taki wysnuwam, ze skoro na poprzednich systemach (XP i MDV) to nie wystepowalo i komp dzialal jak nalezy, a zaczelo sie na Ubuntu, to wylaczenie tego nie uszkodzi mi dysku!
Mowie o zasilaniu sieciowym.
Otóż używam też WinXP i pod tym systemem wygląda to dokładnie tak samo! Parkowanie głowicy czasem nawet co 2-3 minuty... na podłączonym zasilaniu sieciowym. Czegoś tu naprawdę nie rozumiem :shock: Z moich obserwacji wynika, że to nie problem Ubuntu, bo na XP jest dokładnie tak samo, tylko na XP nie umiem w żaden sposób tego ograniczyć, a głowice parkuje mi nawet jak w coś gram, co jest niezmiernie irytujące.

Czy ktoś jeszcze spotkał się z częstym parkowaniem głowicy przy podłączonym zasilaniu (Ubuntu/XP/Vista, nieważne)?
filipl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 24 sie 2008, 18:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: filipl »

SAL pisze:[...] tylko na XP nie umiem w żaden sposób tego ograniczyć, a głowice parkuje mi nawet jak w coś gram, co jest niezmiernie irytujące.
z tego co mi wiadomo, to istnieje rowniez hdparm dla Windowsa:
http://hdparm-win32.dyndns.org/hdparm/
choc musze przyznac, ze sam go nie uzywalem, bo nie musialem.
Night Wish
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 03 cze 2008, 13:00
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: Night Wish »

66 tyś parkowań w ciągu 91 dni => 717 na dzień, no i swój dysk odnalazłam na liście wadliwych. Postąpiłam wedle pierwszego HowTo, i... po godzinie liczba parkowań nie zwiększyła się o jedno nawet. Zadowolona jestem. Na baterii również sprawdzałam, i jest identycznie ;o

Ale mam pytanie, czy możliwa jest kontrola ilości parkowań? Czytałam kilka stron tematu, i nie nastknęłam się na taką informację. Kontrola, czyli ustawienie żeby parkował 25/50/ilesięchce w danym dniu, czy w godzinę.
filipl
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 24 sie 2008, 18:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: filipl »

Night Wish pisze:Ale mam pytanie, czy możliwa jest kontrola ilości parkowań? Czytałam kilka stron tematu, i nie nastknęłam się na taką informację. Kontrola, czyli ustawienie żeby parkował 25/50/ilesięchce w danym dniu, czy w godzinę.
Jak na moj gust, to nie ma dokladnie takiej rzeczy o ktora pytasz, ale to juz zostalo w tym watku wyjasnione. Sa rozne przyczyny - programy katalogujace, system plikow, etc, software, ktory musi miec dostep do dysku losowo.

rzuc okiem na

Kod: Zaznacz cały

man hdparm
i opcje -B, moze conieco wyjasni.

plus swietny moim zdaniem artykul, ktory tez znalazlem w tym watku, nie pamietam przez kogo wskazany:
http://www.linuxjournal.com/article/7539
WombaT
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2006, 22:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: Ubuntu niszczy dyski w notebookach?

Post autor: WombaT »

Staralem sie przeczytac ten temat ale nie wiele mi to dalo, wiec pytanie:

Jak calkowicie wylaczyc to parkowanie glowic i ogolnie zarzadzanie energia dla dysku? Juz jeden dysk mi padl przez to cholerstwo nie chce drugi raz danych tracic!

to parkowanie glowic to jak dziura w moscie potrzebne...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości