Testujemy 12.04 LTS Precise

Awatar użytkownika
mario_7
Administrator
Administrator
Posty: 8613
Rejestracja: 30 sie 2006, 13:11
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: mario_7 »

Wspaniały kernel 3.2... Niestety udany nie jest... Grafika Nvidii na sterownikach zamkniętych uruchamiana przez Ironhide działa wolniej o jakieś 20-30% (przynajmniej jeśli chodzi o fps w glxspheres), a karty WiFi na czipie rtl8192s (inny sterownik ją teraz niby obsługuje) nie daje się uruchomić - wykrywa urządzenie, ale "link is down" i niczym tego stanu nie udało mi się zmienić. Testy przeprowadzałem na Ubuntu 11.10 z kernelem z Ubuntu 12.04 oraz z wersją własnoręcznie skompilowaną. Jak odnajdę jakiegoś pustego pendrive'a, to sytuację na 12.04 sprawdzę, ale podejrzewam, że olbrzymiej poprawy nie będzie.

Za to jestem dosyć zadowolony z kernela 3.1 który po drodze pojawił się w 12.04 - szybszy od 3.0 domyślnie dawanego w Oneiricu i przynajmniej WiFi działa (co prawda rozłącza raz na x godzin, ale ogólnie działa).

Na boku dodam, że ponoć w 3.2 Atherosy na czipie ar9285 w końcu przestały zmuszać jądro do paniki. Inna sprawa, że ogólne wsparcie tych czipów jest tragiczne i w zasadzie nie powinno określać się ich jako "wspierane".
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: e X t 7 3 »

mario_7 pisze:Wspaniały kernel 3.2... Niestety udany nie jest... Grafika Nvidii na sterownikach zamkniętych uruchamiana przez Ironhide działa wolniej o jakieś 20-30% (przynajmniej jeśli chodzi o fps w glxspheres), a karty WiFi na czipie rtl8192s (inny sterownik ją teraz niby obsługuje) nie daje się uruchomić - wykrywa urządzenie, ale "link is down" i niczym tego stanu nie udało mi się zmienić. Testy przeprowadzałem na Ubuntu 11.10 z kernelem z Ubuntu 12.04 oraz z wersją własnoręcznie skompilowaną. Jak odnajdę jakiegoś pustego pendrive'a, to sytuację na 12.04 sprawdzę, ale podejrzewam, że olbrzymiej poprawy nie będzie.

Za to jestem dosyć zadowolony z kernela 3.1 który po drodze pojawił się w 12.04 - szybszy od 3.0 domyślnie dawanego w Oneiricu i przynajmniej WiFi działa (co prawda rozłącza raz na x godzin, ale ogólnie działa).

Na boku dodam, że ponoć w 3.2 Atherosy na czipie ar9285 w końcu przestały zmuszać jądro do paniki. Inna sprawa, że ogólne wsparcie tych czipów jest tragiczne i w zasadzie nie powinno określać się ich jako "wspierane".
Właśnie bug`ów w 3.2 jest od groma ... co nie zmienia faktu, że odpowiednio skompilowany to "demon" wydajności i responsywności. Widać Linusowi bardzo śpieszyło się z "otwarciem okna" na 3.3 do którego wejdzie tyle sterowników i zmian, że ciężko zliczyć. Mam nadziej, że poprawią najbardziej istotne i irytujące błędy w niedalekiej = kilka tygodni - przyszłości. Jeśli chodzi o 3.1.x to fakt jeden z najbardziej udanych i można z niego spooooro wycisnąć, co właśnie czynie ;)

Pozdrawiam
Nie ma rzeczy niemożliwych ... są tylko trudne do zrobienia ;)

Moje kernele oraz skrypty:

NeteXt'73 - instalator kerneli i skryptów oraz optymalizator systemu w jednym > netext73.pl
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: linuxozaurus »

ja powiem tak ubuntu 12.04 jest zaskakująco szybki i jak ja system odpalony z live i do tego działa na live regulacja jasności ekranu bez edycji pliku konfiguracyjnego gruba
Grafika Nvidii na sterownikach zamkniętych uruchamiana przez Ironhide działa wolniej o jakieś 20-30%
ja nie mam na szczęcie jeszcze grafiki hybrydowej

mowa o ostatnim obrazie CD testowego wydania z grudnia
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
nithael91
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 23 mar 2011, 08:40

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: nithael91 »

Po ostatnich aktualizacjach pojawiła się możliwość dodania przycisku pokaż pulpit do paska unity... :) Widać że praca nad systemem idzie w dobrym kierunku. Jakby ktoś szukał tej opcji to znajduje się w Ustawieniach Unity w compizie, zakładka experimental


A tak zmieniając temat to wam też wszystkie paski aplikacji zrobiły się strasznie jasne? Że nie widać nazwy i przycisków...
Ris
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2007, 10:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: Ris »

Czy pasek po lewej wyboru aplikacji da się całkowicie wyłączyć? I włączać go na żądanie poprzez jakiś klawisz lub skrót?
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: pioruns »

Szczegółowy status nt. postępu pracy nad Ubuntu 12.04 LTS:
http://status.ubuntu.com/ubuntu-precise/
Na dzień dzisiejszy 16 stycznia 2012, ogółem 38% z 2299 zadań zostało wykonanych. Aby zdążyć ze wszystkim do zakończenia cyklu (zostało 73 dni), programiści muszą finalizować około 23 zadań dziennie.
Jeśli chodzi o postęp prac dla poszczególnych odmian Ubuntu, to na czele jest Edubuntu - 65% wykonanych zadań, za nim Xubuntu oraz Ubuntu-Studio, po 40%. Za nimi Kubuntu 34% i na samym końcu Lubuntu 32%.
Podsumowanie - w porównaniu ze statystykami, które wrzuciłem tu wcześniej:
  • 16 listopada 2011: ogółem 12% z 1641 zadań zrobionych, 13 zadań dziennie, aby zdążyć do zakończenia cyklu.
    16 grudnia 2011: ogółem 22% z 2299 zadań zrobionych, 19 zadań dziennie, aby zdążyć do zakończenia cyklu.
    16 stycznia 2012: ogółem 38% z 2299 zadań zrobionych, 23 zadań dziennie, aby zdążyć do zakończenia cyklu.
Coraz więcej roboty, a czasu ubywa :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 03 lut 2012, 22:07 przez pioruns, łącznie zmieniany 3 razy.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Ris
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 26
Rejestracja: 24 lip 2007, 10:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 13.10
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: Ris »

Tą ilość dni chyba źle policzyłeś :)
pioruns
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1172
Rejestracja: 19 lis 2006, 21:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: pioruns »

Ris pisze:Tą ilość dni chyba źle policzyłeś :)
To nie ja liczę, to jest podane na stronie:
There are 73 days left in the current cycle.
Widocznie ich data nie jest równoznaczna z datą release, czyli wrzucenia obrazów na serwery.
Registered Linux user #454644 ---> https://linuxcounter.net/
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: pendejo »

Czy wam tez nie wyświetlają się ikony w menu aplikacji qt? Zainstalowałem nawet systemsettings z KDE włączyłem ikony na przyciskach i w menu i dalej się nie wyświetlają. W aplikacjach gtk+ i innych ikony są na miejscu. Ogólnie dziwna sprawa.

[edycja]
Coś mnie natchnęło, że Qt bierze ustawienia pulpitu z gtk2+, a nie gtk3+, więc doinstalowałem gconf-editor i zmieniłem odpowiednie wartości w desktop->gnome->interface
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
Awatar użytkownika
Echinos
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 237
Rejestracja: 15 maja 2005, 09:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: Echinos »

Ubuntu 12.04 wywróci do góry nogami obsługę okienek i programów. Belka menu odchodzi do lamusa?

Linia komend to hasło klucz powtarzane przez przeciwników systemów z logo sympatycznego pingwina. Przez ostatnie kilka lat niewiele się zmieniło w przeświadczeniu, że Linux to setki niezrozumiałych i trudnych do ogarnięcia poleceń wpisywanych w dziwnej, przypominającej prehistorycznego DOS-a konsoli. Jak się okazuje w najnowszym Ubuntu, którego wersja 12.04 trafi do nas w kwietniu też będziemy wpisywali polecenia i to do każdego otwartego okienka! Strzał w kolano, czy rewolucyjne rozwiązanie?
za http://antyweb.pl/ubuntu-12-04-wywroci- ... do-lamusa/

Czy to już się pojawiło domyślnie? Jeżeli to ma zastąpić menu to dla mnie to bardzo złe rozwiązanie. Jeżeli będzie to miało służyć li tylko jako dopełnienie menu to rozwiązanie wydaje się ciekawe.
inny OS: Arch Linux
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: infort »

Echinos pisze: za http://antyweb.pl/ubuntu-12-04-wywroci- ... do-lamusa/

Czy to już się pojawiło domyślnie? Jeżeli to ma zastąpić menu to dla mnie to bardzo złe rozwiązanie. Jeżeli będzie to miało służyć li tylko jako dopełnienie menu to rozwiązanie wydaje się ciekawe.
Docelowo może kiedyś zastąpi stare rozwiązania. Zgodnie z tym co na swoim blogu pisze szef Canonical tzw. HUD będzie po pierwsze opcjonalny (domyślnie aktywowany klawiszem Alt - można zmienić) a po drugie nie jest przesądzone czy trafi już do 12.04. Na razie jest dostępne eksperymentalne PPA i mozna sobie potestować.

Pomysł moim zdaniem świetny zwłaszcza dla użytkowników laptopów z niewygodnym w sumie touchpadem zamiast myszy. Niestety lobby tzw. klikaczy, dla których niedoścignionym interfejsem jest ten z Windows XP podniesie pewnie wrzask w niebogłosy. Tak jak to było przy Unity.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
Awatar użytkownika
kordys
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 226
Rejestracja: 13 mar 2007, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: kordys »

A czy ktoś spotkał się z problemem znikającego menu.
Zaktualizowałem do 12.04 64bit. Po uruchomieniu np. inkscape i po przejściu do chrome pasek menu znika i pomaga tylko ponowne uruchomienie aplikacji. Jednak to i tak nic nie daje sytuacja powtarza się.
infort
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 204
Rejestracja: 19 paź 2010, 02:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: infort »

kordys pisze:A czy ktoś spotkał się z problemem znikającego menu.
Tak, nie jest to sprawa tylko 12.04, takie problemy wystepują sporadycznie w 11.04 i 11.10 - to chyba jakiś bład w Unity. U mnie dotyczy to tylko niektórych programów napisanych w Qt a nie GTK+, w szczególności kadu, które prawie zawsze traci menu. Nie pomogła zmiana unity na wersję 5.0 w oneiric, w testowym 12.04 też problem pozostał.
Toshiba C850 i3-3210M 4GB RAM, Intel HD4000, Ubuntu 14.04
Samsung N145 Lubuntu 14.04

www.bezpieczneubuntu.pl
Awatar użytkownika
kordys
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 226
Rejestracja: 13 mar 2007, 23:12
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: kordys »

infort pisze:
kordys pisze:A czy ktoś spotkał się z problemem znikającego menu.
Tak, nie jest to sprawa tylko 12.04, takie problemy wystepują sporadycznie w 11.04 i 11.10 - to chyba jakiś bład w Unity. U mnie dotyczy to tylko niektórych programów napisanych w Qt a nie GTK+, w szczególności kadu, które prawie zawsze traci menu. Nie pomogła zmiana unity na wersję 5.0 w oneiric, w testowym 12.04 też problem pozostał.

Hmm tylko z tego co mi wiadomo to evolution wykorzystuje gtk i też jest z tym problem

Jakby ktoś miał opisywany przeze mnie problem to ewentualnym rozwiązaniem jest wyłaczenie global menu (appmenu).
Komenda po sudo us:

Kod: Zaznacz cały

echo "export UBUNTU_MENUPROXY=0" > /etc/X11/Xsession.d/81ubuntumenuproxy
To spowoduje przeniesienia menu do okna danej aplikacji. Niestety nie działa dla wszystkich aplikacji. W Evolution niestety dalej nie ma menu.
Jeżeli ktoś przymierza się do instalacji HUD to odradzam jest całkowicie jak na razie nie zrozumiały - przynajmniej dla mnie.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2012, 16:41 przez kordys, łącznie zmieniany 1 raz.
sj65
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 84
Rejestracja: 21 maja 2011, 12:12
Wersja Ubuntu: 12.04
Środowisko graficzne: Fluxbox
Architektura: x86

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: sj65 »

Czy nadal występuje ten sam problem sparse file no allowed lub coś zbilżonego po zainstalowaniu w całości na btrfs?

Pozdrawiam
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: nikczemnik »

Hmmm wie ktoś jak zmienić czcionkę używaną przez pulpit?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: makson »

Z interesujących mnie rzeczy.
Dźwięk:
Jest już PulseAudio 1.1, ciągle jest jednak ALSA 1.0.24. Czekam na 1.0.25.
Grafika:
Jest już X-Server 1.11, ciągle jest jednak Mesa 7.11. Czekam na 8.0.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: nikczemnik »

Może już było a jak nie to może się komuś przyda:-)
Chcąc zmienić rozmiar czcionki pulpitu wklepujemy w konsoli: gsettings set org.gnome.nautilus.desktop font 'Ubuntu x'
gdzie x to rozmiar fontu który chcemy ustawić. U mnie działa.
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: pendejo »

nikczemnik myślę, że ubuntu-tweak czy tam gnome-tweak-tool tez da radę.
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
nikczemnik
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 186
Rejestracja: 09 mar 2008, 20:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

Post autor: nikczemnik »

No też tak myślałem, ale przynajmniej u mnie nie daje rady:-). Da się zmienić wszystkie inne czcionki, ale ta na pulpicie pozostaje nie zmieniona. Pomaga ta komenda.:-)
Zablokowany

Wróć do „Precise Pangolin”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości