pGPRS - wersja 0.9

Przenośne komputery i problemy z nimi związane
JacekWawa
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 29
Rejestracja: 27 lip 2008, 12:59
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: JacekWawa »

przemk pisze:Sam miałem podobne wątpliwości, pisałem tu http://przemkalicki.pl/?p=92 Myślę, że program będę udoskonalał tak długo jak długo program będzie pobierany i używany :)
I dzięki Ci za to, bo są tez tacy co uzywają WiCD :-)
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

Odświęzę temat, ponieważ pojawił się problem.

Wczoraj dostałem płytki z nową wersją systemu i zrobiłem diś backup "/home" oraz usunąlem Kubuntu 8.10, teraz zainstalowałem Ubuntu 9.04 (chcę spróbowac czegoś nowego niż Kubuntu teraz, a linux po to jest - zdobywanie nowych doświadczeń) i po zainstalowaniu pgprs, w którym o dziwo nie musiałem doinstalowywać zenity i xterm (są w pakietach przy starcie JJ) i skonfigurowaniu go wedle mego modemu, klikam Połącz, okienko z prośba o hasło; teraz miga kilka okienek jak zawsze było i na końcu nie pojawia sie okineko ostateczne z łączeniem, tylko slad po pgprs działaniu zanika. Moge tak klikać Połącz i za każdym razem to samo.

Autor poradzi coś na to? Sprawdzał ten program na nowej wersji Ubuntu, a może ktoś inny używa go na swojej wersji JJ?

Będę wdzięczny za pomoc, bo jak na razie jest jeden i wg. mnie najlepiej działający program do łączenia z internetem. ;]

EDIT.
Jako, że bez internetu nie rusza z dostosowaniem Ubuntu to własnych potrzeb, to cały czas szukam rozwiązania. Zajrzałem na blog Pana Przemysława i odnalazłem odpowiedź:

Kod: Zaznacz cały

Sprawdziłem działanie programu pGPRS pod najnowszym Ubuntu. W tej edycji ze standardowego zestawu programów został usunięty bardzo ważny program wvdial, który nadal znajduje się w standardowych repozytoriach
sudo apt-get install wvdial

 http://przemkalicki.pl/2009/04/pgprs-pod-ubuntu-904/
Zaraz doinstaluję, myślę, że juz powinno działać jak należy. ;)

EDIT2.
Tak, ściągnąłem sobie z packages.ubuntu.com wvdial i 4 zależności, zainstalowałem i działa.
Echh... żeby usunąć tak ważna paczke z wersji 9.04? Dziwne.
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

Wróciłem do Kubuntu, tym razem do 9.04 zainstalowane od nowa. I kolejny taki błąd wywala uruchamiane pgprs z konsoli:

Kod: Zaznacz cały

jarzyna@ubuntu:~$ sudo pgprs
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/pgprs", line 6, in <module>
    from TrackerStatusIcon import TrackerStatusIcon
  File "/opt/pgprs/TrackerStatusIcon.py", line 35, in <module>
    sys.exit(1)
NameError: name 'sys' is not defined
i

Kod: Zaznacz cały

jarzyna@ubuntu:~$ pgprs
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/pgprs", line 6, in <module>
    from TrackerStatusIcon import TrackerStatusIcon
  File "/opt/pgprs/TrackerStatusIcon.py", line 35, in <module>
    sys.exit(1)
NameError: name 'sys' is not defined
Wie ktoś co Tym razem, nie ma podanego tu na tacy co doinstalować. :/

EDIT:
Zainstalowałem python-gtk2, xterm i zenity, ze wszystkimi zależnościami (z Nimi to zabawa była w przełączaniu sie na Windę i szukaniu w necie), ale mam cały czas błąd.

Teraz pgprs się włacza do tray'a jako ikonka. Działa "O autorze", a "preferencje" i "Informacja o połaczeniu" wywala błąd python'a.
Zaś po kliknięciu "połacz", wyskakuje okienko potwierdzające i po jego zatwierdzeniu pytanie o hasło, potem kilka razy miga kilka okienek jak to zwykle jest i zamiast okienko "sudo pon gprs" pozostać i się łączyć to znika.

Tyle... czy teraz kojarzy ktoś co jest? Nie ruszę z systemem bez internetu, a zawsze są jakiś programy z pgprs; staram sobie wszystkie potrzebne zależności dac na pendrive, żeby poźniej problemu nie było. Tak więc, przemkalicki może coś poradzi? A może podajbyś wszystkie nietypowe zależności twojego programu? ;)
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

Jarzyna pisze: Tak więc, przemkalicki może coś poradzi? A może podajbyś wszystkie nietypowe zależności twojego programu? ;)
Sposób na instalację pGPRS jest prosty - instalujesz Ubuntu 9.04, dociągasz pakiet wvdial i masz. Nie ma żadnych więcej nietypowych zależności dla zwykłego Ubuntu. W następnej wersji dodam do zależności wvdial, gdyż obecna paczka pGPRS jest z 8.10, gdzie wvdial był. Inną sprawą jest że nie mam ochoty testować programu we wszystkich mutacjach _buntu co gdzie jest, a czego w poszczegolnych odmianach zabrakło.
gnejusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2006, 21:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: gnejusz »

Jarzyna pisze: Tyle... czy teraz kojarzy ktoś co jest? Nie ruszę z systemem bez internetu, a zawsze są jakiś programy z pgprs; staram sobie wszystkie potrzebne zależności dac na pendrive, żeby poźniej problemu nie było. Tak więc, przemkalicki może coś poradzi? A może podajbyś wszystkie nietypowe zależności twojego programu? ;)

Na lennym trzeba było python-glade dodać.

Ale niestety program nie radzi sobie z Orbange Free i modemem Huawei 160G(albo E) Pojawia się tylko
No carrier
Nie jestem przekonany, czy wchodzi pin do niego.
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

gnejusz pisze:Na lennym trzeba było python-glade dodać.
Oo, to cenna uwaga i warta sprawdzenia :-)
gnejusz pisze:Ale niestety program nie radzi sobie z Orbange Free i modemem Huawei 160G(albo E) Pojawia się tylko Nie jestem przekonany, czy wchodzi pin do niego
Nie mam dostępu do wielu wynalazkow, min. tych podlaczanych na USB, a mam niewiele czasu wolnego

Jeśli znajdą się osoby posiadające sprzęt danego typu chętne do wspierania programu i testów to dodawane będą kolejne urządzenia.

Jeśli znajdą się chętni do pomocy w rozwijaniu aplikacji (prosta architektura, python + gtk) wtedy umieszcze kod w repo CVS (google code -> mercurial)
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

To zaraz "python-glade" zainstaluje i wszystkie zależności jak będzie trzeba. :P


@przemkalicki, jak mi zadziała, to napiszę Ci tu wszystkie zależności, których była konieczność instalacji pod kubuntu 9.04. ;)
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
gnejusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2006, 21:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: gnejusz »

Moge dodać że wvdial ine poradził sobie, ot tak. Global3g idzie jak burza. Po tym jak global3g się połaczy, to i wvdial już też działa. Dlatego myślę, że cos jest nie tak z inicjalizacją.

Samo wvdial ma problemy z

Kod: Zaznacz cały

AT+CPIN
Co do testów, to zależy od tego jaki modem wpadnie, ale pewno tak.

Poza tym wvdial.conf

Kod: Zaznacz cały

[Dialer oranje]
Modem = /dev/ttyUSB0
Init1 = ATZ
Init2 = AT+CPIN=1532
[Dialer Defaults]
Init1 = ATZ
Init2 = ATQ0 V1 E1 S0=0 &C1 &D2 +FCLASS=0
Init4 = AT+CPIN=1532
Init4 = AT&C1
Init3 = AT+CGDCONT=1,"IP","internet"

AT^U2DIAG=1
Password = blank
Phone = *99***1#
Modem Type = Analog Modem
Stupid mode = yes
baud = 921600
New PPPD = yes
Dial Command = ATDW
Modem = /dev/ttyUSB0
ISDN = 0
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

gnejusz pisze:Global3g idzie jak burza. Po tym jak global3g się połaczy, to i wvdial już też działa. [ciach] Co do testów, to zależy od tego jaki modem wpadnie, ale pewno tak.
Poza tym wvdial.conf

Kod: Zaznacz cały

[Dialer oranje]
Modem = /dev/ttyUSB0
[ciach]
Nie do końca rozumiem o co Ci chodziło w powyższym poście. Żadnych wątpliwości nie mam tylko co do tego że u konkurencji dobrze działa. Proszę napisz tak żeby nie trzeba było zastanawiać się nad tym co autor miał na myśli.
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

@przemk, i już wszystko działa. Oto wszystkie potrzebne zależności, które trzeba było zainstalować, aby pgprs działał pod Kubuntu 9.04 Jaunty Jackalope:

Kod: Zaznacz cały

python-glade2_2.14.1-1ubuntu1_i386
python-gtk2_2.14.1-1ubuntu1_i386
python-cairo_1.4.12-1.2ubuntu1_i386
libc6_2.9-4ubuntu6_i386
libatk1.0-0_1.26.0-0ubuntu2_i386
libcairo2_1.8.6-1ubuntu2_i386
libfreetype6_2.3.9-4ubuntu0.1_i386
libfontconfig1_2.6.0-1ubuntu12_i386
libatk1.0-0_1.26.0-0ubuntu2_i386
python-gobject_2.16.1-1ubuntu2_i386
libglib2.0-0_2.20.1-0ubuntu2_i386
libgtk2.0-0_2.16.1-0ubuntu2_i386
libpango1.0-0_1.24.1-0ubuntu1_i386
zenity_2.26.0-0ubuntu2_i386
libxml2_2.6.32.dfsg-5ubuntu4_i386
libglade2-0_2.6.4-1_i386
libnotify1_0.4.5-0ubuntu1_i386
rarian-compat_0.8.1-1ubuntu2_i386
docbook-xml_4.5-6_all
librarian0_0.8.1-1ubuntu2_i386
xml-core_0.12_all
sgml-data_2.0.3_all
sgml-base_1.26_all
xterm_241-1ubuntu1_i386
wvdial_1.60.1+nmu2_i386
Nazwy paczek z packages.ubuntu.com wzięte. Paczki mam na pendrive spakowane w tar.gz, w razie reinstallacji np. 9.10, więc w razie, gdyby nie chciało ci się zbierać mogę posłać.
Trochę tego jest, ale po ich instalacji pgprs działa jak należy.

Teraz jeszcze z poprzednich systemów; pod ubuntu 9.04 potrzeba jedynie paczki "wvdial_1.60.1+nmu2_i386"; a pod Kubuntu 8.10 jedynie paczek "zenity" i "xterm".
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

Jarzyna pisze: Paczki mam na pendrive spakowane w tar.gz, w razie reinstallacji np. 9.10, więc w razie, gdyby nie chciało ci się zbierać mogę posłać.
Mi to niepotrzebne do niczego, dzięki ;) Ewentualnie trzeba by przygotować gotowe polecenie "apt-get install" dla kubuntu
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

Znaczy coś takiego?

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get install python-glade python-gtk2 python-cairo libc6 libatk1.0-0 libcairo2 libfreetype6 libfontconfig1 libatk1.0-0 python-gobject libglib2.0-0 libgtk2.0-0 libpango1.0-0 zenity libxml2 libglade2 libnotify1 rarian-compat docbook-xml librarian xml-core sgml-data sgml-base xterm wvdial

Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

Jarzyna pisze:Znaczy coś takiego?
Dokładnie! :-)
Potem wpadłem na najbardziej oczywisty pomysł, a mianowicie żeby spis tych wymagań (przynajmniej tych pierwotnych) umieścić w zależnościach deba. Myślę, że to dobry pomysł, bo bez tego i tak program kiepsko działa
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

przemk pisze: program kiepsko działa
Powiedziałbym nawet, że nie działa. :P

A mówisz o umieszczeniu w deb zależności, aby plik ważył ok. 10MB, czy wpisaniem zależności, aby przy instalacji były dociągane?
Jeśli jest taka możliwośc, to może automatyczne odinstalowywanie dwóch paczek:

Kod: Zaznacz cały

network-manager
plasma-network-manager
podczas instalacji pgprs?

Z doświadczenia wiem, że NM po cześci uniemozliwia pracę pgprs. :P
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

Jarzyna pisze:Powiedziałbym nawet, że nie działa. :P
Czepiasz się ;P
Jarzyna pisze:A mówisz o umieszczeniu w deb zależności, aby plik ważył ok. 10MB, czy wpisaniem zależności, aby przy instalacji były dociągane?
Piszę o dociąganiu. Chocby z tego powodu, że z racji języka w którym jest napisany chodzi na każdej architekturze.. Umiescic w debie wszystkie zalezności dla wszystkich architektur... :]
Jarzyna pisze:Jeśli jest taka możliwośc, to może automatyczne odinstalowywanie dwóch paczek:

Kod: Zaznacz cały

network-manager
plasma-network-manager
podczas instalacji pgprs?
Oj, to chyba nie jest dobry pomysł, tym bardziej ze raz korzysta sie z gprsu, raz z ethernetu, a zaraz przelacza się do wifi. Kto chce moze sam to wywalic. Hmmm, mi NM nie przeszkadzal. A Tobie w jaki sposob?
Awatar użytkownika
Jarzyna
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 177
Rejestracja: 12 lut 2009, 09:51
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: Jarzyna »

Po prostu gdy chce rozłączyć połączenie wyjmuje modem, wtedy pgprs automatycznie kończy połaczenie; wtedy wkładam modem ponownie, zostaje przypisany do tego samego "ttyUSB0" i mogę łączyć się znowu.

Z kolega NM było tak, że po ponownym włożeniu modem zostaje przydzielony do ttyUSB2, potem ttyUSB3 i tak dalej kolejnego wolnego, a straszne nie wygodnym jest ciągłe ustawienie tego w opcjach. Wszystko dlatego, że (chyba) pgprs już odłącza modem ttyUSB0, a dla NM on ciągle tam jest i system traktuje jak zajęty port. :P Pozostaje tylko reset systemu i zajętego portu.


Sam nie wiedziałem o co chodzi, dopiero ktoś na forum powiedział, że to NM, odinstalowałem i działa; więc wszystko wskazuje na niego.
Kubuntu Linux user no. #26234 ;)
tomek.dziekonski

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: tomek.dziekonski »

JPC pisze:ale czy Twój program ma jeszcze sens, skoro w Ubuntu 8.10 jest NetworkManager 0.7, który pozwala na to samo? dopiero niedawno zauważyłem że nowy NM daje taką możliwość i działa wyśmienicie.
Myślę, że ma ja niby ustawiłem wszystko jak trzeba w NM a nie mogę lub nie umiem połączyć się z siecią. Odptaszenie pola automatycznie połącz przy uruchamianiu nie działa. Poza tym korzystam z prepaya i takie automatyczne łączenie jest niewskazane.
gnejusz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 15
Rejestracja: 31 lip 2006, 21:41
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: gnejusz »

przemk pisze:Nie do końca rozumiem o co Ci chodziło w powyższym poście. Żadnych wątpliwości nie mam tylko co do tego że u konkurencji dobrze działa. Proszę napisz tak żeby nie trzeba było zastanawiać się nad tym co autor miał na myśli.
No, bo po połączeniu przez global3g potem można się połączyć wszystkim. Modem wymaga wpisania pinu i nawet po zrbieiu tego kppp można skorzystać z pgprs.
Sam pgprs pokazuje

Kod: Zaznacz cały

No carrier
Z tego co szukałem w sieci trzeba poczekać chwilęp pomiedzy podaniem pinu a poleceniem inicjalizacyjnym. Może to jest ten problem?
przemk
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 332
Rejestracja: 13 paź 2005, 12:44
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: przemk »

gnejusz pisze:Z tego co szukałem w sieci trzeba poczekać chwilęp pomiedzy podaniem pinu a poleceniem inicjalizacyjnym. Może to jest ten problem?
Brzmi sensownie, może ktoś to potwierdzić? Fajnie jakby ktoś doradził co dopisuje się w takiej sytuacji do pliku wvdiala
pierdzacysmok
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 12 wrz 2009, 22:01
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: pGPRS - wersja 0.9

Post autor: pierdzacysmok »

Witaj Przem. Mam ubu 9.04 i wielki problem. Staram się połączyć z netem przez twój program pgprs ale tylko pomigają mi czarne okienka i nic. Mimo zmian portów itp. Chcialem zainstalowac wvdial tak jak radziles ale sciagalem kilka instalek i zadna sie nie wgrywa, a bo to nie zgodne z alpha, a to cos tam i juz mnie nosi. Prosze cie o pomoc, poniewaz chce zrezygnowac z windy. Lacze sie z netem przez telefon(samsung sgh-e250) kablem usb. Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Laptopy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość