Strona 23 z 32

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 15:26
autor: Shimmy
Macie problemy z grzaniem laptopów? Na moim Dell 1749 i5 w xsensor pokazuje tuz po uruchomieniu 72 stopnie, przy graniu prawie 92 stopnie. Nie wiem co robić, na Fedorze z kernelem 3.0 temperatura waha sie od 38-45 stopni wiec chłodzenie jest sprawne. Pewnie coś z zarządzaniem energii w Ubuntu.. macie jakieś rady?

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 15:32
autor: shani
http://www.ubuntu-pomoc.org/obnizenie-t ... procesora/
Moze powyzsze rozwiazanie pomoze. Choc prawde mowiac to do pelnego wydania moze jeszcze cos w tym jajku sie zmieni.

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 15:36
autor: brezniew
Shimmy pisze:Macie problemy z grzaniem laptopów? Na moim Dell 1749 i5 w xsensor pokazuje tuz po uruchomieniu 72 stopnie, przy graniu prawie 92 stopnie. Nie wiem co robić, na Fedorze z kernelem 3.0 temperatura waha sie od 38-45 stopni wiec chłodzenie jest sprawne. Pewnie coś z zarządzaniem energii w Ubuntu.. macie jakieś rady?
Masz włączone skalowanie procesora?
Zajrzyj w wynik:

Kod: Zaznacz cały

cpufreq-info
Może masz grafikę hybrydową i to przez to?

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 15:43
autor: Shimmy
Ależ szybka pomoc :)

cpufreq-info z wł. przegląðarką i kadu:

Kod: Zaznacz cały

cpufrequtils 007: cpufreq-info (C) Dominik Brodowski 2004-2009
Report errors and bugs to cpufreq@vger.kernel.org, please.
analyzing CPU 0:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0 1 2 3
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 0
  maximum transition latency: 10.0 us.
  hardware limits: 933 MHz - 2.13 GHz
  available frequency steps: 2.13 GHz, 2.00 GHz, 1.87 GHz, 1.73 GHz, 1.60 GHz, 1.47 GHz, 1.33 GHz, 1.20 GHz, 1.07 GHz, 933 MHz
  available cpufreq governors: conservative, ondemand, userspace, powersave, performance
  current policy: frequency should be within 933 MHz and 2.13 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.13 GHz.
  cpufreq stats: 2.13 GHz:2,59%, 2.00 GHz:0,07%, 1.87 GHz:0,06%, 1.73 GHz:0,06%, 1.60 GHz:0,05%, 1.47 GHz:0,06%, 1.33 GHz:0,05%, 1.20 GHz:0,07%, 1.07 GHz:0,05%, 933 MHz:96,94%  (2519)
analyzing CPU 1:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0 1 2 3
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 1
  maximum transition latency: 10.0 us.
  hardware limits: 933 MHz - 2.13 GHz
  available frequency steps: 2.13 GHz, 2.00 GHz, 1.87 GHz, 1.73 GHz, 1.60 GHz, 1.47 GHz, 1.33 GHz, 1.20 GHz, 1.07 GHz, 933 MHz
  available cpufreq governors: conservative, ondemand, userspace, powersave, performance
  current policy: frequency should be within 933 MHz and 2.13 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.13 GHz.
  cpufreq stats: 2.13 GHz:2,47%, 2.00 GHz:0,10%, 1.87 GHz:0,13%, 1.73 GHz:0,10%, 1.60 GHz:0,07%, 1.47 GHz:0,15%, 1.33 GHz:0,09%, 1.20 GHz:0,08%, 1.07 GHz:0,09%, 933 MHz:96,71%  (2899)
analyzing CPU 2:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0 1 2 3
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 2
  maximum transition latency: 10.0 us.
  hardware limits: 933 MHz - 2.13 GHz
  available frequency steps: 2.13 GHz, 2.00 GHz, 1.87 GHz, 1.73 GHz, 1.60 GHz, 1.47 GHz, 1.33 GHz, 1.20 GHz, 1.07 GHz, 933 MHz
  available cpufreq governors: conservative, ondemand, userspace, powersave, performance
  current policy: frequency should be within 933 MHz and 2.13 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 2.13 GHz.
  cpufreq stats: 2.13 GHz:2,48%, 2.00 GHz:0,10%, 1.87 GHz:0,10%, 1.73 GHz:0,06%, 1.60 GHz:0,04%, 1.47 GHz:0,07%, 1.33 GHz:0,06%, 1.20 GHz:0,07%, 1.07 GHz:0,09%, 933 MHz:96,93%  (2259)
analyzing CPU 3:
  driver: acpi-cpufreq
  CPUs which run at the same hardware frequency: 0 1 2 3
  CPUs which need to have their frequency coordinated by software: 3
  maximum transition latency: 10.0 us.
  hardware limits: 933 MHz - 2.13 GHz
  available frequency steps: 2.13 GHz, 2.00 GHz, 1.87 GHz, 1.73 GHz, 1.60 GHz, 1.47 GHz, 1.33 GHz, 1.20 GHz, 1.07 GHz, 933 MHz
  available cpufreq governors: conservative, ondemand, userspace, powersave, performance
  current policy: frequency should be within 933 MHz and 2.13 GHz.
                  The governor "ondemand" may decide which speed to use
                  within this range.
  current CPU frequency is 933 MHz.
  cpufreq stats: 2.13 GHz:2,02%, 2.00 GHz:0,05%, 1.87 GHz:0,05%, 1.73 GHz:0,05%, 1.60 GHz:0,05%, 1.47 GHz:0,06%, 1.33 GHz:0,05%, 1.20 GHz:0,06%, 1.07 GHz:0,07%, 933 MHz:97,56%  (1942)
Troche dziwne, procesor nie skacze i nie jest w stresie a temperatura wysoka.. Chłodzenie także jest okej, więc dziwne to.. czyżby ufoludki podgrzewały mi go zapalniczką?

Nie mam grafiki hybrydowej, karta graficzna dedykowana, ATI 5000 HD. Temperatura na niej około 70 stopni wg. ati-config, z tego co porównywałem na forach to taki wynik jest przeciętny.

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:07
autor: Linuxoholic
A co pokazuję

Kod: Zaznacz cały

sensors

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:12
autor: Shimmy
Linuxoholic pisze:A co pokazuję

Kod: Zaznacz cały

sensors

Pisałem wyżej. W stanie spoczynku po uruchomieniu około 70-75 stopni, przy flashu 85 stopni i przy mocniejszych grach (Minecraft, Trine, MeatBoy) ponad 90stopni, wtedy to juz moge sobie herbate zaparzyć na nim.

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:16
autor: brezniew
A co pokazuje:

Kod: Zaznacz cały

cat /proc/cmdline

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:21
autor: Shimmy
Nie zmieniałem kernela jeśli o to chodzi, dodałem sobie moduły na oszczędzanie energii ale przed ich dodaniem temperatura była identyczna:

Kod: Zaznacz cały

BOOT_IMAGE=/boot/vmlinuz-3.2.0-22-generic root=UUID=3a950ab1-9f62-4574-8b36-22fc628422c6 ro quiet splash acpi=force acpi_osi=Linux pcie_aspm=force pcie_aspm=powersave vt.handoff=7

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:23
autor: makson
Shimmy pisze:...Dell 1749 i5...
Shimmy pisze:Nie mam grafiki hybrydowej, karta graficzna dedykowana, ATI 5000 HD.
Może jestem ślepy, ale wydaje mi się, że tymi stwierdzeniami potwierdzasz, że masz hybrydę.
Pozdro

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:29
autor: Shimmy
Wybacz za wprowadzanie w błąd, szukalem specyfikacji laptopa i nie było o hybrydzie, myslalem ze to termin analogiczny do napedu hybrydowego czyli w przypadku działania dwóch kart.

W takim razie co z tym fantem zrobić?

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 16:38
autor: Linuxoholic
Shimmy pisze:
Linuxoholic pisze:A co pokazuję

Kod: Zaznacz cały

sensors

Pisałem wyżej. W stanie spoczynku po uruchomieniu około 70-75 stopni, przy flashu 85 stopni i przy mocniejszych grach (Minecraft, Trine, MeatBoy) ponad 90stopni, wtedy to juz moge sobie herbate zaparzyć na nim.
Zapytałem o sensors by się upewnić że xsensor nie pokazuje Ci temp grafiki zamiast procka, każdą ewentualność warto wykluczyć. Każdemu czasami zdarzają się omyłki.

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 18:47
autor: Poltiser
Stopnie Celsiusza czy Fahrenheita?

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 18:53
autor: Shimmy
Linuxoholic pisze:
Shimmy pisze:
Linuxoholic pisze:A co pokazuję

Kod: Zaznacz cały

sensors

Pisałem wyżej. W stanie spoczynku po uruchomieniu około 70-75 stopni, przy flashu 85 stopni i przy mocniejszych grach (Minecraft, Trine, MeatBoy) ponad 90stopni, wtedy to juz moge sobie herbate zaparzyć na nim.
Zapytałem o sensors by się upewnić że xsensor nie pokazuje Ci temp grafiki zamiast procka, każdą ewentualność warto wykluczyć. Każdemu czasami zdarzają się omyłki.
Uruchomiłem obydwa jednoczesnie i wyniki były identyczne. Może wgrać inny kernel?

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 18:54
autor: snp88
ale xsensors to nie jest tylko okienkowa wersja sensors ??

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 19:04
autor: linuxozaurus
Troche dziwne, procesor nie skacze i nie jest w stresie a temperatura wysoka.
zrób test producenta.Ja tak miałam i plus resety po godzinie od włączenia lapka i efektem tego była wymiana płyty gł wraz chłodzeniem procesora i wifi.

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 19:52
autor: elzear
@Shimmy
Na lapku mojej dziołchy miałem podobny problem Dell 1549. Niby wszystko było ok wiatraczki się kręciły jednak temperatura trzymała się na poziomie 60-70 stopni nawet przy małym obciążeniu.
W tym przypadku pomogła ingerencja w wiatrak :) wyczyszczenie syfu który osadził się na radiatorze, poprzez co ciepło zostało w końcu dobrze oddawane.
Temperatura po zabiegu 45 stopni ciągle :)

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 19:55
autor: snp88
zgodze się z kolegą ;) wyżej jeżeli nie masz juz gwarancji spróbuj rozebrać i przeczyścić ;) to wbrew pozorą może dużo zmienić

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 20:00
autor: linuxozaurus
snp88 pisze:zgodze się z kolegą ;) wyżej jeżeli nie masz juz gwarancji spróbuj rozebrać i przeczyścić ;) to wbrew pozorą może dużo zmienić
Jestem kobietą patrz profil użytkownika. :twisted:

Z innej beczki teraz zgłosiłam awarię dysku i czekam na nowy.

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 20:01
autor: luk1don
lm-sensors i pwmconfig poustawiane i pokonfigurowane?

Re: Testujemy 12.04 LTS Precise

: 11 kwie 2012, 20:02
autor: elzear
linuxozaurus pisze:
snp88 pisze:zgodze się z kolegą ;) wyżej jeżeli nie masz juz gwarancji spróbuj rozebrać i przeczyścić ;) to wbrew pozorą może dużo zmienić
Jestem kobietą patrz profil użytkownika. :twisted:

Z innej beczki teraz zgłosiłam awarię dysku i czekam na nowy.

On chyba mówił o mnie :P

Tak btw. to ostatnio na pendraku zainstalowałem sobie Beta 2, poaktualizowałem wszystko i powiem szczerze, że unity w tym wypadku działa naprawdę fajnie. W Unity wcześniejszych wersjach do uruchomienia aplikacji wykorzystywałem alt+f2 jednak zawsze denerwowało mnie wywoływanie np. terminala, bo aby go uruchomić trzeba było podać pełną nazwę czyli "gnome-terminal".
Teraz opcja uruchamiania aplikacji została przeniesiona pod przycisk "super" (na większości notebooków jest to przycisk z flagą windowsa).
I działa to nareszcie dobrze :)