efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Wyłącznie system! Wątpliwości dotyczące aplikacji proszę umieszczać niżej, w odpowiednich forach.
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

Podobno przy mieszaniu Win na GPT i Ubuntu na MBR nie ma konfliktu. (Do tego potrzebujesz włączonego trybu Legacy)
ale ja nawet na legacy nie mogę zmienić a jedynie mam usb legacy w UEFI i tyle. PENa zrobiłem tak jak ty czyli z MBR na GPT i faktycznie działa lepiej.
Ps jestli teraz kupisz komputer to prawdopodobnie nie będzie trybu Legacy (Intel zapowiadał wcześniej że po 2020 roku nie będzie produkował komputerów z CMS (odpowiada za tryb legacy). Oczywiście zakładam że kupujesz nowy komputer nie komputer z 2 ręki.
na razie nic nie kupuje, ale wielkie dzięki za informacje, będę pamiętał.
Obecnie jest używana pozycja /efi lub /boot/efi
czyli gdzie powinienem wg ciebie zainstalować bootloadera tam gdzie EFI :?:
Obrazek
pytam o to na samym dole "Device for boot loader installation:" bo widziałem, że niektórzy nie ruszali tego tylko instalowali domyślnie
chyba, że bo stworzeniu EFI ona automatycznie przeskoczy do tej partycji
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

Nie sprawdzałam trybu instalacji obok Windows na komputerze z UEFI ponieważ wolę ręcznie decydować co i gdzie?

A domyślnie chyba jest MBR (zakładam że nie zmieniałeś niczego przed zrobieniem zrzutu ekranu)

Partycję efi masz na sda5 musisz ją wybrać aby na niej zainstalować bootloader bo inaczej trafi do MBR.

Ja nie korzystałam z swap bo nie ma takiej potrzeby.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

sorrki ale to nie mój ekran, chciałem tylko pokazać o co mi chodzi
czyli jak stworzę EFI to tam ładuję bootloader'a. Właśnie o to mi chodziło, bo nie zawsze wskazywany był dysk WINdy z MBR
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

Tryb efi jest Używany od Ubuntu 18.04 LTS.

Obsługa secure boot od 20.04.6 LTS lub 22.04 LTS.

Partycja efi musi być na FAT 32.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

nie widziałem opcji wyboru systemu plików podczas instalacji, po prostu jest do wyboru
Obrazek
możliwe że instalacja robi to automatycznie wybierając odpowiednią zakładkę :razz:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: kobrawerde »

A może jeśli już testujesz to możesz sprawdzić jak będzie Ci działać twój lapek jeśli użyjesz jak w moim przypadku partycji w systemie msdos. Ja mam starego lapka ( bios podobnie jak u Ciebie w tym samym archaicznym stylu ) i w BIOS-ie mam w sekcji BOOT / boot uefi -na : disabled czyli formatowałem dysk w gparted na ext4 ale wcześniej w zakładce : urządzenie : utwórz tablicę partycji ( cały dysk ssd ) / wybrałem nie gpt ale msdos. Tak więc cały dysk SSD mam w msdos potem instalowałem Winde10 a na końcu LunuxMint-a ( ubuntu 22.04 ) i wszystko "chula" OK nie bawiłem się w uefi i pewnie dlatego grub działa mi zawsze poprawnie :-) ... jeden minus dysku utworzonego w msdos że możesz utworzyć tylko 4 partycje podstawowe do uruchamiania systemów operacyjnych a w gpt 128 :-) ale czy potrzeba mi 128 systemów ? a wszystko inne zawsze można zrobić czyli czyli gdy chcesz więcej partycji to wybierasz 3 partycje podst. a z czwartej robisz rozszerzoną a z niej można już nieograniczoną liczbę partycji ( dysków logicznych precyzując ).
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2023, 21:53 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

teraz na GPT Winda stworzyła sobie sama chyba ze 3 albo 4 partycje, a ile stworzy partycji na MBR ?
do tego mam dysk ssd 500gb i myślałem sobie żeby zainstalować 3 systemy
1 Winde
2 ubuntu 22.04
3 ubuntu 23.04 - którą tak zachwalają nowościami (do testowania)
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: kobrawerde »

Ja też mam trzy Winde / Minta / i MXlinux-a (debian-a) ( jak pisałem można mieć cztery ) ...jak to windows sam utworzył Ci sam partycje ? :-) ..to raczej niemożliwe
Ps. mam także ssd ok 500GB i taki układ partycji wszystkie podstawowe bo nie potrzeba mi więcej :-)
A co do secure boot to już korzystam z PC od wielu latek od windy 98 / milenium ..do 10-tki + linuxy chwytałem wszelkiego rodzaju wirusy uwalały system oczywiście z rodziny windows ...ale nigdy przez te lata nie nawalił mi żaden bios z tego powodu. Secure boot chyba więcej namieszał niż pomógł choćby utrudniając instalację linux-a.
Załączniki
gparted.png
(46.75 KiB) Nie pobierany
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2023, 21:05 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

To się zgadza dla partycji EFI dlatego nie trzeba wybrać systemu plików dla tego rodzaju partycji. Jest to FAT 32 i służy do przechowania bootloadera np GRUB czy rEFInd.

Ale trzeba wybrać miejsce instalacji bootloadera

Od Ubuntu 23.04 jest nowy instalator.

"pewnie dlatego grub działa mi zawsze poprawnie :-) ... jeden minus dysku w msdos że możesz utworzyć tylko 4 partycje podstawowe do uruchamiania systemów operacyjnych a w gpt 128:-) ale czy potrzeba mi 128 systemów ?"

To prawda dlatego w tablicy MBR trzeba używać czegoś takiego jak Partycja rozszerzona ,która pozwalała przechowywanie innych podstawowych partycji wewnątrz rozrzedzonej. Za długo korzystałam z takiego wynalazku.

128 partycji To dużo w GPT.

I jak powiedziałam minus z partycjami EFI jest taki że Windows lubi nadpisywać nie swoje partycję EFI

Nie skorzystam z trybu Legacy bo chce korzystać z secure boot. Za długo miałam to wylaczone. Z powodu 20.04.1 LTS.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

Obrazek
...jak to windows sam utworzył Ci sam partycje ? :-) ..to raczej niemożliwe
podczas instalacji zrobił mi podobnie jak na zdjęciu czyli partycje 1 i 2 na dysku 0 - a ja go o to nie prosiłem ;-)
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

Dysk 2 według Windowsa nie ma tabel partycji GPT

Dlatego on proponuje konwersję na GPT z MBR.

Dysk 0 to typowa instalacją z partycją recovery. Jest to typowa instalacją z automatu zasadzie usuń starą tabelę partycji i utwórz nową pod standardową instalację. (Taką instalację miałam na starym Dellu którego nie używam bo jest uszkodzony.) Obecnie mam Lenovo (patrz podpis).

Dysk 1 jest zaszyfrowany podobny można zrobić z LUKS dla Linuxa.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

zasadzie usuń starą tabelę partycji i utwórz nową pod standardową instalację
sorry ale nie czaje :pt36: która to jest stara tabela partycji ta recovery ? ale on ma dwie recovery to którą usunąć i dlaczego :?:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: kobrawerde »

2 to nie partycja tylko miejsce nieprzydzielone (wolne) ale to 1 ( Magazyn ) to zupełnie nie mam pojęcia co to jest i czemu Winda Ci to stworzyła :-) może inni się wypowiedzą. Najlepiej sprawdź sobie pod linux-em np. gparted ( live-usb) jak faktycznie wygląda teraz podzielony dysk ssd. Ja na samym początku sam podzieliłem sobie ssd na cztery podst. partycje i jedną sformatowałem na ntfs (pozostałe na ext4) na niej instalowałem winde nic więcej samodzielnie winada mi nie stworzyła. Choć było to mega dawno i mogłem coś przeoczyć ...jednak jeśli nawet to jakieś dziwne partycje na których nie ma systemu zaraz bym usunął przed instalką linux-a :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2023, 21:40 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

Dysk 0 ty typową instalacją 10 z 3 Partycja to recovery i jest to instalacją z automatu.
Ja miałam podobny układ partycji jak pokazujesz (dysk 0) ale to był poprzedni laptop z dyskiem HDD. Albo jak kto woli typowa instalacją OEM. Teraz mam 2 dyski SSD z GPT.

Instalator pozwala na szyfrowanie dysku . Podobnie jest w Ubuntu .
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

to którą się usuwa 1 czy 3 na dysku 0 :?:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: kobrawerde »

A jak instalowałeś windę w GPT / uefi ? zgaduję bo może to 600MB to partycja efi ( to tego nie usuniesz bo będzie kuku z systemem )...a ta 3 recovery to nie mam pojęcia może nowsze wersje instalacyjne windy (jest sporo różnych wersji kompilacji widowsa) które może coś takowego tworzą ... a może to uroda uefi no bo jak może 128 to czemu by nie :-D
Ja jak wspomniałem mam cały dysk w msdos nie wiem jak jest w gpt / uefi. Posprawdzaj sobie czy instalacja Linuxa będzie OK i grub będzie działał poprawnie z tym uefi bo na tym Ci zależy. Jak nic nie pomoże i żadne kombinacje z uefi zawiodą i będziesz miał dosyć to spróbuj jw. dysk w msdos. ( przekonwertuj z gpt w gparted -live)
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2023, 22:06 przez kobrawerde, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

Nie pisałam abyś usuwał partycję z dysku 0 tylko ze to typowa instalacją OEM z recovery.

Czy działa ci dualboot mieszany? (Win na GPT i linux na MBR? W tej sytuacji musisz się pogodzić z tym że dysk 2 jest nie montowalny z powodu tabeli partycji MBR (zlośliwi mowia MSDOS).

Ja mam windows 10 bez recowery. Żamniast tego jest ostatnia malutka Partycja z narzędziem do naprawy systemu.

Która podwersja windows 10 u mnie 22H2?
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
Awatar użytkownika
cyfra
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 51
Rejestracja: 10 kwie 2023, 14:28
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: cyfra »

A jak instalowałeś windę w GPT / uefi ? zgaduję bo może to 600MB to partycja efi ( to tego nie usuniesz bo będzie kuku z systemem )...a ta 3 recovery to nie mam pojęcia może nowsze wersje instalacyjne windy (jest sporo różnych wersji kompilacji widowsa) które może coś takowego tworzą ... a może to uroda uefi no bo jak może 128 to czemu by nie :-D
Ja jak wspomniałem mam cały dysk w msdos nie wiem jak jest w uefi.
jak widać na zamieszonym zdjęciu gość ma 100% wolnego miejsca na obu. Może to coś w stylu swap na linux'sie
Nie pisałam abyś usuwał partycję z dysku 0 tylko ze to typowa instalacją OEM z recovery.

Czy działa ci dualboot mieszany? (Win na GPT i linux na MBR? W tej sytuacji musisz się pogodzić z tym że dysk 2 jest nie montowalny z powodu tabeli partycji MBR (zlośliwi mowia MSDOS).
nie robiłem mieszanego oba sie zainstalowały na GPT tylko PENa miałem MBR ale w Ventoy też pisało że jest to MBR na GPT. Niestety bez zmian, nie wiem dlaczego, szukałem różnych sposobów i nic, może zadziała na Ubuntu 23.04, zobaczymy. Mi się już nie chce kombinować :oops:
Awatar użytkownika
kobrawerde
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2060
Rejestracja: 10 wrz 2006, 16:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 22.04
Środowisko graficzne: Cinnamon
Architektura: x86_64
Kontakt:

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: kobrawerde »

Wiem bo niestety sama instalacja windy zabiera sporo czasu ... o niebo więcej niż linux-a
Awatar użytkownika
linuxozaurus
Gibki Gibbon
Gibki Gibbon
Posty: 2154
Rejestracja: 02 lis 2010, 22:45
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 20.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Re: efibootmgr - nie mogę aktywować windows boot manager

Post autor: linuxozaurus »

To masz tak samo jak u mnie z Ventoy typ MBR (u mnie pendrive 32GB Goodram)

Obraz Windowsa po trochę ponad 5GB danych i trwa sporo dłużej niż w przypadku Ubuntu.
witam
Linuxozaurus
Santo Subito Ioannes Paulus II "wolne oprogramowanie dla wolnych ludzi"
Lenowo IdeaPad L340 17API z Windows 11 Windows Dual Boot Linux Mint Cinamon in secure boot end user mode.

🇺🇦Sława Ukrajini!🇺🇦
ODPOWIEDZ

Wróć do „Instalacja, aktualizacja i konfiguracja Ubuntu”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości