KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
FKris
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2009, 08:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: FKris »

Dzięki pendejo, pewnie po jakimś czasie użytkowania będę wiedział co mi jest potrzebne, a co można usunąć. Oczywiście można pobrać to co potrzebne z repo, pogrzebać na forum, google ale zajmuje to trochę czasu, tak że trochę szkoda że nie ma remix na Kubuntu.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Wątek zrobił się dłuższą dyskusją bo miał się taka stać:).

Generalnie tak jak kolega pisał. Lepiej jak środowisko jest od początku zainstalowane.

Co do 3,5. Programy są w nowych wersjach pod KDE4. Generalnie mozesz spróbować wklejać do folderów w homie do określonych programów. Ale najrozsądniejsza rzeczą jest konfiguracja od poczatku. KDE 4 rózni się bardzo od 3,5 w kwestiach zasadniczych. Nowe biblioteki, nowe programy itp. To prawie ze jak miedzy dwoma roznymi srodowiskami graficznymi.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

No to się z grubsza udało doprowadzić KDE4 do stanu używalności. Na razie tylko wersja 4.1.3. 4.2Beta dziś wieczorem.
Tradycyjnie kilka problemów:
1. Dlaczego nie mogę ustawić rozdzielczości tej co zwykle mam (1400x1050) a wybór kończy się na 1280x1024? Te same stery do starej nVidii co zwykle (96).
2. Zakładki w Firefoxie się jakoś dziwnie prezentują... Da się coś z tym zrobić? Jakoś tak nachodzą na siebie - najlepiej na zrzucie widać. Obrazek Zresztą więcej rzeczy w FF wygląda niezbyt. W sumie to wszystkie kontrolki mają jakąś ramkę czy cuś takiego... Wiem, że FF to w GTK jest projektowany, ale w KDE3.5.x wyglądał mimo tego perfekcyjnie a w KDE4 niestety nie...
3. Nie mam ikon choćby w Adepcie, tylko jakieś ikony z pytajnikami.
Obrazek
4. Często mi obraz mruga (takie mrugnięcie jakby, wyciemnienie na jedną klatkę). Czyżby za słaba karta (GForce 4 MX)?
5. Jak poukładać plazmoidy czy jak to tam zwał, na górnym panelu? Zawsze podobał mi się układ a'la Gnome (menu i przyciski programów na górze i pasek zadań na dole). Teraz nie mogę poukładać na górze jak chcę - systray i zegarek uparcie zabierają więcej miejsca niż im trzeba i przesuwają mi się inne elementy...
Obrazek
6. Jak w ogóle dodać przyciski uruchamiające programy? Drag'n'drop nie działa... "Dodaj przycisk" nie istnieje...
EDIT: Działa, o ile używa się NOWEGO menu a nie starego, gdzie wszystko można znaleźć przynajmniej dziesięciokrotnie szybciej. :)
7. Kaffeine... Chyba najlepszy program do oglądania i edukacyjnego oglądania kodowanej TV-Sat (nie mówmy o VDR - za dużo zachodu z nim). Nie ma jej w standardowej instalacji a po instalacji menu wyglądają tak:
Obrazek
EDIT: Z tym też sobie poradziłem. Wyłączyć wszystkie efekty pulpitu... No ale to chyba coś nie tak, czy mi się tylko tak wydaje?

Coś mi się wydaje, że po raz kolejny wrócę do KDE 3.5.x... :/
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Na początek polecam zainstalowac 4.2 beta2 i nie sugerować się sie ta betą w nazwie. Rozwiazano sporo problemów i system wyglada ze dziala lepiej. I zobacz co wtedy bedzie zle dzialac.
Jeszcze jedno. Czy instalowales kubuntu od podstaw z 4.1? (od razu z 8.10), czy robiles upgrade z 3.5.10?? To drugie moglo namieszać.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

Instalowałem Kubuntu 8.10 od podstaw, potem zrobiłem update do 4.2 i... bez zmian. Wszystkie punkty pozostają aktualne. No zobaczymy za jakiś czas, czy coś się zmieni w tej materii. Jak się wkurzę, to poczekam na 4.3 siedząc na 3.5.10... ;)
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

to ja odpowiem co wiem.

2. sprobuj pozmieniac opcje w Ustawienia Systemowe --->Wyglad--> GTk styles and fonts. Moze zmiana z opcji uzyj kde styl do programow gtk na inną da rezultat.
3. Bywa ja tez tak mam widac cos nie okejos w repozytoriach. albo to ten adept, ktory jest tragiczny. Szczegolnie ten z zakaldki systemowe od pakietow.
4. Czy wylaczenie efektow kwina pomaga?
5. W 4.2 ten problem powinien ci zniknąć. Jezeli nie zainstaluj panel spacer (nie wiem jak jest z instalacja plasmoidów pod Kde 4.2 potrzebne sa inne biblioteki niz podane w poradniku).
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

gandalf szkarłatny

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: gandalf szkarłatny »

A ja mam problem. Po zmianie rozdzielczości ekranu na mniejszą po zalogowaniu się na moje zalogowanie (po ponownym uruchomieniu programu) zwykły ekran wyświetla się przez ok. 1 sekundę po czym robi sie cały w dwóch kolorach... i nic nie mogę zrobić!! Czy mogę prosić o pomoc. Używam Kubuntu 8.10 a moja karta graficzna to Rateon x1600 series
:sad:
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

KDE 4.2 RC1 sprzed dosłownie kilku minut i jeśli o mnie chodzi, dopiero teraz widać zmiany.
@Aristofeles, zmiana wyglądu? No mam dwie możliwości: QT4 i Raleigh. QT4 to KDE a Raleigh to wygląd Gnome sprzed kilku lat... Co do mrugania obrazu, to zdaje się pomogło, niestety dziwny sposób pojawiania się menu pozostał. Wygląda to tak, jakby wpierw pojawiało się okno ze "śmieciami" a dopiero potem zostało wrzucone menu... Co śmieszne, teraz nie mogę włączyć z powrotem efektów pulpitu w trybie OpenGL... Co do Adepta, to IMHO problem jest z tym, że polskie teksty nie są podłączone do ang. ikonek. Przełączyłem system na angielski i ikonki grup są wszystkie (no do programów z prawej wszystkich i tak nie ma, ale to problem developera danego softu, choć (!) KMouth n.p. nie ma ikonki, choć to chyba program KDE...)
Panel spacer? A na co mnie to? Żeby był zegarek na swoim miejscu i jednocześnie nie zajmował nie połowy długości panelu? Nie rób jaj...
Poza tym, zniknęły opcje paneli w Appearance settings (była możliwość zmiany - już nie ma, chyba, że cały themes coś zmieni. Nie wiem - jest tylko jeden). Można przełączyć Desktop na folder view, co pewnie przywróci możliwość posiadania burdelu na biurku - jeszcze nie sprawdziłem. Pojawiło mi się coś takiego jak serwer AKONADI (wtf it is?) nie wiem, bo nie działa (wywaliło się na self-test). Do tego jest już w komplecie masa dodatków do plasmy.
Czyli bolą mnie teraz trzy rzeczy:
1. Przywrócenie efektów pulpitu, żeby sprawdzić, czy Kaffeine już działa w trybie OpenGL (direct rendering mam: yes - żeby nie było)
2. Wygląd aplikacji najczęściej przeze mnie używanych, czyli FF i Thunderbird (wyglądają beznadziejnie zarówno w QT4 jak i Raleigh)
3. Ustawienie zegarka, tacki systemowej i innych guziczków jak ja chcę a nie jak chce KDE4 (może coś więcej o spacerach panelu?)
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Generalnie dziwie się twoim problemom. Poniewaz one nie wystepuje u mnie. Fakt ze spacera musialem uzywac w KDE 4.1 zeby ladnie poustawiac wszystko na panelu to od bety 4.2 takiego problemu nie mam wszytko jest na mijescu. zagarek zajmuje standardowo malo miejsca. podobnie z innymi elementami. Aby zmieniac cos na panelu trzeba kliknac w cashew w prawym rogu tego panelu. w More settings ktore sie pojawi mozna ustawic miedzy innymi autohide. Wtedy tez mozesz przestawiac kolejnosc wszytkich elementów.
Akonadi to cos odpowiedzialne za mysql. Nie wiem dokladnie na kiego grzyba to jest. Np. Kopete kiedy mu klikniemy exportuj kontakty wrzuca je wlasnie do akonadi. Mam takze Kaffeine i nie sprawialo mi jakichkolwiek problemow. Moze KDE nie pasuje twoja karta graficzna.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

No ja też się dziwię zważywszy na to, że "stabilne" KDE4 było rok temu... Jak zmieniać cokolwiek na panelu to już wiem - nie jest to filozofia. Teraz włączyłem sobie "autohide" i rozsypał się ten panel całkiem... Bezużyteczny jest. Co do akonadi to dobrze wiedzieć, że nie tylko ja nie wiem do czego to jest. :] Co do Kaffeine, to irytuje mnie też fakt, że nie przyjęło kolorów reszty systemu... Jest szare podczas gdy resztę systemu mam beżową... Może jest Kaffeine4? Hmm...
I proszę, nie mów mi, że mam za słabą grafę, bo ZTCW to KDE4 miało być lżejsze i mniej wymagające od KDE 3.5.x... a 3.5.x nawet z berylem/compiz fusion pomykało jak szalone... Zresztą nie wydaje mi się, żeby KDE samo w sobie miało coś do grafy. Jeśli już to XOrg. No nie wiem. Pomęczę jeszcze trochę ale ładne/wygodne to to nie jest.
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
gandalf szkarłatny

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: gandalf szkarłatny »

A ja mam problem. Po zmianie rozdzielczości ekranu na mniejszą po zalogowaniu się na moje zalogowanie (po ponownym uruchomieniu programu) zwykły ekran wyświetla się przez ok. 1 sekundę po czym robi sie cały w dwóch kolorach... i nic nie mogę zrobić!! Czy mogę prosić o pomoc. Używam Kubuntu 8.10 a moja karta graficzna to Rateon x1600 series
Bardzo proszę o pomoc!!
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

gandalf, powtarzasz się. :D
Napisz może z łaski swojej, jakich sterowników używasz, czy masz włączoną akcelerację 3D (direct rendering=yes) itp. Nie mam Radka x1600, nie mam takich objawów, więc nie mogę napisać czy i ewentualnie jak sobie poradziłem ale mogę pomóc szukać. Ewentualnie jak nie wiesz gdzie tego szukać, to wrzuć wyniki poleceń:

Kod: Zaznacz cały

lspci

Kod: Zaznacz cały

dmesg

Kod: Zaznacz cały

cat /etc/X11/xorg.conf
I ewentualnie poszukaj loga z XOrg (bodaj /var/log/Xorg.0.log) czyli

Kod: Zaznacz cały

cat /var/log/Xorg.0.log | grep EE
To ostatnie pokaże tylko wpisy z ewentualnym błędem, więc jeśli nic nie pokaże (wątpię) to dobrze. :)
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

Bzyk a próbowałeś jakiegoś skina do firefoxa pod kde4, pamietam, że kiedys znalazłem takiego eksperymentalnego, ładnie wyglądał.
http://ramonantonio.net/kde-firefox/ znalazłem

można też sprawdzić styl qtcurve dla gtk lub gtk-qt-engine i ustawić go później w 'ustawieniach systemowych' w tym miejscu, gdzie ustawia się wygląd dla aplikacji gtk.
Co do kaffeine to jest chyba jeszcze program na kde3, więc zainstaluj qt3-qtconfig
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

Ha! Pandejo, o tym to nie pomyślałem. Zawsze mi wystarczał standardowy... :D Ten co podałeś jest dobry (tzn. zakładki się nie sypią), ale wszystkie elementy edycyjne i tak mają durnowatą obwódkę. :) Ale dzięki za hinta. No i nie wiem, czy są skiny do Thunderbirda, bo też się wygląd rozjeżdża.
A co do Kaffeine, to na ichniejszej stronie stoi jak byk:
Yes, we are working on the KDE 4 version.
And yes, it will use Phonon.
This will take some time because:
- We are rewriting most of the code to introduce new features.
- Phonon does not yet support all the features we need.

Be patient, and stay tuned !
Wszystko jasne.
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
grymek3
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 04 kwie 2007, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: grymek3 »

KDE 4.2beta czy coś

Moje pytania :
1. po zalogowaniu mam z prawej strony to co było w kde4.1 ramkę wyświetlającą folder domowy/desktop. Gdy nacisne na coś prawym przyciskiem występuje błąd krytyczny i restart kwin podejrzewam

2.
jak sie otwiera folder. Mogę otworzyć folder z przycisku K albo z ramki ale w obu przypadkach pokazuje mi okno z drzewem którym programem chcę to otworzyć

3.
dalej jest tak ,że nie mogę minimalizować gier w cededze.
Naciskam alt+f3 to wyskoczy sama pulpitowa myszka i mrygnie trochę. Klawiatura tylko w grze nie działa.
Taka sama sytuacja, jak nie gorsza, z alt+tab
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Zrób aktualizacje do KDE 4.2 najpierw. Uzywasz bety sprzed 2 miesiecy bodajże, nie dziwota, że może sprawiac problemy. Ponadto, jeżeli instalowałes KDE 4.2 beta na KDE 4.1, który był mocno modyfikowany i były doinstalowywane paczki i zależności to 4.2 może sprawić problemy. Mi zrobiło taki bajzel, że mimo że postawiłem system na nogi to i tak nie dało się go używać.
Jeżeli tak to ja polecam zainstalowac Kubuntu od nowa i od razu zrobić update do 4.2.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

grymek3
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 04 kwie 2007, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: grymek3 »

z czego korzysta kde4.2 - chodzi o menadżera okien. Pytanie, bo nie mam ani dolphina ani konquerora. Widziałem jakieś akimado czy coś ale to chyba nie obsługuje okien.

Reinstalka od nowa nie wchodzi w grę. Za dużo już się z tym bawię. Najpierw kde3.5 i problemy z kde4.1. Potem, jakaś aktualizacja poszła i do kde4.1 nie mogłem wejść to na gnoma przeszedłem na jakiś tydzień. Teraz usunełem całe kde4.1, gnome i zainstalowałem kde4.2 ze źródła co ty podawałeś

I drugie pytanie.
Jeśli chce coś doinstalować to instaluje np konversation-kde4 czy zwykłe ?
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

dolphin

a ja troche inne pytanie dlaczego aplikacje z KDE pod GNOMe, które zmaksymalizowałem kiedyś teraz uruchamiają się na fullscreenie zasłaniając dosłownie wszystko, są bez górnej belki _ [] X i nie da się ich odfullscreenować nawet klikając na panelu odpowiednie opcje.
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
Awatar użytkownika
Kyouraku
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 21 maja 2008, 18:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.04
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Kyouraku »

mam pytanko jak zrobić przeźroczyste notatki?
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

Nooo... Znów wątek ożył. :)
KDE4.2... O ile miało sie 4.1 to żeby działało po update, to trzeba usunąć w katalogu domowym i podkatalogach wszystko co ma w nazwie 'plasma' (pewnie nie wszystko trzeba, ale nic sie nie stanie jeśli to zrobimy - rzecz jasna oprócz utraty wszystkich ustawień plasmy). Sam sie wnerwilem, gdy po update system sie na brutala wieszał przy dodawaniu choćby nowego plasmoidu na pulpit... A teraz działa bez problemu.
@grymek, przy instalowaniu należy wybrać wersje 'kde4' (oczywiście możesz wersje 'nie-kde4' ale np. kdenlive w wersji 'nie-kde4' na KDE4 robi segfault jeszcze w czasie uruchamiania...). Co do 'managera okien' to jest nim KWin ale tobie chodzi o managera plików. Jest nim Dolphin. Konqueror też może być, choć ten drugi jest raczej używany jako przeglądarka, choć ja go nie potrafie używać - strony w nim ładują sie jakieś 100 razy dłużej niż w FF.
@pendejo, troche mi to czuć problemem z Compizem czy coś w tym guście. Krótko: coś z dekoratorem okien...
@Kyouraku: A masz włączone efekty KWin? Animacje i inne wodotryski? Jeśli tak - to pewnie trzeba zmienić motyw plasmy, jeśli nie, to je włącz. :)
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość