KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Tematy specyficzne dla poszczególnych window managerów: KDE, GNOME, XFCE, Fluxbox, Blackbox, IceWM, WindowMaker, itd. - wszystko tutaj.
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Wygląd widżetów zależy od tematu Plasmy. W wersji KDE 4.2 można kombinować wiele ustawień z różnych tematów. No ale trzeba je wcześniej zaciągnąć. I tam pewnie dało by się ustawić temat np oxygen ale z notatkami przezroczystymi. Trzeba się pobawić i popatrzeć.

moze być np coś takiego?: http://img389.imageshack.us/img389/1123/05dn8.th.jpg. to jeszcze KDE 4.1 ale jak mowie teraz mozna spokojnie mieszać tematy.


Co do instalacji KDE 4.2. Jeżeli Bzyk ma racje, to jeżeli mamy mocno scustomizowane 4.1 to być może tak jak on mowi trzeba robić. Ja robiąc update do 4.2 w takim wypadku zarżnąłem środowisko. Instalacja na świeży system na 4.1 nie powinna jednak sprawić problemów, ja tak potem zrobiłem i chodzi do teraz.

CO do aplikacji to oczywiście te dla KDE4. Aplikacje z 3.5 można podzielić generalnie teraz na 3 grupy: te które działają na KDE4 np Kaffeine, te które niby działają ale mają różne problemy: Amarok - nie wyśle nic na Last.fm, Ktorrent - problemy z łączeniem się z różnymi trackerami szczególnie prywatnymi itp, czy Kontakt, który nie pobiera majli(problem starego Kmaila), no i są te które nie działają za nic.. tu przykład od Byzka.

P.S. Zapraszam zainteresowanych na Czytelnie, jest prezentacja KDE4.2 krótka.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
weakhead
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 29 kwie 2007, 11:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: weakhead »

Właśnie zassałem KDE 4.2...
Jego stabilność jest dziwnie podejrzana ;)
Wszystko fajnie działa, jest jednak parę istotnych zgrzytów:
1) Po włączeniu composite dość mocno wzrasta zużycie procesora (to da się znieść), ponadto, akcje na narożnikach okazyjnie powodują reset KWin (to już mniej);
2) Plasmoid widoku katalogu na pulpicie bywa wadliwy i powoduje reste całej plasmy;
3) kde-gtk(narzędzie do edycji motywów GTK pod KDE 4)... opcja ujednolicenia interface'u nie działa najlepiej i powoduje sporo bugów w aplikacjach GTK.

Zaczynam wierzyć w KDE 4x. Jest już naprawdę nieźle.
-------------------------------------------------------------------

Mam pytanie...
Ktoś próbował uruchomić Banshee pod KDE 4.2? U mnie się uruchamia, lecz już nie ma zamiaru odtwarzać żadnych utworów ani nawet pobierać list odtwarzania z last.fm...
Da się coś z tym zrobić?
PiotrekS
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 4
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:50
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: PiotrekS »

Mi się KDE 4.2 bardzo podoba. Ale mam inne pytanie.
Ktoś wie gdzie znaleźć jakieś lepsze spolszczenie do KDE4.2 ? :) To co mam to jest chyba do wersji 4.1, niepełne. Jak zaglądam na stronę tłumaczeń KDE to widzę, że KDE jest już prawie w pełni (96%) spolszczone... Ale pakietów w repozytoriach jakoś nie widać (używam repozytorium kubuntu-experimental).
grymek3
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 04 kwie 2007, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: grymek3 »

kolejna luka

1.
-uruchomienie kadu
-wyłączenie kompa
-włączenie
-po zalogowaniu pojawia się zombie kadu
-nie da sie zalogować i jest ciągle na pasku na dole
-uruchamiam kadu , zombie znika a kadu choc mam panel na dole jest na środku na górze
Awatar użytkownika
weakhead
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 29 kwie 2007, 11:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: weakhead »

grymek3 - proponuję w opcjach sesji wybrać pustą sesję na start lub wcześniej zapisaną. U mnie, w domyślnie włączonym zachowaniu (tj. przywracanie ostatniej sesji) cały czas pojawiały się na start 3 puste okna Ark'a, wyłączenie każdego z nich powodowało ukazanie się komunikatu o błędzie Ark'a...
Ponadto - muszę korzystać z Pidgina, Kopete się zawiesza, jego wyłączenie powoduje zawieszenie się miejsca w tacki systemowej - ikona ciągle tam siedzi, lecz nieaktywna.
ikaps
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 01 lip 2007, 20:23
Płeć: Kobieta
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: ikaps »

Witam,
zainstalowałam dzisiaj na Ubuntu 8.10 KDE 4.2 (po raz pierwszy) i wszystko działa oprócz tematów: okna Nautilusa, Firefoksa, Pidgina i wielu innych aplikacji wyglądają jak na zrzucie. Za to np. okno ustawień systemu jest OK.
Co mam zrobić, żeby dało się patrzeć na ekran?? :sad:
Aha, styl i dekorację okien mam ustawioną na Oxygen, a wybór innych ustawień nie daje żadnych zmian...

Obrazek

EDIT:
OK, już sobie poradziłam - wystarczyło doinstalować gtk-qt-engine... Nie jest idealnie, ale na pewno dużo lepiej niż było...
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

@Bzyk, miałeś sporo problemów z KDE 4.2, czy zmiana z OpenGL na Xrender zmienia coś??
@Ikaps, no ale Nautillus to nie jest manager KDE tylko bodajże GNOME, podobnie z pidginem to nie jest program dla KDE. Oxygen nie będzie się stosował to tych aplikacji.
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

Aristofeles pisze:@Bzyk, miałeś sporo problemów z KDE 4.2, czy zmiana z OpenGL na Xrender zmienia coś??
O tak! Działają wszystkie efekty, tyle, że renderuje software'owo i przesuniecie półprzezroczystego okna trwa... i trwa... i trwa...
A na OpenGL teraz już przełączyć nie moge... KDE4 twierdzi, że:
Nie udało się aktywować efektów pulpitu przy użyciu podanych opcji. Zostaną przywrócone poprzednie ustawienia.
Sprawdź plik konfiguracyjny serwera X (xorg.conf). Być może musisz zmienić zaawansowane opcje, zwłaszcza zmieniając ustawienie 'composite' .
Mam na 'ON'...

A przy okazji mam kolejny kłopot. Chciałem sobie włączyć znak Euro tam gdzie go na klawiaturze mam, czyli na 'e' z prawym Alt. Nie pomyślałem, że genialne KDE4 zrobi mi go tam dla KAŻDEJ opcji klawiatury (klawiatura jest niemiecka ale pisząc po polsku przełączam na polski układ) i teraz pisząc bezwzrokowo 'e z ogonkiem' mam znaczek Euro... Owszem, da sie to wyłączyć. Ale po restarcie znów nie ma 'e z ogonkiem' a znaczek Euro... Który plik wyedytować, żeby to zmienić?
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
Awatar użytkownika
weakhead
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 29 kwie 2007, 11:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: weakhead »

Puściłem Conky i obserwuje zużycie RAM'u i procesora...
KDE 4.2 na start zajmuje mi ok 250MB pamięci operacyjnej, co jest przyzwoitym wynikiem (podobnie, jak GNOME), tym bardziej mając 2GB na pokładzie. Dalsze zużycie pamięci nie odbiega od tego, do czego przyzwyczaił mnie GNOME, więc jest bardzo dobrze.
Z procesorem jednak niekoniecznie jest tak dobrze... W lapku mam Core 2 Duo 2x 1,5GHz, zarządca Ondemand przełącza każde z rdzeni między 996MHz a pełne 1,5GHz. Przy 2x 996MHz w stanie bezczynności (nawet z odpalonym Firefoxem i Pidginem) suma zużycia wynosi do 6%. Przy przełączaniu pulpitu do lub z oknem na fullscreenie jednego z rdzeni sięga nawet do 20% (i wogóle takie przełączanie trwa zdecydowanie dłużej niż w GNOME). Ogólnie niby nie jest źle. Dziwne jednak jest to, że teraz Banshee działający w tle potrafi zeżreć do 30-40% z jednego rdzenia, który okazyjnie przełącza się na pełną moc. Wtedy też szybciej rośnie temperatura z acpitemp (nawet do 63'C) - coś, czego w GNOME nie zauważyłem (podobnie z tak dużym zużyciem z powodu Banshee). Mam wrażenie, że sam procesor jest bardziej męczony w porównaniu do GNOME.
krasel
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 5
Rejestracja: 15 gru 2007, 09:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.10
Środowisko graficzne: GNOME

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: krasel »

A wiecie może jak w nowym kde zmienić kolor panelu na czarny, tak jak było to wcześniej ? Bo za nic nie mogę się tego doszukać :/
Awatar użytkownika
Aristofeles
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwie 2008, 20:05
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Aristofeles »

Wygląd panelu definiują motywy pulpitu. Ściągnij sobie jakiś ktory ci odpowiada. Prawy klik myszy i appearance settings, tam też można ściagnąc od razy nowu motywy. teraz mozna też mieszać ustawienia motywow, zeby panel byl czarny, a widzety biale lub przezroczyste. Znajdziesz to w Ustawieniach systemu
HP Pavilion dv6151ea c2d 1,66, 2 gb ram, gf 7400 Kubuntu KDE 4.3
PC c2d 1,8ghz@2.4 ghz, 2 gb ram, gf8600, XP
PC P3 650mhz, 256 ram, gf 5500, Xubuntu + Fluxbox

FKris
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 07 sty 2009, 08:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: FKris »

Z innej beczki pod KDE 4.2 nie działa mi automatyczne ustawianie daty i czasu.
Komunikat: Nie można połączyć się z serwerem czasu: europe.pool.ntp.org
lub
Nie można połączyć się z serwerem czasu: tempus1.gum.gov.pl
ktoś ma podobny problem?
grymek3
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 49
Rejestracja: 04 kwie 2007, 22:20
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: grymek3 »

Jeżeli mówisz że trzeba instalować pakiety te z KDE4 to czemu nie mogę zaisntalować dolphin-kde4 . Mówi że nie ma odpowiednich pakietów itd. Tydzień temu korzystałem jeszcze ze zwykłego dolphina ale usunełem na rzecz nowego którego nie mogę zainstalować.
Zauważyłem że jest kdebase-data -bin itd ale bez kde4 - usunąć czy zostawić bo to chyba powoduje problem ?
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

W 8.10 nie ma KDE3 więc to KDE co tam masz i ten dolphin co tam jest dolphinem z KDE4 i logicznym jest, że nie znajdziesz paczki dolphin-kde4 bo takiej nie ma
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
Awatar użytkownika
Bzyk
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 53
Rejestracja: 26 lis 2006, 19:09
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 18.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: Bzyk »

Cześć. Właśnie udało mi sie włączyć efekty pulpitu na GForce 4 MX Integrated... A jak. Nie powiem - demon szybkości to to nie jest ale i tak działa lepiej niż Viśta na zintegrowanym Intelu x3100.
Jeśli ktoś ma też z tym problemy (nVidia) i mimo ostrzeżeń chce spróbować, to prosze wyedytować xorg.conf i:
w sekcji ServerLayout dopisać nieśmiertelne:

Kod: Zaznacz cały

Option "AIGLX" "true"
Prawdopodobnie wystarczy. Mam jeszcze paczuszke 'kodów' do sekcji Screen, ale nie wiem czy są konieczne, niezbedne, czy przypadkiem dodatkowo nie spowalniają całości. Dziś już nie mam czasu - jutro obadam, chyba, że ktoś zrobi to wcześniej i sie podzieli wynikami doświadczeń.
A wiec do sekcji Screen można jeszcze dorzucić:

Kod: Zaznacz cały

Option "DRI" "true"
Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true"
Option "RenderAccel" "True"
Option "AllowGLXWithComposite" "True"
Option "AddARGBGLXVisuals" "True"
Option "DamageEvents" "True"
Option "DisableGLXRootClipping" "True"
Smith & Wesson: The Original Point & Click Interface.
mareczek-1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 20 wrz 2006, 16:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: mareczek-1 »

A nie wie ktoś może, dlaczego jak zainstaluję cokolwiek, to nie pojawiają mi się te programy w Menu? Podobnie jak odinstaluję coś. Na początku pomagało ponowne uruchomienie kompa. Teraz nawet to nie pomaga. Jak uruchomię dany program z konsoli, to śmiga.
Czemu KDE 4.2 nie dodaje aktywatorów do Menu?
Awatar użytkownika
pendejo
Wytworny Kaczor
Wytworny Kaczor
Posty: 297
Rejestracja: 09 cze 2007, 12:38
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pendejo »

mareczek-1 a na pewno masz menu kickoff? pamiętam, że kiedyś jak się miało klasyczny styl menu to nie dodawało
Linux user number 485555
Ubuntu user number 26314
marcinsud
mareczek-1
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 20 wrz 2006, 16:21
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 7.04
Środowisko graficzne: GNOME
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: mareczek-1 »

Właśnie miałem napisać.
Znalazłem pośrednie rozwiązanie.

Zmiany w menu pojawiają się dopiero jak dam prawym na Menu -> Edytor menu i tam dam ZAPISZ.

P.S.
Używam Kickoff
pajakus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 02 lut 2009, 15:24
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: Xfce
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: pajakus »

jak zaktualizowac kde 3.5 na kde 4.x pod ubuntu 8.04? szukalem, ale nie umie znalezc nigdzie takiej opcji...
sebcioz
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 lis 2006, 10:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Kontakt:

Odp: KDE4 - czyli mały poradnik jak zacząć

Post autor: sebcioz »

mareczek-1 pisze:Właśnie miałem napisać.
Znalazłem pośrednie rozwiązanie.

Zmiany w menu pojawiają się dopiero jak dam prawym na Menu -> Edytor menu i tam dam ZAPISZ.

P.S.
Używam Kickoff
Zmiany pojawiają się po ponownym zalogowaniu albo po uruchomieniu programu kbuildsycoca4.
Inny OS = Arch Linux

Blog: http://sebcioz.co.cc/blog/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Środowiska graficzne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości