net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Moderator: e X t 7 3

Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

net/notebooki - konfiguracja, optymalizacja i wybór najlepszych narzędzi dla tych maszyn

Post autor: e X t 7 3 »

Pierwszy post będzie zarazem ostatnim do wątku dotyczącego Lenovo s10. Z powodów, z którymi się nie zgadzam wątek został zamknięty - choć, jak wskazywał na to tytuł, dotyczył wszystkiego, co związane z Linuksem i netbookiem - przede wszystkim Lenovo s10. Jako, że z zawodu jestem prawnikiem i audytorem, mógłbym snuć wywody dotyczące interpretacji poszczególnych zapisów Regulaminu Forum - w kwestii dotyczącej ich precyzji i swobody interpretacji, ale tu nie miejsce na tego rodzaju wypowiedzi. Zatem tyle wstępu.

Odnosząc się do postu Kolegi lett`a - co do sterowników intela z rodziny 2.8.x zawartych w wersji 9.10, zamierzam założyć osobny wątek, gdyż nie wygląda to różowo ... sterowniki te w związku z całkowitym przejściem z EXA/DRI1 na UXA/DRI2 w całkiem inny sposób realizują swoje zadanie, co niestety na chwilę obecną skutkuje stratą wydajności na układach GMA950 (na X3100 i X4500 także) - instalowanych w większości netbooków od 50 nawet do 400 % ! W ogólności wersja Ubuntu 9.10 nie rysuje się na chwilę obecną w różowych barwach - jak na razie zbyt wiele niedociągnięć, co nie miało miejsca, już na tym etapie przy wersji 9.04 ;/

Co do dystrybucji stricte na s10 - nie, nie słyszałem ... choć zastanawiałem się, czy z pomocą innych userów nie zbudować takiego remixu Ubuntu stricte pod netbooki - nie pod konkretny model ! ... ale na chwile obecną nie mam na to czasu. Zresztą pisze tutorial, w treści którego wskaże, co i jak skonfigurować i zoptymalizować, aby tego rodzaju maszyna pracowała na najwyższych obrotach ;)

Pozdrawiam !

ps. co do Kernela mogę wysłać Ci paczkę z wersją 2.6.30.5 - działa "nieźle" na s10 i ponoć innych także ;)
Ostatnio zmieniony 20 mar 2011, 21:41 przez e X t 7 3, łącznie zmieniany 1 raz.
lett
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2005, 09:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: lett »

Witam,
ja również nie bardzo rozumiem powodu zamknięcia poprzedniego wątku. Poprosiłem moderatora o wyjaśnienie, więc może dowiemy się czegoś więcej.
Jeśli chodzi o tuorial, o którym wspomniałeś wyżej, to jest to moim zdaniem bardzo dobry pomysł, gdyż wydajność maszyn opartych na procesorach intela serii N270 jest mizerna. Dystrybucją, która w założeniu miała być profilowana pod netbooki jest Ubuntu Netbook Remix, aczkolwiek właśnie przeznaczenie jej pod wszystkie modele jest chyba jej słabością. Wydaje mi się, że bardziej trafnym rozwiązaniem byłoby "pójście na całość" i optymalizacja pod konkretne modele, albo chociaż rodziny modeli (zdaje się, że istnieje coś takiego jak eeEbuntu - czyli Ubuntu skompilowane - w szerszym sensie - pod konkretne maszyny Asusa serii "eee"). Mam tutaj na myśli np. kompilację jądra z uwzględnieniem tylko niezbędnych opcji, odpowiedni dobór sterowników grafiki itp.
Twoje informacje o sterownikach intela nie wróżą dobrze nadchodzącej 9.10.

pzdr.
Awatar użytkownika
azotyp
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 38
Rejestracja: 20 kwie 2009, 12:00
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: azotyp »

Wprawdzie mam netbooka z procesorem via ale słyszałem że moblin os jest optymalizowany pod procesory atom. Może byście tego spróbowali ?
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

azotyp pisze:Wprawdzie mam netbooka z procesorem via ale słyszałem że moblin os jest optymalizowany pod procesory atom. Może byście tego spróbowali ?
Witaj. Moblina testuje od jakiś 4 miesięcy i powiem szczerze ... jest oki, ale nie rzuca na kolana. Jest to doskonałe rozwiązanie pod handheldy, PMP i podobne im urządzenia. Porównywam wydajność Moblina do mojej konfiguracji Ubuntu 9.04 i musze przyznać, że różnica na korzyść mojego "dzieła" jest widoczna [to jest skromne stwierdzenie, wierzcie mi ;)]. Cóż optymalizacja opiera się nie tylko na zmianach kilku elementów w jądrze systemu, ale na kompleksowym działaniu - ustawieniach xorg, usług systemowych, skryptów startowych, programów sesji gnome, etc. Nota bene kernel w Moblinie nie jest zoptymalizowany w sposób, który uznałbym za maksymalnie optymalny dla desktopu na atomie. Choć należy przyznać, ze zmiany związane ze startem systemu wprowadzone w Moblinie, są naprawdę zadziwiające - system startuje średnio w kilkanaście sekund - na zwykłym dysku HDD, bo jak testowałem na SSD szybkość startu (po pewnych moich zmianach w systemie - wyłączenie pewnych usług, etc., choć te zmiany były naprawdę minimalne) wahała się od 7-9 sekund ! Zresztą, co do netbookowych wersji - Ubuntu Netbook Remix ma wręcz tragiczną wydajność - w szczególności wersja 9.10. Mam nadzieje, że do premiery Developerzy z Canonical poradzą sobie z wieloma problemami, ale jak na razie wygląda to niezbyt zachęcająco. Mowa tu o wydajności, bo zmiany wielu elementów sytemu są widoczne i w wielu aspektach pozytywne ... tylko, że chyba za dużo chciano na raz i się to troszkę rozjeżdża ;/

Pozdrawiam



Zarządzanie zasilaniem

Udało mi się to, co myślałem, że już nie będzie działać, tak jak bym sobie tego życzył ;). Chodzi mi o zarządzanie zasilaniem netbooka. Do tej pory usuwałem z jądra systemu zarządzanie skalowaniem częstotliwości procesora, gdyż system co by mu sie nie ustawiło w plikach konfiguracyjnych włączał ondemad ... Rozwiązanie okazało się bajecznie proste, tylko jak to bywa w końcu na to trzeba wpaść ;). Po pierwsze należy usunąć skrypt ondemand z katalogu /etc/init.d, po tej operacji odzyskujemy panowanie ;) nad zarządzaniem zasilaniem .... nota bene chyba napiszę do developerów Canonical ... co za @#$#@ to wymyślił, totalnie bez senesu. Moim zdaniem na dzień dobry powinno być raczej włączone performance, a nie w/w. W szczególności na netbooku to nie jest najlepszy pomysł ;) ... co prawda na mojej konfiguracji nawet, jak atom działa na 800 MHz filmy Full HD działają płynnie (kodowane do avi, codec lavc i mp3), ale tak czy siak lepiej mieć na start pełną moc. Zatem, jeśli już sie uporamy z w/w problemem, konieczne będzie skonfigurowanie skryptów, jakie się znajdują w katalogu /etc/laptop-mode/gconf.d. Oczywiście zakładam, że macie włączoną usługę laptop-mode. Zatem moim zdaniem minimum konfiguracji powinno dotyczyć następujących skryptów:

Auto-hibernate.conf - tu ustawiamy następujące parametry

enable_...=1
auto_hiber...=2


cpufreq.conf - tu ustawiamy następujące parametry

CONTROL_CPU_FREQUENCY=1

BATT_CPU_MAXFREQ=fastest
BATT_CPU_MINFREQ=slowest
BATT_CPU_GOVERNOR=ondemand [oczywiście może też być: powersave]
BATT_CPU_IGNORE_NICE_LOAD=1
LM_AC_CPU_MAXFREQ=fastest
LM_AC_CPU_MINFREQ=slowest
LM_AC_CPU_GOVERNOR=userspace [bądź też: performance]
LM_AC_CPU_IGNORE_NICE_LOAD=0
NOLM_AC_CPU_MAXFREQ=fastest
NOLM_AC_CPU_MINFREQ=slowest
NOLM_AC_CPU_GOVERNOR=performance
NOLM_AC_CPU_IGNORE_NICE_LOAD=0


Oczywiście można bardziej agresywnie konfigurować zarządzanie energią, ale jak dla mnie byłaby to już męczarnia na laptopie działającym wyłącznie na baterii ;)
A teraz ostatnia kwestia jeśli korzystacie z GMABoostera, powinniście wykorzystać także możliwości zmiany częstotliwości pracy GMA950, w zależności od tego czy pracuje na baterii, cz też jest podłączony do zasilania sieciowego. Zatem w pierwszej kolejności wyłączamy komendę w programach startowych sesji gnome odpowiedzialną za działanie GMABoostera - pisze o tym w wątku o Lenovo s10. Kolejnym krokiem jest stworzenie dwóch skryptów. Jeden nazwałem gma-400.sh, drugi gma-166.sh, co oczywiście wskazuje na częstotliwości pracy grafiki Intela.

Treść skryptów powinna wyglądać następująco:

gma-400.sh

cd /home/[nazwa usera]/GMABooster_Linux_09c
sudo ./GMABooster 400


gma-166.sh

cd /home/[nazwa usera]/GMABooster_Linux_09c
sudo ./GMABooster 166


(zakładam, że trzymacie GMABoostera w w/w katalogu)

zapisujemy te pliki i nadajemy im uprawnienia, jako pliki wykonywalne. Pamiętajmy także, aby uprawnienia do otwierania w/w plików miał user ! W przeciwnym przypadku powołany proces nie zadziała. Kolejnym krokiem jest skopiowanie pliku gma-400.sh do katalogu /etc/laptop-mode/lm-ac-start oraz do /etc/laptop-mode/nolm-ac-start. Natomiast plik gma-166.sh kopiujemy do katalogu /etc/laptop-mode/batt-start.

Wskazane powyżej działania powinny skutkować tym, że po starcie systemu przy włączonym zasilaniu sieciowym, wszystko działa na maksimum. Co widać na screene poniżej:

Zasilanie sieciowe

Natomiast, po wyjęciu wtyczki zasilania powinno to wyglądać tak, jak poniżej. Na screene tego nie widać ale ekran zostaje przyciemniony o połowę:

Bateria




Zarządzanie zasilaniem cz. 2:


Jeszcze kilka kwestii. Oprócz laptop-mode-tools, powinniście mieć zainstalowane także gnome-applets i acpi-support.

Ponadto, zważyłem na kilku testowanych komputerach, że w treści pliku konfiguracyjnego acpi-support znajdował się wpis:

ENABLE_LAPTOP_MODE=false - a oczywiście widnieć tam powinien tam wpis:
ENABLE_LAPTOP_MODE=true

Ponadto z tego co już słyszałem, wiele osób ma nieprawidłowo skonfigurowany plik laptop-mod.conf. Zatem plik ten w moim odczuciu powinien wyglądać tak:

VERBOSE_OUTPUT=0

ENABLE_LAPTOP_MODE_ON_BATTERY=1

ENABLE_LAPTOP_MODE_ON_AC=1

ENABLE_LAPTOP_MODE_WHEN_LID_CLOSED=0
- tu w zależności od konfiguracji.

MINIMUM_BATTERY_CHARGE_PERCENT=3

DISABLE_LAPTOP_MODE_ON_CRITICAL_BATTERY_LEVEL=1

ASSUME_SCSI_IS_SATA=1

LM_BATT_MAX_LOST_WORK_SECONDS=600

LM_AC_MAX_LOST_WORK_SECONDS=360


CONTROL_READAHEAD=1 - to jest ważne pozwala na podniesienie wydajność odczytu danych z dysku (czytanie z wyprzedzeniem - tak skrótowo). Jego włączenie powoduje, że np. Chromoim uruchamia się pierwszy raz w 1-1.5 sekundy (wyłączony readahead w 2 sekundy), przy ponownym uruchomieniu w danej sesji jest to już poniżej 0.5 sek ! (poprzednio ok. 1 sekundy). Podobnie np. kadu uruchamia się, zamiast w 3-5 sekund, w 2-3.

LM_READAHEAD=3072

NOLM_READAHEAD=128

CONTROL_NOATIME=1

USE_RELATIME=1


CONTROL_HD_IDLE_TIMEOUT=0 - tu raczej nie włączamy, oszczędza energie ale "zarzyna" dysk.

CONTROL_HD_POWERMGMT=0 - tu podobnie, jak wyżej.

CONTROL_HD_WRITECACHE=1

NOLM_AC_HD_WRITECACHE=1

NOLM_BATT_HD_WRITECACHE=1

LM_HD_WRITECACHE=1


To są w zasadzie podstawowe ustawnie, oczywiście zmienne dla innych ustawień istnieją, ale to już ewentualnie celem eksperymentowania. Sądzę, że dałoby się, coś jeszcze "ugrać", ale przynajmniej Ja w tej chwili nie mam czasu na testy - może do czasu ukończenia prac nad tutorialem, coś w tym temacie jeszce zrobię.

Pozdrawiam
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Ta konfiguracja wygląda super, jak wrócę do domku to przetestuję.
Robiłeś może testy długości pracy na baterii (bez modyfikacji/z twoimi skryptami)?

A co do przyszłości wydania 9.10, to muszę powiedzieć, że mam diametralnie odmienne wrażenia.
Testuję to wydanie od Alfy 4. Wcześniej miałem na dysku wydanie 9.04. Wydajność systemu, a zwłaszcza obsługa grafiki spowodowały właśnie moją (tak wczesną) przesiadkę na wersję alfa nowego Ubuntu.
Wydajność grafiki jest nieporównywalnie większa obecnie niż przy wydaniu 9.04. Nie ma migotania, zacinania itp. Na 9.04, pomimo zabawy w przełączanie UXA/EXA, kombinowania ze sterownikami i ich ustawieniami, nie udało mi się dojść do satysfakcjonujących rezultatów (zresztą dla tego na laptopie używanym przez żonkę pozostawiłem wydanie 8.10).
Rację jednak przyznaję, że jak na obecny stan zaawansowania testów - beta - to ilość błędów jest porażająca. Uważam, za porażkę nowy wygląd netbook-remix (poprzedni był wygodniejszy i czytelniejszy), nowy GDM jest też paskudny, a niemożliwość jego podmiany to kpina (choć mam nadzieję, że do wersji RC dodadzą taką możliwość).

PS' Mój sprzęt do testów to AAO 150 B/b z dyskiem HDD
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

tylko widzę, ze Ty masz układ GMA 945 GSE. Ja natomiast mam GMA 945 GME ... może tu jest pies pogrzebany ?

EDIT:
ups5 pisze:...Robiłeś może testy długości pracy na baterii (bez modyfikacji/z twoimi skryptami)?...
tak ... bez modyfikacji (czyli wszystko na maksa) ok. 2 godzin/maks 2 h 10 min. [praca z tekstem, net = wifi i bluethoot włączone, a czasem via modem UMTS] z w/w modyfikacjami, podobny zakres prac = ok. 3 godzin ... rekord to jak pisałem jedynie raport = 3.15 min. [włączone wifi i bluetooth]. Zastanawiam się czy nie wyłączać bluetooth .. w końcu jednym klawiszem mogę go włączyć. Zrobię testy - jak znajdę chwilę czasu i jeśli to będzie opłacalne dodam do opisu.

a co do wydajności grafiki .. korzystasz z Compzia = Expo, kostka, odbicia, drgające okna, przesuwany wyłącznik aplikacji, etc,. ? bo tu widać najbardziej braki ...
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

tylko widzę, ze Ty masz układ GMA 945 GSE. Ja natomiast mam GMA 945 GME ... może tu jest pies pogrzebany ?
Niewykluczone.
Co do compiza to powiem, tak w 9.10 włączyłem minimalne efekty (poniważ nie widzę różnicy w wydajność pomiędzy wł/wył) natomiast w 9.04 nie było szans na używanie compioza. Tzn. dało się go włączyć ale praca z nib była koszmarem.

Ps' Twój Lenowo może tylko 2-3 godziny pracować na baterii? :( Mój AAO na praktycznie standardowej konfiguracji, z włączonym jedynie power save na procesorze i matrycą przyciemnioną do 50-60% (wifi włączone) średnio pracuje 6-8 godzin. Przeglądanie stron + ew. muzyka.
Długość pracy jest wprost proporcjonalna do ilości flasha na stronach :) i użytej przeglądarki. Firefox (niższ wartość), Chromium (ta wyższa).
lett
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2005, 09:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: lett »

e X t 7 3 pisze: tak ... bez modyfikacji (czyli wszystko na maksa) ok. 2 godzin/maks 2 h 10 min. [praca z tekstem, net = wifi i bluethoot włączone, a czasem via modem UMTS] z w/w modyfikacjami, podobny zakres prac = ok. 3 godzin ... rekord to jak pisałem jedynie raport = 3.15 min.
Niestety, po zastosowaniu wszystkich zmian w skryptach proponowanych przez Ciebie nie zauważyłem absolutnie żadnej zmiany w długości działania s10 na baterii (czyli nadal jest to deklarowana przez system wielkość ok. 2 godzin, natomiast w rzeczywistości krócej). Czy wiesz jaki może być tego powód?
ups5 pisze: Ps' Twój Lenowo może tylko 2-3 godziny pracować na baterii? :( Mój AAO na praktycznie standardowej konfiguracji...
Myślę, że tego typu uwagi można sobie darować.

pozdr.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

lett pisze:Niestety, po zastosowaniu wszystkich zmian w skryptach proponowanych przez Ciebie nie zauważyłem absolutnie żadnej zmiany w długości działania s10 na baterii (czyli nadal jest to deklarowana przez system wielkość ok. 2 godzin, natomiast w rzeczywistości krócej). Czy wiesz jaki może być tego powód?...
cóż powodów może być cała masa ... powstaje w pierwszej kolejności pytanie ... jaki stan ma Twoja bateria ? Moja w tej chwili ma max 32.9 Wh. Zobacz, czy nie masz mniej ... w takiej sytuacji różnice będą proporcjonalnie mniejsze ... poza tym, czy wszystkie elementy działają jak należy - przyciemnia obraz, obniża częstotliwość pracy procesora, obniża częstotliwość pracy GMA (przy zastosowanym gmaboosterze) ? Jeśli tak, baterie masz na podobnym poziomie do mojej, a różnicy absolutnie żadnej nie ma, to jest to dość dziwne ... czekam na info.

Pozdrawiam
lett
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 8
Rejestracja: 14 maja 2005, 09:54
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: lett »

Sprawdziłem baterię - aplet Gnom-a przedstawia ją tak:
Pojemność znamionowa: 30,3 Wh
Tak więc jest trochę słabsza niż Twoja, ale nie aż tak?
Co do opcji oszczędzania: są włączone i działają. Znakomitą większość czasu CPU jest ustawiony na 800 MHz. I tak jest od samego początku odkąd mam 9.04 zainstalowane. Aplet baterii w XP pokazał mi ostatnio ponad 2 h 35, w 9.04 nigdy więcej niż 2 h 05.
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

lett pisze:Aplet baterii w XP pokazał mi ostatnio ponad 2 h 35, w 9.04 nigdy więcej niż 2 h 05.
Nie patrz na aplet, sprawdź jaki ma uptime. Z moich obserwacji, to aplet myli się o jakąś godzinę jeśli ustawiam wszystko na energooszczędność. XP też się myli, ale niestety w drugą stronę. Tyle że w XP nie wiem jak/czy można procka ustawić na minimum.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Lett jest jeszcze jedna zmienna o której zapomniałem ! ... kernel ;) używam 2.6.30.8 (obecnie) i nie dość, że jest szybszy to najprawdopodobniej lepiej zarządza zasilaniem ... jutro mam nadzieje i Ty to przetestujesz ;)


Kernel 2.6.31.x

właśnie zainstalowałem pod 9.04 kernel 2.6.31.4 [screen] ... zrobiłem to aby się przekonać, czy winnym powolności sterników intela pod 9.10 nie jest może w/w kernel ... cóż mogę powiedzieć, że nie ... a do tego jest BARDZO responsywny daje takiego kopa, że 2.6.28 nawet lepiej nie włączać dla porównania ;), zachowuje się też widocznie lepiej od 2.6.30.x


Kernel -ext73-gt

Panowie [na razie jedynie panowie prosili o wysłanie paczki kernela ;)] - zwracam się do osób, które otrzymały moje paczki z kernelem ... specjalnie postawiłem dodatkowo czystą wersję Ubuntu 9.04, aby sprawdzić jakie są przyczyny barku możliwości instalacji lub działania kernela ... i ku mojemu zdziwieniu (przesadzam oczywiście), kernel zainstalował się i działa idealnie ! ... Proszę abyście sprawdzili swoje instalacje systemu, coś chyba macie namieszane, albo z uprawnieniami, albo z repozytoriami oprogramowania. Prosiłbym aby postawić -dodatkowo, czystą wersje Ubuntu 9.04 i bez instalowania czegokolwiek w pierwszej kolejności zainstalować paczki z przesłanym przeze mnie kernelem i nagłówkami. Testowałem tu ostatnią wersje 2.6.31.4 ... zastosowałem tu dokładnie takie same mechanizmy budowy paczki, jak uprzednio. Zatem osoby chętne, aby wypróbować proszę o priva z mailem. Natomiast Panowie, którzy juz zgłosili błędy proszę tylko o kontakt - jeśli będziecie zainteresowani wyślę paczki mailem. Zalecam - dodatkowo - zainstalowanie paczki cpufreqd oraz cpufrequtils.

Kernel 2.6.31.4-ext73-gt na czystym Ubuntu 9.04

Pozdrawiam


Ubuntu 9.10 RC

cóż ... uprzedniego posta n w/w temat usunięte w wyniku stwierdzenia, iż czas po temu (komentarze nt. nowej wersji) jeszcze nie nadszedł. Uważam jednak, iż teraz nadszedł już moment, aby skomentować parę elementów, które będą miały wpływ na użytkowanie nowego Ubuntu. Zatem ...

Wydajność grafiki.

Tu nastąpiła poprawa jeśli chodzi o responsywność ogólną systemu. Udaje się już tak skonfigurować Compiza, że płynność jest już prawie ... dobra ;), nie mamy jeszcze poczucia tej swobody co pod 9.04 (sterowniki 2.6.x), ale jest znacznie (wręcz lata świetlne) lepiej niż to było "pod betą". Natomiast ogólna wydajność tych sterowników jeszcze pozostawia sporo do życzenia. Jednak można mieć zatem nadzieje, że w najbliższych miesiącach będzie już tylko lepiej. Jeszcze co ciekawe .... ostatnie zmiany skutkują tym, iż te sterowniki na układach X3100 i X4500 pracują z podobną szybkością, jak poprzednie 2.6.x ... widać Intelowi chyba mniej zależy już na platformie GMA950 ;/, a szkoda bo tu sporo netbooków ! ... ale tak czy siak udało mi się na tyle skonfigurować compiza i system, że mogę śmiało powiedzieć ... widoczna różnica w wydajności pracy przy stosowaniu compiza jest już mniejsza.
Oczywiście sterowniki zawierają wiele poprawek, w tym - wreszcie ! bezpośredni rendering w compizie , możliwość stosowania loose bindings, brak artefaktów przy nakładaniu się grafiki 3D (vide screensaver), gdy w tle na pulpicie działają jakieś aplikacje, etc. W zasadzie jedyną pięta achillesową pozostaje wydajność .... a w zasadzie jej regresja. Miejmy jednak nadzieje, ze coś z tym zrobią.

Stabilność i autokonfiguracja systemu

Hmm tu jest lepiej, ale jeszcze nie jest to poziom zadowalający. Największe problemy pojawiają się tu w zakresie konfiguracji sterowników wifi. Przede wszystkim, gdy ich nie ma w jądrze standardowo. W przypadku Lenovo s10 - uruchamiając Ubuntu 9.10 ze "sticka" wszystko jest oki, moduł się instaluje i system właściwie nim zarządza. Jednak, gdy zainstalujemy system na dysku, system monituje informacją, że są dostępne niewolne sterowniki - tu STA wifi. Problem jednak w tym, że instaluje je, ale ... nie wykonuje komendy sudo depmod oraz sudo modprob wl. Jeśli tego nie zrobimy - nie będziemy mieli wifi, gdyż kernel nie wie o tym, że ma nowy moduł ;). Problem jest także w przypadku modemów UMTS/GSM ... używam jednego z modemów Huawei (pisałem już o nim) i tu błąd polega na tym, że raz go wykrywa, raz nie - choć już jest znacznie lepiej niż w przypadku bety, ale najgorszym jest to, ze czasem system (aplikacje, przeglądarki, synaptik, etc.) nie widzi sieci, nawet gdy modem się z siecią połączy ! Mam nadzieje ze to zostanie naprawione do premiery.


errata

ostatnie aktualizacje, praktycznie w całości usuwają błędy stabilności i problemów konfiguracyjnych (vide wifi i modem umts/hdspa). Problem sterowników istnieje nadal, choć już prawie udało mi się stworzyć konfiguracje compiz.profile i xorg.conf [tak, tak wiem normalnie nie potrzebny ;)], aby compiz z wszystkimi "bajerami" (dla mnie użytecznymi elementami) działał prawie tak płynnie pod 9.10 (obecnie intel 2.9.0), jak pod wersją 9.04 (sterowniki intela 2.6.3). Niestety gry nie utrzymują takiej szybkości ... najmniej widoczne pod OpenArena, najbardziej np. pod Tremulous`em (tu spadek z średnio z 40 do 19 klatek/s).
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

W tej chwili nie mam czasu na dokończenie swojej recenzji - [może bo znowu mam coś do roboty ;/] zrobię to wieczorem ;)

Specjalnie obciążyłem system kompilacją kernela - zająłem oba jądra HT Atoma w 99-100 % i zobaczcie, jak nadal wydajny i responsywny potrafi być system ;)

Wybaczcie jakość, ale nie miałem czasu tego poprawić - czysty zrzut z HTC Hero.

Teraz tylko wynik mojej pracy z 9.10, poniżej Video z youtube:

Ubuntu 9.10 - po modyfikacjach -> video 1

Ubuntu 9.10 - po modyfikacjach -> video 2

Ubuntu 9.10 - po modyfikacjach -> video 2 (szczególnie polecam ten ;))
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

Niezłą ekwilibrystyką się wykazałeś :) Kamerkę trzymałeś w ręku czy przyczepiłeś do głowy? W tym samym czasie klikałeś myszką, naciskałeś skróty na klawiaturze i filmowałeś.
Co do wydajność, żeby nie było całkiem offtop-owo, to ładnie się to prezentuje. Z tym, że Monitor systemu pokazywał 100% obciążenia procesora. Może to kwestia użycia właśnie jego + deskletu monitorującego procki? Nie lepiej było by pokazywać tylko jeden, lub np. htop, który sam w sobie nie zrzera 20-40% procka i sporo RAMu?

Zastanawiam się jakich modyfikacji dokonałeś w jajku, chodzi mi o możliwość użycia go u siebie? Jeśli pozostawiłeś moduły dopasowane tylko do S10 to raczej w moim przypadku odpada, ale jeśli nie to możnaby poeksperymentować :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

No tak, ekwilibrysta to moje drugie Ja :), co do kernela, budowałem tak, aby działało na większości netbooków. Powinno u Ciebie zadziałać, mam dwie wersje :). Jeszcze testowe, ale jutro wyślę Ci na maila ... tylko nie pamiętam, czy Twój mam :)
Freak85
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 12 maja 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: Freak85 »

Po tym co zobaczyłem chyba przeproszę się z linuksem i zainstaluje znów ubuntu na moim AAO. Myślę że warto się pobawić w konfigurację bo czysta instalka działa bynajmniej niezadowalająco. eXt73 jak możesz prześlij mi swoje kernele podziałam z nimi i dam Ci znać co i jak. Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Panowie odpowiem "globalnie", dziś wieczorem prześlę wam nowy build kernela. Tym razem bazuje na źródłach od Canonical. Robie to po to, aby zachować jak największą kompatybilność z większością sprzętu. Ludzie z Canonical nałożyli na jądro "tonę" patchy, nie mam czasu na "gołe" jądro tego wszystkiego nakładać ;). Dlatego buduje go w oparciu o ich źródła, ale według swojego configa, dodając jednocześnie parę patch`y, aby go zaktualizować i dać jak największą wydajność ;). Postaram sie budować do niego także paczkę ze sterownikiem STA wifi dla brodacomów - odpadną problemy o jakich mowa na forum -vide "... wifi nie działa". Jeśli wszystko będzie oki, wyśle paczki do zainteresowanych wieczorem.

Pozdrawiam !

Btw. Czy Ktoś z państwa nie miałby możliwości udostępnienia (nieodpłatnego oczywiście) miejsca na serwerze FTP ? Coraz więcej osób pyta o krenel etc. Nie nadążam z wysyłaniem tego ;). Jeśli miałbym takie miejsce, wskazywałbym jedynie link, a każdy zainteresowany mógłby pobrać interesujące go pakiety oraz inne pliki (profile, xorg.conf, etc.), bez zbędnego oczekiwania. Byłaby taka możliwość ?
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: ups5 »

e X t 7 3 pisze: Btw. Czy Ktoś z państwa nie miałby możliwości udostępnienia (nieodpłatnego oczywiście) miejsca na serwerze FTP ? Coraz więcej osób pyta o krenel etc. Nie nadążam z wysyłaniem tego ;). Jeśli miałbym takie miejsce, wskazywałbym jedynie link, a każdy zainteresowany mógłby pobrać interesujące go pakiety oraz inne pliki (profile, xorg.conf, etc.), bez zbędnego oczekiwania. Byłaby taka możliwość ?
FTP-em co prawda nie dysponuję, ale nie widzę problemu, żeby wrzucać go na dropboxa. Jak by co, to podsyłaj a ja udostępnię tutaj linki.
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

oki przemyśle to ;). Dziś niestety nie udostępnię kernela, natrafiłem na pewne problemy. Mam nadzieje, że jutro już będzie oki ;)

EDIT:
Panowie zbudowałem jądro w oparciu o patch`e Canonical. Jest to siłą rzeczy wersja 2.6.31.4 (zgodna z wersją zawartą w repozytoriach Ubuntu). Jest znacznie bardziej responsywna od standardowego jądra Ubuntu. Jednakże nie jest tak szybka i responsywna, jak jądro budowane w oparciu o czyste Vanilla source 2.6.31.5. Nadmienić musze jednak, że różnica widoczna jest dopiero przy maksymalnym obciążeniu systemu, co oczywiście występuje bardzo rzadko. Niestety na razie nie udało mi się nałożyć prawidłowo wszystkich patch`y apparmor na w/w wersje .31.5. W związku z powyższym, aby działy wszystkie elementy systemu, zdecydowałem się na wersje jądra 2.6.31.4 i patch od Canonical. Cóż zobaczymy, jak wypuszczą wersje zgodną z 2.6.31.5. Postanowiłem, że udostępnię dwie wersje. Jedna - w pełni zgodna ze środowiskiem Ubuntu 9.10 (działają wszystkie usługi i skrypty) -> 2.6.31.4-ext73-gtr oraz wersje nowszą, ale nie wspierającą patch`y Canonical (nie działa apparmor), ale za to szybszą, tj. 2.6.31.5-ext73-gtr.

Oba powyższe postaram się udostępnień wieczorem.

Pozdrawiam

EDIT:
Zresztą, jeśli chcecie przyspieszyć system, zalecam wyłączenie AppArmor. Ktoś może stwierdzić, że obniżamy przez to bezpieczeństwo systemu ... hmm może i tak, ale standardowo AppArmor chroni CUPS i nic ponadto. Zatem w przypadku, gdy user albo administrator nie stworzyli profili dla w/w (podejrzewam, że przynajmniej w 90 % instalacji Ubuntu na Desktopach), usuniecie tego service`u obniża bezpieczeństwo w sposób bardzo iluzoryczny. Zatem, w szczególności, gdy Wasz system jest zabezpieczy firewallem, który ma odpowiednio skonfigurowane reguły wejść i wyjść oraz posiada poprawnie skonfigurowane profile użytkowników, wyłączenie AppArmor - na tak słabym obliczeniowo sprzęcie, jak netbooki wydaje się racjonalnym rozwiązaniem. Oczywiście nie namawiam do tego na mocniejszym sprzęcie, gdzie działanie w/w w ogóle nie będzie odczuwalne.

Co do zarządzania service`ami ... to odrębna bajka, do której wrócę w mojej recenzji. Obecnie - w związku z częściowym przejściem na upstart, jedynym narzędziem (z graficznym UI !), które potrafi właściwie zarządzać usługami jest simple-service-manager. Najlepiej zainstalować go poprzez dodanie do repozytoriów -> ppa:stebalien/simple-service-manager (odświeżamy repozytoria) i następnie wyszukanie w synaptiku właśnie simple-service-manager ... Tak czy siak Canonical dało tu po raz kolejny ciała .. ale to potem w recenzji ;)
Awatar użytkownika
e X t 7 3
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 4943
Rejestracja: 07 maja 2009, 23:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 21.10
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Odp: netbooki - konfiguracja, optymalizacjia i wybór najlepszych narzędzi dla tych ma

Post autor: e X t 7 3 »

Zatem jak obiecałem, a do tego od razu hurtem ;):

linux-image-2.6.31.5-ext73-gtr

linux-headers-2.6.31.5-ext73-gtr

linux-image-2.6.31.4-ext73-gtr

inux-headers-2.6.31.4-ext73-gtr

compiz i emerald - mój konfig

xorg.conf - mój konfig

Oczywiście usuwamy całkowicie pakiet nvidia-common, instalujemy w pierwszej kolejności linux-headers, następnie linux-image oraz pakiety (synaptik) cpufreqd i cpufrequtils. Aby odczuć różnicę najlepiej dodatkowo zaplikować mój xorg.conf oraz użyć podanego profilu compiza (zwykły albo all - w zależności od tego, czy podstawowa konfiguracja zadziała prawidłowo) oraz emerald them modyfikowany przeze mnie.

btw. dzieki ups5 za info odnośnie DropBox`a. Kiedys coś słyszałem, ale jakoś przekonany nie byłem ... a tu całkiem przydatne narzędzie, obok UbuntuOne - z którym także muszę się bliżej poznać ;)

aha jeszcze jedno ... BARDZO MOCNO ! rekomenduje GMABoostera, przy obecnej wersji sterowników Intela dla GMA, odczuwa się jeszcze większą różnicę !
Zablokowany

Wróć do „kernele e X t 7 3”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości