Windows 7 i ubuntu serwer

Tylko tematy nie mieszczące się powyżej.
Arthur007
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2007, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Windows 7 i ubuntu serwer

Post autor: Arthur007 »

Witam
Na początku napisze że nie wiem czy nie ma już takiego posta. Ja go przynajmniej nie znalazłem.
Wiec, mój problem polega na tym ze mam zainstalowanego win 7 a na VirtualBox-ie Ubutu serwer i chciałem zrobić katalogi wspołdzielone żeby Ubuntu mogło wiedzieć te pliki z pod Windowsa i jak się da to i na odwrót.
Wiem ze istnieje taka możliwość tylko ktoś mógł by opisać jak to zrobić krok po kroku ??

Z góry dziękuje :)
Awatar użytkownika
Canis Lupus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Odp: Windows 7 i ubuntu serwer

Post autor: Canis Lupus »

Trzeci filmik polecam "Host and Guest Integration" http://www.virtualbox.org/wiki/VirtualBoxTV

------------------------------
Canis Lupus
http://www.kochanowski.unl.pl
Arthur007
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2007, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Windows 7 i ubuntu serwer

Post autor: Arthur007 »

Filmiki fakt dobra, ale nie ma w nich odp na moje pytanie
Awatar użytkownika
Canis Lupus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Odp: Windows 7 i ubuntu serwer

Post autor: Canis Lupus »

Od czasu 2:30 w trzecim filmiku: "Finally i'd like to show You, how to share folders"... Gość na Mac'u udostępnia swój Pulpit i montuje go w Wiście, jako napęd Z. Katalog z oczywistych względów jest widziany na hoście (bo to jest oryginalny Pulpit) i jest widziany w oknie komputer na gościu, jako napęd sieciowy "Z".

We współdzielonym katalogu, będąc na wirtualnej windzie ludzik tworzy plik tekstowy "this is windows file" i ten plik od razu pojawia się na jego makowym Pulpicie.

Oczywiście wcześniej ten sam ludzik dainstalował dodatki na wirtualnym systemie "Guest addons", czy jak to się nazywa.

Jeżeli nie o to Ci chodziło, to wytłumacz jaśniej.

Postscriptum: Sory za mój anielski, ale... Na więcej mnie nie stać.

------------------------------
Canis Lupus
http://www.kochanowski.unl.pl
Arthur007
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 23 lip 2007, 08:13
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Windows 7 i ubuntu serwer

Post autor: Arthur007 »

Tak, ale nie chodzi mi o to co pokazuje na tym filmiku, znaczy się po części to ale w drugą stronę. Ja mam jako główny system Win 7 a na VirtualBoxie mam Ubuntu serwer i chciałem współdzielić katalogi głównego systemu czyli Win7, żeby ubuntu widział mi np dysk D z danymi na nim.
Na filmiku jest to pokazane jak na virtualu jest winda i to wiem jak wtedy zrobic przez mapowanie dyskow ale nie wiem wlasnie jak to zrobic jak na virtualu jest linux
Awatar użytkownika
Canis Lupus
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 37
Rejestracja: 18 mar 2008, 18:25
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86

Odp: Windows 7 i ubuntu serwer

Post autor: Canis Lupus »

Wygląda na to, że sprawa ma się w przypadku odwrotnej konfiguracji:

1) Uruchamiasz wirtualny system i instalujesz dodatki na wirtualnym Ubuntu.
a) Możesz tego dokonać z górnej belki okna wirtualnej maszyny, z menu: "Urządzenia" -> "Zainstaluj Dodatki (Guest Additions)... Host+D".
b) Możesz też zamontować obraz płyty z dodatkami na Pulpicie z menu: "Urządzenia" -> "Płyty CD/DVD" -> "VBoxGuestAdditions.iso". System powinien przywitać Cię okienkiem z informacją "Wsunięto nośnik ..." i że nie znaleziono programu do uruchomienia - trzeba wcisnąć "OK" i otworzyć folder z ikonką płyty, który pojawił się na Pulpicie. Tam kliknąć prawym na odpowiedni plik (w zależności od uruchomionego systemu w maszynie wirtualnej) - najczęściej jest to "VBoxLinuxAdditions-x86.run", dalej: "Otwórz za pomocą" -> "Inny program...", w dolnej części okna należy rozwinąć pole "Własne polecenie" (kliknąć na trójkąt) i w tym właśnie polu trzeba wpisać "gksu". Po wciśnięciu "Enter/otwórz" pojawi się monit o podanie hasła, które trzeba podać i ponownie wcisnąć "Enter/OK". Dalsza część instalacji powinna przejść samoczynnie w terminalu - po zakończeniu wystarczy zamknąć okno ("Enter" lub myszką nacisnąć na x).

2) W ustawieniach maszyny przyznaj folder współdzielony (na przykład "folder-name"). Można to uczynić z górnej belki maszyny wirtualnej z menu: "Urządzenia" -> "Współdzielone katalogi..." i w wyświetlonym właśnie oknie przycisk "Dodaj współdzielony katalog" lub przycisk "Insert" z klawiatury. W wyświetlonym oknie należy wskazać ścieżkę do wcześniej utworzonego w systemie "głównym" katalogu, który ma być współdzielony i podać nazwę, pod jaką będzie prezentowany w systemie "gościnnym" (nazwę proponuję "folder-name" a opcje dodatkowe: "Tylko do odczytu" - nie ptaszkować, "Ustaw na stałe" - zaptaszkować).

3) Zamontuj przydział w Ubuntu.

Żeby przydział montował się automatem, możesz go wpisać do pliku /etc/fstab komendą:

Kod: Zaznacz cały

sudo gedit /etc/fstab
na końcu dopisz linijkę z montowaniem przydziału. Tu niestety muszę Cię odesłać do manuala fstab, bo nie wiem, jaki typ plików wybrać. Wiem, że musisz mieć wcześniej stworzony katalog - najlepiej w /media/ - na przykład

Kod: Zaznacz cały

sudo mkdir /media/windows-share
i do niego podmontowujesz w konsoli

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -t vboxsf folder-name /media/windows-share
Ale jak to ma wyglądać w fstab - do końca nie wiem. Możesz zacząć od

Kod: Zaznacz cały

 folder-name /media/windows-share ntfs defaults 0 0
Możesz też dodać do /etc/init.d/rc.local wpis - skrypt, by montowało się automatem przy starcie systemu. To ma działać, jak byś sam przy każdym starcie montował przydział w terminalu.

Możesz też stworzyć sobie plik ( na przykład na Pulpicie), w nim wpisać

Kod: Zaznacz cały

sudo mount -t vboxsf folder-name /media/windows-share
i nadać mu prawa do wykonania. Po uruchomieniu tego pliku - przydział powinien się montować.

Źródło moich pomysłów: http://www.giannistsakiris.com/index.ph ... ntu-guest/

------------------------------
Canis Lupus
http://www.kochanowski.unl.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość