Jaka karte graficzna kupic?

Porady sprzętowo-handlowe
Lisekska
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Lisekska »

Witam!Stałem się szczesliwym posiadaczem monitora Samsung P2470HD i szukam teraz karty graficznej ktora bedzie na poziomie tego monitora tzn ktora pozwoli mi wykorzystac wszystkie jego cechy i zalety do tego oczywiscie potrzebuje zeby byla full kompatybilna z Ubuntu 10.04.Chodzi mi o to zeby sterowniki byly dostepne zeby chodzily filmy w rozdzielczosci hd i zeby gierki smigaly na jakims lepszym poziomie detali niz podstawowy.Cena nie gra tutaj zbyt waznej roli chodzi tylko o to zeby nie wstawil ktos linka z karta za 2k zł i nie napisal ze to bedzie dobra karta.Potrzebuje cos w cenie nie przekraczajacej kwoty ktora zdrowy psychicznie czlowiek jest w stanie zaplacic za karte.
Awatar użytkownika
ka_o_3991
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 864
Rejestracja: 01 wrz 2007, 13:34
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: ka_o_3991 »

po pierwsze, to podaj jakieś dokładniejsze granice cenowe. dla jednego 500zł za kartę to mało, a drugi kupi za tyle cały komputer i będzie uważał że wydał za dużo.

i zły dział, przenoszę.
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: makson »

A na jakiej magistrali ma być ta karta? I jakie wyjście cię interesuje - DVI?

Ogólnie to polecałbym coś od NVIDIA. Może 9600GT?
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Lisekska
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Lisekska »

Panowie sprawa wyglada tak ze to ja napisalem pytanie co mam kupic a wy oczekujecie odemnie informacji ktore gdybym znal to nie musial bym pisac na forum prosby o pomoc. Niewiem jaka chce ta karte bo sie na nich nie znam, wiem jedynie ze chce dobra karte ktora bedzie obslugiwac wszystkie obecne formaty plikow wideo przedewszystkim HD i bedzie dobrze wspolgrac z w/w monitorem i przedewszystkim z Ubuntu 10.Nie chce zeby mi sie ciely te filmy tak jak ma to miejsce teraz i chcialbym zeby po zainstalowaniu jakiejs gierki typu Fifa Nfs WoW itp nie bylo przykrych niespodzianek przy duzych rozdzielczosciach.
Tak jak mowilem kwota nie ma tu znaczenia.Bardziej prosilbym o rady typu ta karta jest bardzo dobra i pewnie by ci sie spodobala ale kosztuje.... czyli np. o 2x wiecej niz inna krata tego samego/innego producenta.Wiem ze moge wejsc na allegro->komputery->obraz i grafika->kary graficzne ustawic wyswietlanie od najwyzszej ceny kliknac kup teraz i powiedziec ze mam fajna karte ale przeciez nie o to chodzi.Chodzi o to zeby kupic dobra karte po dobrych pieniadzach nie przeplacac za jakas super karte dla producentow wideo grafik 3d czy innych wynalazkow.Powiedzmy niewiem moze 600zł?mozna za to kupic to czego szukam?jak jakas bedzie kosztowala 620 i bedzie 2x lepsza od tej za 600 to tez dam to 20 wiecej.
A co do 9600Gt to lepsza duzo jest od tej ktora mam teraz czyli 9500Gt?oplaca sie zamienic 9500na 9600?
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: makson »

Spojrzałem na specyfikację twojego monitora i chyba najlepiej będzie go podłączyć do karty kablem DVI-D. Musisz nam podać jaką masz magistralę na płycie głównej (AGP, PCI-E), bo co z tego, że kupisz najlepszą kartę, jak nie będziesz mógł jej podłączyć do komputera :teeh: . Poza tym musisz pamiętać, że dobre karty graficzne są duże, więc musisz mieć na nie sporo miejsca w obudowie (szczególnie wzdłuż obudowy) i wymagają dodatkowego zasilania kablem (na ogół PCIe power connector) więc musisz sprawdzić, czy z twojego zasilacza wychodzi taki kabel. Generalnie 9600GT jest znacznie lepsze od 9500, ale za 600zł da się kupić naprawdę najlepsze cuda. Jako wykonawcę karty sugeruję Gigabajt. Konkretne propozycję przedstawię jak powiesz jaka magistrala i czy twój komp spełnia powyższe wymagania.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Lisekska
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 18
Rejestracja: 29 sty 2010, 16:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 9.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Lisekska »

No i taka dyskusja mi sie podoba:)Wejscie na karte PCI-e z tego co pisze mi w NVIDIA X Server Settings ,sprawdzilem takze kabel i mam taki i w obudowie tez miejsce sie znajdzie bez problemu
Awatar użytkownika
makson
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1542
Rejestracja: 23 mar 2009, 07:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 16.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: makson »

No dobra więc tak. Ja bym wybrał GIGABYTE GeForce GTS250 512MB DDR3 256bit PCI-E. Jeżeli chodzi o NVIDIE i masz kasę do tych sześciu stów, to można się pokusić o trochę lepszą konfigurację karty, ale dalej opartą o chipset GF GTS250 np. szybszy RAM, więcej RAMu, szersza szyna pamięci. Nie jestem jednak pewien, czy warto marnować na to pieniądze.

Jeżeli chodzi o ATI to w podobnej cenie możesz mieć ciut lepszą SAPPHIRE Radeon HD5750 512MB DDR5 128bit PCI-E lub od Gigabyte (droższa) GIGABYTE Radeon HD5750 1GB DDR5 128bit PCI-E. Może nawet jeszcze lepszą: Asus Radeon HD5770 512MB DDR5 128bit PCI-E (chociaż sprzęt od Asus nie ma opinii starannie wykonanego), Gigabyte Radeon HD5770 1GB DDR5 128bit PCI-E. Należy jednak pamiętać, że AMD już nie raz zawiódł w kwestii sterowników do swoich kart graficznych dla Linuksa, więc nie wiem, czy warto się pakować w Radeony.

Fajnie, gdyby ktoś jeszcze przedstawił swoje propozycje, zanim podejmiesz decyzję. Tutaj fajna strona do porównywania kart.

P.S. Ogólnie polecam producentów: Sapphire i Gigabyte.
Miałem Linuksa, zanim stało się to modne.
Awatar użytkownika
bbobii
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2007, 13:30
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: bbobii »

Jeżeli nie musi to być nowa karta to proponuje np:nVidia GeForce GTX 280 1GB DDR3/512bit OEMlub EVGA GeForce GTX 280a jeśli nowa to nVidia GTX260
Awatar użytkownika
reventon
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 10
Rejestracja: 25 gru 2009, 12:45
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86
Kontakt:

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: reventon »

Proponuję GF 8600 GT Sonic+, nie mam żadnych problemów ze sterownikami i odpalam praktycznie każdą grę.
Cuba
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 22
Rejestracja: 24 kwie 2007, 13:02
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Cuba »

Możesz śmiało brać ATI Radeon HD 5770 od Gigabyte. takową posiadam i jestem mile zaskoczony, ponieważ nie ma problemów ze sterownikiem zamkniętym. A system grzecznie pyta czy go zainstalować:-D. Compiz śmiga nie mówiąc o filmach HD, polecam.
Awatar użytkownika
Tomahawk
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 189
Rejestracja: 03 lip 2008, 11:22
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: Inne
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Tomahawk »

Cuba pisze:Możesz śmiało brać ATI Radeon HD 5770 od Gigabyte. takową posiadam i jestem mile zaskoczony, ponieważ nie ma problemów ze sterownikiem zamkniętym. A system grzecznie pyta czy go zainstalować:-D. Compiz śmiga nie mówiąc o filmach HD, polecam.
Problem z tym co się stanie za rok/dwa.

Pozdrawiam
i5 2500k@4.4GHz|Ninja 2|AsRock Z68 Pro3-M|8GB Ram|R5850|Dell E228WFP|Arc Mini|M8000X|160GB SATA2
A300-14T|Ubuntu 11.04
Mephit
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 1
Rejestracja: 15 cze 2010, 07:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 8.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Mephit »

reventon pisze:Proponuję GF 8600 GT Sonic+, nie mam żadnych problemów ze sterownikami i odpalam praktycznie każdą grę.
Zamiana 9500 na 8600 to w zasadzie (malutki bo malutki ale jednak) krok w tyl...

Ja bym proponowal cos takiego:
GAINWARD GTS250

Akurat jest w promocji i na pewno jest wystarczajaco mocny do ogladania filmow w HD i smiem twierdzic ze jestes na nim w stanie odpalic kazda aktualnie dostepna gre czy program graficzny i przez najblizszy rok moze dwa nadal tak bedzie (oczywiscie nie na max detalach itp)
Intimate333
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 7
Rejestracja: 21 sie 2009, 13:40
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Intimate333 »

Jezeli chodzi o Gainwarda GTS 250 to akurat taka posiadam i moge polecic. Wszystko smiga bez problemu i na dodatek CUDA ;]. Co do glosnosci to przy maksymalnym obciazeniu na prawde ja slychac ale to juz raczej konieczne jesli nie chcesz zeby karta rozgrzewala sie do 80 stopni a chcesz wydajna karte. Jesli nie zalezy Ci az tak bardzo na wydajnosci (+podkrecanie) jak na ciszy przemysl silent pipa
Bogdan92
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2009, 13:16
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Bogdan92 »

Myśle, że karta za 400-500zł. będzie aż na wyrost... Ja w tamte wakacje kupiłem Asusa 9600GSO TOP 384MB GDDR3 96SP i jeszcze nie spotkałem gry z którą by sobie nie dała rady. Większość śmiga na maksymalnych detalach. GTA IV na takich średnich, a to chyba najlepszy wyznacznik. Za kartę dałem 215zł... Do odtwarzania filmów HD przecież z palcem w nosie wystarczy GF 9500, więc jeśli już zmieniać tą kartę to właśnie na taką wartą 400-500zł. i z przekonaniem, że będziemy grać w bardziej wymagające gry na maksymalnych detalach. Co do rozdzielczości to nie ma większej różnicy czy jest to monitor 17 czy 20". Ja mam rozdzielczość 1680x1050 i śmiga bez najmniejszego problemu.
Liszek
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 2
Rejestracja: 13 lip 2008, 16:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Liszek »

Cuba pisze:Możesz śmiało brać ATI Radeon HD 5770 od Gigabyte. takową posiadam i jestem mile zaskoczony, ponieważ nie ma problemów ze sterownikiem zamkniętym. A system grzecznie pyta czy go zainstalować:-D. Compiz śmiga nie mówiąc o filmach HD, polecam.
Mam zatem pytanie na jakiej wersji ubuntu uruchamiasz swoją grafikę?

Ja mam też tą samą kartę tylko ASUSAi cholerny problem. Na zamknietych sterownikach podobnie jak na otwartych compiz i wszystkoch chodzi ale co jakiś czas prze ekran przechodzą załamania w poziomie przy szybkich akcjach jest to wyjątkowo dokuczliwie. Walczę z tym od kilku tygodni i mam zamiar zmienić kartę graficzną ponieważ nie znalazłem skutecznego rozwiązania.

System oepracyjny Ubuntu 10.10. Sterowniki ATI ze strony AMD 10.12.

Może wkleić swojego Xorg.conf?
Ivn
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 47
Rejestracja: 11 paź 2010, 14:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Jaka karte graficzna kupic?

Post autor: Ivn »

Jeżeli karta ma być używana w komputerze z zainstalowanym ubuntu, to jednak skłaniał bym się w kierunku Nvidii, bo sterowniki własnościowe są bardziej po prostu bardziej dopracowane i rodzą mniej ewentualnych problemów. Moim zdaniem, GTS250 będzie dobrym wyborem, to wciąż jest całkiem niezła karta, która powinna przy rozdzielczości FullHD pociągnąć najnowsze tytuły przynajmniej w średnich detalach, natomiast jeżeli będziesz chciał pograć na wyższych, to warto dołożyć do GTX460, można dostać w cenie 650 zł, ale tutaj nasuwa się pytanie jaki masz procesor, bo taka inwestycja może nie mieć większego sensu przy słabym procesorze.

W stacjonarce mam Radeona 4850 od Asusa i pod Ubuntu 10.10 wszystko śmigało na sterownikach własnościowych, ale z nowszymi seriami kart może, niestety, inaczej. Generalnie, poza kilkoma wyjątkami, grafiki AMD mają lepszy przelicznik cena/wydajność.
Samsung N210: kernel-2.6.37.2-ext73-f1-12.6-atom-ags-bfq-cfs+grub-acpi+cpufreqd+Xorg.conf-Intel+compiz-ext73-ubu-10.04-Intel+emerald-ext73-2010
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości