Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Porady sprzętowo-handlowe
keczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2009, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: keczus »

Witam

Stoję przed wyborem laptoka, mam do wydania 4k, ale wiadomo, im taniej tym lepiej :) (znowu też te 4k nie jest żelazna granica :) ).

Czego oczekuję od laptoka hmmm
- planuję docelowo przesiadkę na linuksa - więc grafika nividia (dobrze kombinuje ? :) na co jeszcze uwage zwracać?)
- nowy (właśnie, jak wygląda temat z gwarancją? nie ma szans zmiany systemu bez tracenia jej?)
- matryca 16 cali minimum
- procek celuję w intela i5, i7 nie wykorzystam, a ponoć ładnie grzeje
- dysk 500gb, lub miejsce na drugi też fajna sprawa by była (ale to nie jest warunek)
- za rok studia, więc też bateria żeby trzymała jako tako, ale wiem wiem, z taką matrycą, takim dyskiem i prockiem cudów nie będzie.

i można by pisać długo jakich cudów na kiju bym chciał, ale to są raczej główne rzeczy. Jak narazie moją uwagę przykuł sony vaio f11m1e/h (np. http://allegro.pl/item1191443183_sony_v ... szawa.html), też ze względu na blu-ray'a, laptok ma być na pare lat :)
Więc co polecicie innego w tej cenie co mogłoby mi podpasować, co sądzicie o tym sonym ?
Awatar użytkownika
choody
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 01 kwie 2010, 23:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: choody »

iPad, iMat, iDom ? A serio to polecam http://allegro.pl/item1192136283_macboo ... b_ssd.html z fajnym dyskiem 128gb ale ssd wiec malą ma moc i jest bardzo szybki a po 2 to i linuxa zainstalujesz
Awatar użytkownika
k2cl
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 3632
Rejestracja: 09 gru 2007, 12:48
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: LXDE
Architektura: x86

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: k2cl »

@ up
Laptop używany, procesor / matryca / hdd poniżej wymagań autora wątku. Cztery z sześciu założeń nie są spełnione (biorąc pod uwagę GPU, prawie pięć - integra Intela powinna działać bez zarzutu, ale Nvidia to nie jest). Innymi słowy - gratuluję propozycji prawie doskonałej...
Work less, climb more :D
Awatar użytkownika
choody
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 91
Rejestracja: 01 kwie 2010, 23:04
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: KDE Plasma
Architektura: x86_64
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: choody »

Kod: Zaznacz cały

- matryca 16 cali minimum
- procek celuję w intela i5, i7 nie wykorzystam, a ponoć ładnie grzeje
No spoko ale

Kod: Zaznacz cały

- za rok studia, więc też bateria żeby trzymała jako tako, ale wiem wiem, z taką matrycą, takim dyskiem i prockiem cudów nie będzie.
To taki zestaw to poczyma góra 2-3h . A taka zapytam po co koledze taki "server" w lapie, tylko sie bedzie grzał jak głupi
keczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2009, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: keczus »

Serwer?
Z tego co czytałem na forach typowo notebookowych to ogólnie lapki z i5 się mocno nie grzeją, są wyjątki.
2-3h - i takiego wyniku sie spodziewałem, miałem też w pomyśle kupić 2 pc'ty - desktopa (albo lapka pełniącego funkcję deska) i coś strikte mobilnego (netbook może? do pisania nie najwygodniejszy, ale mobilność - cacy)
Po co taki wypas - ano chciałbym żeby przez jakieś 2 lata sprzęt nadążał (najchętniej to i 4 :) ), dlatego mile widziany ten blu-ray naprzykład.
Co do systemu to znalażłem della vostro 3700, bez os'a (nowy). Też jakiś pomysł w tym jest.

Ponawiam pytanie - na co zwracać uwagę (poza wspomnianą grafiką) przy wyobrze tak by nie było problemów z postawieniem idziałaniem ubuntu? (no chyba ze na nic, ale w to nie uwierze tak łatwo :D )
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: ups5 »

myślę, że łatwiej będzie ci najsampierw znaleźć ze dwa trzy modele godne uwagi, a następnie sprawdzenie w sieci, czy z ich podzespołami, tudzież z samym modelem nie ma jakichś problemów.
Ja tak robiłem i zajeło mi to znacznie mniej czasu niż zbieranie info co hula i szukanie po tym lapka.
keczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2009, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: keczus »

Takie pytanko jeszcze - warto się szarpać o tego blu-ray'a czy moze sobie odpuścić? Narazie jest to mało wykorzystywany nośnik, ale niechciałbym za rok stawać przed wyborem zewnętrznego napędu blu-ray bo "teraz mi sie nie chciało" .

Co myślicie?
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: ups5 »

Blueray będzie się popularyzował z upływem czasu (będą tanieć nośniki i filmy), ale nie będzie to takie gwałtowne jak w przypadku DVD. Po prostu zmiana jakości nie jest tak drastyczna jak w wypadku VHS -> VCD/SVCD ->DVD.
Ja osobiście bym się nie zacinał na Blueray. Prędzej na stacjonarny odtwarzacz lub konsolkę z tym.
Awatar użytkownika
Krbor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: Krbor »

Bluerey jest już na rynku kilka lat i wszyscy mogą zobaczyć, że ceny nośników i czytnikow nie są zbyt niskie... W mojej opinii szybko to się nie zmieni. Więc nie ma co kasy na to wydawać. ups5 ma rację, spójrz na to co oferuje rynek i wybierz kilka modeli które najbardziej podpadają Ci do gustu. Następnie poszukaj informacji na ich temat i będziesz miał jasną sytuację :) Pytałeś o gwarancję. Generalnie nie powinieneś jej tracić przy przesiadce na inny system. Gwarancja udzielana jest na sprzęt, nie na oprogramowanie.
minimum 16 cali, cóż, nie jest to dość mobilne rozwiązanie. Ja sam pracuję na 15.6" i czasem przydało by się coś mniejszego ;) Poważnie zaczynam rozważać zakup jakiegoś netbooka jako dodatek pomocny przy wyjazdach, więc takie wyjście nie było by głupie w Twoim przypadku.
Nawet najmądrzejsi nie wiedzą wszystkiego.
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: ups5 »

Szczerze mówiąc, to mocno się zastanów nad głównym przeznaczeniem tego sprzętu. Mój pierwszy laptop to 15.4 cala. Założenie miałem takie, że ma to być uniwersalna maszynka. W miarę wygodna w domu, i trochę mobilna. Jej mobilność ograniczyła się do dwóch-trzech wyjść na "miasto", komunikacją miejską. Po tym jak przyszło mi zaiwaniać trzy kilometry z torbą ważącą coś koło 5 kilo, jego mobilność ograniczyła się do wyjazdów samochodem :)
Dość szybko doceniłem mobilność netbooków. Mój AAOne, okazał się strzałem w dziesiątkę. Jeśli potrzebuję mocy to w domu mam pełnego laptopa. Ale do przeglądania sieć, na wycieczki, w delegacje mam właśnie to maleństwo.
Obecnie jest jeszcze jedna alternatywa dla mobilności, której za czasów kiedy nabywałem swój sprzęt nie było. Tablety.
Tak więc dobrze rozważ swoje plany zakupowe :)
Awatar użytkownika
Krbor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: Krbor »

Tablet jest pewną alternatywą, ale mnie osobiście by nie przekonał. Nie wiem, może chodzi o to, że nie ufam zbytnio temu co nie ma klawiatury ;) Stojąc przed wyborem telefonu i mając do wyboru slidera i dotykowca wybrałem tego pierwszego ;) Tak samo postąpił bym z pewnością jeżeli chodzi o sprawę netbook-tablet. Ale wszystko zależy od upodobania autora wątku :)
Nawet najmądrzejsi nie wiedzą wszystkiego.
keczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2009, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: keczus »

hej

Dzięki wszystkim za odpowiedzi i sugestie :)
a) Bly-ray - tak też myślę, ewentualnie jak będzie jego brak tak mocno doskwierać to właśnie moze jakiś stacjonarny odtwarzacz kupić, czy nawet zewnętrzny napęd - jak stanieją nośniki to i automatycznie takie napędy (chociaż i teraz jak widziałem taki za 500 zł to mi sie majątek nie wydaje :) )
b) gwarancja - niby tak, ale różnie sklepy do tego podchodzą, trzeba pytać sprzedawców i tyle zapewne
c) pare modeli właśnie mam już na oku, znalazłem nawet sprzęcik bez zainstalowanego systemu - paująco.
d) Priorytetem napewno nie będzie mobilność - chcę mieć sprzęt przy którym będę spędzał może nie dużo ale sporo czasu w domu, który chciałbym przewieźć sobie (samochodem ;) ) w razie czego i wcisnąć do prądu też posiedzieć - mieć "moje graty" przy sobie. I chciałbym żeby to był sprzęt dosyć multimedialny. Do studiów jak mówiłem rok - brat ma netbooka (eee) i takie coś jako sprzęt mobilny - cacy naprawde. I nie jest to wielki też wydatek z tego co mi mówił, w rok bym tyle uciłał pewnie (nie musiałby mieć wodotrysków, aby "działał" :) )
Awatar użytkownika
rom
Przebojowy Jelonek
Przebojowy Jelonek
Posty: 1309
Rejestracja: 30 cze 2009, 14:58
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 14.04
Środowisko graficzne: Xfce
Architektura: x86

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: rom »

Co do gwarancji; czasem można 'dokupić' sobie dodatkowy rok gwarancji przy zakupie sprzętu. Nie wiem ile to kosztuje, ale można się chociaż zapytać.
także = też
tak że = więc
keczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2009, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: keczus »

Tak, słyszałem o tym i widziałem, ale głównie rozchodzi mi sie o to czy ingerencja w system operacyjny może spowodować utratę gwarancji ... ;)
ups5
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 122
Rejestracja: 27 maja 2009, 10:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: ups5 »

keczus pisze:Tak, słyszałem o tym i widziałem, ale głównie rozchodzi mi sie o to czy ingerencja w system operacyjny może spowodować utratę gwarancji ... ;)
Nie może. Przepisy unijne, tego zabraniają. Nie można uzależniać gwarancji na sprzęt, od oprogramowania.
Awatar użytkownika
Krbor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: Krbor »

Tak jak pisałem wcześniej, gwarancja udzielana jest na sprzęt, nie na używane oprogramowanie. Wybór sytemu operacyjnego zależy od Ciebie. Nie musisz być uzależniony od "jedynego słusznego systemu" jak mawiają niektórzy ;)
Niekiedy będą chcieli zwalić winę na system i przez to nie uznawać gwarancji, w takim wypadku kłóć się do skutku ;) w razie czego postrasz rzecznikiem praw konsumenta i poproś o przedstawienie postawy prawnej. To zazwyczaj działa ;)
Nawet najmądrzejsi nie wiedzą wszystkiego.
Awatar użytkownika
ScorpionX
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2010, 14:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: ScorpionX »

Osobiście mogę Ci polecić laptopa firmy HP, a dokładnie HP Pavilion DV*. Na ten moment sam śmigam na takim i jestem w pełni zadowolony.

Jego parametry przedstawiają się tak:
Intel Core i7-Q720 @ 4x1,6GHz
4 GB ramu DDR3
dysk 500 GB
NVIDIA GeForce GT 230M
matryca 15"
głośniki - Audio Altec Lansing with SRS Premium Sound

Całość dopełnia naprawdę pięknie wykonana obudowa, panel dotykowy nad klawiaturą odpowiedzialny za przyciszanie/podgłaśnianie dźwięku i wyłączenie sieci jak i pilot umożliwiający zdalną kontrolę nad laptopem - ten jest zgrabnie ukryty tuż pod wejściem na kartę SD.

Na taki sprzęt wydałem 3200 złotych na jednej z aukcji allegro - z tym, że sprzęt sprowadzany był z Ameryki także i cenę nieco niższą uzyskałem.

> przykładowe zdjęcie zaczerpnięte z sieci - http://www.ygnet.pl/foto/mini281.jpg - realnie prezentuje się równie dobrze, a nawet powiedziałbym, że lepiej.

* 5-6-7-9 zależnie od wielkości matrycy ;)
keczus
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2009, 14:10
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 11.04
Środowisko graficzne: Unity
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: keczus »

Co do systemu:
Ok, macie rację, ale ogólnie nie lubię się kłócić o swoje, ale jak tak mówicie to już łatwiej będzie mi wypytać sprzedawców o to jak poglądają się na ten temat (pytałem o jednego laptopa w jedyn sklepie i też dostałem odpowiedź że gwarancje dostaję na sprzęt a nie na oprogramowanie)
@up
Nie grzeje ci się za mocno ten laptop ? i7 niektórzy nazywają "grzałką" :)
Ubuntu bez problemów dogaduje się z tym lapkiem?
Co do audio to w planach jest zewnętrzna dźwiękówka + doobre słuchawki, słuchanie na głośnikach laptopa tylko gdy konieczność :)
I jeszcze jak z marką hp? słyszałem że troche gorzej niż kiedyś (jakościowo)? Długo masz tego lapka?

Edit:
Sam jestem nastawiony na dell vostro 3700 (zbiera dosyć dobre opinie) (+ma podświetlaną klawiature) ew studio 1749 (tylko ma grafike ati, więc finalnie odpadnie chyba ;/ ) i samsung r780.
Awatar użytkownika
Krbor
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 77
Rejestracja: 27 lip 2010, 13:37
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: Krbor »

Sam mam HP. Co prawda nie Paviliona, ale Compaq Presario. Udało mi się trafić na model bez systemu i jestem bardzo zadowolony. Na Ubuntu sprawuje się doskonale a mam go już prawie rok :) Jedynym mankamentem była bateria, ale udało mi się wymienić ją na warunkach gwarancyjnych :)
Nawet najmądrzejsi nie wiedzą wszystkiego.
Awatar użytkownika
ScorpionX
Piegowaty Guziec
Piegowaty Guziec
Posty: 12
Rejestracja: 02 cze 2010, 14:32
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 10.04
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64
Kontakt:

Odp: Laptok - do 4 tys. - Multimedia, ale bez przesady :)

Post autor: ScorpionX »

Nie grzeje ci się za mocno ten laptop ? i7 niektórzy nazywają "grzałką"
Jedyne co w tym laptopie się nagrzewa to lewy górny róg, w którym osadzona została karta graficzna. W stanie spoczynku (przegladarka + odtwarzacz) temperatura waha się przy 50 stopniach co jest granicą jak najbardziej przyzwoitą w laptopie - i oczywiście nieodczuwalną na laptopie (nie parzy przy dotknięciu ;P). Z kolei pod obciążeniem (testowany na Stalkerze) temperatura wahała się w okolicach 65-70 co też jest wynikiem optymalnym ^^

Słyszałem wiele na temat HP, że grzeją się niemiłosiernie - możliwe, jak ktoś nie potrafi użytkować takiego sprzętu to pewnie mu się grzeje ^^ Każdy laptop się grzeje, jeden troszkę mocniej inny mniej, ale na moje oko nie ma takiego co przebija inne pod tym względem - na pewno nie będzie różnicy 20 stopni (chyba, że dany egzemplarz skopany). Kiedy używasz laptopa w miarę optymalnie, do tego do czego został stworzony - czyli nie grasz przez 24h w Crysisa, słuchając jednocześnie muzyki i pobierając coś z sieci - to lapek wytrzyma wiele. Oczywiście ważne jest też odpowiednie ułożenie lapka do pracy - jak ktoś kładzie sprzęt na kołdrze/łóżku czy nawet bezpośrednio na kolanach zatykając wloty powietrza to osobiście nie dziwię się, że się grzeje ;)
Ubuntu bez problemów dogaduje się z tym lapkiem?
W 99% tak - wykrywa elegancko każdy element, nawet do sieci jesteś podłączony od razu po instalacji systemu. Wszelkie wyjścia typu HDMI, USB, czytnik kart pamięci i tym podobne działają bez zarzutu w moim modelu. To samo tyczy się panelu dotykowego i touchpada wraz z guziczkiem umożliwiającym jego wyłączenie.

Dwa zarzuty, na siłę trzy jakie mam to:
- pilot sprawny w 50%, głównie tylko przyciski stricte do sterowania odtwarzaczem [play], [pause] [next] [previous] - także podstawowe zastosowanie ma.
- 2 wyjścia na słuchawki, których za cholerę nie mogę skonfigurować tak by po wsadzeniu w jedno z nich słuchawek wyciszało automatycznie głośniki - nie wiem, może się nie da, albo coś mi nie wychodzi, ale zaliczę to do błędu.
- hibernacja, tutaj dziwne cuda się dzieją, że w momencie gdy bateria pada laptop pada razem z nią.. Tak jakby Ubuntu nie wiedział, że ma opcję hibernacjji do wykorzystania (partycję swap mam)
I jeszcze jak z marką hp? słyszałem że troche gorzej niż kiedyś (jakościowo)? Długo masz tego lapka?
Jak z marką? Ciężko mi się określić, sporo ludzi narzeka na HP czy inne firmy, ale mimo to swój zbyt mają. Ja zakupiłem ten model kierując się ceną w stosunku do peryferii jak i idealnym wyglądem ;) Na początku pod uwagę brałem ASUSA N61J bodajże, ale jak zobaczyłem jak wygląda HP od razu zmieniłem zdanie - niby na wygląd powinno się zwracać małą uwagę, ale skoro mam na laptopa patrzeć parę godzin dziennie/tygodniowo to powinien mi się podobać.

Laptop zakupiony pół roku temu, śmigał w większości na Win7 użytkowany przez siostrę z racji mojego wyjazdu - testowane na nim były Simsy, a skoro przeszedł próbę czasu także stwierdzam, że model jest bardzo dobry. Teraz od miesiąca śmiga na nim Linux Mint i poza wymienionymi problemami reszta jest w jak najlepszym porządku.

PS. Tylko bateria niestety, ale trzyma dość cienko - przy włączonym compizie, przeglądarce i muzyce wyciągnie około 1,5 godziny. Z tym, że patrząc na peryferia więcej nie dało się wyciągnąć - ja wziąłem go pod kątem stacjonarnego kompa, także sprawdza mi się dobrze.

PS2. Jeżeli nie zdecydowałbyś się na tego lapka właśnie ze względu na baterię, polecałbym poszukać Ci takich modeli (ASUS ma parę w swojej ofercie), które posiadają dwie karty graficzne - zintegrowaną i tą mocniejszą. W momencie obciążenia sprzęt przełączy się na grafikę mocniejszą, a przy spoczynku (przeglądarka itp) przejdzie na zintegrowaną czym odciąży baterię ^^
ODPOWIEDZ

Wróć do „Co kupić?”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości