Geany - Kompilowanie Pascala nie działa

Tutaj można zadać pytanie, jeśli Linuksa widzi się pierwszy raz w życiu ;)
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Geany - Kompilowanie Pascala nie działa

Post autor: michalmw »

Witam.
Zainstalowałem sobie geany i chciałem napisać kilka programów do szkoły w pascalu. Mam jednak pewien problem. Po naciśnięciu buduj wszystko wyskakuje mi błąd, a niektóre opcje są niedostępne.. Poniżej dodam obrazek
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Ktoś wie czego mi brakuje?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
warlock24
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 20 cze 2008, 22:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Geany - Kompilowanie Pascala nie działa

Post autor: warlock24 »

michalmw pisze:Witam.
Zainstalowałem sobie geany i chciałem napisać kilka programów do szkoły w pascalu. Mam jednak pewien problem. Po naciśnięciu buduj wszystko wyskakuje mi błąd, a niektóre opcje są niedostępne.. Poniżej dodam obrazek
Używaj polecenia Kompiluj. Jeżeli jesteś początkujący w programowaniu to "Buduj wszystko" narazie cię nie powinno interesować.

A jezeli jednak cię interesuje, polecenie "buduj wszystko" szuka w katalogu projektu specjalnego pliku o nazwie makefile. Takie pliki zawierają pewne polecenia określające dokładnie jak skompilować / budować / linkować program, czyli to takie skrypty automatyzujące proces kompilacji dużych projektów skłądających się z bardzo wielu plików. Jeżeli chcesz nauczyć się pisać makefile oto lektura http://mrbook.org/tutorials/make/

Dla przykłądu dodam że twój plik makefile, kompilujący oba programy które widzę u ciebie na zakładkach mógłby wygladać tak:

Kod: Zaznacz cały

all:
     fpc ./KALKULAT.PAS
     fpc ./POLAKOLA.PAS
:boat:
michalmw
Sędziwy Jeż
Sędziwy Jeż
Posty: 59
Rejestracja: 05 mar 2009, 21:49
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: inny OS
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Geany - Kompilowanie Pascala nie działa

Post autor: michalmw »

Hej
Użyłem Twojego polecenia fpc ... Fajnie bo widzę, że działa ponieważ powstały mi 2 następne pliki o nazwie kalkulator. Jednak nie wiem jakim programem mogę to otworzyć, aby sprawdzić czy działa i jak to wygląda.
Jakaś podpowiedz?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
warlock24
Serdeczny Borsuk
Serdeczny Borsuk
Posty: 102
Rejestracja: 20 cze 2008, 22:35
Płeć: Mężczyzna
Wersja Ubuntu: 12.10
Środowisko graficzne: GNOME
Architektura: x86_64

Odp: Geany - Kompilowanie Pascala nie działa

Post autor: warlock24 »

michalmw pisze:Hej
Jednak nie wiem jakim programem mogę to otworzyć, aby sprawdzić czy działa i jak to wygląda.
Jeżeli użyłeś makefila to powinieneś znaleźć w katalogu z projektem 2 pliki z ikonkami w kształcie rombów z narysowanymi zębatkami. To są skompilowane przez ciebie programy. Aby je uruchomić masz 2 wyjścia:
a) Kliknij w Geany Buduj -> Uruchom. Pojawi się nowe okno a w nim twój program, lub
b) Otwórz terminal, zmień katalog bieżący na ten zawierający programy i uruchamiasz je wpisując ./NazwaPlikuProgramu ENTER
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przedszkole Linuksa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 3 gości